Race Results for
Iron Horse Bicycle Classic - Time Trial
Durango, CO
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Pro Cat 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Kneller      
2 Greg Krause   Littleton, CO 255940   
3 Ben Hoffman   Durango, CO 262675   
4 Matt Shriver   Durango, CO 110703   
5 Anthony Colby   Dedham, MA 118320   
6 Sam Jurekovic   Bedford, NH 89561   
7 Chris Wherry   Durango, CO 52790   
8 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   
9 Dan Bowman   Durango, CO 149353   
10 Robin Eckmann   Boulder, CO 254025   
11 Ian Burnett   Durango, CO 191725   
12 Paul Thomas      
13 Trevor Connor   Boulder, CO 160019   
14 Alex Hagman      
15 Alister Ratcliff   Durango, CO 193797   
16 Ian Tuttle   Mill Valley, CA 216565   
17 Neil Coleman      
18 Travis Mccabe   Tucson, AZ 268330   
19 Caley Fretz   Boulder, CO 178443   
20 Jesse Dekrey      
21 Lee Rosenthal   Durango, CO 152244   
22 Matt Anderson      
23 Eric Burkhart   Midland, TX 127652   
24 Rory Lewis   Colorado Springs, CO 267107   

- Master Women 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Iverson   Durango, CO 80010   
2 Ruthanne Polidori   Merrimack, NH 6818   
3 Elizabeth Hitch      
4 Melinda Berge   Tucson, AZ 252799   
5 Margie Davis      
6 Pamela Salmon      
7 Patricia Olives      

- Master Women 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Finsterwald   Basalt, CO 83503   
2 Rebecca Kauffman   Durango, CO 18612   
3 Betsy Richards      
4 Suzanne Akins      
5 Terryl Peterson      
6 Mary White   Tucson, AZ 275911   
7 Diane Shaline      
8 Priscilla Blevins      
9 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   
10 Susan Schenk      
11 Maripat Glover   Albuquerque, NM 300071   
12 Kera Baggot      
13 Sue Harriskohlhardt      
14 Patti Miller      
15 Betsy Davis   Albuquerque, NM 287462   
16 Cynthia Raber      
17 Sheila Seigler      

- Master Women 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Alexander   Marquette, MI 208899   
2 Jill Langendorf      
3 Geneva Templeton      
4 Amy Baker   Kihei, HI 275476   
5 Carolyn Feller      
6 Trenna Adams      
7 Dana Desplanques      
8 Glenda Crawford      

- Master Men 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walt Axthelm   Durango, CO 2153   
2 Terry Akins      
3 Don Mapel      
4 Bernard Maughan   Oklahoma City, OK 237092   
5 James Wallace      

- Master Men 55-65

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Terry Akins      

- Master Men 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Peters   Ojai, CA 27851   
2 Chip Chilson   Aspen, CO 50904   
3 Michael Raber   Evergreen, CO 8455   
4 Ron Dent      
5 Richard Bagienski   Durango, CO 176501   
6 Steve Tiles      
8 Dwight Hibdon   Park City, UT 16081   
9 Tom Cohn      
10 Kevin Skelly      
11 Jeff Kohlhardt      

- Master Men 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   
2 Vic Miera   Las Vegas, NV 280155   
3 Dan Grygier   Highlands Ranch, CO 255333   
4 Steven Deroma   Albuquerque, NM 209622   
5 Corky Giimm      
6 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   
7 Joe Burtoni   Durango, CO 5632   
8 Andrew Ferguson      
9 Dale Kneller   Durango, CO 257034   
10 Deck Shaline      
11 Joel Richards      
12 John Mcmanus   Durango, CO 93502   
13 Douig Eagle      
14 Steve Ilg   Durango, CO 17342   
15 Tom Hazard      
16 Chris Hard   Salt Lake City, UT 140878   
17 Steve Autry   Durango, CO 172808   
18 Clifford Yost      
19 Alex Mclean      
20 Steve Lamont      
21 Jeffrey Recker      
22 Daniel Baker      
23 Guido Kemp      
24 Brian Beatty      
25 John Cummings      
26 Brad Roy      
27 Jim Carver      

- Master Men 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Senft   Albuquerque, NM 32168   
2 Jason Quenzler   Durango, CO 82358   
3 Marco Vasquez   Castle Rock, CO 56261   
4 John Verheul   Albuquerque, NM 36612   
5 Matthew Segur   Golden, CO 224161   
6 Scott Kasin      
7 Tim Sewell   Grand Junction, CO 162550   
8 Jonathan Delacey   Durango, CO 98950   
9 Keith Ashmore   Durango, CO 75512   
10 Greg Laugero (1 - Cat4)   Denver, CO 286597   
11 Rod Michael   Simpsonville, SC 79980   
12 Dylan Johns (1 - Cat3)   Aspen, CO 82369   
13 Aran Johnson      
14 David Twinam   Littleton, CO 177128   
15 Eric Burris   Durango, CO 227564   
16 Lance Webster   Dolores, CO 37523   
17 Michael Henderson      
18 William Gattis      
19 Zach Little (2 - Cat4)   Oceanside, CA 265681   
20 Eric Malone      
21 Kent Chou      
22 Dave Grant      
23 David Peterson      
24 Kirk Golba      
25 Rob Bergstrom      
26 David Shelton      
27 Steven Morozowich      
28 Peter Ludke      
29 Jimmy Carpenter Jr      
30 Scott Crawford   Buckley, WA 8513   

- Junior Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhys Rathbun   Monument, CO 201819   
2 Howard Grotts      
3 Gino Pastore      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

- Cat 4/5 Men 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Martinez   Albuquerque, NM 275848   
2 Paul Friehauf   Grand Junction, CO 76453   
3 Shea Wilfong      
4 Michael Ramsey   Midland, TX 247554   
5 Andrew Schill   Durango, CO 226153   
6 Kevin Porter   Colorado Springs, CO 264329   
7 David Hassinger   Boise, ID 210582   
8 Doug Gordon   Parker, CO 271155   
9 Sean Hassinger   Boise, ID 251816   
10 Jason White   Draper, UT 289765   
11 Keith Miller      
12 Dustin Larosa   Littleton, CO 288583   
13 David Palazzo      
14 Sean Karre      
15 Brandon Mcnellis      
16 Robson Glasscock      
17 Beau Savage      
18 Andrew Mapes      
19 Gary Van Guilder      
20 Shawn Wentz      

- Cat 4 Women 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Weems      
2 Laurel Rathbun   Monument, CO 201838   
3 Anna Harper      
4 Robin Fitzpatrick      
5 Heather Enos   Colorado Springs, CO 291366   
6 Erin Borg   Tucson, AZ 265677   
7 Brie Hawley   Fortcollins, CO 288749   
8 Holly Bell   Carrollton, TX 8281   
9 Claudia Schroeter   Longmont, CO 272487   
10 Rosemary Knight      

- Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yannick Eckmann   Boulder, CO 254024   
2 Jason Anderson   Aspen, CO 259703   
3 Kenny Wehn   Durango, CO 37549   
4 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   
5 Frederick Dreier   Golden, CO 224450   
6 Jordan Sher   Denver, CO 214172   
7 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817   
8 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
9 Carl Kloos   Aspen, CO 212524   
10 Dylan Norton   Aurora, CO 153276   
11 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
12 Brian Robinson   Silver City, NM 30169   
13 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
14 Shawn Hanka   Salt Lake City, UT 14920   
15 Patrick Hill      
16 James Schroeter   Longmont, CO 31808   
17 David Welsh   Tucson, AZ 142434   
18 Grady James   Durango, CO 200442   
19 Randy Ellis   Arvada, CO 272326   
20 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   
21 Ryan Kimbrell      
22 Darrick Sommers   Yukon, OK 240710   

- Cat 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Mcgrath   Boise, ID 247577   
2 Tiffany Cromwell      
3 Terrie Clouse   Monument, CO 242221   
4 Marisa Asplund   Durango, CO 209181   
5 Amy Dombroski   Boulder, CO 246803   
6 Susannah Gordon   Parker, CO 235360   
7 Tracey Jacobs   Boulder, CO 229069   
8 Molly Hummel (1 - Cat2)   Durango, CO 103205   
9 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT 89443   
10 Alisha Welsh   Tucson, AZ 276369   
11 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426   
12 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
13 Holly Borowski   Boulder, CO 188263   
14 Sue Stokes   Breckenridge, CO 251217   
15 Shantelle Pierce   Flora Vista, NM 110511   
16 Lisa Tumminello   Steamboat Springs, CO 184590   
17 Lesley Carroll   Denver, CO 276628   
18 Luisa Bryce (2 - Cat2)   Denver, CO 255727   
19 Anne Spalding   Grand Junction, CO 120990   
20 Cindy Sanchez   Tucson 231145   
21 Lauren Hall   Dolores, CO 262479   
22 Monique Hein (3 - Cat2)   Lyons, CO 187615   
23 Megan Cassidy   Ft. Collins, CO 241805   
24 Megan Myrick   Raleigh, NC 240853   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee