Race Results for
ASU Sun Devil Criterium
Tempe, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Scholnick   Tucson, AZ 31751   UofA
2 David Glick   Tucson, AZ 175967   UofA
3 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   UofA
4 Kevin Clegg      UofA
5 Alex Luce   Berkeley, CA 184377   UofA
6 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   UofA

Men - collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   ASU
2 Alan Brown   Phoenix, AZ 272708   ASU
3 N/A   Tucson, AZ 269677   UofA
4 Noah Barker      UofA
5 Andrew Bellino   Paradisevalley, AZ 289280   ASU
6 Benjamin Hobson   Tucson, AZ 265143   UofA
7 Wilson Lee   Scottsdale 140266   ASU
8 Matthew Giardina   Pittsfield, MA 284057   UofA
9 Tim Milakovich      ASU
10 David Milakovich      ASU
12 David Chappins      ASU
13 Keegan Refheldt      ASU
DNF Stephen Elliott   Farmington, CT 288276   UofA

Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Colex   Phoenix, AZ 289726   
2 Mark Waffensmith      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Colex   Phoenix, AZ 289724   
2 Marco Colex   Phoenix 289725   

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   
3 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   
4 Sean Biever      

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST
2 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos Obriens
3 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita
4 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss
5 Jonathan Cavner   Colorado Springs, CO 282099   Ska
6 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita
7 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos Obriens
8 Keith Gerarden   Chapel Hill, NC 253478   Triangle Velo
9 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   
10 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   
11 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos Obriens
12 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   
13 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST
14 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Bicycle Haus
15 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Swiss
DNF Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Carlos Obriens
DNF Teodoro Ramos   Berwyn, IL 235508   Get A Grip
DNF Steve Brechner   Cavecreek, AZ 286153   Carlos Obriens
DNF Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita
DNF Greg Miranda      Waste Mgmt.
DNF Russ Lafleur      

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mtn
2 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss
3 J (Kipp) Metzger   Tucson, AZ 254621   RPM
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
5 Jeff Baylor   Scottsdale, AZ 282609   Rideclean
7 Dan Shannon   Tucson, AZ 170966   RPM
8 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss
9 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Rideclean
10 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos Obriens
11 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST
13 David Gay   Bartow, FL 216047   
15 Kurt Rosenquist   Tucson, AZ 54553   RPM
18 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Waste Mgmt.
19 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Swiss
20 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Squadra
21 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Racelab
22 David Reid   Mesa, AZ 60513   White Mtn
23 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST
24 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Rideclean
25 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan
26 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell
26 Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   
27 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
28 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss
DNF Tomo Hamasaki   Las Vegas 50511   Acqua
DNF Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   Swiss
DNF Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Vitesse
DNF Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss
DNF Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan
DNF Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   Swiss
DNF Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   RPM
DNF Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST
DNF Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell
DNF Juan Quintero   Bend, OR 174529   8th Wonder
DNF Luke Dale   Gilbert, AZ 252667   Focus
DNF Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   Echelon

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Matchett   Breinigsville, PA 202573   
2 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   RPM
4 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Racelab
5 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Racelab
6 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
7 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Racelab
8 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932   Koehlingen
9 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   RPM
10 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   RPM
11 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Swiss
12 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   SW Hand
14 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   White Mtn.
15 Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   San Tan
DNF Homayoon Farsi   Scottsdale, AZ 228497   Carlos Obriens

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
2 Joseph Wells   Phoenix, AZ 48252   Radsport
3 Arland Crump   Tucson, AZ 225875   
4 Terrell Stager   Oracle, AZ 45965   Syncardia
5 Douglas Perry   Tucson, AZ 280420   
6 Richard Root   Scottsdale, AZ 52195   Midwest Monsters

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Camelback
2 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   Racelab
4 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   
5 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   ABRA
7 Cody Hall   Scottsdale, AZ 58522   Bicycle Haus
8 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   White Mountain
11 Lawrence Warbasse   Traverse City, MI 215167   Racelab
12 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST
13 Keith Gerarden   Chapel Hill, NC 253478   Triangle Velo
14 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Swiss
15 Erik Long (1 - Cat2)   Ashland, OR 97625   
17 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss
18 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Rideclean
19 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   Camelback
20 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos Obriens
21 John Nowak   Scottsdale 26320   Vision
22 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Carlos Obriens
23 James Lingwood   Portland, OR 180618   Gregs Specialized
25 David Swanson (2 - Cat2)   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
26 David Reid   Mesa, AZ 60513   White Mountain
27 Andrew Jorgenson (3 - Cat2)   Tucson, AZ 187103   Racelab
28 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST
29 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Camelback
30 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Camelback
31 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST
32 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   White Mountain
33 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Rideclean
34 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mountain
35 Austin King   Phoenix, AZ 43315   Racelab
DNF Evan Hepner   Albuquerque, NM 161841   Midoole
DNF Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   
DNF Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Camelback
DNF Tomo Hamasaki   Las Vegas 50511   Acqua

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Allen      Waste Mgmt
2 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita
3 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   
4 Greg Miranda      Waste Mgmt
5 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Swiss American
6 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus
7 Ben Stalker   Durango, CO 252617   
8 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Racelab
10 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   Veloforma
13 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Carlos Obriens
14 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan
16 Leo Mazursky      GST
17 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Carlos Obriens
18 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
20 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Racelab
21 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Carlos Obriens
22 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American
25 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Carlos Obriens
26 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Carlos Obriens
27 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
29 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Carlos Obriens
30 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Carlos Obriens

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   
4 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Waste Mgmt
5 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada
7 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Carlos Obriens
9 Donald Guess   Chandler, AZ 185959   San Tan
10 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
11 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   DNA
13 James Gonnason   Phoenix, AZ 273843   
15 Tyler Coplea   Chandler 196300   Focus Racing
16 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   Focus Racing
20 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   UofA
21 Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Aggress
22 Mark Bibbey   Chandler, AZ 254986   
23 Juan Quintero   Bend, OR 174529   8th Wonder
24 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
25 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Tribe
26 Russell Payne   Phoenix, AZ 173371   Landis
28 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan
29 Edwin Escamilla   Mexico City 248032   Waste Mgmt
31 Dennis Mong   Phoenix, AZ 42806   Bicycle Ranch
32 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   
33 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Vitesse
34 Teodoro Ramos   Berwyn, IL 235508   Get A Grip
35 Larry Blessing   Mesa, AZ 188607   Honeywell
DNF Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Baylor   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
2 Jesse Robles      Bicycle Haus
3 Andres Douzglou      Tribe
4 Jimmie Alexander   Phoenix, AZ 238852   Bicycle Haus
6 richard giordano   Chandler, AZ 274800   Strada
7 david Carriere   Scottsdale, AZ 286219   Bicycle Ranch
8 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Aggress
9 Daniel Redivo   Mesa, AZ 107652   San Tan
10 Alex Smith   Tempe, AZ 288835   San Tan
12 Ryan Hayles      
13 Noah Barker      UofA
14 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   
16 Dan Thomas   Cave Creek, AZ 287423   
18 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   
19 jay kennedy   Tempe, AZ 273254   DNA
20 Arland Crump   Tucson, AZ 225875   Syncardia
21 Garrett O'Dell   Mesa, AZ 238572   Camelback
23 Russ La Fleur      Bicycle Haus
24 Luc Bianchi   Phoenix, AZ 287608   Camelback
25 Matthew Giardina   Pittsfield, MA 284057   UofA
26 Alie Buckmire      
27 David Savoy      Echelon
29 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Rideclean
30 Stephen Duffy   Gilbert, AZ 275769   
DNF Andrew Tierney      Aggress
DNF Mite Misevich      
DNF Steve Brechner   Cavecreek, AZ 286153   Carlos Obriens
DNF Norm McCrothlin      
DNF Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   
DNF Marc Overson   Vail, AZ 288760   
DNF Simon Sobrero   Scottsdale, AZ 259262   Camelback
DNF Todd Hoeder      Colavita

Women - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   UofA
2 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   UofA
3 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   UofA
4 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   UofA

Women - collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terrin Lane   Phoenix, AZ 289008   ASU
2 Mary Cameron      ASU
3 Laura Wiedenfeld      ASU
DNF Emma Zimmerman      ASU
DNF Kimberly Truitt   Tucson, AZ 289865   UofA

Women - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Swiss
2 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Colavita
3 Sandra Grady   Scottsdale, AZ 239037   Specialized D4W
4 Wendy Thomas   Anthem, AZ 289090   Swiss

Women - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jill Purcell   Mesa, AZ 239414   Tribe
3 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Echelon
4 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team Helen's
5 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   San Tan
6 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hall   Scottsdale, AZ 176755   Specialized D4W
2 Sabrina Savage (1 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Veloforma
3 Spring Clegg   Tucson, AZ 146109   Specialized D4W
4 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Metro Phx Bank
5 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialized D4W
6 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
DNF Rebeca Jones      Hub Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   
3 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   
4 Alynda Lingwood   Portland, OR 165152   
5 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Echelon
6 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Kenda
7 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   San Tan
8 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   Specialized D4W

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tischa Donaldson   Phoenix, AZ 273383   Tribe
3 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Kenda
4 Susan Frank   Tucson, AZ 277104   ASU
5 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Kenda
7 Lauterbach Erin      
DNF Terrin Lane   Phoenix, AZ 289008   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMOUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee