Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road on 04/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - College - A/b

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux   Saint Paul, MN2:50:57.90 210769  842 Minnesota State University-Makato
2 Brian Crosby   Lansing, MI2:53:1.80 197944  847 University of Minnesota-Twin Cities
3 Patrick Horrigan   Omaha, NE2:53:39.20 238002  853 Creighton Univeristy
4 Joe Nellis   Iowa City, IA2:53:40.20 292555  849 University of Iowa
5 David Neidinger   Kansas City, MO2:53:40.30 272500  848 University of Kansas
6 Chris Moore   Woodridge, IL2:53:42.60 277388  850 University of Iowa
7 Austin Turner   Ogden, UT2:53:47.70 290106  852 University of Iowa
8 Brian Johnson   Chicago, IL2:53:48.60 293881  839 University of Minnesota-Twin Cities
9 Jake Boening   Minneapolis, MN2:53:52.80 226666  854 University of Minnesota-Twin Cities
10 Mark Holland   St Paul, MN2:54:41.10 295388  845 University of Minnesota-Twin Cities
11 Sean Vig   Urbana, IL2:55:43.20 291066  844 University of Minnesota-Twin Cities
12 Peter Hagerty   South St. Paul, MN3:5:43.00 258621  840 Rochester Institute of Technology
13 Caitlin Marine   Northfield, MN2:17:45.40 262860  841 St. Olaf
14 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN2:27:41.90 277897  843 University of Minnesota-Twin Cities
DNF Andrew Buntz   West Des Moines 291573  851 University of Iowa

Men - College - C/d

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boehm   Grand Forks, ND2:54:55.00 272862  966 UND
2 Erik Sanders   Burnsville, MN2:56:32.00 290718  961 UND
3 Samuel Weinberg   Boulder, CO2:57:5.00 306485  971 KU
4 Taylor Kobayashi   Woodbury, MN2:59:47.00 299129  977 St Thomas
5 Mason Bacso   Plymouth, MN2:1:37.00 260595  976 St Scholastica
6 Andrew White   Lawrence, KS2:1:50.00 307536  979 KU
7 Kevin Severs   Milwaukee, WI2:1:50.00 305047  962 Iowa State
8 Nick Runtsch   Ames, IA2:2:14.00 290373  964 Iowa State
9 daniel novak   2:2:26.00  946 St Olaf
10 Stephen Noyes   2:2:43.00  952 St Olaf
11 Leif Johnson   2:9:48.00  967 UMN
12 Corbin Soliday   2:10:8.00  970 KU
13 Matt Bloom   Iowa City, IA2:12:27.00 291829  969 University of Iowa
14 Daniel Thompson   Minneapolis, MN2:12:52.00 308764  955 University of Minnesota-Twin Cities
15 Taylor Hannegan   Northfield, MN2:12:54.00 294812  945 St Olaf
16 ben hovland   2:14:34.00  948 St Olaf
17 Mitchell Ryan   Saint Paul, MN2:15:52.00 259274  846 University of Minnesota-Twin Cities
18 Blake Romine   Boulder, CO2:15:52.00 306442  972 KU
19 Tiffany Czarnomski   Cedar Rapids, IA2:16:36.00 290721  968 UND
20 Alexander Venning   Northfield, MN2:17:14.00 291113  943 St Olaf
21 Matthew Theisen   Los Angeles, CA2:18:49.00 274391  978 University of Minnesota-Twin Cities
22 Charles Kotulski   Madelia, MN2:18:51.00 261798  980 MSU
23 alex carlson   2:19:21.00  947 
24 evan uribe   2:21:38.00  944 St Olaf
25 Elisabeth Wilson   Minneapolis, MN2:22:48.00 304045  960 UMN
26 erica larson   2:23:54.00  959 University of Minnesota-Twin Cities
27 William Gahn   Minneapolis, MN2:28:11.00 309901  958 University of Minnesota-Twin Cities
28 Michael Okner   Woodbury, MN2:28:27.00 313378  973 St Olaf
29 Steve Westholm   Duluth, MN2:29:44.00 310299  956 UMN
30 Anna Urban   Minneapolis, MN2:31:47.00 309690  954 UMN
31 amelia schoeneman   2:37:59.00  949 St Olaf
32 Gillian yoerg   2:40:48.00  950 St Olaf
33 Carolyn Anderson   Minneapolis, MN2:48:32.00 291738  965 University of Minnesota-Twin Cities
34 Nicholas Rusk   Iowa City, IA2:51:5.00 299992  975 University of Iowa
35 michaela mclaughlin   3:1:27.00  951 St Olaf
DNF kyle Silvey   Crescent, IA 292228  963 Iowa State
DNF Ken Hum   Waukesha 291669  953 University of Minnesota-Twin Cities
DNF Henry Stroud   Philadelphia, PA 308938  957 University of Minnesota-Twin Cities
DNF philip thaldorf     974 University of Iowa

Men - Men Pro 1/2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN3:32:56.10 102633  57 GrandStay Hotels
2 Gregg Brandt   Winona3:33:10.50 227165  63 GrandStay Hotels
3 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN3:33:13.30 49630  87 Synergy
4 Ian Stanford   White Bear Lake, MN3:33:20.00 175718  50 GrandStay Hotels
5 Andrew Minier   Anoka, MN3:34:25.40 135556  66 GrandStay Hotels
6 Adam Koble   Denton, TX3:37:45.70 269412  85 Speedfix p/b Zubaz
7 James Parker   Saint Paul, MN3:37:46.40 254489  61 St Paul Bicycle Racing Club
8 Daniel Swanson   St Louis Park, MN3:37:49.50 117942  53 GrandStay Hotels
9 Rick Laliberte   Fargo, ND3:39:52.60 210611  46 River Valley Cycling Club- RVCC
10 Jacob Boyce   Duluth, MN3:39:52.70 227560  62 Synergy
11 Adam Hanson   Duluth, MN3:39:52.70 108535  47 Synergy
12 James Lockwood   St Paul, MN3:53:54.30 128526  49 Flat City Cycling Club Inc.
13 Daniel Casper   Northfield, MN3:55:24.90 214654  88 GrandStay Hotels
DNF Micah Moran   Waterloo, WI 145996  54 GrandStay Hotels
DNF Alex Atherton   Marion, IA 237314  65 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132  45 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643  67 Revolution Cycle and Ski
DNF Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630  48 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Matthew Anderson   Duluth, MN 198033  86 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665  64 GrandStay Hotels
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  82 Silver Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN02:50:04 233166  354 Synergy
2 Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA02:50:20 272490  264 University of North Dakota
3 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN02:50:20 225985  394 St Paul Bicycle Racing Club
4 Tim Smith   Olympia, WA02:50:31 241621  361 Flat City Cycling Club Inc.
5 Tyler Olson   Minneapolis, MN02:50:55 294937  355 Synergy
6 Jordan Cullen   Hudson, WI02:50:57 229280  400 Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Garrett Ping   Winona, MN02:52:32 246489  388 River Valley Cycling Club- RVCC
8 Jeffrey Anderson   Blaine, MN02:54:33 279956  371 Loon State Cyclists
9 Marc Kermisch   Maple Grove, MN02:54:39 80629  356 Loon State Cyclists
10 Yancy Ribbens   Minneapolis, MN02:57:35 296340  358 St Paul Bicycle Racing Club
11 David Jones   Lakeville, MN02:59:16 281557  363 Flat City Cycling Club Inc.
12 Joe Moyer   Rochester, MN02:00:42 220267  349 Peace Coffee Racing
13 Jared Voorhees   02:02:22  366 UA
14 Eric Sundstrom   Elk River, MN02:06:16 98302  352 International Christian Cycling Club
15 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN02:06:17 240668  389 Gopher Wheelmen
16 Aaron Shaw   Rogers, MN02:41:22 264910  353 Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Robert Byers   Minneapolis, MN 268460  357 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521  360 Birchwood/GIS
DNF Trent Ping   La Crosse, WI 234060  359 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Chad Weisgram   Fargo, ND 289827  350 Unattached
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  362 Gopher Wheelmen
DNF Matt Stein   Northfield, MN 221389  365 Silver Cycling
DNF Donald Hunley   Crystal, MN 50986  351 Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sprague   Horace, ND1:51:10.40 311210  639 Great Plains Cycling Club
2 Nicholas Wollan   Chanhassen, MN1:51:10.90 287278  647 Minnesota Cycling Team
3 William Colson   Rapid City, SD1:51:11.00 297656  645 Central Plains Cycling
4 Michael Moriarity   Bloomington, MN1:51:11.30 294003  641 Flat City Cycling Club Inc.
5 Merrill Lutsky   Northfield, MN1:51:11.40 294615  642 Silver Cycling
6 Nils Boberg   Shoreview, MN1:51:11.90 284823  648 Unattached
7 Jonathon Heyesen   Duluth, MN1:51:13.20 280593  643 Flat City Cycling Club Inc.
8 Brian Duncan   Saint Paul, MN1:51:21.80 261881  646 St Paul Bicycle Racing Club
9 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN1:51:46.80 293536  637 Minneapolis Bicycle Racing Club
10 N/A   No City, MN1:53:29.00 292998  640 Silver Cycling
11 Greg Gleason   Siouxfalls, SD1:54:21.20 288576  644 Central Plains Cycling
12 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN1:54:58.80 164415  649 Unattached
13 Jeff Colbeth   Lakeland, MN1:56:36.80 269987  638 Big Ring Flyers

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Klein   Hastings, MN1:54:1.50 308621  516 Unattached
2 Bob Cumming   Eagan, MN1:54:10.40 294613  521 Flat City Cycling Club
3 Brock Tidstrom   Minneapolis, MN1:54:16.40 312390  522 Unattached
4 Ryan Krug   Eagan, MN1:54:16.80 292827  511 Synergy
5 Matthew Broeren   Rochester, MN1:54:19.90 310534  506 Unattached
6 Al Farrow   1:54:21.00  513 Unattached
7 Seth Haskell   Minneapolis, MN1:54:27.20 302673  519 Unattached
8 Robbie Halvorson   San Jose, CA1:54:28.60 288314  518 Synergy
9 Michael Cullen   1:54:30.20  525 Unattached
10 Kyle Olson   Roseville, MN1:54:38.10 298937  520 Unattached
11 Andrew Barlage   Hopkins, MN1:54:47.50 301985  510 Unattached
12 Aaron Smith   Minneapolis, MN1:54:48.40 294639  501 University of Minnesota-Twin Cities
13 Erich Heneke   1:58:25.80  502 Unattached
14 Boyd Hansen   Minneapolis, MN1:59:15.40 316412  517 Behind Bars/LGR
15 Mark Long   St Paul, MN1:59:15.60 254201  505 Unattached
16 Matt Leizinger   Minnetonka, MN2:2:16.30 284245  509 Excelcycle
17 Anthony Cullen   2:3:14.90  524 UMD
18 Benjamin Cox   Woodbury, MN2:6:21.60 313208  507 Birchwood/GIS
19 Dave Fetters   Minneapolis, MN2:6:21.70 266342  523 Unattached
20 Matthew Burt   Grand Forks, ND2:13:53.90 301731  508 Mercury Racing
21 Andrew Phung   Plymouth, MN2:14:34.30 291811  515 St Paul Bicycle Racing Club
DQ Davide Ferrari   Apple Valley, MN 267479  514 Unattached
DNF Garrett Copeland   Burnsville, MN 296433  503 St Paul Bicycle Racing Club
DNF adrian OConnor   Shafer Mn, MN 298819  526 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Ash Recksiedler   Applevalley, MN 307985  512 Unattached
DNF John Taipale   Eau Claire, WI 308862  504 University of Wisconsin-Eau Claire

Men - Masters - Cat 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Iverson   Minneapolis, MN1:59:44.70 267095  633 St Paul Bicycle Racing Club
2 Bryan Loecken   Richfield, MN2:1:44.90 53328  630 Loon State Cyclists
3 Todd Foster   Northfield, MN2:1:48.20 311475  631 Unattached
4 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN2:1:45.10 224416  634 St Paul Bicycle Racing Club
5 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN2:2:5.00 147521  628 Kenwood Racing
6 Matt Swenson (1 - Cat3)   Minnetonka, MN2:3:55.20 300729  623 Unattached
7 Barton Winter (1 - Cat5)   Birchwood, MN2:4:34.10 280725  636 Unattached
8 Tim Stone   Minneapolis, MN2:5:2.10 200623  826 kenwood
9 Jeffery Greenwood   Minnetonka, MN2:7:46.60 135076  629 kenwood
10 Jon Friedell   Minnetonka, MN2:7:46.60 194324  627 Kenwood Racing
DNF Chris Arlandson   Saintpaulsaint Paul, MN 313912  625 Synergy
DNF matt lacey (Cat4)   Arden Hills, MN 253490  624 Minnesota Cycling Team
DNF Mark Halstrom   Sartell, MN 282297  632 Unattached

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Koeneman (1 - Cat1)   Apple Valley, MN2:47:14.60 46700  200 Team Wheel & Sprocket
2 Brent Binkowski   Carlsbad, CA2:47:15.00 59531  240 G.S. Circo Azzurro
3 Matt Muyres   Bloomington, MN2:47:15.30 160576  238 Synergy
4 Jay Woller   St. Louis Park, MN2:47:15.50 41777  248 Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Mark Mlinar   Hutchinson, MN2:47:15.50 48557  254 St Paul Bicycle Racing Club
6 Charlie Schad   Sartell, MN2:47:16.00 279431  298 Revolution Cycle and Ski
7 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN2:47:19.40 213088  253 Gopher Wheelmen
8 William Morice   Rochester, MN2:47:24.40 149147  252 Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN2:49:51.70 70685  251 Minneapolis Bicycle Racing Club
10 James Cullen   Hudson, WI2:51:11.20 107902  237 Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN2:53:41.50 193342  242 Revolution Cycle and Ski
12 Christopher Johnston   Wayzata, MN2:53:44.40 50643  247 Minnesota Cycling Team
13 Jim Bell   Saint Cloud, MN2:53:45.10 102936  299 Revolution Cycle and Ski
14 David Peterson   Minneapolis, MN2:59:10.90 239997  246 G.S. Circo Azzurro
15 Pat Dowling   St. Louis Park, MN3:1:30.50 44129  250 Flat City Cycling Club Inc.
16 Mike Stensrud   Apple Valley Mn3:1:36.70 223834  300 Unattached
17 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN3:7:3.10 19616  635 Chippewa Valley Cycling Club
18 Paul Krumrich   Minneapolis, MN3:7:56.10 294121  245 Silver Cycling
19 Jeff Ingham   Oakdale, MN3:10:4.70 218867  244 Gopher Wheelmen
DNF Brett Whyte   Winona, MN 258528  243 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331  239 G.S. Circo Azzurro
DNF Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784  241 G.S. Circo Azzurro
DNF Kevin Schaeffer   York, PA 73472  249 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Gregory Goblirsch   River Falls, WI 77328  282 Loon State Cyclists
DNF John Matalamaki (Cat4)   Duluth, MN 49311  236 Unattached

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Herbert   Rochester, MN1:52:16.40 173959  857 Silver Cycling
2 William Kuster   Anoka, MN1:52:19.90 59499  865 Loon State Cyclists
3 Dan Berntson   Edina, MN1:54:21.20 45082  867 Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Charles Townsend   Mendota Heights, MN1:54:21.50 46011  863 St Paul Bicycle Racing Club
5 Ralph Heath   Lacrosse, WI1:54:57.10 160985  855 La Crosse Velo Club
6 Robert Benedum   Amery, WI1:54:57.30 51817  860 gdvc
7 David Uppgaard   1:54:57.30  861 Gopher Wheelman
8 Richard Spielberg   No City, MN1:55:5.50 48903  864 Minnesota Cycling Team
9 Sean Bujold   Menomonie, WI2:59.50 126734  856 St Paul Bicycle Racing Club
10 Steve Gaertner   Edina, MN2:1:43.51 279059  858 Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Peter Thurmes (1 - Cat4)   Little Canada, MN2:3:32.80 35562  868 Gopher Wheelmen
12 David Lundquist   Blaine, MN2:3:34.60 312938  866 Ramsey Cycling Club
13 Chris Paidosh (2 - Cat4)   Saint Anthony, MN2:11:21.90 241169  862 Loon State Cyclists
14 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841  859 Gopher Wheelmen

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Nelson   Rochester, MN60:40.10 304411  77 Unattached
2 Ryan Shaw   Rogers, MN60:44.90 276375  70 MNJrC
3 Aaron Shaw   Rogers, MN60:51.50 264910  353 MNJrC
4 Mitch Nordahl   Anoka, MN1:1:21.60 312426  73 MNJrC
5 Logan Brueck   Saint Paul, MN1:1:40.20 316048  78 St Paul Bicycle Racing Club
6 Josey Weik   Wrenshall, MN1:1:59.80 297766  76 Unattached
7 Daniel Svedberg   Woodbury, MN1:2:35.50 278187  83 MNJrC
8 Kai Johnson   Fargo, ND1:3:25.00 297149  81 Great Plains Cycling
9 Samuel Knuth   Bloomington, MN1:4:5.10 297842  90 MNJrC
10 Wyatt Lien   Minneapolis, MN1:6:57.10 309151  99 MNJrC
11 Michael Gaines   Minneapolis, MN1:6:57.60 244643  72 Gopher Wheelmen
12 Alec Porter   Saint Paul, MN1:9:18.40 311313  75 St Paul Bicycle Racing Club
13 Brian Gaines   Minneapolis, MN1:9:25.30 244626  71 Gopher Wheelmen
14 David Hart   Stanthonyvillage, MN1:9:29.30 289783  74 Gopher Wheelmen
15 Jessica Greeley   Wyoming, MN1:10:39.00 301996  84 Gopher Wheelmen
16 Travis Johnson   Saint Paul, MN1:21:43.50 290285  89 MNJrC
17 Lance Johnson   Saint Paul, MN1:23:4.00 290284  91 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Prudhomme (1 - Cat2)   Duluth1:59:8.60 312874  186 St Paul Bicycle Racing Club
2 Emma Bast   Hinesburg, VT2:4:53.10 261361  255 Unattached
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:7:15.30 57292  256 Flat City Cycling Club Inc.
4 Lee Penn   Minneapolis, MN2:7:16.80 194317  191 St Paul Bicycle Racing Club
5 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN2:8:34.30 261947  190 Ridley Factory Team
6 Heather George   Apple Valley, MN2:8:53.30 293715  187 Birchwood/GIS
7 Terra James   Minneapolis , MN2:10:0.50 281803  189 Behind-Bars/LGR
8 Kristy Henderson   Minneapolis, MN2:10:1.30 264109  185 Silver Cycling
DNF N/A   Colorado Springs, CO 147306  188 Kenwood Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Dawken   1:2:1.40  Flat City Cycling Club
2 Laura Mills   1:2:15.10  48 Nature Valley
3 Lisa Heyesen   Saint Paul, MN1:2:16.70 300472  45 Flat City Cycling Club Inc.
4 Susan Olson   White Bear Lake, MN1:2:16.80 300964  St Paul Bicycle Racing Club
5 Lisha Herold   Oakdale, MN1:2:18.50 307621  79 MNJrC
6 Amy Carlson (1 - Cat4)   Duluth, MN1:2:51.90 126261  46 Flat City Cycling Club Inc.
7 Cheryl Barker   Hudson, WI1:3:0.20 264108  67 Silver Cycling
8 Rachel Johnson   1:6:58.80  47 Nature Valley
9 Melissa Gregg (2 - Cat4)   Rochester, MN1:7:46.10 298595  83 Unattached
10 Susan Greeley (3 - Cat4)   Wyoming, MN1:13:12.20 229140  Gopher Wheelmen
11 Nora Bengel   Saint Paul, MN1:18:8.10 250763  80 MNJrC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREOSMOShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee