Race Results for
Rad Racing GP
Lakewood, WA
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 09/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SINGLE SPEED - -1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Boss THAD   0:43:56  930 Joe Bar
23 Jason WENNSTROM   0:44:12  921 Old Town Bicycle
24 Vincent Mysliwiec   University Place, WA0:45:27 219322  900 Old Town Bicycles
25 Schon BRANUM   0:45:29  913 
26 Steven Basden   Portland, OR0:47:11 195341  905 Half Fast Velo

Men - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Williams JASON   0:38:37  932 Team Cucina Fresca
2 Jt FOUNTAIN   0:38:40  928 Twin Six
3 Seth Davis   Seattle, WA0:38:40 170520  912 Alki-Rubicon
4 Patrick Wilder   Olympia, WA0:38:41 217971  903 Cyclepath Racing
5 Louie FOUNTAIN   0:39:33  927 Paradise Creek Bicycles
6 Hulit CARL   0:40:25  929 Recycled Cycles
7 David COOK   0:40:25  910 Blue Bolts
8 Tony CORKE   0:40:31  917 Tacoma Bike
9 Ross GILBERT   0:40:40  923 Old Town Bicycle
10 Bernard Georges   Seattle, WA0:40:44 13067  926 Hup United
11 Zachary Daab   Seattle, WA0:40:44 8489  924 Hup United
12 David Burke   Seattle, WA0:40:55 216325  908 Recycled Cycles
13 Anthony Dickson   Seattle, WA0:40:55 117337  922 Second Ascent
14 Brandon Wagner   Independence, OR0:41:02 271169  902 Joe Bar
15 Dean BURKE   0:41:10  918 
16 Nat PELLMAN   0:41:10  925 Stifflink
17 Jim Wood   Seattle, WA0:41:10 213076  916 Alki/Rubicon
18 Joseph MULLAN   0:41:59  911 Old Town Bicycle
19 Troy WHITE   0:42:15  914 
20 Daniel Wren   Seattle, WA0:42:34 39004  919 Second Ascent
21 Ian Crane   Seattle, WA0:43:45 184284  901 Rad Racing Nw
DNF Dan Peterson   Seattle, WA 150417  904 Second Ascent
DNF David Fleischhauer   Seattle, WA 176226  907 Herriott Sports Performance
DNF Luke Brechwald   Olympia, WA 178514  909 Rad Racing Nw
DNF Ric COCHRANE     915 Unattached
DNF Robert Lehtinen   Seattle, WA 114134  920 Alki/Rubicon
DNF Duquette JOHN     931 Alki-Rubicon
DNF Joseph Kilbourne   Seattle, WA 289766  906 'Cross Purpose/ Beacon Hill Allstars

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Page   Northfield, NH0:55:08 27066  
2 Christian HEULE   0:55:08  Rendementhypo Cycling Team
3 James Driscoll   Park City, UT0:55:38 163112  Cannondale/Cyclocrossworld.Com
4 Andy JACQUES-MAYNES   0:56:05  Bissell Pro Cycling
5 Christopher Jones   Bend, OR0:56:19 187300  15 
6 Joachim PARBO   0:56:32  Ccv Leopard Cycles
7 Russell Stevenson   Seattle, WA0:56:37 74147  14 Benaroya Research Institute Cycling Team
8 Chris SHEPPARD   0:57:06  17 Santa Cruz/Shimano/Wtb/Giro
9 Barry Wicks   Corvallis, OR0:57:38 134223  12 Kona
10 Ryan Iddings   Seattle, WA0:58:04 146372  28 Lapierre Usa
11 Tyler TRACE   0:58:04  20 Trek Red Truck
12 Craig RICHEY   0:58:11  23 Blue Competition Cycles P/B Neverblue
13 Sean Babcock   Beaverton, OR0:58:12 261628  26 Team S&M
14 Jake Wells   Avon, CO0:58:13 191242  22 Mafiaracing.Com
15 Morgan Schmitt   Woodinville, WA0:58:26 189118  56 Bissell Pro Cycling
16 Aaron SCHOOLER   0:58:26  16 Team H&R Block-Kona
17 Aaron Bradford   Santa Cruz, CA0:58:41 156335  61 
18 Cody Peterson   Bend, OR0:58:50 97506  35 Hutchs Bicycles
19 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA0:58:59 147208  25 Emdesports.Com
20 Steve Fisher   Seattle, WA0:58:59 204225  27 Rad Racing/Hagens Berman
21 Kevin NOILES   0:59:02  19 La Bicicletta Pro Shop
22 Davy Yeater   Portland, OR0:59:27 178503  39 River City Bicycles
23 Jeremy Ferguson   Rocklin, CA0:59:33 222762  30 
24 Jeremy Powers   Easthampton, MA0:59:39 117328  Cannondale/Cyclocrossworld.Com
25 Joshua Berry   Ketchum, ID0:59:59 228474  62 
26 John Curry   Bozeman, MT1:00:23 230410  37 G.A.S./Intrinsik
27 Logan Wetzel   Renton Wa1:00:23 216334  63 
28 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:00:38 152029  53 Team S&M Young Guns
29 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA1:00:45 128164  11 California Giant Berry Farms/Specialized
30 Nathan Bannerman   Walla Walla, WA1:00:50 150862  46 Rad Racing/ Hagens Berman
31 Ian Terry   Seattle, WA1:01:08 249813  43 Rad Racing Nw/Hagens Berman
32 Kristopher Holden   Spokane, WA1:01:08 148376  45 Vertical Earth
33 Mark BLACKWELDER   1:01:32  60 
34 Scott Carlile   Bend, OR1:01:38 254197  41 Tai Cycling/Genr8
35 Shaun ADAMSON   1:01:38  49 Juventus
36 Brett Luelling   Salem, OR1:02:22 21785  40 Capitol Subaru Cycling
37 Jesse Anthony   Newbury Park, CA1:02:50 154883  10 Jamis
38 Kevin Hulick   Salt Lake City, UT1:02:56 17086  33 Vanilla Workshop
39 Ryan Weaver   Portland, OR1:03:31 43954  59 
40 Kyle McGilvray   Tacoma, WA 238354  44 Old Town Bicycle
41 Matthew Davis   Fort Worth 157395  34 Mad Duck/Momenta Training
42 Christopher Hill   Racine, WI 186263  58 Cucina Fresca
43 Nick BERRY     32 Mighty Cycling
44 Matthew Fox   Bend, OR 301585  52 Sunnyside Sports
45 Benjamin Dodge   San Jose, CA 178595  47 Sugar Crm
46 Matthew Wittler   Ashland, OR 211532  51 Lost Coast Brewery/Marin Bikes
47 Christopher Ragusa   Amesbury, MA 251227  42 Ccb Volkswagen
48 Tim Woods   Bothell, WA 234775  64 
49 Joe WESSEL     48 Kelowna Cycle United
DNS Timothy Johnson   Topsfield, MA 18056  Cannondale/Cyclocrossworld.Com
DNS Jonathan Baker   Boulder, CO 186350  13 Hudz-Subaru Cyclocross Team
DNS Kris SNEDDON     21 Kona
DNS Erik Tonkin   Portland, OR 35742  50 Kona
DNS Sean Worsech   Kirkland, WA 228467  57 Rad Racing Nw/Hagens Berman
DNF Ryan Trebon   Bend, OR 136658  Kona
DNF Molly Cameron   Portland, OR 206349  18 Portland Bicycle Studio
DNF Drew MACKENZIE     24 Island Racing Club
DNF Brandon Mart   San Luis Obispo, CA 237267  31 Team Kinetic Cycles
DNF Thomas SKINNER     55 Oak Bay Bikes
DNF Troy Wells   Durango, CO 112599  Clif Bar
DNF Shannon Skerritt   Portland, OR 116968  29 The Vanilla Workshop-Speedvagen Racing
DNF Toby Swanson   Snoqualmie, WA 137959  36 Benaroya Research Institute Cycling Team
DNF Brett Nichols   Garden City, ID 84158  54 Bode

Men - Cat 1/2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Feldman   Ketchum, ID0:44:30 11408  703 Durance - Colnago
2 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID0:45:07 12623  709 Vertical Earth
3 Jerry Long   Moscow, ID0:45:07 202427  701 Emde Sports
4 Eric Anderson   Spokane, WA0:45:08 228158  713 Vertical Earth
5 Sean Kelsey   Woodinville, WA0:45:10 18854  700 Evolution Racing
6 Scott Bradway   Portland, OR0:45:30 284327  716 Team S&M
7 Normon THIBAULT   0:46:06  725 Frontrunners
8 John BRAVARD   0:46:08  719 Cyclepath Racing
9 Robert Kuhn   Dunwoody, GA0:46:35 19969  707 Hup United
10 Mills NIKOS   0:46:36  739 Garage Racing
11 John Flack   Olympia, WA0:46:54 11775  735 The Valley Athletic Club
12 Michael Benno   Portland, OR0:46:56 3347  728 Veloce Racing
13 Douglas Krumpelman   Hayden, ID0:46:59 81054  726 Vertical Earth
14 Rick RODLAND   0:47:34  704 Team Alliance/ Norco Bikes
15 Michael Sayers   Fair Oaks, CA0:47:40 54591  723 Sterling Cyclocross Team
16 Todd Gallaher   Seattle, WA0:47:47 12680  722 Counterbalance
17 Sean HOWIE   0:47:57  732 The Bike Gallery
18 Chad Berg   Arlington, WA0:48:04 92171  710 Redline Bicycles
19 Damon Pettinger   Seattle, WA0:48:11 60117  708 Hagens Berman Llp
20 Aric RIST   0:48:19  733 Half Fast Velo
21 Michael Murdin   Bothell, WA0:48:22 119001  720 Garage Racing
22 Justin Harman   Woodinville, WA0:48:35 178752  731 Bicycle Centres
23 Clark RUSSELL   0:48:38  738 Altezza 40
24 Chris SAYERS   0:48:51  730 Kelowna Cycle United
25 Steve Jensen   Tacoma, WA0:49:15 17785  718 Bicycle Centers/Collision One
26 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA0:50:44 26778  714 Bicycle Centres/Collision 1
27 Craig Dillon   Mill Creek, WA0:51:31 147258  737 Cucina Fresca
28 Rory Shackles   Cape Girardeau Mo0:52:09 232712  734 Turin Bicycle Society
DNF Todd Meier   Boise, ID0:00:00 277032  724 Broken Spoke Cycling
DNF David Salo   Seattle, WA 235240  706 Second Ascent
DNF Tim Butler   Portland, OR 211505  702 River City Bicycles
DNF Patrick Wilder   Olympia, WA 217971  705 Cyclepath Racing
DNF Matthew Hill (Cat1)   Seattle, WA 131504  711 
DNF Ian LEITHEISER     712 Cyclepath Racing
DNF Gant ENDERLE     715 Cyclepath Racing

Men - Cat 1/2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cully Todd   Coeur D Alene, ID0:47:47 97194  782 Team Skin
2 Jim Albright   Olympia, WA0:47:48 190621  781 Therapeutic Associates
3 John Fiore   Missoula, MT0:48:22 11655  780 Montana Cyclocross
4 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA0:49:09 85689  787 Cucina Fresca
5 John Meehan   Mercer Island, WA0:50:05 194218  783 Garage Cycling
6 Robert HUFF   0:50:19  784 Half Fast Velo
7 rider unknown   0:50:30  788 0
8 Justin Bannerman   Walla Walla, WA0:50:43 45053  789 Allegro Cyclery
9 Collins RON   0:50:54  793 Bicycle Centers
10 Glen Conley   Bothell, WA0:51:51 165167  791 
DNF Rick Raymond   Olalla, WA0:00:00 29283  790 Old Town Bicycle
DNF Doug Graver   Monroe Wa0:00:00 101059  786 Ragnarok Racing
DNF Sanderson BART     792 Rad Racing Gp

Men - Cat 3 - -1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
25 Patrick Adrian   Fox Island, WA0:44:32 218980  518 Old Town Bicycle
26 Patrick Raney   North Bend, WA0:46:16 209594  519 Garage
DNF Trevor O'NEAL     524 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabe Varela   Coeur D' Alene, ID0:38:29 249909  534 Vertical Earth
2 Logan Owen   Bremerton, WA0:38:29 222488  525 Redline Bicycles
3 Gabriel Grant   Seattle, WA0:38:42 190023  514 Second Ascent
4 NIck Solheim   Marysville, WA0:38:45 230654  517 First Rate Mortgage
5 Jesse Doll   Missoula, MT0:39:18 280412  513 Montanacyclocross.Com
6 David BROEMELING   0:39:19  502 Escape Velocity
7 Matt Malyon   Puyallup, WA0:39:34 271164  506 Team Nrc/Peadalmasher
8 Conrad Kornmann   Seattle, WA0:39:40 237292  521 Viking Sport Seattle
9 Daniel Studley   Bothell, WA0:39:45 189528  500 Nrc/Kona
10 Aaron Huebner   Seattle, WA0:39:49 247548  536 Counterbalance
11 Nicholas Brown   Kirkland, WA0:39:50 187588  533 Recycled Cycles Racing
12 Lepine KRIS   0:39:54  537 Counterbalance
13 aaron mickels   Bellingham Wa0:39:57 284031  508 Benaroya Research Institute Cycling Team
14 Brian POSTLETHWAITE   0:40:31  512 Escape Velocity
15 Ryan Harris   Tacoma, WA0:40:41 301817  530 Old Town Bicycle
16 Colin CAMPBELL   0:41:07  505 Escape Velocity
17 Bryan Voytilla   Houston, TX0:41:08 258654  528 Ironclad Performance Wear
18 jeremy whitman   Boise, ID0:41:14 269827  516 Broken Spoke Cycling
19 Alan Adams   Bozeman, MT0:41:21 198136  501 Hagens Berman Llp
20 Luke St Clair   Menlo Park, CA0:41:22 177827  503 Recycled Cycles Racing
21 Nathan Solomon   Seattle, WA0:41:32 227735  535 Alki/Rubicon
22 Daniel Doran   Seattle, WA0:42:51 268282  531 First Rate Mortgage
23 Jeff HANNINEN   0:42:55  509 Daryl-Evans Racing
24 Jeremy Bowler   Seattle, WA0:43:45 269813  532 Broadmark
DNF Andrew McNett   Seattle, WA 203892  504 First Rate Mortgage
DNF Elliot Bassett   Missoula, MT 198926  510 Montanacyclocross.Com
DNF James Whitesides   Kirkland, WA 192020  511 Ubrdo Team Project
DNF Forest Wilson   Eugene, OR 268192  515 Team Oregon
DNF Derik Andreoli   Seattle, WA 206098  522 Unattached
DNF Morgan TAYLOR     523 Mighty Cycling
DNF Jacob Sisson   Mattituck, NY 193178  526 Highland Park Hermes
DNF Brian Walburn   Elbert, CO 91050  527 Hagens Berman Llp
DNF Greg Hudson   Portland, OR 260548  529 The Royal Family
DNF Colin Krebsbach   Kent, WA 217642  520 Asc Racing/Redline
DNF Paul Anderson   Portland, OR 204201  507 Half Fast Velo

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Aleto   Spokane, WA0:40:01 245291  590 Emde
2 Randy Salamon   Seattle, WA0:40:27 179918  623 Recycled Cycles
3 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID0:40:41 253865  589 
4 J Juelis   Calabasas, CA0:41:23 205913  582 Joe Bar
5 Wilbur Kelly   Seattle, WA0:41:41 199374  603 Joe Bar
6 Roy MCBETH   0:41:46  608 Local Ride Racing
7 Chris Kelsey   Spokane, WA0:41:51 162729  581 Spokane Rocket Velo
8 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA0:41:56 131748  597 Classic Cycles
9 LeRoi Smith   Seattle, WA0:41:59 181380  600 Ragnarok Racing
10 Jeff Woerner   Seattle, WA0:42:16 221703  584 Ijm.Org
11 Eric Schuman   Seattle, WA0:42:17 52882  630 Lenovo
12 Jay MURRAY   0:42:25  602 Trek Red Truck Racing
13 Brent WALLACE   0:42:47  604 Organic Athlete
14 David Stonich   Seattle, WA0:42:50 179551  620 Alki-Rubicon
15 Alan Petrie   Liberty Lake, WA0:42:53 27941  595 Spokane Rocket Velo
16 Steve Miller   Lake Stevens, WA0:43:10 203491  598 Dos Equis Cerveza
17 Jason Bavuso   Seattle, WA0:43:25 283708  612 Joe Bar
18 Franz Martin   Redmond, WA0:43:30 190617  593 Nrc/Kona
19 Sean Heflen   Federal Way, WA0:43:34 235556  627 Ragnarok Racing
20 Sean Wittmer   Gig Harbor, WA0:43:44 162052  613 Bicycle Centres/Collison 1
21 Nathan Kiger   Seattle, WA0:43:50 77119  622 Ragnarok Racing
22 Bradley Marquardt   Seattle, WA0:43:50 196138  629 Lenovo
23 David ROSEN   0:43:54  592 Half Fast Velo
24 Joseph Ecker   Seattle, WA0:43:57 179554  585 First Rate Mortgage
25 Matt Morrisson   Kent, WA0:44:08 284024  609 Rtb
26 Mike Porter   Seattle, WA0:44:27 51356  628 Porterhouse Racing
27 Charles Bartlett   Seattle, WA0:44:30 219466  605 Joe Bar
28 Bob Ludeman   Newcastle , WA0:44:39 21766  616 Lenovo
29 Arthur Nease   Redmond, WA0:45:00 107677  615 
30 Jason Casebolt   Olympia, WA0:45:33 121599  591 Rad Racing Nw / Hagens Berman
31 Keith DILLY   0:45:36  614 Ragnarok Racing
32 Luk ERIK   0:45:48  632 
33 J Kele Murdin   Kenmore, WA0:46:16 120671  625 Garage
34 David MCINTOSH   0:46:41  606 Giant Northwest
35 John RODAKOWSKI   0:46:54  631 
36 Dale KING   0:39:04  621 
37 Saul LOPEZ   0:49:07  618 Half Fast Velo
38 Jeff Evans   Tacoma, WA 142720  610 Doublecheck
DNF Conal Groom   Seattle, WA 249548  580 Wines Of Washington/Ubc
DNF Er BROWN     583 Viking Sport Seattle
DNF Scott BALLARD     617 Half Fast Velo
DNF Robert CHEW     586 Escape Velocity
DNF Mick Woynarowski   Seattle, WA 142841  587 Second Ascent
DNF Brad Loetel   Seattle, WA 260883  588 Cucina Fresca
DNF Brian SPEARS     594 Half Fast Velo
DNF Michael Lipka   Richmond, VA 215300  599 Team Cucina Fresca
DNF James Beieler   Bellingham, WA 58952  601 Fanatik Bike Co.
DNF Tim Gasperak   Berkeley, CA 64056  607 Sportgenic/Squadra Ovest
DNF Brian Walburn   Elbert, CO 91050  611 Hagens Berman Llp
DNF David Drumm   Portland, OR 182110  619 Hudz- Subaru
DNF Tim Hegg   Tacoma, WA 265012  624 Phils South Sound Cyclery
DNF Eric Kolve   Seattle, WA 284746  626 
DNF Neubeck DAVID     596 The Valley Athletic Club/Specialize

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   Wenatchee, WA0:42:15 180676  651 Team W.A.R. Wenatchee Area Racers
2 Martin SENNKYRIK   0:42:16  675 Second Ascent
3 Robert Piper   Issaquah, WA0:42:17 28208  665 Amgen Cycling
4 Russell Thorstrom   Boise, ID0:42:31 187144  658 Ico
5 Peter WELLSMAN   0:43:45  657 Pro City Racing
6 Paul Anderson   Portland, OR0:43:48 204201  674 Half Fast Velo
7 David Queen   Shoreline, WA0:39:25 236441  650 20/20 Fuel
8 Brian Wentz   Olympia, WA0:44:08 185302  672 The Valley Athletic Club/ Cbc Racing
9 Peter Emsky   Fall City, WA0:44:08 128596  664 Rad Racing Nw
10 Robert (Shawn) Letson   Spokane, WA0:45:18 207790  652 Wenatchee Area Racers W.A.R.
11 David Bennett   Arlington, WA0:45:21 252500  655 Bicycle Centres/Collision 1
12 Mark Longrie   Tacoma, WA0:45:39 271161  663 Old Town Bike
13 Alex Rosenast   Seattle, WA0:45:51 196878  676 Garage
14 Christopher Mendoza   Olympia, WA0:45:58 132482  669 The Valley Athletic Club/ Cbc Racing
15 Jerry Cutright   Highlands Ranch Co0:46:04 8459  660 Asc Racing/Redline
16 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0:46:08 34700  653 Vertical Earth
17 Erik Brooks   Seattle, WA0:46:14 235484  656 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
18 Michael BRAZEL   0:46:23  661 Old Town Bicycles
19 Robert Ling   Silverdale, WA0:46:46 55092  673 Team Escapados
20 John Conkin   Bellevue, WA0:46:49 252630  668 Mcleod Construction/Pedal Dynamics
21 Steve Tauscheck   Anacortes, WA 235523  671 Double Check
22 Larry Elliott   Olympia, WA 253010  659 
23 Bernard Boglioli   Sammamish, WA 4102  667 Byrne Specialty Gas
24 George Taggart   Tumwater, WA 34915  670 Cbc
DNF Paul Krebsbach   Kent, WA 19808  654 First Rate Mortgage
DNF Michael Longmire   Missoula, MT 21552  662 Northern Rockies
DNF Gregory Luther   Olympia, WA 148652  666 

Men - Cat 4 - -1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
38 Lars JOHNSON   0:25:16  212 
39 Kyle BARNES   0:28:30  240 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Rathkamp   Bellingham, WA0:24:13 274079  211 Fanatik
2 Alex Walker   Tacoma, WA0:24:43 212549  209 Old Town Bicycle
3 Peter AVOLIO   0:24:43  243 Banford Bike
4 Mark Doane   Ruston, WA0:24:53 208825  234 
5 Benjamin Perin   Seattle, WA0:24:53 119785  224 
6 Chad Marion   Seattle, WA0:25:08 239850  222 Garage
7 Kevin Speltz   Seattle, WA0:25:29 249801  238 Recycled Cycles
8 Justin Berndt   Roanoke, TX0:25:31 209652  204 Nrc/Kona
9 Mark MIRANNTE   0:25:31  249 Starbucks
10 Andrew Erickson   Seattle, WA0:25:32 273331  220 Whitman College
11 Markus Gallasch   Tacoma, WA0:25:47 270357  228 Old Town Bicycle
12 David GOERLE   0:25:49  241 
13 Mike TROWBRIDGE   0:25:50  216 Mt. Baker Ski Area
14 Ryan Reisbick   Yakima, WA0:26:22 280153  213 Chinook Cycling Of Yakima
15 Brian Koder   Lacey, WA0:26:45 210025  227 Valley Athletic Club
16 Dustin Lennon   Seattle, WA0:27:01 223477  232 Recycled Cycles
17 Matt BARBER   0:27:25  202 Mighty Cycling
18 Mark Taylor   Kent Wa 0:27:52 260624  237 
19 Brian Tucker   Seattle, WA0:27:52 164156  242 Starbucks
20 Robb SUTTON   0:28:02  219 
21 Dylan CARNEY   0:28:10  225 
22 Josh Schmidt   Oberlin, OH0:31:47 287999  206 Blue Rooster/Sport Med Clinic
23 Dan SPRY   0:28:25  201 Escape Velocity
24 Michael Welch   Puyallup, WA0:28:39 229751  221 
25 Andrew WRIGHT   0:28:44  229 Revolution Cycles
26 Jon LaFOLLETTE   Kirkland, WA0:28:52 270503  244 Uburdo
27 Mike Reed   Tacoma, WA0:28:54 29393  208 Old Town Bicycle
28 James Livengood   Seattle, WA0:28:58 285216  223 Scuderia Dark Helmet
29 Tyler Davis   Seattle, WA0:29:25 179184  239 Recycled Cycles
30 Tero PITKANEN   0:30:03  246 
31 Paul DIMARTINO   0:30:07  230 
32 Alex Zbarazky   Seattle, WA0:31:08 283841  248 Dirty White Bogs
33 Bryan McLellan   Seattle, WA0:30:19 300885  226 
34 Jason HANSEN   0:30:41  236 
35 Mark Yunker   Cameron, NC0:31:05 226353  214 Otbcx
36 Troy HOPWOOD   0:33:41  245 Tai
37 Jay MALYON   0:31:08  235 Nrc/Kona
DNF Daniel Godbout   Redmond, WA0:00:00 272302  233 Cucina Fresca
DNF Meshkat JAVID     203 Mighty Cycling
DNF Daniel Doran   Seattle, WA 268282  205 Frm/Nw Velo
DNF Bryce DAVIESS     207 Northern Rockies Orthopaedics
DNF Brian Fiete   Seattle, WA 300560  210 
DNF Ryan SMITH     215 
DNF Tim JURAVICH     217 
DNF Rolland Jurgens   Walnut Creek, CA 285465  218 Cycle U
DNF Keith GOODWIN     247 Old Town Bicycle
DNF Dan Nordstrom   Bellevue, WA 188251  231 Dewars

Men - Cat 4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean CRUICKSHANK   0:25:09  305 
2 Randy Opp   Coeur D Alene, ID0:25:31 285864  303 Vertical Earth
3 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:26:22 18674  286 Old Town Bicycle
4 Paul BREND   0:26:40  280 Irc/Cameron Law
5 Ed Reagan   Portland, OR0:26:42 29303  292 Dz'S Nuts
6 Sean McLaughlin   Valleyford, WA0:27:02 294953  291 Spokane Rocket Velo
7 David Haugen   Gig Harbor, WA0:27:07 117521  302 Old Town Bicycle
9 Mark PAPENHAUSEN   0:27:40  333 Bicycle Centers / Collision 1
10 Dominic DAngelo   Snohomish, WA0:27:47 285545  316 Bicycle Centers / Collision 1
11 Otto Schug   Columbus, IN0:28:26 31828  308 Dizzy Cycles / Webcyclery
12 Rob Born   Lake Forest Park, WA0:28:38 52463  311 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
13 Andy Rosser   Olympia, WA0:28:40 243889  293 The Valley Athletic Club
14 Todd ALLEN   0:28:41  327 
15 Bill BRAZIER   0:28:45  329 
16 Dan SOBEL   0:28:50  326 Mccloud Const
17 Mick ADKISSON   0:28:51  309 
18 Peter Vincent   Kirkland, WA0:28:51 183014  332 
19 Scott MCNEES   0:31:25  324 
20 Marc ROMANO   0:29:00  307 Organic Athlete
21 Derek Leckrone   Steilacoom, WA0:29:02 284926  319 Bd Roofing
22 Dave WILTON   0:29:25  318 Facing The Future
23 Shane Kromrey   Everett, WA0:29:34 270018  301 Bicycle Centres / Collision 1
24 Michael Braaten   Lakewood, WA0:29:36 4537  295 Old Town Bicycle
25 Jeff VAN MULLIGEN   0:31:55  282 Atomic Racing
26 Kerry Brayley   Auburn, WA0:29:39 121460  315 Inferno Racing
27 chris kunin   Seattle, WA0:29:58 270486  312 
28 Mark Heien   Puyallup, WA0:30:24 301816  321 
29 Tom KLIEMANN   0:32:43  325 
30 Chris Liebsch   Redmond, WA0:30:25 272039  317 Tai
31 Greg Johnson   Puyallup, WA0:30:36 221824  299 Old Town Bicycle
32 DeWayne Kirk   Spokane, WA0:30:45 270413  289 
33 Tory Grant   Sumner, WA0:31:14 13913  296 Old Town Bicycle
34 Mark AUGUSTYNIEWICZ   0:33:59  320 
35 Jeremy HARRISON     314 Hup United
36 Tim SCHALLBERGER     304 
37 Ben VOIGTS     334 
38 Jason Sobottka   Dupont, WA 33406  300 Old Town Bicycle
DNF Timothy Knudson   Tacoma, WA0:34:03 151988  297 Old Town Bicycle Cyclocross
DNF Brian GOLDSTONE     281 
DNF Joel Liefke   Langley, WA 111547  283 Bikeman.Com
DNF Todd Anderson   Kent, WA 1713  284 Bicycle Center/Collision One
DNF Darren Jeung   Seattle, WA 212300  285 Second Ascent
DNF Tyler CROW     287 
DNF Brian Guthrie   Steilacoom, WA 14459  288 
DNF Glen Copus   Spokane, WA0:00:00 47937  294 
DNF Terence Davis   Auburn, WA 285228  306 Tai
DNF Bryan Urakawa   Seattle, WA 235138  310 Vo2Multisport
DNF Shawn Harrington   Seattle, WA 288934  313 Cycle U
DNF Christian FISCHER     322 
DNF Brent Hinson   Seattle, WA 270355  323 Pd Racing
DNF Ric COCHRANE     328 
DNF Wallis MATT     298 Bicycle Centres / Collision 1
2717 David Krattli   Wallnut Creek, CAInc 19781  290 Professional Benefit Services

Men - Cat 4 - Master - 45-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Nordstrom   Bellevue, WA0:27:02 188251  382 Dewars
2 Tom Hungerford   Rockford, WA0:27:05 281779  354 
3 Jim PELT   0:27:15  330 
4 Kevin Raymond   Seattle, WA0:28:02 272601  364 Bikesale.Com
5 George Jackson   Tacoma, WA0:28:11 256713  356 Old Town Bicycles
6 Barry REMPEL   0:28:33  355 Oak Bay Bikes
7 David Wills   Mukilteo, WA0:28:36 284949  369 Southside Cyclery
8 Jamie EMERY   0:28:37  353 Action Motorcycles
9 Emil Gercke   Casper, WY0:28:46 13087  357 Whole Athlete
10 Hal KUSSICK   0:28:56  379 
11 Eric Mamroth   Seattle, WA0:29:15 22326  372 Recycled Cylces
12 Robert Schueler   Carnation, WA0:29:33 85190  368 Columbia Athletic Club
13 Joe KILBOURNE   0:29:45  373 
14 Robert Cartwright   Gig Harbor, WA0:29:57 117519  376 
15 Chris LAGERBERG   0:29:58  375 High Life Crew
16 Francisco Pons   Maple Valley, WA0:30:07 276266  358 Tai
17 Steven Ellis   Seattle, WA0:30:25 270362  377 Blue Rooster
18 William HUGHLEY   0:30:43  381 Classic Cycle
19 Phillip Meyer   Auburn, WA0:31:31 202375  362 Phil'S South Side
20 Steve MCRAE   0:31:35  359 
21 Jeffrey Skov   Tacoma, WA0:32:09 283288  360 Old Town Bicycle
22 Jeffrey Coopersmith   Bellevue, WA0:32:43 97977  371 Cucina Fresca
23 Steven Lindell   Bellevue, WA0:32:59 218873  361 Gregg'S Specialized
24 Greg MORING     370 Revolution Cycles
25 Joseph Myers   Bayview, ID 193875  351 Two Wheeler/ Specialized
26 Dennis Stumpp   Renton, WA 233964  363 
27 Thomas Halverson   Seattle, WA 252137  366 Pedal Dynamics
28 Kevin VanderVaate   Tacoma, WA 234577  367 Phils South Side Cyclery
29 John Comis   Tacoma, WA 260680  380 Old Town Bicycle
30 Randy BOSTRON     378 
31 Thomas De Buys   Seattle, WA 269873  365 Cycle U.
32 Roland GOECKEL     374 Double Check
DNF Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843  350 Two Wheeler/Specialized
DNF Joseph Kilbourne   Seattle, WA 289766  352 'Cross Purpose/ Beacon Hill Allstars

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Rollins   Puyallup, WA 301833  407 Bd Roofing
2 Jarrett Aregger   Kent, WA 285209  413 Asc Redline
3 Scott funston   Black Diamond, WA 270185  402 
4 Benjamin KING     410 Rad Racing
5 Henry Geary   Seattle, WA 277512  414 Asc Redline
6 Brayden Buchanan   Seattle, WA 285748  404 Rad Racing Nw
7 Skyler SCHROEDER     465 Rad Racing
8 Travis Luther   Olympia, WA 301626  403 Rad Racing Nw/Hagens Berman
9 George JACKSON     408 
10 Derrick Howlett   Kent, WA 284649  406 Asc Redline
11 Colton SCHNABEL     411 Bd Roofing
12 Steven Raymond   Olalla, WA 284505  400 Old Town Bicycle
13 Talon BURKE     412 
14 Ethan CASEBOLT     409 Rad Racing
15 Joseph HALVERSON     405 Pedal Dynamics
16 Alexander HAYNIE     401 What-Just-Happened?

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David O'Brien   Olympia, WA0:47:05 251353  417 Rad Racing Nw/Hagens Berman
2 Logan Feasline   St. Maries, ID0:39:28 295650  422 Vertical Earth
3 Evan Geary   Seattle, WA0:41:04 251552  427 Asc Racing
4 Kyle Howlett   Kent Wa 980420:42:01 235591  425 Asc Racing/Redline
5 Caden Tongue   Tukwila, WA0:42:40 273572  419 Rad Racing Nw/Hagens Berman
6 Matthew Wilkinson   Seattle, WA0:45:20 235592  415 Rad Racing Nw/Hagens Berman
7 Kody Raymond   Olalla, WA0:42:51 284504  416 Old Town Bicycle
8 Mike Jors   Sammamish, WA0:48:23 282773  421 Asc
9 Ben Bostrom   Federal Way, WA0:49:55 288048  426 Tailwind
10 Luke Grant   Federalway, WA 292862  420 Asc Racing/Red Line
DNS Erik Philipson   Seattle, WA 281375  424 Asc Racing/Redline

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Monroe   Coeurdalene, ID0:41:07 253956  430 Vertical Earth
2 Austin CLEVENGER   0:41:08  442 Rad Racing Nw/Hagens Berman
3 Colin Krebsbach   Kent, WA0:42:06 217642  432 Asc Racing/Redline
4 David KIRSKE   0:42:11  433 Rad Racing Nw/Hagens Berman
5 Alex Springer   Edmonds, WA0:43:40 292796  439 Rad Racing
6 Avi Mahan   Seatac, WA0:45:01 210067  443 Asc Racing/Redline
7 Jaxon Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0:45:30 199726  431 Vertical Earth
8 Donovan BENSON   0:48:51  444 Rad Racing
9 Tanner PATNODE   0:40:15  438 Rad Racing Nw/Hagens Berman
10 Marcus Tongue   Tukwila, WA0:47:06 273571  437 Rad Racing Nw/Hagens Berman
11 Max Sheffield   Bellevue, WA0:41:40 251121  435 Rad Racing Nw/Hagens Berman
12 Tyler HAYNIE     440 What-Just-Happened?
DNS William Van Cleve   Seattle, WA0:00:00 227113  436 Rad Racing Nw/Hagens Berman
DNS Matthew COOPERSMITH   0:00:00  441 Cucina Fresca

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabe Watson-Norris   Olympia, WA0:39:28 267324  454 Rad Racing Nw/Hagens Berman
2 Andrew Bennett   Eugene, OR0:39:28 282292  452 Team Redline
3 Kolben Preble   Forestgrove, OR0:40:15 284714  455 Hammer Velo
4 Cole Cutright   Kent, WA0:41:31 200636  451 Asc Racing/Redline
5 Kosta Psaltis   Olympia, WA0:41:57 266092  453 Rad Racing Nw/Hagens Berman
6 Clinton ANDERSON   0:42:53  457 Asc Racing/Redline
7 Evan Renwick   Federal Way, WA0:43:01 211165  456 Asc Racing/Redline
8 Chance Raver   Coeur D Alene, ID0:49:24 281778  450 Vertical Earth

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Butler   Portland, OR0:39:57 211472  14 Monavie-Cannondale.Com
2 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO0:40:36 10194  17 Luna
3 Kari Studley   Bothell, WA0:41:07 207049  Velo Bella
4 Helen WYMAN   0:41:24  Kona
5 Barbara Howe   Berkeley, CA0:41:33 129067  Vanderkitten
6 Wendy Williams   Portland, OR0:41:33 38437  Hudz/Subaru
7 Jennifer Gaertner   Coeur D Alene, ID0:41:48 22279  12 Vertical Earth
8 Alice Pennington   Portland, OR0:42:03 150685  20 Veloforma
9 Rhonda Mazza   Portland, OR0:42:32 166504  Team S&M
10 Emily VAN METER   0:42:52  Hudz/Subaru
11 Lisa Curry   Bozeman, MT0:42:53 243762  13 G.A.S./Intrinsik
12 Megan Faris   Portland, OR0:42:54 270895  21 
13 Kristi Berg   Arlington, WA0:43:00 87266  Redline Bicycles
14 Jadine RILEY   0:43:18  10 Team Group Health
15 Joele Guynup   Mckinleyville, CA0:43:47 241807  Island Racing Club
16 Shannon Holden   Spokane, WA0:43:58 151124  15 Vanderkitten
17 Lea Stralka   Seattle, WA0:44:10 232254  23 Byrne
18 Serena Bishop   Bend, OR0:44:22 301567  16 Sunnyside Sports
19 Lee Smith   Seattle, WA0:46:05 236239  11 Team Group Health
20 Audrey Brown   Lake Oswego, OR0:47:12 271883  19 Team S&M
21 Megan Elliott   San Diego, CA0:49:09 110930  18 Black Mountain Bicycles
DNS Erin Playman   Portland, OR0:00:00 236552  22 Gentle Lovers
DNF Sarah STEWART   0:00:00  Total Restoration Cycling Team

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Marzolf   Seattle, WA 198270  135 Hagens Berman
2 Margi LIFSEY     141 Team S&M
3 Karen TODD     131 Different Bikes
4 Sharon Gregg   Seattle, WA 270361  140 Blue Rooster
5 Holly Davis   Seattle, WA 195202  136 Alki|Rubicon
6 Patricia Dowd   Bozeman, MT 262121  134 Team Delphine
7 Ali Ritter   Seattle, WA 271570  130 Starbucks Cycling
8 KARYN ABRAHAM   Wheaton, IL 270334  138 Cycle U
9 Molly Martin   Redmond, WA 269654  142 Nrc/Kona
10 Erika Krumpelman   Hayden, ID 179685  133 Velo Bella
11 Karen Wilkinson   Seattle, WA 236442  132 Team Group Health
12 Christina Norwich   Seattle, WA 221193  139 First Rate Mortgage
13 Jenn SINCLAIR     137 Tai
14 Melissa Moffett   Seattle, WA 252790  143 Ragnarok

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Casebolt   Olympia, WA 256332  50 Rad Racing Nw / Hagens Berman
2 Larisa Wade   Olympia, WA 284842  60 Rad Racing Nw/Hagens Berman
3 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253  100 Riverstone Womens Racing Team
4 Chrystie Hjeltness   Cda, ID 289043  101 Riverstone Women'S Racing Team
5 Laura Newman   Seattle, WA 287092  112 Cucina Fresca
6 Christina Solheim   Marysville, WA 288770  113 Bicycle Centers/Collision 1
7 Amy CHRISTIE     103 
8 Haley MOUSSEAU     108 Mighty Cycling
9 Amanda Schmidt   Oberlin, OH 288000  104 Blue Rooster/Sport Medicine Clinic
10 Katherine Lichtenstein   Seattle, WA 196476  116 Group Health
11 Anne Marie KESSLER     115 Alki Rubicon
12 Kim BIRGH-PITKANEN     114 Group Health
13 Amanda McNabb   Lynnwood, WA 236233  102 Team Group Health
14 Catherine MAIER     61 Rad Racing Nw
15 Karen FISCHER     110 Revolution
16 Sara Rades Rhodes   Seattle, WA 236614  111 Team Group Health / Sound Velo Cycling C
17 Theresa CARR     107 Revolution/Peak Fasteners
18 Marna Kagele   Kenmore, WA 284433  109 Team Group Health
19 Madison Luther   Olympia, WA 286159  40 Rad Racing
20 Madison SCHNABEL     41 Bd Roofing
21 Kate Comis   Tacoma, WA 254013  117 Group Health
DNS Kristen BELL     105 
DNS rider unknown     106 Bridgetown Velo

Women - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim RUETER     158 Sorella Forte
2 Beth BURNS     168 Veloce
3 Dayna Deuter (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT 263368  163 Church Of The Big Ring.Com
4 Rhonda Morin   Gresham, OR 68540  160 Sorella Forte
5 Anne LINTON     159 Sorella Forte
6 Wanda Howlett   Kent, WA 73915  167 Double Check
7 Renee Compton   Spokane, WA 228151  151 Zuster Cycling
8 Carol Johnson   Seattle, WA 197530  166 Team Group Health
9 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420  152 Zuster Cycling
10 Rachel McLain   Puyallup, WA 252600  157 Old Town Bicycle
11 Cynthia Freed   Federal Way, WA 212912  156 Cucina Fresca
12 Ann Kendall   Spokane, WA 269999  154 Zuster Cycling
13 Margaret Walter   Tacoma, WA 252782  161 Old Town Bicycle
14 Kate BAVUSO     164 Team Kate
15 Kathleen McMahon   Seattle, WA 252816  165 Team Cucina Fresca
DNS Lizabeth Letson   Spokane, WA 236715  150 Zuster Cycling
DNS Amy Anderson   Spokane, WA 237078  153 Zuster Cycling
DNS Sarah TISDALE     162 Sorella Forte
DNS Molly Martin   Redmond, WA 269654  155 Nrc/Kona

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerSpyCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee