Race Results for
Antelope Island Classic Road Race
Kaysville, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/01/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Harrington   Salt Lake City, UT2:39:00 263132   RMCC/Cyclesmith
2 Michael Booth   Salt Lake City, UT2:39:00 212282   Barbacoa - Mi Duole
3 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT2:39:00 192669   Cole Sport
4 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT2:39:00 264518   Canyon Bicycles-Sienna Developm
5 Cameron Hoffman   Clearfield, UT2:39:00 57141   Bikers Edge/Destination Homes
6 Bryson Perry   Sandy, UT2:42:00 89388   ColeSport
7 Craig Kidd   Chubbuck, ID2:42:00 81717   ICE
8 Ryan Barrett   Provo, UT2:42:00 2708   Barbacoa-Mi Duole
9 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT2:42:00 182569   Canyon Bicycles-Draper
10 Todd Hageman   Park City, UT2:42:00 50257   Cole Sport
11 Zachary Tittensor   Highland, UT2:42:00 217116   Canyon Bicycles-Draper
12 Benjamin D'Hulst   Roy, UT2:42:00 211886   Barbacoa - Mi Duole
13 Alec Sim   2:42:00   FFKR/Sportsbaseonline
14 Scott Allen   Sandy, UT2:42:00 131004   Canyon Bicycles Draper
15 Zan Treasure   Ogden, UT2:42:00 143866   Bountiful Mazda
16 joe waters   Ogden, UT2:51:00 267821   Canyon Bicycles-Draper
17 Andre Gonzalez   Lehi, UT2:51:00 91576   Canyon Bicycles Draper
18 Billy Allen   Sandy, UT2:51:00 77303   FFKR/SBO P/B Tour of Utah
19 Michael Wilcox   Salt Lake City, UT2:51:00 78544   FFKR/Sportsbaseonline p/b Tour
20 Kyle Brown   Farmington, UT2:51:00 119450   Bikers Edge/Destination Homes
21 Alexander Rock   Salt Lake City, UT2:51:00 150518   
22 Scott Patten   Park City, UT2:58:00 146288   Ski Utah Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sorenson   Palo Alto, CA2:23:00 33491   Canyon Bicycles Draper
2 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT2:23:00 58499   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycl
3 Tyler Higley   Kaysville, UT2:23:00 55606   BIKERS EDGE/ DESTINATION HOMES
4 Dan Kadrmas   North Salt Lake, UT2:23:00 170977   Boutiful Mazda
5 Trenton Higley   Kaysville, UT2:34:00 53628   Xmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT2:51:00 274878   Simply Mac Racing
2 Robert McGovern   Pocatello, ID2:51:00 116465   ice/idaho kidney/seig
3 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT2:51:00 61182   RMCC/Cyclesmith
4 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT2:51:00 10617   RMCC/Cyclesmith
5 Joshua Hickman   Salt Lake City, UT2:51:00 248015   Team Wright
6 Jeremy Collins   Farmington, UT2:51:00 131631   Masherz
7 Ryan Krusemark   Uintah, UT2:51:00 138565   Kuhl
8 Tyler Kirk   Sandy, UT2:51:00 261681   Skullcandy
9 John Iltis   Savage, MN2:51:00 50903   Mi Duole
10 Perry Hall   Park City, UT2:51:00 206431   Team Wright
11 Weston Woodward   Ogden2:51:00 199584   Roosters
12 Ken Webster   Sandy, UT2:51:00 232155   Revolution Cafe Rio
13 Cameron Patch   Salt Lake City, UT2:51:00 256779   Revolution Cafe Rio
14 Paul Clark   Kamas, UT2:54:00 115597   
15 Josh Carter   South Ogden, UT2:55:00 245675   Team Wright
16 Matt Garrison   Pocatello, ID2:59:00 12878   ICE
17 Carl Majors   Salt Lake City, UT2:59:00 203097   RMCC/Cyclesmith
18 Jason Houchin   Redwood City , CA2:59:00 95081   RMCC/Cyclesmith
19 Scott Preston   Parker, CO2:59:00 97431   Reveloution Cafe Rio
20 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT2:59:00 237328   FFKR Architects/SportsBaseOnlin
21 John Thomas   Park City, UT3:09:00 199388   realcyclist.com

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Arnell   Mountain View, CA2:00:00 311845   Bountiful Mazda
2 Peter McMullin   Draper, UT2:00:00 114048   Revolution Cafe Rio
3 Parker Conroy   Salt Lake City, UT2:00:00 289987   University of Utah
4 Nathan Starnes   Ammon, ID2:00:00 291557   Broken Spoke Cycling
5 Kyle Nelson   Riverton, UT2:00:00 291230   
6 Colin Joyce   Pocatello, ID2:00:00 292378   ICE / Idaho Kidney Institute /
7 Cody Rohovit   Slc, UT2:00:00 277951   FFKR Architects/SportsBaseOnlin
8 Scott Powers   Sandy, UT2:00:00 286504   Revolution Cafe Rio
9 Karsten Shumway   South Jordan, UT2:00:00 243931   Spin Cycle Racing
10 Zach Terry   Sandy, UT2:00:00 245783   Team Wright
11 Michael Hales   Salt Lake City, UT2:00:00 291052   Revolution Cafe Rio
12 David Clyde   Logan, UT2:00:00 201458   Logan Race Club
13 Steve Wilson   Salt Lake City, UT2:00:00 263094   Sugar House Cycling
14 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT2:00:00 298172   SLC Bicycle Co.
15 Zack Butterfield   South Jordan, UT2:00:00 181987   Canyon Bicycles Draper
16 Casey Nielsen   Plain, UT2:00:00 152462   
17 Joel Rackham   Pleasant View, UT2:00:00 269471   Simply Mac
18 Norman Frye   Salt Lake City, UT2:00:00 260377   Ski Utah
19 Steven Sessions   Eden, UT2:00:00 277068   Biker's Edge
20 Brian Cadman   Park City, UT2:00:00 296523   Hup United
21 Casey Marker   Roy2:00:00 276682   Simply Mac
22 Ryan Wilcock   Riverton, UT2:00:00 289736   
23 Clay Adair   Arlington, VA2:00:00 296000   
24 michael blevins   Sandy, UT2:02:00 308631   
25 Ryan Finlayson   Riverton, UT2:02:00 296771   Porcupine Cycling
26 Christian Ronnow   Saltlake City, UT2:02:00 309587   FFKR/SportsBaseOnline
27 Russell Parry   Ogden, UT2:05:00 278476   North Shore CC/Team Bingham SMA
28 Jonathan Lozon   Floyds Knobs, IN2:07:00 291131   Porcupine Cycling
29 Nicholas Sells   Clearfield, UT2:07:00 295868   Bikers Edge/Destination homes
30 Tim Briley   Park City, UT2:07:00 83978   Jans
31 Ben Brown   Lehi, UT2:07:00 290861   Mad Dog Cycles Road Team
32 Mark Twight   Holladay, UT2:07:00 250690   Big Ring/ Real Cyclist/ Gym Jon
33 Jeff Bauer   Park City, UT2:09:00 261963   Big Ring / Real Cyclist
34 Patrick Davis   Santa Rosa Ca2:09:00 261196   Mad Dog Cycles Race Team
35 Allan Johnson   Bountiful, UT2:09:00 279088   Boutiful Mazda
36 Darin Armstrong   South Jordan, UT2:09:00 291794   Porcupine Cycling
37 Kevan Steed   Syracuse, UT2:20:00 92790   Team Excelerator

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwaine Allgies   2:03:00   
2 Alex Lizarazo   North Ogden, UT2:03:00 210566   Simply Mac
3 Payton Nishikawa   Willard, UT2:03:00 26145   Simply Mac
4 Sean Fessenden   Sandy, UT2:03:00 165677   Canyon Bicycles
5 Eric Martin   St. George, UT2:06:00 266132   skullcandy/jsa architects
6 George Klonizos   Bountiful, UT2:06:00 211771   RMCC /Cyclesmith
7 Kenyon Kennard   Provo, UT2:06:00 279909   
8 Joseph Brubaker   Saltlakecity, UT2:06:00 303618   Contender
9 Terry Stone   Draper, UT2:06:00 244823   Revolution Cafe Rio
10 Briton Bailey   Salt Lake City, UT2:06:00 50973   Sugarhouse Cycling Club
11 Mark Fisher   Sandy, UT2:09:00 175833   
12 richard caramadre (1 - Cat5)   Salt Lake City, UT2:10:00 276478   RMCC/Cyclesmith
13 Warren Worsley   South Jordan, UT2:12:00 203723   Cole Sport
14 Chris Pullos   Salt Lake City, UT2:13:00 247618   RMCC/CYCLESMITH
15 James Adinaro   Salt Lake City, UT2:17:00 295234   Porcupine Racing
16 Camron Maestas   West Jordan, UT2:17:00 310826   Skull Candy/JSA
17 Stephen Clyde (1 - Cat4)   North Logan, UT2:17:00 205826   Logan Race Club
18 Jonathan Atzet   Draper, UT2:17:00 279136   Porcupine
19 David Pestana   2:33:00   
20 Tony Church   Slc, UT2:35:00 301928   Contender
21 Jeffrey Flick   Salt Lake City, UT2:36:00 99231   RMCC/Cyclesmith
22 Karl Markham   Mapleton, UT2:36:00 305964   Porcupine Racing
23 Ronnie Boutte   Layton, UT3:04:00 308066   Team Big Ring-Real Cyclist.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Pace   Morgan, UT2:15:00 306117   Needles Peak/Mountain Builders
2 Jeremy Teela   Park City, UT2:15:00 35155   
3 Matthew Snyder   Sandy, UT2:15:00 291439   
4 Jaren Gibson   Syracuse, UT2:15:00 294409   The Bike Shoppe
5 Justin Gibson   Pleasant View, UT2:15:00 263645   The Bike Shoppe
6 Jesse Jensen   Park City, UT2:15:00 300502   The Contender Club
7 Ty Hopkins   American Fork, UT2:15:00 307876   Mad Dog Race Team
8 Larry Mecham   Provo, UT2:15:00 315368   Mad Dog Cycles Road Team
9 Eric Lamoreaux   Salt Lake City, UT2:15:00 311055   mi duole/barbacoa
10 Ronald Peterson   Salt Lake City, UT2:22:00 295947   
11 Bryan Lepinske   Salt Lake City, UT2:24:00 315366   Revolution Cafe Rio
12 Thomas BAKER   2:24:00   Simply Mac
13 Spencer BROWN   2:24:00   
14 Troy Gormin   2:24:00   RMCC/Cyclesmith
15 Isaiah Hudson   Provo, UT2:24:00 314934   
16 Adam Peterson   Taylorsville, UT2:24:00 298235   
17 Todd Handy   Layton, UT2:24:00 216979   Bountiful Mazda
18 Rob ZoBell   North Salt Lake, UT2:27:00 306951   Bountiful Mazda
19 James Hunter   Spring Creek, NV2:27:00 247284   
20 Phillip Smith   Sandy, UT2:27:00 304308   Porcupine Racing
21 David Kunz   Ogden, UT2:27:00 310610   Roosters
22 Colt Filton   2:27:00   
23 Mike McKea   Sandy, UT2:27:00 302625   Revolution Cafe Rio
24 Anthony Diamond   Layton, UT2:27:00 306625   
25 joshua faine   Fort Walton Beach , FL2:29:00 307308   Mandalay Bay/McGhies
26 Chip Page   Kaysville, UT2:29:00 295214   Porcupine Racing
27 Paul Johansen   Farmington, UT2:36:00 312140   Bountiful Mazda
28 Stacey Jenkins   2:37:00   Xmen
29 Benjamin Cichelli   Arlington, VA2:41:00 308755   Skull Candy/JSA Architects
30 Garrett Strong   Park City, UT2:45:00 310100   

Men - Masters - 49-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Porter   Roy, UT1:55:00 60559   Autoliv
2 Brian Brudreau   1:55:00   
3 Jeff Clawson   Sandy, UT1:55:00 103430   Canyon Bicycles - Draper
4 Williams Chris   1:55:00   Rocky Mountain Sports and Spine
5 Gary Swain (1 - Cat2)   Orem, UT1:55:00 248144   
6 Todd Taft   Salt Lake City, UT1:55:00 207596   Ski Utah Cycling Team
7 Gary Gardiner   Centerville, UT1:55:00 78542   Bountiful Mazda
8 Donald Armstrong   Ogden, UT1:55:00 1910   Barry Laskadds
9 Jerald Hunsaker   Midvale, UT2:00:00 142960   Bountiful Mazda
10 Michael Loveland   Morgan, UT2:00:00 246361   Needles Peak
11 Greg Freebairn   Slc, UT2:00:00 49051   Canyon Bicycles
12 Jamie Longe   Holladay, UT2:00:00 202145   Canyon Bicycles
13 Jeffrey Ure   Park City, UT2:00:00 36248   Bountiful Mazda
14 John Lauck   Bountiful, UT2:04:00 228846   Bountiful Mazda
15 Shane Dunleavy   Park City, UT2:06:00 253994   Ski Utah Cycling Team
16 Steve Bryley   2:06:00   Jans
17 Rick Takemori   Sandy, UT2:25:00 310833   

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT2:04:00 7974   FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2 Steve Moss   St. George Ut2:05:00 77686   OZone Racing
3 Ken Louder (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:08:00 179491   FFKR/Sportsbaseonline p/b Tour
4 Shannon Storrud   Park City, UT2:09:00 242162   Porcupine Cycling
5 Kolin Vance   Fruit Heights, UT2:10:00 267965   
6 Alan Hammond   Saltlakecity, UT2:12:00 291844   
7 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT2:13:00 146521   Bountiful Mazda
8 Gary Powers   Draper, UT2:15:00 176500   Revolution Cafe Rio
9 Henry Ebell   Fairview, UT2:48:00 47978   Porcupine Racing
10 Lorin Ronnow (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:48:00 264904   FFKR Architects/SportsBaseOnlin
11 Tek Kilgore   Salt Lake City, UT2:48:00 233661   Mi Duole

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT1:15:00 279908   
2 Van HIGLEY   1:48:00   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Mazzoleni   Payson, UT1:13:00 299191   YEA of Utah
2 Ryan Kingsolver   Orem, UT1:13:00 297852   YEA of Utah
3 Jacob Markham   Mapleton, UT1:15:00 299110   
4 Cameron Durman   Southjordan, UT1:37:00 298529   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Kapp   Clinton, UT1:13:00 314716   

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Buchanan   Centerville, UT1:15:00 285936   

Women - Cat 1/2/3/

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chantel THACKERAY OLSEN   2:03:00   PCIM
2 Stephanie Skoreyko (1 - Cat2)   Slc, UT2:04:00 287156   PCIM
3 Kelsey Withrow   Santa Cruz, CA2:08:00 202477   PCIM
4 BREANNE NALDER   Murray, UT2:09:00 263791   Ski Utah Cycling Team
5 Denise Antacle (2 - Cat2)   Holladay, UT2:09:00 171605   PCIM
6 Laura Howat   Salt Lake City, UT2:10:00 147582   Ski Utah Cycling Team
7 Alison Frye   Salt Lake City, UT2:23:00 247526   Ski Utah Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaytie Scott   Ogden, UT1:58:00 311329   Simply Mac Racing
2 Jodi Rohovit   Salt Lake City, UT2:04:00 309161   Contender
3 Heather Smith   Layton, UT2:06:00 305085   Bountiful Mazda
4 Melinda Sloan   Las Vegas, NV2:09:00 301382   Team FLUID
5 Juel Iverson   Salt Lake City, UT2:11:00 211994   Canyon Bicycles--Draper
6 jennifer mathewson   Kaysville, UT2:11:00 313122   Doltebecks

Women - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beverly Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lakecity, UT1:57:00 280271   FFKR Architects/SportsBaseOnlin
2 Roberta Powers   2:01:00   
3 Kathleen Blank   Park City, UT2:10:00 197972   Duance
4 Melinda Berge   Tucson, AZ2:15:00 252799   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyUSACDFOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee