Race Results for
Great Dane Velo Club Spring Race #2
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Huang Sarah   Pleasant Prairie, WI 225258   
2 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
3 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   
4 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   
5 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170   
6 Everett Jones   Baraboo, WI 278456   
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   Newberlin, WI 246502   
2 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836   
3 Aspen Gorry   Santa Cruz, CA 87125   
4 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   
5 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910   
6 Chris Gola   Chicago, IL 251363   
7 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   
8 Justin Dyszelski      
9 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
10 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634   
11 Ryan Krayer   North Freedom, WI 227406   
12 Edward Gurney   Brookfield, WI 277238   
13 Joshua Uecker   Janesville, WI 273669   

Men - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Robertson   Rolling Meadows, IL 256071   
2 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744   
3 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   
4 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910   
5 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   
6 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373   
7 Mark Horstmeyer   West Allis, WI 268169   
8 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836   
9 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
10 Charles McFarland   Madison, WI 166045   
11 Joe Bippus   Homer Glen, IL 261314   
12 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610   
13 Andy Powell   Chicago, IL 56700   
14 Chris Gola   Chicago, IL 251363   
15 Craig Erbach   Carmel, NY 215231   
16 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   
17 Ryan Krayer   North Freedom, WI 227406   
18 Rudy Byron   Racine, WI 62022   
19 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506   
20 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Koss   Madison, WI 269759   
2 Keith Vogl   Glen Carbon, IL 239787   
3 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426   
4 Travis Heller   Parker, CO 264205   
5 David Paquette   Decorah, IA 264236   
6 Andrew Rosch   Madison, WI 240507   
7 Timothy Guy   Madison, WI 265512   
8 Brian Krueger   Merrill, WI 224056   
9 mike morell   Chicago, IL 278651   
10 Jeffrey Perkins   Chicago, IL 261735   
11 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130   

Men - Cat 4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chazz Martin   Wilmette, IL 230515   
2 Doug Bailey   Elkhorn, WI 212426   
3 Mike Morell   Chicago, IL 278651   
4 Brian Krueger   Merrill, WI 224056   
5 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130   
6 Jared Seivert   Rockford, IL 264206   
7 Travis Heller   Parker, CO 264205   
8 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937   
9 Keith Vogl   Glen Carbon, IL 239787   
10 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605   
11 Jeff Perkins   Chicago, IL 261735   
12 Max Cayo   Milwaukee, WI 222900   
13 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482   
14 Derek Held   Oak Park, IL 102626   
15 Ross Mathews      
16 Alexander Bolivar      
17 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370   
18 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   
19 Trevor Koss   Madison, WI 269759   
20 Ryan Ruhland   Madison, WI 209987   
21 Benjamin Blair   Milwaukee, WI 235852   
22 Timothy Guy   Madison, WI 265512   
23 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924   
24 Chris Burns   Hartland, WI 276115   
25 Geoff Streator   Madison, WI 228536   
26 Robert Curtis   Elgin, IL 69094   
27 Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363   
28 Patrick Brock   West Bend, WI 268180   
30 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
30 Patrick Heath   Madison, WI 229801   
31 Mitch Bogardus   Kenosha, WI 210565   
32 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235   

Men - Cat 4/5 - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594   
2 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   
3 Matthew Hanson   Verona, WI 42923   
4 James Londono   Skokie, IL 281589   
5 Robert Curtis   Elgin, IL 69094   
6 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518   
7 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026   
8 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   
9 John Svanda   Neenah Wi 278789   
10 Michael Mandli   Germantown, WI 225464   
11 Karl Skinner   Janesville, WI 291956   
12 Peter Botham   Barneveld, WI 288529   
13 Neil Holland   Lake Mills, WI 263318   
14 Francisco Torralba   Chicago, IL 240355   
15 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   
16 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   
17 Scott Prud'Homme (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 276101   
18 Jim Comfort   Unionville, CT 13017   
19 Art Hicks   Racine, WI 255412   
20 David Blomme   South Bend, IN 244803   
21 Erin Sikora (2 - Cat5)   Green Bay, WI 291867   
22 Paul Saari (1 - Cat4)   Waukesha, WI 220821   
23 Ben Sherman (3 - Cat5)   Madison, WI 293678   
24 Ron Terry   Huntley, IL 291519   
25 Barry Zellmer   Pewaukee 67730   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594   
2 Nathan Klump   Grand View Wi 239719   
3 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518   
4 Adam Kaye   Ann Arbor, MI 290612   
5 Gus Juffer   Madison, WI 294939   
6 Mark Norton   Madison, WI 291138   
7 James Londono   Skokie, IL 281589   
8 Michael Potts   White Bear Lake, MN 271198   
9 Erin Sikora   Green Bay, WI 291867   
10 Seth Hynes   Madison, WI 294944   
11 Frank Chemotti   Eugene, OR 273644   
12 Karl Skinner   Janesville, WI 291956   
13 Jim Comfort   Unionville, CT 13017   
14 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988   
15 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257   
16 Ben Sherman   Madison, WI 293678   
17 Ron Terry   Huntley, IL 291519   
18 Alex Docter   Wauwatosa 291930   
19 Bryan Pritzl      
20 Everett Jones   Baraboo, WI 278456   
21 Travis Miller   Jefferson, WI 293344   
22 Tyler Fiebig      

Men - Cat 5 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011   
2 Thomas Felton   Henrico, VA 267921   
3 Mark Norton   Madison, WI 291138   
4 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652   
5 David Hudson   Chicago, IL 286044   
6 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594   
7 Chris Wiatr   Long Grove, IL 293873   
8 Brent Hueth   Madison, WI 280845   
9 James Londono   Skokie, IL 281589   
10 Nathan Klump   Grand View Wi 239719   
11 Eric Alar   Greenfield, WI 281859   
12 Johnie Diederich      
13 Don Kocharek      
14 Michael McLoughlin   Madison, WI 293449   
15 Xin Zhang   Pewaukee, WI 292068   
16 Robert Riccio   Spring, TX 285448   
17 Frank Chemotti   Eugene, OR 273644   
18 Michael Leighton   Watertown, WI 271924   
19 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578   
20 Andrew Tegge      
21 Adam Brandes      
22 Travis Miller   Jefferson, WI 293344   
23 Martin Michalowicz   Evanston, IL 285523   
24 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036   
25 Tim Speciale   Woodstock, IL 293350   
26 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409   
27 Bryan Frazier      
28 Chris Moreland      
29 Michael Potts   White Bear Lake, MN 271198   
30 Paul Kumm   Fort Collins 267392   
31 Nicholas Venice   Chicago, IL 286521   
32 peter armstrong   Shorewood, WI 292708   
33 Keith Watkins   Hamilton 278639   
34 Zach Goodwin      
35 Cory Kazonovitz   Chicago, IL 292219   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Curnutt   Madison, WI 246308   
2 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   
3 Huang Sarah   Pleasant Prairie, WI 225258   
4 Brooke Baldwin   Racine, WI 257139   
5 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223   
6 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027   
7 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259   
8 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325   
9 Lynn LeRoy      
10 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314   
11 Jane Lee   Madison, WI 237883   
12 Christine Larson   Madison, WI 280195   

Women - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Godlewski   Chicago, IL 274835   
2 Heather Curnutt   Madison, WI 246308   
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   
4 Ridge Benedum   Bloomington, MN 101389   
5 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027   
6 Jane Lee   Madison, WI 237883   
7 Christine Larson   Madison, WI 280195   

- women open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   
2 Jane Riessen   Madison, WI 197110   
3 Monique Karlen   Madison, WI 165538   
4 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462   
5 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476   
6 Rachel Eichers Roessingh   Madison, WI 179920   
7 Lisa Krayer   North Freedom, WI 227405   
8 Arrietta Clauss   Madison, WI 266230   
9 Theresa Leal-Rocheleau   Waukesha, WI 49682   

- Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Amanda Pischke   Fitchburg, WI 252848   
0 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462   
1 Rachel Eichers Roessingh   Madison, WI 179920   
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   
3 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   
5 Jane Riessen   Columbus, OH 197115   

- Pro-1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Stemper   Worthington, OH 230199   
2 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   
3 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   
4 Ryan White   Grafton, WI 201290   
5 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   
6 Josh Meyer   Two Rivers 197910   
7 Matt Waite   Madison, WI 206676   
8 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985   
9 Robert Springer   Kenosha Wi 57145   
10 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   

- pro 1 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   
2 Frank Dierking   Madison, WI 148481   
3 Robert White   Brown Deer, WI 197162   
4 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   
5 Ryan White   Grafton, WI 201290   
6 David Kay   Appleton, WI 130383   
7 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   
8 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   
9 Jason Svaldi   Monona, WI 190485   
10 Matt Waite   Madison, WI 206676   
11 Tige Prickett   Glendale, WI 150532   
12 Lyle Hanson   Madison, WI 219950   
13 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   
14 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   
15 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194   
16 Timothy Clark   Denver Co 225833   

- masters 4 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594   
2 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   
3 Derek Held   Oak Park, IL 102626   
4 Ken Livesey      
5 Chris Burns   Hartland, WI 276115   
6 Will Hollrith   Grafton, WI 279925   
7 Mike Morell   Chicago, IL 278651   
8 David Hudson   Chicago, IL 286044   
9 Jim Giese   Grafton, WI 256979   
10 Joshua Wright   Madison, WI 69477   
11 Ric Damm   Ripon, WI 205672   
12 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518   
13 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   
14 Gary Snorek   Sauk City , WI 184135   
15 Tom Starr   Oregon, WI 123474   
16 Robert Curtis   Elgin, IL 69094   
17 Brent Hueth   Madison, WI 280845   
18 Martin Michalowicz   Evanston, IL 285523   
19 James Londono   Skokie, IL 281589   
20 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   
21 Nicholas Venice   Chicago, IL 286521   
22 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898   TEAM EXTREME
23 David Blomme   Madison, WI 244805   
24 Perry Steven   Janesville, WI 271243   
25 Bob Willems   Chicago, IL 217097   
28 Don Carr   Center Valley, PA 185258   
29 Dave Bednarek   Fond Du Lac, WI 259829   
30 Keith Watkins   Hamilton 278639   
31 Russ Buege (1 - Cat4)   Denver, CO 225976   
32 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929   
33 John Grisa   Brookfield, WI 244444   
34 Michael Leighton   Watertown, WI 271924   
35 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011   
36 Christopher Larson   Madison, WI 246305   
37 Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363   
38 Jeff Mawhinney   Verona, WI 261605   
39 William Butcher (2 - Cat4)   Madison, WI 285688   
40 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   
41 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578   
42 Richard Baisa   Saint John, IN 250430   
43 Matthew Hanson   Verona, WI 42923   
44 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328   
45 Johnie Diederich      
46 James Buckley   De Pere, WI 226361   
48 Bryan Frazier (3 - Cat4)   Cottage Grove, WI 293537   
49 Larry Gundlach   Madison, WI 192742   
50 Daniel Kochanek   Willowbrook, IL 19533   
51 Christopher Berge   Madison, WI 280201   
52 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896   
53 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   
54 Scott Prud'Homme (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 276101   
55 Harvey Tidball   Mineral Point, WI 262967   
56 Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407   
57 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036   
58 Adam Brandes      
59 Robert Riccio   Spring, TX 285448   
60 brian kennedy   Sullivan, WI 273844   
61 Randy King   Oak Creek, WI 242470   
62 Dan Miser (2 - Cat5)   Hartland, WI 291506   
63 Daniel Rodriguez      
64 Steven Schaak      

- Masters 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869   
2 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910   
3 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   
4 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   
5 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317   
6 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312   
7 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634   
8 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966   
9 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   
10 Joel Hynes      
11 Joseph Tavano   Madison, WI 179642   
12 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   
13 Charles McFarland   Madison, WI 166045   
14 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   
15 David Ryther   Austin, TX 56687   
16 Corey Dempski   Sussex, WI 257610   
17 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605   
18 David Blomme   South Bend, IN 244803   
19 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   
20 Chris Gola   Chicago, IL 251363   
21 John Peret   Hartland, WI 264352   
22 James Merrifield   Janesville, WI 52315   
23 Kristen Meshberg   Lyons, IL 167518   

- masters 3 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   
2 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910   
3 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312   
4 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   
5 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   
6 Glen Stroik   Franklin, WI 258547   
7 Chuck McFarland   Richland, WA 156045   
8 Derek Held   Oak Park, IL 102626   
9 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   
11 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   
12 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615   
13 McKillip Jeff   Belmont, NH 219454   
14 Bob Willems   Chicago, IL 217097   
14 Chris Gola   Chicago, IL 251363   
14 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244   
14 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   
14 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605   
14 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605   
14 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966   
14 Ric Damm   Ripon, WI 205672   
14 Larry Gundlach   Madison, WI 192742   
14 David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127   
14 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634   
14 James Merrifield   Janesville, WI 52315   
14 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   
14 Dave Ryther   Austin, TX 56687   
28 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596   
29 Corey Dempski   Sussex, WI 257610   
30 Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363   
31 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   
32 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328   
33 Steve Feehery   Homewood, IL 11378   
34 Don Carr   Center Valley, PA 185258   
35 John Peret   Hartland, WI 264352   
36 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   
37 Matthew Prest   Verona, WI 65954   
38 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311   
40 Tom Starr   Oregon, WI 123474   
41 James Buckley   De Pere, WI 226361   
42 Joseph Tavano   Madison, WI 179642   
43 Jeffrey Lex (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 192305   

- Masters 1-2-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913   
2 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   
3 Patrick Flannery   Madison, WI 580   
4 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118   
5 Ryan Gist   Seattle, WA 214975   
6 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866   
7 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   
8 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067   
9 Chad Dean   Madison, WI 74509   
10 Chris Morris   Wausau, WI 55692   
11 John Kane    977   
12 Robert Springer   Kenosha Wi 57145   
13 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   
14 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317   
15 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140   
16 James Rocheleau   Waukesha, WI 47672   
17 Matthew Yeakey   Shawano 110582   
18 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131   
19 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534   
20 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   
21 Kristin Wentworth (1 - Cat1)   Madison, WI 207606   
22 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   
23 Jeff Littman   No City, WI 50677   
24 Eric Knuth   Madison, WI 203995   
25 N/A   Chicago, IL 243692   
26 Ryan Krayer (1 - Cat3)   North Freedom, WI 227406   
27 John Peret   Hartland, WI 264352   
28 richard doherty   Shorewood , WI 255728   
29 Joseph Tavano   Madison, WI 179642   
30 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   
31 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   
32 James Merrifield   Janesville, WI 52315   

- masters 1 2 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Goldsmith   Debary, FL 13554   
2 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   
3 Paul Nilsen   Gorham, NH 113758   
4 Todd Miller   Shorewood, WI 24495   
5 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599   
6 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845   
7 Gene Tolli   Albany, WI 83764   
8 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066   
9 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   
11 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   
12 Patrick Flannery   Madison, WI 580   
13 Kent Savitt   Golden, CO 47891   
14 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   
15 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067   
16 Rob Brugman (1 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 176135   
17 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212   
18 Chris Morris   Wausau, WI 55692   
19 Chad Dean   Madison, WI 74509   
20 Andy Powell    667700   
21 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118   
22 Ryan Gist   Seattle, WA 214975   
23 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   
24 Rich Protasiewicz   Wauwatosa, WI 28762   
25 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   
26 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996   
27 James Rocheleau   Waukesha, WI 47672   
28 Matthew Yeakey   Shawano 110582   
29 Jeff Littman   No City, WI 50677   
30 John Peret   Hartland, WI 264352   
31 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   
32 Keith Koechell   Delafield, WI 199894   
33 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   
34 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   
35 John Danzer   Madison, WI 184112   
36 richard doherty   Shorewood , WI 255728   
37 N/A   Chicago, IL 243692   
38 John Kunert   Madison, WI 87929   
39 Ryan Krayer (1 - Cat3)   North Freedom, WI 227406   
40 Jim Winter   Delafield, WI 48859   
41 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   
42 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966   
43 David Jablonowski   Glendale, WI 47846   
44 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   
45 Joseph Tavano   Madison, WI 179642   
46 Dave Eckel   Trevor, WI 122771   
47 Ara Oggoian   Geneva, IL 26581   
48 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131   
49 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   
50 James Merrifield   Janesville, WI 52315   
51 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   

- junior 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924   
2 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   
3 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   
4 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
5 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   
6 Chazz Martin   Wilmette, IL 230515   
7 Chris Wiatr   Long Grove, IL 293873   
8 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
9 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257   
10 Paul Kumm   Fort Collins 267392   
11 Mitch Bogardus   Kenosha, WI 210565   
12 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235   
13 Tyler Desjardins   Highlandsranch, CO 284448   
14 Simon Miller   Shorewood, WI 228258   
15 Peter Den Hartag   Madison, WI 294847   

- Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   
2 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   
3 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   
4 Edward Gurney   Brookfield, WI 277238   
5 Walker Brengel   Milwaukee, WI 281317   
6 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257   
7 Max Brickman   Milwaukee, WI 278933   
8 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
9 Matt Jackson   Cedarburg, WI 294809   

- Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   
2 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   
4 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   
5 Everett Jones   Baraboo, WI 278456   
6 Tyler Frebig      
7 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   
9 Jacob Schilling   Racine, WI 255842   
10 Samuel Huang   Kenosha, WI 250094   
11 Joshua Schilling   Racine, WI 287858   
12 Kip Nielsen   Stoughton, WI 294842   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREUSACDFOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee