Race Results for
Foray at Fort-Carmichael Training Systems
Ft Huachuca, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Sooter   1:49:16  618 
2 Tom Ament   Phoenix, AZ1:51:34 238493  132 
3 Corey Steingrecher   1:57:25  1008 
4 Mike Baltunis   Sierra Vista, AZ1:58:22 2450  658 
DNF Gary Kuettel   dnf  51 

Men - Single Speed - Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Kasmar   1:12:06  440 
2 Louie Carmona   1:15:23  164 
3 Fred Ivy   1:17:09  438 
4 Terry Jasper   1:21:34  44 
5 Jose Avila   1:23:14  109 
6 Robert McNulty   Phoenix, AZ1:23:18 125724  476 
7 Mark Fuller   1:24:14  131 
8 Jay Sullivan   1:31:11  1018 
9 Guy Bell   Glendale, AZ1:36:40 142507  149 
10 Whit Bissell   1:42:20  511 

Men - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Ciasca   1:24:50  192 
2 Keith Wilson   1:36:32  661 
3 Jamie Seegert   1:42:28  648 
4 Darren Schiffer   1:51:57  519 
5 David Needham   2:07:33  487 
6 John Mellin   2:31:13  60 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Happy   3:00:40  990 
2 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ3:23:15 20390  454 
3 Clint Hosman   Mesa, AZ3:38:10 182454  42 
4 Chris Capages   Phoenix, AZ3:47:32 151400  199 
5 Robert Decot   Flagstaff, AZ3:47:42 9024  186 
6 Jeff Handy   4:05:46  973 
7 Tom Crosetti   Mesa, AZ4:38:04 156147  97 
8 samuel cervantes   Pittsburgh, PA4:43:06 287559  165 
9 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ4:44:29 165635  193 
DNF Bill Steen   dnf  92 
DNF Joseph Cliclener   dnf  995 
DNF Derek Eysenbach   Tucson, AZdnf 249143  197 

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ21:01 271015  297 
2 Avery Baltunis   31:15:00  966 
3 Bridges Hunter   49:49:00  310 

Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ30:11:00 275694  298 
2 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ32:46:00 262632  315 
3 Chase Foster   37:35:00  269 
4 Douglas Steventon   42:32:00  992 
5 Ross Lively   50:23:00  305 
6 Westley Grove   58:25:00  300 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ57:56:00 219148  284 
2 Erik Mckinney   1:03:45  307 
3 Matthew Glysson   1:04:10  410 
4 Lukas Cronin   1:07:26  303 
5 Jordan Camoriano   1:42:39  969 
6 aidan baltunis   Sierravista, AZ1:51:00 289745  657 
DNF Calvin Ivy   dnf  279 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Key   50:11:00  443 
2 Kenny Polley   Peoria, AZ50:44:00 255203  274 
3 nate rees   Apache Jct, AZ54:13:00 287405  512 
4 Tyler Sabyan   56:49:00  518 
5 Alex Leblanc   57:47:00  1011 
6 Larry Bieneman   1:14:17  325 
7 Dallin Godfrey   1:14:17  325 
DNF Austin Hunter   dnf  312 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Hall   45:38:00  419 
2 Robert Rose   47:46:00  71 
3 Miguel Carrazco   50:05:00  528 
4 Phillip Reynolds   51:02:00  69 
5 Ahel Telles   51:54:00  635 
6 Matt Noble   57:21:00  96 
7 Jesse Futrell   1:00:13  972 
8 David Fonseed   1:06:08  1003 
9 John E. Fricano   1:07:42  971 
10 Tim Ash   1:08:37  1004 
11 Ryan Davis   1:17:05  999 
12 Chris Cossota   1:23:28  1002 
13 Nick Brantley   1:43:08  659 
DNF Denny Eppard   dnf  

Men - Cat 3 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Woods   48:22:00  555 
2 Rob Griffin   50:31:00  1000 
3 Ryan Mortensen   52:05:00  483 
4 Nick Nocella   Surprise, AZ52:07:00 288058  64 
5 Stephen Novy   Boston, MA52:39:00 259179  489 
6 Noel Gomez   54:48:00  36 
7 David DeNitto   Phoenix, AZ54:49:00 257745  188 
8 Michael Sainz   55:26:00  72 
9 Jeremy Wolfe   58:11:00  1007 
10 John Maciulla   1:01:53  467 
11 Nicholas Brehm   1:05:00  606 
12 Zac Seasly   1:08:03  522 
13 Branden Jordan   1:13:17  1006 
14 Michael Simon   1:21:37  987 
15 Jake Shumate   1:24:49  77 
16 Michael Walsh   1:25:03  988 
17 Ken Hedrick   1:44:39  595 
18 Joseph Pizzullo   1:45:27  983 
19 Pret Wongmanee   3:13:00  554 

Men - Cat 3 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Rumpf   51:09:00  516 
2 Paul Dellorco   53:23:00  187 
3 Bill Lindberg   55:18:00  135 
4 Paul Leetmae   56:20:00  977 
5 Nick Sherwood   56:25:00  986 
6 Patrick Kivin   56:34:00  660 
7 Roy Key   57:56:00  442 
8 Mike Sanchez   59:49:00  637 
9 Bill Kirgis   1:00:06  50 
10 Mike Tisdale   1:00:30  129 
11 Damon Glysson   l:02:35  409 
12 Bruce Lagman   1:03:01  452 
13 Rich Myers   1:08:08  931 
14 Jonathan Robins   1:10:49  578 
15 Dan Contorno   1:30:09  566 
16 Terry Staten   1:42:37  78 
DNF Shawn Miller   dnf  980 

Men - Cat 3 - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Jennings   56:04:00  128 
2 Douglas Owens   1:00:24  982 
3 Joseph Miller   Phoenix, AZ1:03:35 255705  479 
4 Greg Welch   1:03:55  1015 
5 Tim Spicer   1:26:21  602 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Broby   1:14:12  320 
2 Colton Taylor   Mesa, AZ1:17:17 271968  263 
3 Cypress Gorry   Brevard, NC1:18:10 219681  267 
4 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ1:18:22 272774  272 
5 Travis Glysson   1:18:39  408 
6 Travus Gildner   1:19:12  1021 
7 Jacob Ivy   1:22:38  266 
8 Tyler Coplea   Chandler1:22:50 196300  285 
9 Cody Nickell   Sierravista, AZ1:28:58 280576  488 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Trader   1:16:35  86 
2 Brad Knox   Lakewood, CO1:20:27 286511  447 
3 Ryan Harasyn   1:32:30  1022 
4 Derek Regan   1:36:57  991 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Allen   Mesa, AZ1:11:31 282090  403 
2 Jason Welborn   Hattiesburg, MS1:11:31 203850  654 
3 Troy Burns   Vail, AZ1:11:48 239690  159 
4 Bryan Rypkowski   1:14:07  985 
5 James Gerber   1:14:07  35 
6 Nathan Andrews   1:16:36  145 
7 Corey Coplea   Flagstaff, AZ1:17:25 181879  639 
8 Eric Gust   1:18:08  417 
9 Sonny Morgan   1:20:21  525 
10 Jonathon Bird   1:20:42  151 
11 Craig Gregory   1:23:03  103 
12 George Hackett   1:23:39  418 
13 Rodrigo Rada   1:30:48  614 
DNF Lomax Boyd     154 
DNF Ryan Hartman   Hood River, ORdnf 217895  425 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorne Mckay   Scottsdale, AZ1:13:05 271389  655 
2 Grant Taylor   Mesa, AZ1:17:50 210372  535 
3 Dan Mills   1:19:18  61 
4 Bill Morris   1:19:20  981 
5 John Foster   1:19:22  401 
6 Jeffrey Hallums   1:20:20  610 
7 Keith Hubbard   1:21:32  432 
8 George Sperry   1:21:33  120 
9 John Fritz   Chandler, AZ1:23:20 49933  402 
10 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ1:23:21 234438  41 
11 John Harvey   1:24:22  633 
12 Randy Harris   Tucson, AZ1:25:18 265192  424 
13 David Peck   1:25:24  125 
14 Mark Venti   Mesa, AZ1:27:38 149570  541 
15 Ken Ross   1:29:06  515 
16 Jim Huntley   1:31:43  624 
17 Scott Stocking   1:32:23  638 
18 Brian Roberts   Goodyear, AZ2:46:00 93633  514 
DNF Brad Harris   Tempe, AZdnf 203535  423 
DNF Brian Medower   Tucson, AZdnf 238724  477 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Hanning   1:24:48  1001 
2 Mike Hartman   1:26:57  426 
3 Anson Gilbert   Mesa, AZ1:35:38 13219  407 
4 Joe Miller   1:38:54  1014 
5 Michael Cronin   Cave Creek, AZ1:40:02 289037  28 
DNF James Cox   Glendale, AZdnf 187634  180 

Men - Cat 2 - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McDermott   1:44:59  471 
2 David Jordan   Taylor, AZ2:14:56 18270  133 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kallan Creager   Queen Creek, AZ1:51:04 255030  281 
2 Daniel Conley   Payson, AZ1:58:51 251389  273 
3 Sam Gross   Cave Creek2:16:57 292354  414 
DNF Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZdnf 232125  277 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cronin   Tempe, AZ1:47:13 177765  181 
2 Zachary Keller   Mesa, AZ1:48:42 257387  48 
3 Chloe Forsman   Tucson, AZ1:56:39 214920  970 
4 Chris MacKay   Park City, UT1:57:37 228770  978 

Men - Cat 1 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Akin   Tucson, AZ1:47:41 203522  138 
2 Timothy Allen   Tucson, AZ1:48:29 1440  139 
3 Robert Shaver   El Paso, TX1:48:47 56061  76 
4 Zach Stanford   Sedona, AZ1:50:17 192062  527 
5 Mike Wimbush   Phoenix, AZ1:50:24 285946  553 
6 Chris Latham   Flagstaff, AZ1:51:37 20460  54 
7 Nicholas Goodman   Fountain Hills, AZ1:51:38 212635  412 
8 Travis Waldron   Mesa, AZ1:52:16 148770  544 
9 Benji Kozuch   Tucson, AZ1:53:45 258737  570 
10 Michael Cline   Flagstaff, AZ1:59:57 108702  172 

Men - Cat 1 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll McKenzie   Marana, AZ1:47:59 138171  475 
2 Daniel De Mos   Tiburon, CA1:49:45 244512  185 
3 Eric Lynch   Phoenix, AZ1:50:03 263726  464 
4 Manny Ortiz   Waddell, AZ1:50:28 230172  494 
5 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ1:52:18 79108  466 
6 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ1:54:36 138202  508 
7 Michael Perry   Scottsdale, AZ2:00:10 27806  497 
8 Carlos Zamora   Phoenix, AZ2:03:35 52255  557 
9 Kenneth Kimble   Scottsdale, AZ2:04:32 289034  444 
10 Chris Grove   Flagstaff, AZ2:10:02 14295  416 
DNF Lane Sanders   Gilbert, AZdnf 196626  74 

Men - Cat 1 - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ1:53:57 13741  91 
2 Keith Tomei   Tucson, AZ1:56:09 40955  538 
3 James Kirk   Tucson, AZ1:56:42 19256  446 
4 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:02:30 289036  548 
5 John Camoriano   Mesa, AZ2:14:14 254809  161 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Schultz   Missoula, MT1:29:22 164788  1019 
2 Andy Schultz   Missoula, MT1:31:19 172534  1020 
3 Tim Allen   Golden, CO1:33:36 161831  20 
4 Stefan Widmer   1:36:13  1023 
5 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:37:52 135975  989 
6 Lance Runyan   Mesa, AZ1:39:39 201139  
7 Christopher Suter   Flagstaff, AZ1:40:19 194778  
8 Jeff Herrera   Tempe, AZ1:42:11 210732  
9 Benjamin Webster   Mesa, AZ1:42:16 211019  
10 Jesse Rients   Shakopee, MN1:42:34 147524  984 
11 Kamden Reedy   Mesa, AZ1:43:01 155036  
12 Rene Ortega   Tucson, AZ1:45:17 127318  13 
13 Kyle Reedy   Mesa, AZ1:45:17 195891  16 
14 John Sawasky   Flagstaff, AZ1:46:02 80638  
15 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:47:44 196490  10 
16 Christopher Hull   Flagstaff, AZ1:50:05 187518  11 
DNF Domenico Futia   Maple Valley, WAdnf 176687  17 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Kerby   1:14:19  441 

Women - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Grove   4:03:51  90 

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Miller   46:22:00  979 
2 Jordan Hunter   52:06:00  311 

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olilvia Austin   24:38:00  146 
2 Tess Siemens   40:07:00  301 
3 Miranda Needham   40:10:00  574 

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ33:02:00 271873  299 
2 Amber Stilwell   35:49:00  531 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ1:01:55 256810  262 

Women - Cat 3 - Junior - 15-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ashley Stilwell   1:18:07  532 

Women - Cat 3 - Junior - 15-20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Kyia Lively   1:56:49  304 

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cydney Rumpf   59:28:00  517 
2 Angie Nocella   Surprise, AZ1:08:22 288246  65 
3 Jessa Stilwell   1:08:32  533 
4 Beth Steen   1:23:02  79 
5 Krista Manus   1:42:30  468 
DNF Cheryl Ekstrom   Tucson, AZdnf 142179  195 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Huntley   1:09:44  436 
2 Leslie Brady   1:22:08  904 
3 Susanne Cox   1:22:26  26 
4 Zoe Cohen   1:23:52  173 
5 KONNI ALLEN   Camp Verde, AZ1:25:23 286734  141 

Women - Cat 2 - Senior/master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy McFarland   Glendale, AZ1:16:45 111888  473 
2 Tina Stocking   1:20:32  603 
3 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ1:26:55 260518  469 
4 Elaine Seasly   1:37:52  521 
5 Norma Dukes   1:47:05  191 
6 Kelly McFall   Flagstaff, AZ4:43:00 218180  472 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Begler   1:16:58  148 
2 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ1:18:08 253346  551 
3 Liane Ehrich   1:39:37  194 

Women - Cat 1 - Senior/master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Hanning   2:24:15  974 
2 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ2:41:26 254808  162 
3 Jennifer Pullen   Tucson, AZ4:45:00 129388  67 

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Rawley   Flagstaff, AZ2:21:21 29243  114 
2 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ2:32:38 196287  119 
3 Lisa Hellman   Tucson, AZ3:20:45 287230  430 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ2:06:50 210728  18 
2 Spring Clegg   Tucson, AZ2:17:34 146109  24 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee