Race Results for
Copper Valley Stage Race
Globe, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/11/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   Carlos OBriens Racing
2 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Camelback Cycling Club
3 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
4 Douglas Terrell   Phoenix, AZ 47706   Unattached
5 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Bicycle Haus Racing
6 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Swiss American Racing Team
7 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Carlos OBriens Racing

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
2 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American Racing Team
3 David Able   Flagstaff, AZ 287839   Team One Racing
4 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
5 Eugene Dougherty   Los Alamos, NM 59098   Unattached
6 Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
7 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Swiss American Racing Team
8 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Honeywell Cycling
9 Matt James      Unattached
10 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Swiss American Bicycle Club
11 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   Procon Cycling
12 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Swiss American Racing Team
13 David Julilen      Procon Cycling
14 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing Team
15 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American Racing Team

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One Racing
2 Robert Wible   Phoenix, AZ 51242   Carlos OBriens Racing
3 Andrie Duvall   Tucson, AZ 65527   White Mountain Road Club
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
5 David Johns   Flagstaff, AZ 268145   Team One Racing
6 James Ostrem   Tucson, AZ 226520   Team RPM
7 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   San Tan Racing
8 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
9 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Unattached
10 George Catalano   Scottsdale, AZ 120067   SWISS AMERICAN RACING
11 Richard Duncan   Tucson, AZ 49488   Team RPM
12 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
DNF REED JOHNSON      UNATTACHED
DNF robert orsi   Tempe, AZ 293690   SUNRISE CYCLE CLUB
DNF Sean O'Brien   Phoenix, AZ 26530   Carlos OBriens Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Beyer   Tucson, AZ 155190   BMC Racing
2 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Team WM
3 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   RIDECLEAN
4 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
5 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   Bicycle Haus Racing
6 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
7 Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   Carlos OBriens Racing
8 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
DNS Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   UCI CT: Kenda Pro Cycling presented by S
DNF Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Landis/Trek
DNF David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand Cycling Team
2 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   Team WM
3 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Team WM
4 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Racelab U-23 Cycling Team
5 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
6 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   Honeywell Cycling
7 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
8 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Unattached
9 Craig Stockavas   Park City, UT 186571   Unattached
DNF Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Unattached
DNF Jonathan Cavner   Colorado Springs, CO 282099   Carlos OBriens Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   Unattached
2 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   Bicycle Haus Racing
3 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Aggress
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Adrenaline Race Team
5 Mahting Putelis   Louisville , CO 286398   Unattached
6 Mark Bibbey   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
7 Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   TRISPORTS.COM
8 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   Summit Velo
9 Peter Durso   Albuquerque, NM 244489   ZiaVelo Racing Club
10 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Aggress
11 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   TRISPORTS.COM CYCLING/ECLIPSE RACING
12 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   Unattached
13 Juan Quintero   Bend, OR 174529   Team Helen's
14 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   Aggress
15 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Unattached
16 Will McGinty   Suncity, AZ 289020   Colavita Racing
17 Judah Cain   Phoenix, AZ 256553   Carlos OBriens Racing
18 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
19 Edwin Escamilla   Mexico City 248032   Tribe Racing
20 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing/Paragon Cycling
21 Blake Savage   Mesa, AZ 279523   San Tan Racing/Paragon Cycling
DNF Steve Brechner   Cavecreek, AZ 286153   Carlos OBriens Racing
DNF Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   Unattached
DNF DJ HEWITT      WOODCOCK CYCLE WORKS
DNF Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Franke   Phoenix, AZ 151972   Carlos OBriens Racing
2 Erick Fernandez   Albuquerque, NM 255292   Unattached
3 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Unattached
4 Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   Echelon Racing
5 ROBERT EVANS      TRIBE MULTISPORT
6 Nikolas Hobbs   Tucson, AZ 292330   TRISPORTS.COM
8 Ben Franklin   Tucson, AZ 272904   Eclipse Racing
9 Ira Gold   Tucson, AZ 275231   Eclipse Racing
10 Craig Turner   Gilbert, AZ 285005   Unattached
11 Brian Rees   Phoenix, AZ 270197   Carlos OBriens Racing
DNF Patrick King   Phoenix, AZ 280498   Swiss American Racing Team
DNF Stephen Klock   Phoenix, AZ 289181   Swiss American Racing Team

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNN OFF      METRO PHX BANK/TRIBE RACING
DNF Maria Harris   Tucson, AZ 220424   Thunder Mountain Cycling

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATHYRN BERTINE      SPECIALIZED D4W/BICYCLE HAUS
2 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Tribe Racing
3 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
4 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   Specialied Designs for Women / Bicycle H
DNF Erica Zaveta (Cat2)   Brevard, NC 230062   Zaveta Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Grady   Scottsdale, AZ 239037   Specialied Designs for Women / Bicycle H
2 Michelle Dehaan   Scottsdale, AZ 112136   Tribe Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Rowe   Phoenix, AZ 289023   Unattached
2 Ashley Koch   Scottsdale, AZ 287717   Unattached
3 Louisa Larson   Glendale, AZ 287779   Tribe Racing
4 Michelle Kelly   Phoenix, AZ 272548   Carlos OBriens Racing
DNF KENDRA DUNLAP      METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE
DNF Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Specialied Designs for Women / Bicycle H
DNF LAURA SOMAK      METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE
DNF Kendra Sweet   Tampa, FL 255719   Summit Velo
DNF Shannon Lindner      METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee