Race Results for
Clarks Summit Criterium
Clarks Summit, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/29/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Watkins   Lawrenceville, GA58:38:00 294788  574 US Military Academy
2 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA58:38:00 1826  564 MAMBO/D&Q-GoCycling
3 Jesse Gydosh   Wyoming, PA58:38:00 214212  573 Upstate Velo
4 Thomas Ratzell   Blandon, PA58:38:00 45831  567 Bikeline / LWA
5 David Lowe   Bala Cynwyd, PA58:38:00 212255  566 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
6 Michael Speranza   Philadelphia, PA58:38:00 76520  568 QCWcycling/breakawaybikes.com
7 charles braman   Greene, NY58:38:00 261132  572 Tioga Velo Club
8 Andrew VanKuren   Manchester, NH58:38:00 63621  569 Cycles Bikyle / Mazuur Coaching
9 Steve McDonnell   58:38:00  571 
10 Pierrot Prignal   58:38:00  570 
11 Royden Detweiler   Quakertown, PA58:38:00 230839  575 Lehigh Wheelmen Assoc

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Frederick Billet   Langhorne, PA 54219  54 team Alliance Environmental
DNF Sarah Caravella   Boulder, CO 199998  56 Team CARD
DNF Martin Lasak   Cobalt, CT 51724  66 DeathRow Velo
DNF Ryan Mitchell   Troy, NY 197369  71 Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
DNF Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756  81 Team Alliance Environmental
DNF Richard Ball   Cresco, PA 2421  83 Watchung Wheelmen
DNF Christopher Cioccio   Erie, PA 177939  57 Indiana Regional Medical Center
DNF William Watkins   Lawrenceville, GA 294788  82 US Military Academy
DNF Som Raj Seepersaud   North Lauderdale, FL 188623  87 Flying Ace Cycling Club

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Barrows   Denver, CO 120470  53 AXA Equitable/CRCA
2 Max Korus   Woodside, CA 290610  65 Hershey Cancer Institute-GPOA-Cannondale
3 John Minturn   Philadelphia, PA 179015  70 AXA Equitable - CRCA
4 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  69 Team Alliance Environmental
5 Evan Fader   Boulder, CO 194569  58 Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Richard Straub   State College, PA 126976  78 Pabst Blue Ribbon / Talksoft Racing
7 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021  73 Van Dessel
8 Andy Munas (1 - Cat2)   Bethlehem, PA 210930  72 Dynaflo
9 Waclaw Godycki   Ithaca, NY 177947  59 Cornell Cycling Club
10 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548  85 Liberty Cycle
11 Brett Kielick   Philadelphia, PA 258581  64 QCW Cycling/breakawaybikes.com
12 Wyatt Stoup   West Chester, PA 273234  77 Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
13 Joseph Whitman   State College, PA 177933  80 AXA Equitable Cycling Team/CRCA
14 Ryan Shebelsky   Elizabethtown, PA 274785  75 Team Alliance Environmental
15 Paul Chooweenam   Ozone Park, NY 157345  86 Kissena Cycling Club
16 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345  84 
17 Andrew Johnson   Parkesburg, PA 163272  62 Mason Dixon Velo/The Cycle Works
18 John Hunter   Endicott, NY 224432  61 Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
19 Russell Blake   Dover, PA 60238  55 Mason Dixon Velo/Team Cycle Works
20 Sean Smith   Oakland, CA 204018  76 Squadra Ovest Cycling
21 Timothy Karabin   Phoenixville, PA 227954  63 Pabst Blue Ribbon / Talksoft Racing
22 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894  60 Team Alliance Environmental
23 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361  74 Penn State Hershey Cancer Institute
24 Mario Mazza   North East, PA 178992  68 Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
25 Brian Lawney   Chestnut Hill, MA 248557  67 Cambridge Bicycle
26 Kyle Wagner   Doylestown, PA 106153  79 Chester County Velo - Smedley/Iron Hill

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meurig James   Philadelphia, PA1:04:10 309287  355 qcw cycling/breakawaybikes.com
2 Jamie Clinton   Lancaster, PA1:04:10 288056  346 Team Thru-It-All Body Shop Inc.
3 Nicholas Rogers   Philadelphia, PA1:04:10 290087  364 QCW Cycling/ breakawaybikes.com
4 David Novak   Tunkhannock, PA1:04:10 268729  361 Sickler's Racing/ Upstate Velo
5 Drew Karlberg   Philadelphia, PA1:04:10 232723  356 Chester County Velo - Smedley/IronHill
6 Zachary Semian   Mertztown, PA1:04:10 250164  365 Team Alliance Environmental
7 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA1:04:10 174846  367 Thru-It-All Body Shop Inc.
8 Robert Grimwood   Lewisberry, PA1:04:10 259837  350 Eastern Mobile Cycling Team
9 Mark Lennie (1 - Cat3)   Chester Springs, PA1:04:10 295689  358 Chester County Velo - Smedley/IronHill
10 James Guardino   Conshohocken, PA1:04:10 286599  351 Chester County Velo - Smedley/IronHill
11 Craig Alabovitz   Douglasville, PA1:04:10 264096  343 eastern mobile cycling team
12 Bryan Hitch   Philadelphia, PA1:04:10 149458  353 elite cycling
13 Michael Coyle   Philadelphia, PA1:04:10 238020  347 QCW Cycling/Breakawaybikes.com
14 Jonathan Glick   Lancaster, PA1:04:10 203214  373 Christiana Cycling
15 Joe Pigga   Bethelehem, PA1:04:10 282323  362 Chester County Velo- Smedley/Iron Hill
16 Timothy Manzella   Philadelphia, PA1:04:10 251348  359 Team Independence
17 Matthew Furlow   Philadelphia, PA1:04:10 283375  372 QCW Cycling
18 Brenton Swartz   Baltimore, MD1:04:10 275734  366 QCW Cycling/breakawaybikes.com
19 Matthew Dishart   Mount Joy, PA1:04:10 238088  348 Thru-It-All Body Shop Inc.
20 Darren Hartman   Lewisberry, PA1:04:10 272204  352 Eastern Mobile Cycling Team
21 Alexander Roberts   Lancaster, PA1:04:10 108416  363 Lost Boys Racing
22 Jesse Gydosh   Wyoming, PA1:04:10 214212  369 Upstate Velo
23 Gerald Burkett   Middletown1:04:10 97936  344 Eastern Mobile Cycling Team
24 David Lowe   Bala Cynwyd, PA1:04:10 212255  371 Team CF-Mass
25 Erik Mitchell   Phoenixville, PA1:04:10 102406  360 Eastern Mobile Cycling Team
DNF Thomas Dreyer   York, PA 268240  349 Eastern Mobile Cycling Team
DNF greg horrocks   Spring City, PA 283254  354 QCWcycling/breakawaybikes.com
DNF owen laurion   Rochester, NY 259759  357 university of rochester
DNF Edward Ellard   Scranton 297744  368 Lehigh Wheelmen Assoc
DNF Errol Walcott   Scranton, PA 109336  370 Unattached
DNF thomas cadwalader (Cat4)   Mayfield, PA 300961  345 Sickler's Racing/Upstate Velo

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meurig James   Philadelphia, PA0:54:57 309287  245 qcw cycling/breakawaybikes.com
2 Jeffrey Toth   Boyertown, PA0:54:57 86807  256 
3 Alexander Roberts   Lancaster, PA0:54:57 108416  255 Lost Boys Racing
4 Kevin Deibert   Tunkhannock, PA0:54:57 318290  259 sicklers
5 Richard Kazimir   Flemington, NJ0:54:57 296036  249 Century Road Club of America
6 Edward Ellard   Scranton0:54:57 297744  258 Lehigh Wheelmen Assoc
7 thomas cadwalader (1 - Cat4)   Mayfield, PA0:54:57 300961  235 Sickler's Racing/Upstate Velo
8 Darrin Miskiewicz   Springcity, PA0:54:57 305795  251 
9 John Wilson   King Of Prussia, PA0:54:57 91489  261 Unattached
10 Daniel Veneski   Forty Fort, PA0:54:57 164201  257 Bike Line/LWA
11 John Novak   Tunkhannock, PA0:54:57 267764  252 Sickler's Racing/ Upstate Velo
12 Tony Deorio   Eatontown, NJ0:54:57 208088  236 3d racing team
13 Peter McCarhill   0:54:57  263 
14 CLYDE BITNER   Mount Joy, PA0:54:57 309773  234 Thru-It-All Body Shop Inc.
15 Scott Hendrickson   Phoenixville, PA0:54:57 244180  243 Philadelphia Ciclismo
16 greg horrocks   Spring City, PA0:54:57 283254  244 QCWcycling/breakawaybikes.com
17 Scott Seeherman (2 - Cat4)   Laflin, PA0:54:57 69633  260 Lehigh Wheelmen Assoc

Men - Junior - Overall

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Novak   Tunkhannock, PA0:54:57 268729  469 Sickler's Racing/ Upstate Velo
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:54:57 230201  422 Bikeline / LWA
3 Matthew Voyer   Blandon, PA0:54:57 247712  470 Young Medalists / Team Dual Temp
4 Christopher Meacham   Mooresville, NC0:54:57 297555  421 Vortex
5 Jonathan Bright   Barto, PA0:54:57 249282  417 Team Vortex
6 Cam Mancuso   Greentown, PA0:54:57 236340  467 DeathRow Velo
7 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA0:54:57 232118  432 TEAM VORTEX
8 Zachary Houlik   Breinigsville, PA0:54:57 296256  420 Bikeline/LWA
9 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:54:57 240336  431 Bikeline/LWA
10 Samuel Cowans   Philadelphia, PA0:54:57 313484  465 QCW Cycling/breakawaybikes.com
11 Leroy Hayes   Philadelphia, PA0:54:57 313482  466 QCW Cycling/breakawaybikes.com
12 Eric Goodwin   Philadelphia, PA0:54:57 313480  419 QCW Cycling/breakawaybikes.com
13 Luke Lukas   Courtdale, PA0:54:57 205779  423 Upstate Velo
14 Festus Aigbokhai   Philadelphia, PA0:54:57 313494  415 QCW Cycling/breakawaybikes.com
15 Conner Campbell   0:54:57  418 QCW Cycling/breakawaybikes.com

Men - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell   Blandon, PA57:15:00 230201  422 Bikeline / LWA
2 Christopher Meacham   Mooresville, NC57:15:00 297555  421 Vortex
3 Jonathan Bright   Barto, PA57:15:00 249282  417 Team Vortex
4 Zachary Houlik   Breinigsville, PA57:15:00 296256  420 Bikeline/LWA
5 Eric Goodwin   Philadelphia, PA57:15:00 313480  419 QCW Cycling/breakawaybikes.com
6 Luke Lukas   Courtdale, PA57:15:00 205779  423 Upstate Velo
7 Festus Aigbokhai   Philadelphia, PA57:15:00 313494  415 QCW Cycling/breakawaybikes.com
8 Conner Campbell   57:15:00  418 QCW Cycling/breakawaybikes.com

Men - Junior - 15-17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Novak   Tunkhannock, PA57:15:00 268729  469 Sickler's Racing/ Upstate Velo
2 Matthew Voyer   Blandon, PA57:15:00 247712  470 Young Medalists / Team Dual Temp
3 Cam Mancuso   Greentown, PA57:15:00 236340  467 DeathRow Velo
4 Samuel Cowans   Philadelphia, PA57:15:00 313484  465 QCW Cycling/breakawaybikes.com
5 Leroy Hayes   Philadelphia, PA57:15:00 313482  466 QCW Cycling/breakawaybikes.com

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Purcell   Austin, TX1:06:08 193628  177 MSU/HHH
2 Colleen Gulick   Spring City, PA1:06:08 180423  168 Team Kenda
3 Kristine Church   Philadelphia, PA1:06:08 142023  165 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
4 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA1:06:08 131990  164 Fruit 66 - Artemis
5 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA1:06:08 250385  172 Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
6 Kristin Patchell     175 
7 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456  176 Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
8 Rachael Hunter   Media, PA 272600  169 Cadence Cannondale Womens Racing Team
9 Lynda Maldonado (1 - Cat2)   Little Rock, AR 115696  173 Cannondale/Cadence Women's Racing
10 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA 265041  178 Team Vortex
11 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  171 TEAM VORTEX
12 Kerry Potter-Gydosh   Wyoming, PA 277344  180 Upstate Velo
13 Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335  162 Cannondale/Cadence Women's Racing Team
14 Lisa Bowerman   West Hollywood, CA 307003  163 Sturdy Girl Cycling
15 Margaret Moore   Allentown, PA 188961  174 Thru-It-All Body Shop Inc.
16 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573  167 Team Alliance Environmental
17 Karla Eisch   Vestal, NY 172399  166 Mission in Motion/Tioga Velo Club

Women - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA57:15:00 232118  432 TEAM VORTEX
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA57:15:00 240336  431 Bikeline/LWA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOCUOREUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee