Race Results for
Sagebrush Safari
Lake Morena, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Sibby   Temecula, CA1:58:13.69 181614  64 IE BIKES
2 MARK/KATRIN KOEP   1:59:21.97  531 TANDEMBICYCLING.COM

Men - Cat 3 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN CUEVAS   2:00:55.86  513 
2 Jeremy Damato   Missionviejo, CA2:16:11.57 290526  225 LINKED CYCLING

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallin Davidson   Tustin, CA1:46:17.65 278050  523 SHOAIR/SONANCE
2 WILLIAM LENKEIT   2:04:31.33  273 C.I.C.L.E.
3 GLENN RAUCH   2:17:40.71  58 SDBC

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAMUEL ESPEY   1:40:42.45  47 EZEKIELS WHEEL
2 DERRICK PAVLISIN   1:45:36.65  76 ORANGE CYCLE
3 NATE CADIEUX   1:46:24.68  339 
4 JOSE VIDAL   1:51:30.80  458 
5 DANIEL STRUDWICK   1:55:11.79  464 
6 ANTHONY GOURLAY   2:00:57.14  340 
7 RAY SNOKE   2:08:47.62  477 AQUA AL2/SDBC

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNY ORMONDE   1:42:42.40  200 SC VELO
2 Michael Williams   Murrieta, CA1:43:17.42 291017  208 SHOAIR/SONANCE
3 MICHAEL COCKROFT   1:46:21.71  514 
4 DIEGO MENDONCA   1:54:44.81  212 SHOAIR/SONANCE
5 CALVIN LEFEBVRE   1:57:38.03  395 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY TERRY   1:37:53.35  26 
2 JASON RICHTER   1:40:06.04  481 
3 JARAMIE DUKE   1:42:13.90  521 
4 MYKYTA YURTYN   1:44:12.16  116 
5 GREG LEDESMA   1:46:47.52  389 
6 John Dang   Gardengrove, CA1:50:28.09 290642  260 SHOAIR/SONANCE
7 ANTHONY PROBASCO   1:51:08.38  429 SHO-AIR
8 JASON FABINY   2:11:26.47  88 
9 TOMA BOWEN   2:18:22.73  94 
10 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA2:20:46.17 286824  237 SHOAIR/SONANCE
11 JEFFREY TANK   2:23:13.98  537 
12 JASON BLACKBURN   2:23:14.72  44 
13 ERICK DELAROSA   2:34:54.90  426 
14 Tim Glatfelter   Mission Viejo, CA3:17:23.59 289554  247 LINKED CYCYLING
DNF ENRIQUE HERNANDEZ   DNF  511 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG VILLENUEVE   1:39:13.83  189 VELO PRO
2 SEAN CONERTY   1:39:43.67  502 
3 Jason Sunukjian   Santa Barbara, CA1:39:58.01 226588  250 VELO PRO
4 MICHAEL MONGIELLO   1:40:51.60  55 TEAM MONGIELLO
5 JASON MARTEL   1:41:12.40  29 SMALL AXE
6 JOSEPH GUARINO   1:48:33.98  38 
7 DAN SCHONBERG   1:50:05.56  522 CELO PACIFIC
8 Craig Lassen   Palm Springs, CA1:55:42.21 289862  77 
9 STEVE MINNE   1:58:07.84  91 
10 ARTURO MEJIA   2:01:12.11  373 
11 GUSTAVO RAMIREZ   2:03:01.10  538 MEXAMERICA
12 MICHAEL CROWELL   2:03:07.51  515 NORTH OF THE BORDER
13 HAROLD MENDOZA   2:08:52.64  211 ALOYRACING
14 GLENN GARVIDA   2:16:31.18  263 
15 CLARK HARRIS   2:46:18.01  36 JOCELYN

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN HOFMEYR   1:44:34.73  436 
2 COLIN KING   1:49:48.46  252 USANA
3 Scott DeLaurentis   San Diego, CA2:00:53.65 155439  130 DINOS BIKE SHOP
4 DAVID LE ANCE   2:03:10.93  473 SHOAIR/SONANCE
5 ERICK MAGNUSON   2:04:29.07  226 
6 MICHAL HASTINGS   2:07:06.76  52 
7 Ross Thompson   Pomona, CA2:11:50.76 284843  32 COATES CYCLERY
8 JOE KARCAVICH   2:15:05.65  463 COATES
9 SCOTT VLAHOS   2:42:41.09  234 
10 Larry Russell   Chula Vista, CA4:07:38.33 216092  314 FIBERWISE
DNF JOHN WRIGHT   DNF  48 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Baldewin   Fullerton, CA1:40:53.20 121357  81 VELOCITY
2 Fernando Camarena   Chula Vista, CA1:44:41.60 207360  526 
3 FABRICE LE DET   1:46:24.01  503 
4 Vladimir Popovic   La Crescenta, CA1:46:27.18 258143  308 SHOAIR/SONANCE
5 STEVE COPELAND   1:46:38.70  376 SURF CITY CYLERY
6 Matthias Jezek   Irvine, CA1:47:35.84 289895  17 SHOAIR/SONANCE
7 Darius Khayat   San Marcos, CA1:49:29.36 276824  191 
8 Chad Smart   Corona, CA1:51:28.77 291314  319 SHOAIR/SONANCE
9 JOHN CHEN   1:53:21.10  95 
10 BRIAN LARSON   1:59:50.74  41 
11 Kent Courter   North Hills, CA2:00:11.27 286391  18 
12 JAMES ADAMS   2:30:22.38  334 
13 DICKSON LOPEZ   2:59:34.49  161 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMMY HENKELS   1:46:35.50  362 
2 Robert Higgins   Santa Barbara, CA1:47:07.74 287543  377 TEAM CHICKEN RANCH
3 TOMAS MORALES   1:50:03.50  383 
4 STEVE MARUCHEAU   1:55:53.65  256 
5 Mark Thome   Missoula, MT2:01:28.32 173433  366 PMBC/BACKBON
6 GREG KEENE   2:10:34.19  150 
7 GARAY KALAND   2:14:28.11  509 
8 JOHN ONEILL   3:04:21.07  313 
9 BERNARD ONEILL   3:04:21.74  312 

Men - Cat 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Skelton   Shadowhills, CA1:49:43.98 291640  185 MONTROSE BIKE SHOP
2 TAYLOR COFFROTH   1:50:36.77  66 AQUA AL2/SDBC
3 William Woody   Apple Valley, CA1:50:44.28 248790  472 VICTORVILLE
4 KURT WIESE   1:53:01.51  174 
5 DALE CARTER   1:57:59.82  336 SHOAIR/SONANCE
6 RON COLLINS   2:06:56.04  332 
7 BRUCE CORLESS   2:11:13.36  491 
8 MICHAEL MCCLURE   2:13:20.72  441 
DNF David McDougall   Santa Rosa, CADNF 249077  39 

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENNIS CHANDLER   2:12:07.22  343 
2 Russell Robinson   El Cajon, CA2:47:37.92 178899  407 DFL RACING/DANGERUSS
3 harrison graham   Springvalley, CA4:11:26.62 286660  20 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:34:16.06 287620  186 MONTROSE BIKE SHOP
2 Nathan Pherigo   Rancho Cucamonga, CA1:50:25.61 274012  67 SC VELO
3 WILLIE MCCLURE   2:00:55.96  439 MATA KEIKI
DNF Cameron Williams   Big Bear City, CADNF 245456  21 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Senior - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Werkhoven   Santa Barbara, CA1:40:32.40 199565  133 PLATINUM PERFORMANCE
2 JASON WOODRUFF   1:48:50.31  434 WOODRUFF OFFROAD
3 ARON TREMBLE   2:09:55.81  89 
DNF PEDRO NOYOLA   DNF  500 CAL COAST
DNF KENNETH LANEWOOD   DNF  28 

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOEY DOLOWY   1:33:11.19  422 OUTER CIRCLE
2 Matt Vaughan   Aliso Viejo, CA1:33:36.04 289707  219 SHOAIR/SONANCE
3 Geoffrey Albert   Altadena, CA1:38:27.50 234186  255 HUP UNITED
4 JIMMY JOHNSON   1:40:55.36  328 RICK ENGINIERING
5 Bryan Benson   Escondido, CA1:45:06.62 3360  480 
6 Annette Padilla   San Diego, CA2:41:36.88 155413  97 CELO PACIFIC

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ISAAC GARCIA JACQUEZ   1:38:23.34  367 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Droese   Goleta, CA1:36:34.54 221892  109 PLATINUM PERFORMANCE
2 Chris Johnson   San Marcos, CA1:51:29.49 246447  518 SHO-AIR
DNF Timothy Moody   Las Vegas, NVDNF 280372  345 
DNF Nicholas Caldera   Clovis, CADNF 248167  145 TRI-SPORT RACING

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Crooks   Murrieta, CA1:29:05.05 289664  493 PURE POWER OUTHGUARD
2 Juan Cisneros   Chula Vista, CA1:31:25.88 215808  70 DEWALT RACIN
3 JOHN MULLER   1:33:47.57  281 LA HABRA CYCLERY
4 Colby Weber   Ogden, UT1:41:08.96 285621  445 MAFIA RACING
5 DOUG HERRICK   1:51:08.15  470 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Johnson   Tustin, CA1:26:27.33 234562  90 SHOAIR/SONANCE
2 Allen Lin   South Pasadena, CA1:28:05.95 220743  96 PASADENA ATHLETIC AS
3 Ted Willard   Aliso Viejo, CA1:31:22.25 218415  241 TEAM BEARCLAW
4 Ara Movsessian   Glendale, CA1:40:25.73 210630  433 BACKBONE
5 JEREMY MALDONADO   1:42:28.82  82 SHOAIR/SONANCE
6 MICHAEL SLEETER   1:51:10.70  254 
7 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA1:57:43.20 262304  68 BV BIKES
8 RENE FLORES   2:05:10.83  543 
DNF RYAN WEEGER   DNF  192 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Shaw   Altadean, CA1:25:35.69 244034  266 PASADENA ATHLETIC AS
2 Jason Rusnak   Lake Forest, CA1:29:14.97 277468  79 SHOAIR/SONANCE
3 Mike Barbee   Riverside, CA1:31:46.79 164792  54 CIRCLE CITY CYCLERY
4 Matt Smith   San Clemente, CA1:35:57.06 290790  181 SHOAIR/SONANCE
5 OLIVER FORGER   1:37:50.75  460 
6 ERIC BROCKWAY   Santa Rosa, CA1:38:54.30 286737  494 
7 DAVID KIZER   1:38:58.82  390 
8 PATRICK GREEN   1:41:47.77  168 
9 DUSTY MARVIN   1:43:27.71  478 
10 ROB STYRON   1:44:07.78  37 
11 Edward Frost   San Diego, CA1:44:11.04 177358  214 
12 JEROME LACOTE   1:44:53.45  492 JAY THE HIL BIKES
13 BRYAN BRUSICK   1:45:06.47  238 BEAR VALLEY BIKES
14 Nick Gualtieri   Montrose, CA1:46:33.72 182377  197 SC VELO
15 Radford Hallman   Los Angeles, CA1:51:30.15 203734  283 
16 DAVE ANDREWS   1:52:11.76  316 STINKINWEASELS.COM
17 DUSTIN SUMMERVILLE   2:02:55.07  485 HARNEY SUSHI
18 ALEXANDER FLINN   2:14:49.16  534 BEAR VALLEY BIKES
DNF JIM TRAUTH   DNF  19 
DNF Tony Torres   Los Angeles, CADNF 229296  293 PAA/REMAX

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FELIX NAGELIN   1:28:12.43  443 
2 JAMES GERBER   1:31:26.49  420 JOHNNY YUMA
3 Ryan Damato   Trabuco Canyon, CA1:31:50.11 180119  217 LINKED CYCLING
4 Alex Hall   Santa Monica, CA1:31:50.48 188293  243 S BAY WHEELM
5 SCOTT LINDER   1:32:01.25  115 MICHAELS BICYCLES
6 RICK VANGRIN   1:32:39.36  525 SHOAIR/SONANCE
7 CHRIS MCKEE   1:33:15.17  119 SHOAIR/SONANCE
8 Jeff Stanners   Redlands, CA1:34:46.59 33832  165 DONS BIKES
9 Andy Alli   San Diego, CA1:35:34.20 199499  267 CAL COAST BICYCLES
10 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA1:35:52.28 138867  292 TROUPE RACIN
11 Shawn Hill   Carpinteria, CA1:36:16.35 232624  303 PLATINUM PERFORMANCE
12 Norberto Oropez   Alhambra, CA1:36:38.66 272396  107 PASADENA ATHLETIC AS
13 Moises Molina   Mission Viejo, CA1:37:54.99 183955  110 COATES CYCLERY
14 Justin Rosen   Santa Ana, CA1:38:02.94 260915  287 SHOAIR/SONANCE
15 JOE HOCKENSMITH   1:38:03.28  30 
16 NATHANAL GRAHAM   1:39:13.51  206 
17 BEN BLANK   1:40:09.47  269 TROUPE RACING
18 Michael Farkas   Sandiego, CA1:43:03.88 302153  248 DEL SUR REDNECKS
19 Christopher Bautista   Glendora, CA1:43:43.64 92585  245 SC VELO
20 Omar Estrada   Buena Park, CA1:44:14.13 199503  415 AQUA AL2/SDBC
21 SAMUEL DAGAN   1:44:43.73  388 DEL SUR RED NECKS
22 ED SANCHEZ   1:45:40.56  427 
23 Jason Butler   San Diego, CA1:47:28.15 240062  479 AQUA AL2/SDBC
24 JASON MIYAGISHIMA   1:49:02.40  418 5 HOUR ENERGY/661
25 VINCE PERRINE   1:49:16.90  307 
26 CHRISTOPHER KEEFE   1:50:22.77  93 
27 SCOTT HARVEY   1:51:02.83  242 
28 KEVIN AKERMAN   1:58:10.45  304 TROUPE RACING

Men - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hart   Riverside, CA1:38:54.53 191056  505 BEAR VALLEY BIKES
2 GREG TURNER   1:39:29.06  27 WESTLAKE CYCLERY
3 JIMMY REED   1:41:22.56  73 LINKED CYCLING
4 MATT DODD   1:42:37.88  85 SC VELO
5 Chad Rivetti   Westlake Village, CA1:42:38.21 212335  114 TEAM MBS/MONTROSE BI
6 HARRY BURR   1:43:07.77  205 MONSTER MEDIA
7 BRYAN SKINNER   1:48:37.02  166 
8 Rich Fersch   La Habra, CA2:02:54.98 181198  80 RACE HAUS
9 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA2:10:20.30 189906  193 BACK ALLEY
10 rod christiansen   Santa Ana, CA2:12:59.61 271229  437 SURF CITY CY
11 Eric Motch   Mission Viejo, CA2:30:05.31 199502  495 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Crouse   Monrovia, CA1:25:28.24 254631  60 PASADENA ATHLETIC AS
2 Robb Mesecher   Stevenson Ranch, CA1:26:28.81 263338  413 MBA/SHO-AIR
3 TONY OSBURN   1:27:11.83  78 FULLERTON BICYCLES
4 Derric Swinfard   Riverside, CA1:28:13.96 289275  177 MONSTER MEDIA
5 Matthew Ford   Rancho Santa, CA1:28:22.77 191422  487 SHO-AIR/SONANCE
6 JEFF HEALEY   1:28:37.23  488 
7 PETER PARK   1:29:04.24  175 PLATINUM PERFORMANCE
8 Joe Pusl   Encinitas, CA1:30:47.72 132559  305 SWAMIS
9 Robert DeMaio   San Diego, CA1:31:45.91 174126  409 FITNESS ZONC
10 Wade Arnold   Lakewood, CA1:34:05.99 192502  195 SC VELO
11 John Reveles   Montrose , CA1:34:15.21 223036  132 PLATINUM PERFORMANCE
12 Clinton Campbell   Yucaipa, CA1:34:43.86 271865  398 SHOAIR/SONANCE
13 Kevin Bailey   Pinon Hills, CA1:36:24.83 144294  220 RIO STRADA
14 Michael Henderson   Valley Center, CA1:41:37.30 42359  387 KHS CYCLES
15 THADEUS LUND   1:41:45.32  221 
16 JOSE VIGIL II   1:43:30.46  103 ROCKMTB
17 Omar Almaguer   Whittier, CA1:48:22.20 220919  194 SC VELO
18 Eddie Ramirez   Eagle Rock, CA1:49:45.96 168960  465 PASADENA ATHLETIC AS
19 DAMON MANN   1:53:16.93  222 TROUPE RACIN

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN TURNER   1:30:49.04  352 
2 Vincent Sabotin   Gastonia, NC1:33:07.03 210408  375 IDYLLWILD
3 STAN POTTER   1:33:14.78  469 SWAMIS
4 kurt kovacks   Menifee, CA1:33:29.42 263117  65 
5 Thomas Gabehart   Poway, CA1:36:01.99 40110  62 CAL COAST BI
6 Randy Rush   Ramona, CA1:37:18.72 205171  184 BACKBONE
7 John Furlong   San Clemente, CA1:39:28.46 226262  344 SHOAIR/SONANCE
8 James Aldrich   San Clemente, CA1:40:07.27 157548  83 LINKED CYCLING
9 Brian Bennett   Thousand Oaks, CA1:41:55.69 262323  363 AMGEN CYCLING
10 Mike Rauls   Chino Hills, CA1:42:39.60 261425  331 SHOAIR/SONANCE
11 CHARLIE STONE   1:43:40.19  201 SC VELO
12 JEFFREY BOWLES   1:47:43.50  285 
13 Jeff Bennett   Mission Viejo, CA1:48:43.39 164772  475 SHOAIR/SONANCE
14 Paul Tabeek   San Diego, CA1:51:37.89 273037  123 CAL COAST
15 DAVID TURNEY   1:53:07.02  452 VELO BUM
16 SHANE LITTLE   1:59:52.02  117 STINKINGWEAS
17 Tony Finch   Whittier, CA2:03:35.47 231454  357 MTBRIDER.COM
DNF Glenn Masuda   Long Beach, CADNF 172530  50 CELO PACIFIC

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gourley   Ojai, CA1:30:00.02 13802  435 METAL MTN
2 John Langton   Henderson, NV1:30:41.49 191006  124 LV VELO/PENTA
3 KEN GERMAIN   1:32:58.39  438 SHOAIR/SONANCE
4 Alan Braff   Oxnard, CA1:34:46.73 179275  176 METAL MOUNTAIN
5 DEE FOLSE   1:35:37.62  288 SHOAIR/SONANCE
6 Hugo Martin   Santa Clarita, CA1:36:07.19 258127  215 SANTA CLARIT
7 SCOTT PARRISH   1:36:46.48  317 STEAKINGWEASELS.COM
8 Byron Beck   Santa Barbara, CA1:36:47.65 270680  102 PLATINUM PERFORMANCE
9 Bradley Lang   Redlands, CA1:39:55.21 103729  425 MONSTER MEDIA
10 Mark Luke   Goleta, CA1:40:41.48 131303  291 PLATINUM PERFORMANCE
11 Donald Jackson   Mission Viejo, CA1:40:56.75 216645  397 SHOAIR/SONANCE
12 Mark Wronski   Orange, CA1:43:28.50 39072  349 THE PATH BIKE SHOP
13 Steve Miller   Lake Stevens, WA1:46:04.70 203491  330 
14 JAMES REILLY   1:46:12.90  462 TRIATHOLAN LAB
15 Jeff Kinney   San Diego, CA1:49:57.89 115650  146 E CYCLING STORE
16 PETER EATON   1:50:41.75  34 SHOAIR/SONANCE
17 WILLIAM MAKI   1:51:19.66  355 
18 JIM HART   1:54:46.64  111 
19 GEORGE COCCA   2:02:29.20  326 
20 John Craig   San Ysidro, CA2:22:35.32 214032  51 

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Roberts   Ojai, CA1:42:16.92 229940  74 PLATINUM PERFORMANCE
2 Tod Hostetler   North Hills, CA1:43:24.21 221581  393 TEAM APE
3 Chris Stapleton   Saugus, CA1:45:35.60 129752  378 SANTA CLARITA VEL
4 GREG PAINTER   1:46:52.45  149 TEAM NUTRILITE
5 Philippe Minniti   Canyon Country, CA1:57:29.53 183822  359 TEAM APE
6 FRANCIS ORRANTIA   2:05:14.47  385 WORLD CYCLES
7 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA2:05:19.79 263284  229 BEAR VALLEY BIKES

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Hendrix   Santa Ynez, CA1:45:11.70 253845  24 
2 Bruce Ramsey   Valencia, CA1:53:59.84 29106  379 SANTA CLARITA VELO
3 Roger Sexton   Valencia, CA2:00:25.33 142061  104 TEAM APE

Men - Cat 2 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICK DONOFF   1:58:05.04  40 MONEX
2 Hans Dieben   Chula Vista, CA2:06:36.49 96468  432 

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA1:58:02.21 164458  455 SHOAIR/SONANCE
2 JOHN MERRIAM   1:58:56.79  279 SLIME
3 Courtland Keith   Bakersfield, CA2:08:34.13 259003  257 AIAGE
4 Mark Scheetz   Upland, CA2:09:57.63 245804  298 COATES CYCLERY
5 Lance Voyles   Valencia, CA2:10:52.67 36826  297 GIANT
6 John Cline   Granada Hills, CA2:14:48.93 7158  358 TEAM APE
7 John Cordoba   Morgan Hill, CA2:20:07.64 225871  461 
8 KIRK TELANEUS   2:27:57.84  294 KT
9 David Merten   Jamul, CA2:30:13.17 24120  268 SOUL CYCLES
10 Chris Messina   Rancho Santa Margarita, CA2:38:24.95 239423  274 FLOW MG

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA1:29:09.56 227522  22 BEAR VALLEY BIKES
2 Gene Capinas   North Las Vegas, NV1:33:18.23 197498  160 TEAM MATA

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Suggs   Irvine, CA2:39:09.07 263280  135 

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTOR MICHELT FIGUEROA   1:54:13.64  474 CERRO BIKE
2 Vu Le   Temple City, CA2:09:19.54 234645  203 HELENS/SUBARU-GARY F
3 Stephane Roch   San Diego, CA2:14:38.01 199861  300 BIKE EMPIRE
4 Ryan LaBar   San Juan Capistrano, CA2:17:00.34 218388  524 BIKE MAGAZINE

Men - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Santos   El Cajon, CA1:52:52.24 278526  231 STEVEN K SPORTS
2 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA1:52:52.55 292509  162 VELO CLUB LA GRANGE
3 Ely Woody   Apple Valley, CA1:53:56.87 99090  482 V V CYCLES
4 ADRIAN SCOTT   1:58:20.12  172 
5 Philip Monell   Monrovia, CA2:02:39.85 106745  204 HELENS FISHER
6 Kurt Janssen   Redlands, CA2:03:50.81 278401  325 DONS BIKES
7 Bobby Langin Jr   Moorpark, CA2:04:28.03 241629  448 PLATINUM PERFORMANCE
8 Lyle Warner   Altadena, CA2:07:02.70 198500  368 HELENS/SUBARU FISHER
9 Adam Poytress   Goleta, CA2:11:34.66 260239  232 PLATINUM PERFORMANCE
10 Ryan Hernandez   Walnut, CA2:19:02.46 275869  198 SC VELO
11 Stephen Marshall   Big Bear Lake2:20:43.39 122108  45 BEAR VALLEY BIKES
DNF Jeff Dambrun   Claremont, CADNF 293176  264 COATES/ON DECK FOUND

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Douville   Santa Barbara, CA1:50:22.50 101476  121 SHOAIR/SONANCE
2 Wesley Reutimann   Pasadena, CA1:54:47.74 268144  140 HELENS/FISHER/SUBARU
3 Matthew Perry   Fort Collins, CO1:59:06.60 27804  159 CHICKEN RANCH
4 Eric Christenson   Rancho Santa Margarita, CA2:00:48.49 250477  421 OUTSIDEALLDAY.COM
5 Chad Nicholson   Fullerton , CA2:01:45.95 26065  42 
6 Humberto Castro   Anaheim, CA2:03:17.28 245798  59 JENSON USA
7 Stuart Gonzalez   Riverside, CA2:05:02.67 181200  167 POWERBAR/FOX/KENDA
8 James Walsh   Encinitas, CA2:06:03.10 266213  108 B&L BIKE & SPT
9 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA2:07:21.05 287924  187 SHOAIR/SONANCE
10 George Barthel   Sherman Oaks, CA2:08:03.10 221737  451 GIANT
11 ADAM HART   2:09:04.42  188 29er CREW FISHER BIK
12 John Barbachano   Edwards, CA2:12:12.50 220288  223 TEAM BLOCK
13 uldis liepins   Longbeach, CA2:13:26.44 280379  541 TRISPORTS.COM
14 MATTHEW SEVERSON   2:14:01.30  476 
15 Christian Steele   San Diego, CA2:14:36.60 77926  233 TEAM 101
16 Justin Mann   Lake Elsinore, CA2:20:52.51 271958  170 IE BIKES
17 Aaron Gibbs   Vista, CA2:29:48.00 176186  156 
DNF Daniel Perez   Corona, CADNF 238167  72 JENSON USA
DNF ALFREDO MARQUEZ   DNF  539 MEX-AMERICA
DNF Kurt Gensheimer   Escondido, CADNF 117553  540 BUY-CELL.COM

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Capron   San Anselmo, CA1:55:06.19 6060  33 SHOAIR/SONANCE
2 Kyle Ashton   Sebastopol, CA1:55:15.77 264499  311 VILLAGE PEDD
3 Daniel Stromborg   Los Angeles, CA1:58:47.80 237464  408 HELENS/SUBARU FISHER
4 Alexis Seletzky   Los Angeles, CA1:59:00.99 194792  315 CYNERGY
5 Timothy Sparks   Moorpark, CA2:00:28.52 250370  25 SHOAIR/SONANCE
6 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA2:02:04.55 106338  261 CELO PACIFIC
7 Mike Oceguera   Azusa, CA2:03:27.72 183840  199 SC VELO
8 Larry Tanzo   Chula Vista, CA2:03:33.85 159029  354 
9 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA2:03:47.00 287269  431 SHOAIR/SONANCE
10 Chris Kasey   Corona, CA2:05:59.48 142848  129 TEAM COHORT
11 BRYAN TAYLOR   2:06:21.39  384 
12 John Saliamonas   San Gabriel, CA2:06:49.92 287464  240 PAA/REMAX
13 Jeff Dotterweich   Santa Monica, CA2:07:10.05 210418  400 HELENS/SUBARU/FISHER
14 CHAD THEULE   2:09:32.79  289 ONESOURCE
15 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA2:11:01.96 129745  137 BACKBONE
16 Jason Charlebois   Vista, CA2:11:23.92 6658  483 LINKED CYCLING
17 Greg Klein   La Jolla, CA2:19:15.58 158656  501 ADAMS AVE BIKE SHOP
18 Greg Alexander   Vista, CA2:37:06.74 173168  155 CAL COAST
DNF Eric Woods   Centennial, CODNF 152275  246 SHOAIR/SONANCE
DNF Mario Correa   Chino Hills, CADNF 192099  144 SHOAIR/SONANCE

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Daley   Ventura, CA1:54:53.55 8545  120 TREK BIKES OF VENTUR
2 Mike Hileman   Las Vegas, NV1:57:57.73 162082  87 SHOAIR/SONANCE
3 Guy Sutton   San Diego, CA1:58:46.34 82705  86 CAL COAST
4 Todd Booth   Santa Barbara, CA2:01:02.74 4249  134 PLATINUM PERFORMANCE
5 Nathan Lloyd   Los Angeles, CA2:02:49.89 21397  53 FAMILY CYCLING CENTE
6 Tom Andrews   Monrovia, CA2:03:01.39 1757  278 PASADENA CYLERY RACI
7 Jay Hammond   Victorville, CA2:04:36.61 90662  371 BEAR VALLEY BIKES
8 Rich Bartlett   Lancaster, CA2:04:45.25 2783  499 BLOCK/POSSAB
9 Jeff Sanford   Rancho Santa Margarita, CA2:05:56.69 108230  450 
10 Barrett Brauer   Santa Ana, CA2:06:07.24 144201  529 BIKE RELIGION/FLOWFO
11 Paul Klysz   Oceanside, CA2:06:32.39 126200  459 CELO PACIFIC
12 William Mosher   Beverly Hills, CA2:06:48.78 53858  361 SHOAIR/SONANCE
13 Steve Boyd   San Diego, CA2:07:39.35 219929  306 
14 Sean Smith   Laguna Niguel, CA2:07:47.26 115418  112 LINKED CYCLING
15 Roger Moore   Santa Barbara, CA2:08:43.17 24953  253 PLATINUM PERFORMANCE
16 Erik Trogden   Vista, CA2:14:22.78 229275  517 CELO PACIFIC/TURNER
17 Mark Campaigne   Oceanside, CA2:14:31.65 198871  153 CELO PACIFIC
18 Chris Marsiguerra   Seaside, CA2:15:24.29 144195  158 JOSELYNS
19 Toby Gaerin   La Jolla, CA2:16:26.25 146264  456 
20 JAIME VALLE   2:17:56.72  457 I.E.
21 ELMO KASSIN   Laquinta, CA2:23:55.23 281155  497 BEAR VALLEY BIKES
22 JOHN KEATING   2:24:48.47  380 BEAR VALLEY BIKES
23 Sean Davidson   Richmond, ME2:31:13.17 254298  71 GOAT LOCKER
24 Matthias Kehder   Alpine, CA2:38:59.96 162526  516 MODERN ANALYTICS
DNF Brian Dickey   Simi Valley, CADNF 275961  454 COLAVITA
DNF John Schmidt   Huntington Beach, CADNF 222526  182 SHOAIR/SONANCE
DNF Robert Kmetz   Rancho Santa Margarita, CADNF 19419  49 SHOAIR/SONANCE
DNF David Calta   Redondo Beach, CADNF 183841  446 COLAVITA

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bud Donatoni   Newbury Park, CA1:56:36.00 9780  394 PLATINUM PERFORMANCE
2 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA1:56:39.70 107621  430 SHOAIR/SONANCE
3 David Sullivan   Encinitas, CA1:58:56.81 159062  249 SHOAIR/SONANCE
4 John Swanguen   San Diego, CA2:04:25.52 34733  444 CERRO BIKE
5 Bob Nisbet   Oakland, CA2:04:58.93 144337  333 PLATINUM PERFORMANCE
6 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA2:05:14.57 210789  341 SHOAIR/SONANCE
7 Adan Guzman   Lawndale, CA2:08:18.90 14489  207 HELENS/SUBARU FISHER
8 James Wimberly   San Diego, CA2:11:04.90 159037  406 CAL COAST
9 Tim Page   Pacific Beach, CA2:12:03.32 289692  414 CAL COAST
10 Keith Koller   Yuma, AZ2:13:27.43 19606  118 JOHNNY YUMA'S
11 David Stowell   San Diego, CA2:14:43.02 170651  310 CAL-COAST BI
12 Brian Teed   Prescott, AZ2:16:15.66 131041  528 
13 rider unknown   2:23:57.02  370 
14 Andrew Osburn   Santa Barbara, CA2:25:57.10 109601  442 PLATINUM PERFORMANCE
DNF Greg Carlton   Walnut, CADNF 176596  196 SC VELO
DNF Doug Andrews   Mission Viejo, CADNF 173416  535 BLOCK/GEOLADDERS.COM

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Langin   Thousand Oaks, CA1:21:32.07 254985  113 PLATINUM PERFORMANCE
2 Steve Hensler   Redlands, CA1:24:38.09 15874  350 POSSABILITIE
3 Dean Swank   Crestline, CA1:27:04.22 215598  258 BEAR VALLEY BIKES
4 Joe Gallal   Fullerton, CA1:30:19.56 153889  164 VELOCITY
5 Robert Winston   Carlsbad, CA1:30:55.72 137225  309 SWAMIS RACING
6 Curt Morlock   Las Vegas, NV1:32:07.56 218632  171 HENDERSON BIKE SHOP
7 Patrick Eldridge   Santa Clarita, CA1:35:28.16 10638  98 SHOAIR/SONANCE
8 Lee McEachern   San Diego, CA1:37:05.93 256393  259 CAL COAST
9 Phil Beckman   Lake Arrowhead, CA1:39:10.96 3125  100 DONS BIKE OF
10 Steve Herrera   Montebello, CA1:40:06.62 148810  399 COVERALLS
11 Garner Palenske   San Diego, CA1:41:01.20 27102  401 CAL-COAST

Men - Cat 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY SHUEY   1:24:19.22  327 BEAR VALLEY BIKES
2 Jon Miller   Newbury Park, CA1:25:16.74 167489  202 SHOAIR/SONANCE
3 JORGE HERNANDEZ   1:33:36.51  183 TURBO
4 Robert Bernhard   San Diego, CA1:38:27.87 3497  148 CAL COAST
5 Glen Fraser   San Diego, CA1:39:40.28 148620  210 
6 Eric Storm   Apple Valley, CA1:49:49.13 82406  131 

Men - Cat 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula1:33:31.71 12017  138 CYCOPATH
2 David Ortega   San Diego, CA1:45:08.30 86603  43 CAL COAST BICYCLES
DNF Jon McLennan   Rancho Mirage, CADNF 23713  295 VELO CLUB LA GRANGE

Men - Cat 1 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER WOOD   1:44:47.50  69 
2 Gary Foster   Anza, CA1:52:46.62 213442  244 CYCOPATH
3 Terry Dahl   Santa Barbara, CA1:53:09.08 189437  320 PLATINUM PERFORMANCE
4 Frederic Schmid   Waco, TX1:56:37.81 109257  335 BICYCLES OUTBACK/MAG
5 Buz Brockway   Granada Hills, CA1:56:38.29 86705  136 TEAM APE
6 Ronald Riley   Aptos, CA2:07:57.47 204167  16 SCCCC
7 Brian Kiniry   Santa Maria, CA2:19:52.25 101576  348 
8 David Martin   Claremont, CA2:24:50.93 170481  337 COATES CYCLERY

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Lee   Mission Viejo, CA1:59:36.15 42231  151 OAKLEY
1 sid taberlay   South Pasadena, CA1:42:39.17 279640  157 SHOAIR/SPECILAIZED
2 Andy Schultz   Missoula, MT1:43:51.92 172534  127 KENDA/TOMAC/HAYES
2 Allan Laframboise   Big Bear Lake, CA2:05:24.13 259749  322 DONS BIKES
3 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO1:44:34.60 189561  280 SHOAIR/SPECIALIZED
4 Rob Squire   Sandy, UT1:45:20.51 267198  180 U23 NATIONAL TEAM
5 Manuel Prado   Lake Forest, CA1:45:49.11 217924  282 SHOAIR/SPECILAIZED
6 Tad Elliott   Durango, CO1:48:43.93 230614  178 U23 NATIONAL
7 Dana Weber   Aliso Viejo, CA1:49:03.06 126922  141 TREK/WORLD BICYCLE R
8 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA1:50:22.64 186481  239 CYTOMAX/KHS
9 Charles Jenkins   Ridgecrest, CA1:50:32.00 17736  163 CYTOMAX/KHS
10 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:52:50.81 175603  179 U23 NAT TEAM
11 MIGUEL VALADEZ   1:54:20.14  471 MEX-AMERICA
12 David Williams   Gig Harbor, WA1:54:25.54 125342  324 BEAR VALLEY BIKES
13 Romolo Forcino   Oak Hills, CA1:54:37.36 188303  372 BEAR VALLEY BIKES
14 Alex Boone   Pasadena, CA1:55:18.33 224203  272 HELENS/SUBAR
15 Ryan Clark   Laguna Hills, CA1:55:18.70 242802  209 CYNERGY CYCLES
16 Matthew Freeman   Redlands, CA1:55:20.28 172215  428 PASS PT/GARY FISHER
17 Jason Siegle   Solvang, CA1:55:22.82 193522  213 BEAR VALLEY BIKES
18 Paul Freiwald   Lake Forest, CA1:55:26.28 12367  227 PIVOT CYCLES
19 Chad Harris   Salt Lake City, UT1:55:39.02 163201  216 RACERS CYCLE SERVICE
20 Eric Bierman   Newport Beach, CA1:58:05.74 44269  284 STEVEN K SPORTS
21 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:58:09.55 196490  299 FISHER 29er CREW
22 Chris Heinrich   Placentia, CA1:59:29.97 173178  236 
23 Hal Helbock   San Diego, CA1:59:50.74 111061  508 CYTOMAX/KHS
24 John Nobil   La Jolla, CA2:00:02.13 26168  35 BEAR VALLEY BIKES
25 Robert Bender   Redlands, CA2:02:42.60 226872  329 DONS BIKES
26 Menso de Jong   Cupertino, CA2:03:38.70 243003  302 SANTA CRUZ BICYCLES
27 Garnet Vertican   Crestline, CA2:03:45.00 43191  542 GIANT
28 Tom Koerner   Santee, CA2:04:13.90 115037  353 BEAR VALLEY BIKES
29 Steven Kinney   Big Bear Lake, CA2:06:34.18 19216  416 STEVEN K SPORTS
30 Chance Noble   Camarillo, CA2:08:05.30 183803  530 CAL GIATN/SP
31 Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA2:08:52.29 128792  31 CANNONDALE FACTORY
32 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA2:13:50.12 15935  290 BEAR VALLEY BIKES
33 Jeff Meyer   Lakeside, CA2:16:09.01 159038  447 AXIS SPORTS GROUP
DNF Lawrence Leonard   Ventura, CADNF 88185  61 SUCCESSFULLI

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Avery   Thousand Oaks, CA0:43:44.35 281632  271 FAST FRIDAY
2 KYLE KIRBY   0:53:48.97  424 INT N CHRISTIAN CYCL
3 MIKEY MONGIELLO   1:03:23.66  56 TEAM MONGIELLO
4 JONAH SANCHEZ   1:14:10.90  224 
5 Drew Campaigne   Oceanside, CA1:16:38.11 285379  154 CELO PACIFIC

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW WEIR   1:52:08.39  486 CELOPACIFIC
DNF Evan Williams   Big Bear City, CADNF 255194  23 BEAR VALLEY BIKES

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANUEL ALEJANDRO PEREZ-SALAS   0:41:40.81  360 
2 DEVIN ARENAS   0:44:16.79  275 PAA/REMAX
3 JARRETT FURLONG   0:54:59.58  346 SHO-AIR/SONANCE
4 JORDAN FURLONG   0:55:31.36  347 SHO-AIR/SONANCE
5 Nolan Frazelle   Lamirada, CA1:14:27.75 287026  75 
6 EDDY SANCHEZ   1:14:36.29  417 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Duarte   El Cajon, CA2:23:19.25 198866  142 EDDIE B RACING

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBECCA CARLSON   2:43:31.97  286 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Henderson   Valley Center, CA1:58:23.21 286147  386 TEAM C.I.C.L.E.
2 LORAN LANGFORD   2:00:59.74  440 
3 KELLEY BRUNSON   2:17:31.11  323 BEAR VALLEY BIKES
DNF MELISSA HOSTETLER   DNF  92 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLI ROBERTS   2:11:12.74  84 FIGUEROA FARMS-REDLI
2 DENICE TUCKER   2:13:40.35  296 
3 Kim Finch   Whittier, CA2:15:22.92 243696  356 MTNBIKERIDER.COM
4 Clare Campaigne   Oceanside, CA2:37:50.17 220175  152 CELO PACIFIC

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   2:37:49.82  301 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CASSIE CHARLEBOIS   1:54:26.70  484 
2 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA1:58:34.05 270057  412 PLATINUM PERFORMANCE

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNEKE MARVIN   1:45:04.76  218 
2 Kimberly Lyons   Santa Barbara, CA1:50:32.36 191059  139 CHICKEN RANCH
3 CYNTHIA MIRANDA   1:55:41.38  512 
4 SUZANNE STEINER   2:01:03.41  235 
5 CARRIE HAMMOND   2:07:02.29  519 
6 CARLYN LAMBERT-OROPEZ   2:17:56.73  106 PASADENA ATHLETIC AS

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hensler   Redlands, CA1:40:09.45 105847  351 TEAM POSSABILITIES
2 CHRISTINA PROBERT   1:44:14.36  453 VELO BUM
3 CHRISTINE GRAY   1:51:42.63  403 TREK SAN DIEGO
4 GRETCHEN GARCIA   1:51:42.99  410 TREK SAN DIEGO
5 Susan Thompson   Los Angeles, CA1:56:03.72 187715  105 PASADENA ATHLETIC AS
6 SHELLY PEPPE-NANI   2:07:01.87  520 
7 JEANNE SCHEETZ   2:10:08.14  391 COATES CYCLERY
8 Barbara Furlong   San Clemente, CA2:13:07.77 255147  381 SHOAIR/SONANCE
9 ANNA ALVAREZ   3:07:36.71  190 ZGIRLS

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANNE BERNHARD   2:06:16.00  147 CAL COAST
2 CHERYL BERG   2:12:12.77  99 X-FACTOR

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deidre York   Boulder, CO2:26:01.62 178289  46 VELOBUM.COM

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 claudia A. espinoza   Chula Vista, CA2:20:47.03 255348  527 DEVO
2 KARI STUDLEY   2:22:35.59  57 VELOBELLA
3 JESSICA CERRA   2:22:42.72  510 CAL COAST CYCLES
4 Lisa Crowe   Redlands, CA2:24:58.87 259708  251 DONS BIKES
5 Shelli Stevenson   Billings, MT2:28:39.83 221484  230 TEAM JOSE OLE
6 Vanessa Humic   Long Beach, CA2:30:17.04 250250  276 BACKBONE ADVENTURE C
7 Brooke Warner   Altadena, CA2:36:54.89 243697  369 SUBARU/GARY FISHER

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Schmidt   Huntington Beach, CA2:34:27.52 239014  228 SHOAIR/SONANCE

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Volpe   Topanga, CA2:15:32.09 262291  143 SHOAIR/SONANCE
2 Tamara Tabeek   San Diego, CA2:18:35.70 73804  122 BLACK MOUNTAIN BICYC
3 VICKI CHERNOFF   2:25:26.00  396 AFP/VELO
4 Angela Wimberly   San Diego, CA2:30:24.39 180041  404 
5 Heidi Bowen   Woodland Hills, CA2:38:42.11 190382  270 GIANT FACTORY TEAM
6 Lisa Jennings   San Diego2:45:15.50 59038  466 VELOBETTY
7 Kathryn LaPointe   San Diego, CA2:47:32.02 221349  63 QUALITY BICYCYLE

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Ruckle   Redlands, CA1:57:06.91 30799  496 TEAM POSSABILITIES
2 Sue Fish   Monterey Park, CA2:00:51.99 11692  173 KALYRA RACING
3 Jodi Martin   Claremont, CA2:05:08.39 170482  338 COATES CYCLERY

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pua Sawicki   Yucaipa, CA1:57:11.75 208698  265 ELLSWORTH
2 Allison Mann   Lake Elsinore, CA2:05:11.15 268587  169 IE BIKES/NEMA
3 Amanda Carey   Victor, ID2:06:37.47 223212  125 KENDA/TOMAC/HAYES
4 Natasha Hernday   Bellevue, WA2:06:38.92 97756  449 AMGEN
5 Kathy Sherwin   Heber City, UT2:07:49.39 173633  321 KENDA/TOMAC/HAYES
6 Krista Park   Madison, SD2:09:15.55 203842  342 INCYCLE/MAGURA/NOTUB
7 Heather Ranoa   Murrieta, CA2:16:25.75 240134  498 INTENSE CYCL
8 Sarah Kaufmann   Park City, UT2:17:03.62 204404  382 TITUS/ROARING MOUSE
DNF Zephanie Blasi   Vail, AZDNF 156031  318 KENDA/TOMAC/HAYES

Women - Junior - JR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIANA VALADEZ   0:55:30.53  365 CLUB TIJUANA
2 Courtney Comer   San Marcos, CA1:16:36.65 287901  101 AQUA AL2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpyCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee