Race Results for
Wisconsin State Criterium Championships
Ripon, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 35+ Category 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connan Foster   Mukwonago, WI 308757  387 Unattached
2 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  393 Team Extreme
3 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  378 TEAM GEARGRINDER
4 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  381 O2 Cycling
5 James Buckley   De Pere, WI 226361  396 Colavita Racing
6 Doug Callies     380 
7 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  390 CZ Velo
8 Jim Giese   Grafton, WI 256979  382 Team Extreme
9 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  394 Team Geargrinder
10 David Genske   Prospect, KY 63464  392 Team Wheel & Sprocket
11 Chip Camillo   Madison, WI 211962  389 Flying Bobcats
12 Dave Bednarek (2 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 259829  398 Attitude Sports
13 Matt Knoepke   Montello, WI 288061  385 Unattached
14 Ken Livesey (1 - Cat5)   Madison, WI 310967  379 Flying Bobcats
15 Terry Flynn   Ada, MN 297547  383 Unattached
16 Steve Moretti     397 Heavy Pedal Racing
17 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  388 FCA Endurance
18 Charles Keuler (3 - Cat4)   Springfield, MO 272085  377 Ozark Cycling Club
19 John Brown   Stevens Point, WI 279991  395 
20 Michael Mandli (4 - Cat4)   Germantown, WI 225464  376 Lakes Area Physical Therapy
21 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  391 Team Geargrinder
22 George Eckart   Princeton, WI 319126  386 Unattached
DNF Joseph House (Cat5)   Madison, WI 272977  384 Wheelfast Cycling Team

Men - Masters 35+ Category 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  420 Team Extreme
2 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  428 CZ Velo
3 Robert Marhefke   River Falls, WI 22498  429 LaCrosse Velo Club
4 David Greenblatt (1 - Cat3)   Madison, WI 72993  424 Fisher Midwest Road Team
5 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  431 Planet Bike
6 John Svanda   Neenah Wi 278789  425 Lakes Area Physical Therapy
7 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  422 Fisher Midwest Road Team
8 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  423 Team Geargrinder
9 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  418 Lakes Area Physical Therapy
10 John Buran   Manitowoc, WI 75814  419 Heavy Pedal Velo Club
11 James Merrifield   Janesville, WI 52315  427 Fisher Midwest Road Team
12 Dan Borgenheimer (2 - Cat3)   Chippewa Falls, WI 134655  433 Spring Street Sports
13 Glen Jones   Madison, WI 237780  430 Brazen Dropouts/Cronometro
14 richard doherty   Shorewood , WI 255728  416 ISCorp Cycling Team
15 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  426 Michael's Cycles Team
16 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  421 Team Extreme
17 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  432 Lakes Area Physical Therapy
18 Darin Chic   Sussex, WI 229777  417 LAPT CC
DNF Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  434 Team Wheel & Sprocket

Men - Masters 35+ Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Acker   Sherwood, WI 67867  170 Team Wheel & Sprocket
2 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  205 O2 Cycling
3 Peter Coons   Neenah, WI 47172  174 Team Wheel & Sprocket
4 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  116 ISCorp Cycling Team
5 Todd Miller (1 - Cat2)   Shorewood, WI 24495  117 BVC/Nomad Cycling
6 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  177 Team Wheel & Sprocket
7 Chris Halverson   Madison, WI 188913  171 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 David Metza (1 - Cat1)   West Salem, WI 53963  168 Unattached
9 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  199 River Valley Cycling Club- RVCC
10 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  123 LAPT CC
11 William Mayavski   St. Paul, MN 23025  122 Bianchi/Grand Performance
12 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  169 Great Dane Velo Club
13 Michael Martens (2 - Cat2)   Grafton, WI 68766  209 BVC/Nomad Cycling
14 Todd King   Neenah, WI 179503  179 Team Wheel & Sprocket
15 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  119 Lakes Area Physical Therapy
16 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  173 CZ Velo
17 Eric Knuth   Madison, WI 203995  163 Fisher Midwest Road Team
18 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  164 LAPT CC
19 Robert Downs   Madison, WI 9947  204 Planet Bike
20 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  162 Planet Bike
21 Todd Kinart   Appleton, WI 88303  200 River Valley Cycling Club- RVCC
22 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866  118 Planet Bike
23 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  178 ISCorp Cycling Team
24 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  176 Team Wheel & Sprocket
25 John Praxmarer (3 - Cat2)   Amherst Junction, WI 47566  175 Unattached
26 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  126 Team Wheel & Sprocket
27 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  124 Great Dane Velo Club
28 Eugene Macken   Milwaukee, WI 91879  202 Unattached
29 Ric Damm   Ripon, WI 205672  208 Ripon College
30 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  125 Fisher Midwest Road Team
31 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532  166 Planet Bike
32 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  203 LAPT CC
DNF Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  115 Spring Street Sports
DNF Darin Chic   Sussex, WI 229777  120 LAPT CC
DNF Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  121 Lakes Area Physical Therapy
DNF John Svanda   Neenah Wi 278789  127 Lakes Area Physical Therapy
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  128 CZ Velo
DNF Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  161 Team Wheel & Sprocket
DNF Dan Borgenheimer (Cat3)   Chippewa Falls, WI 134655  165 Spring Street Sports
DNF Jim Winter (Cat2)   Delafield, WI 48859  167 Lakes Area Physical Therapy
DNF Robert Marhefke   River Falls, WI 22498  129 LaCrosse Velo Club
DNF Michael Mercer (Cat2)   Milwaukee, WI 148211  172 CZ Velo
DNF James Moore   Greenville, WI 208911  180 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  201 ISCorp Cycling Team
DNF Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070  206 Colavita Racing

Men - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  264 Baraboo Sharks
2 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  268 Team Mack Racing Assn
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  281 Baraboo Sharks
4 Andrew Plumb   Verona, WI 315160  265 Junior Dropouts
5 Samuel Williams   Neosho, MO 263227  272 Black Oak Racing
6 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  266 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Brad Jaques   Fond Du Lac, WI 318198  274 Unattached
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  275 ISCorp Cycling Team
9 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  278 ISCorp Cycling Team
10 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  267 Baraboo Sharks
11 Joshua Schilling   Racine, WI 287858  269 Team Mack Racing Assn
12 Payton Cummings   Westfield, WI 318202  273 Baraboo Sharks
14 Joseph Williams   Neosho, MO 297283  271 Black Oak Racing
15 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  277 ISCorp Cycling Team
17 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  280 Baraboo Sharks

Men - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  304 ISCorp Cycling Team
2 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  300 Team Geargrinder
3 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  294 Team Geargrinder
4 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  295 ISCorp Cycling Team
5 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  293 ISCorp Cycling Team
6 Maxwell Carpenter   Madison, WI 314268  292 Junior Dropouts
7 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  291 Junior Dropouts
9 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  299 TEAM GEARGRINDER
10 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  296 ISCorp Cycling Team
11 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  303 ISCorp Cycling Team
12 Simon Miller   Shorewood, WI 228258  301 ISCorp Cycling Team
14 Devon Guse     298 

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ignacio (Iggy) Silva   San Diego, CA 166264  258 Trek-Livestrong U23
2 Cole House   Oneida Wi 183112  238 BMC Racing Team-USAC
3 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  214 ISCorp Cycling Team
4 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324  255 ISCorp Cycling Team
5 Robert White (1 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  261 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
6 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  254 LAPT CC
7 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  239 Baraboo Sharks
8 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714  256 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  236 Team Wisconsin / MC2
10 Josh Gillingham     217 ISCorp Cycling Team
11 Tim Pacholski (1 - Cat2)   Newberlin, WI 246502  262 velo trocadero cycling
12 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  263 Colavita Racing Inc.
13 Ben Anderson   Madison, WI 151771  227 Team Wisconsin / MC2
14 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  215 Lakes Area Physical Therapy
15 Kevin Berger   Madison, WI 246306  221 Team Wheel & Sprocket
16 Jason Boynton   Madison, WI 187093  222 Team Wheel & Sprocket
17 Matt Waite   Madison, WI 206676  223 Team Wheel & Sprocket
18 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  250 Team Wisconsin / MC2
19 Chris Halverson   Madison, WI 188913  232 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
20 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  257 ISCorp Cycling Team
21 Brian Rach   Chilton, WI 257820  224 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
22 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  225 ISCorp Cycling Team
23 Ross White   Holmen, WI 200545  216 Team Geargrinder
24 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  226 ISCorp Cycling Team
25 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  240 LifeCyclists
DNF Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  210 ISCorp Cycling Team
DNF Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  212 ISCorp Cycling Team
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  213 Team Wisconsin / MC2
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  218 ISCorp Cycling Team
DNF James Bird   Kenilworth, IL 239434  219 ISCorp Cycling Team
DNF William Mayavski   St. Paul, MN 23025  220 Bianchi/Grand Performance
DNF Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  228 Spring Street Sports
DNF Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  229 Team Geargrinder
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  230 Attitude Sports
DNF Robert Downs   Madison, WI 9947  231 Planet Bike
DNF Greg Cullen   Menasha, WI 53729  233 O2 Cycling
DNF Frank Dierking (Cat1)   Madison, WI 148481  234 Team Wisconsin / MC2
DNF John Robertson   Sherwood, WI 59327  235 O2 Cycling
DNF Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381  237 Unattached
DNF Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  241 ISCorp Cycling Team
DNF Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  242 TEAM GEARGRINDER
DNF Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  243 ISCorp Cycling Team
DNF Jonathan Cook (Cat2)   Madison, WI 258925  244 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF John Acker   Sherwood, WI 67867  245 Team Wheel & Sprocket
DNF Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  246 ISCorp Cycling Team
DNF Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  247 velo trocadero cycling
DNF Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643  248 velo trocadero cycling
DNF Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  249 ISCorp Cycling Team
DNF Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  251 Team Geargrinder
DNF Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  252 Team Wheel & Sprocket
DNF Anthony Rienzi (Cat2)   Madison, WI 238318  253 Pelotonia cycling Team powered by roll:
DNF Justin Williams (Pro)   Los Angeles 197316  259 
DNF Alan Ziolkowski   Milwaukee, WI 203666  260 Colavita Racing

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Norton   Madison, WI 291138  145 Team Wisconsin / MC2
2 Julio Jacobo   Libertyville 218778  141 PYOC
3 Patrick Flannery   Madison, WI 580  158 5Nines Cycling
4 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  153 ISCorp Cycling Team
5 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  147 ISCorp Cycling Team
6 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  149 CZ Velo
7 Justen Stracy   Spring, TX 136599  159 Attitude Sports
8 Sean Brandenburg   Eau Claire, WI 180867  144 O2 Cycling
9 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  160 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
10 Thomas Falter   Westby, WI 58196  156 Colavita Racing
11 Bradley Pearson   Janesville, WI 52499  136 Michael's Cycles Team
12 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  148 Team Geargrinder
13 Ric Damm   Ripon, WI 205672  155 Ripon College
14 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  154 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Steven Knurr   Madison, WI 208097  139 Unattached
16 Paul Kumm   Fort Collins 267392  131 ISCorp Cycling Team
17 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  143 O2 Cycling
18 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  142 Team Geargrinder
19 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  132 Team Wheel & Sprocket
20 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424  133 ISCorp Cycling Team
21 Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537  140 LAPT CC
22 John Buran   Manitowoc, WI 75814  135 Heavy Pedal Velo Club
23 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  137 ISCorp Cycling Team
24 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  146 Team Wisconsin / MC2
DNF Jeff Rudy   West Bend, WI 248401  134 Team Wheel & Sprocket
DNF Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  152 Lakes Area Physical Therapy
DNF Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  150 Team Wheel & Sprocket
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  151 Team Wisconsin / MC2
DNF Jon Alvarez   Madison, WI 244751  157 5Nines Cycling
DNF Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  138 Michael's Cycles Team

Men - Cat 4/5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels   Neenah, WI 312324  354 O2 Cycling
2 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  331 Brazen Dropouts/Cronometro
3 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  342 Team Wheel & Sprocket
4 Alex Docter   Wauwatosa 291930  347 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  324 ISCorp Cycling Team
6 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  350 Fisher Midwest Road Team
7 Adam Fisher   Madison, WI 307310  343 Brazen Dropouts
8 Brian Arfmann   Arlington Heights, IL 282223  339 Smart Cycling Bike Shop
9 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  353 Fisher Midwest Road Team
10 Tim Lutz (1 - Cat4)   Appleton, WI 59147  345 O2 Cycling
11 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  337 O2 Cycling
12 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  341 O2 Cycling
13 David Racine   Shorewood, WI 99357  329 Unattached
14 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  323 Team Geargrinder
15 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  359 Unattached
16 Chris Kleine   Fitchburg, WI 295726  346 Flying Bobcats
17 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  318 Brazen Dropouts/Cronometro
18 Patrick Heath   Madison, WI 229801  332 Brazen Dropouts/Cronometro
19 Erik Jagger (1 - Cat5)   Deephaven, MN 291989  316 University of Wisconsin-Madison
20 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  319 ISCorp Cycling Team
21 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  338 Team Mack Racing Assoc. LTD
22 Alexander Slungaard (2 - Cat4)   Madison, WI 288440  321 Unattached
23 Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  333 O2 Cycling
24 Brian Davis   Appleton, WI 266027  334 O2 Cycling
25 Sam Gabuzzi (3 - Cat4)   Glenview, IL 295863  340 Smart Cycling Bike Shop
26 Daniel Guse (2 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 315190  325 Unattached
27 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  358 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
28 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  355 Unattached
29 Ryan Pokorny   West Bend 306283  326 Team Extreme
30 Geoff Streator   Madison, WI 228536  328 Velo Trocadero
31 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  357 Unattached
32 Paul Meuer     348 Ripon College
33 Ben Grabow   Madison, WI 254084  315 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
34 Andey Fehrenbach     352 Ripon College
35 Benjamin Jones     327 Ripon College
DNF Charles Keuler (Cat4)   Springfield, MO 272085  320 Ozark Cycling Club
DNF Andrew Braasch   Madison, WI 307093  322 Brazen Dropouts
DNF Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  330 TEAM GEARGRINDER
DNF Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  336 Titletown Flyers Cycling Team
DNF Joseph House (Cat5)   Madison, WI 272977  344 Wheelfast Cycling Team
DNF Joseph Mueller (Cat4)   Fond Du Lac, WI 257381  349 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Ken Huxtable   Neenah Wi 293876  351 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Christopher Yaggie     356 Attitude Sports

Women - Women 4/Jlunior 15/18/ girls - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  111 ISCorp Cycling Team
2 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI 302860  106 TEAM GEARGRINDER
3 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  101 Team Kenda
4 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  110 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Sandy David   Shorewood, WI 313648  107 Team Geargrinder
6 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  112 Unattached
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  109 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Dana Jones   Milwaukee, WI 312005  108 ISCorp Cycling Team
9 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  105 MadCity Velo Club
10 Melissa Brown   Appleton, WI 311865  114 Unattached
11 Jane Lee   Madison, WI 237883  113 Junior Dropouts
12 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  102 Unattached
13 Erin Williams   Neosho, MO 293797  103 Black Oak Racing
14 Tanya Williams   Neosho, MO 280720  104 Black Oak Racing

Women - Women - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mathews   Madison, WI 294884  184 Unattached
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  194 Team Kenda
3 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  185 Team Kenda
4 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  191 ISCorp Cycling Team
5 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  186 ISCorp Cycling Team
6 Andrea Smessaert   Eagle, WI 55329  183 LAPT CC
7 Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  193 Team Kenda
8 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  188 Mercy-Specialized
9 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI 302860  197 TEAM GEARGRINDER
10 Whitney Gaggioli   Coloma, WI 215646  192 Unattached
11 Kimberly White   Grafton, WI 297995  189 Team Geargrinder
12 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  182 Cafe Hollander RDC
13 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  190 ISCorp Cycling Team
14 Melissa Brown   Appleton, WI 311865  187 Unattached
DNF Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  181 ISCorp Cycling Team
DNF Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400  195 ISCorp Cycling Team
DNF Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  196 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Erin Williams   Neosho, MO 293797  270 Black Oak Racing
16 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  279 Baraboo Sharks

Women - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  302 ISCorp Cycling Team
13 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  297 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 4/5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  335 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee