Race Results for
Pontiac Lake MTB Time Trial
Waterford, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- PRO/CAT-1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATERINA MACHACOVA   Royal Oak, MI 299396   
3 JODY BEARD   Montague, MI 300332   
5 DANA BAURHENN   Shelby Twp, MI 308663   
7 ALICIA TREVINO   Saginaw, MI 278555   

- PRO/CAT-1 Men Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK KOEHLER   Birmingham, MI 296282   
2 ERIC TOMPKIN   Redford, MI 141433   
3 Daniel Krajcovic   Rochester, MI 112729   
4 Dave Cischke   Milford, MI 298294   
5 MARK BECKER   Taylor, MI 293637   
6 BRIAN HARRIS   Holland, MI 176820   
7 JOHN OSGOOD   Kimball, MI 254343   
8 M.V. CARROLL   Farmington, MI 296288   
9 BERNARD WENDEL   Waterford, MI 280256   
10 MARK PARMELEE   Ortonville, MI 264374   

- PRO/CAT-1 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 ERIK KOEHLER   Birmingham, MI 296282   
1 STEVE DEMPSEY   Brighton, MI 280252   
2 MARK PARMELEE   Ortonville, MI 264374   
3 CHRIS GODDARD   Rochester Hills, MI 227916   
4 JOE BRZUCHANSKI   Highland, MI 166327   
5 NIEL SCHARPHORN   Jension, MI 204881   
6 CORY STANGE   Millington, MI 260216   
7 ED SERRAT   Clarkston, MI 228231   
8 ARMANDO VEGA   Oxford, MI 217039   
9 RON STACK   Fenton, MI 177087   
10 BILL CLIKEMAN   Troy, MI 212323   
11 TERRENCE METZ   Beverly Hills, MI 213883   
12 SASCHA LEUTHOLD   Rochester Hills, MI 294012   
13 DANIEL STERLING   Livonia, MI 285575   
14 CLINT VERRAN   Lake Orion, MI 296234   

- PRO/ CAT-1 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 LYNN ALFS   Birmingham, MI 295931   
4 KAREY COLLINS   Oxford, MI 125196   
6 KIM THOMAS   Belmont, MI 300926   
8 SUSAN SHAW   Fenton, MI 246829   

- Junior Men 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH V. GATON      
2 SAMUEL ALBAUGH      
3 SIMON ALBAUGH      
4 SPENCER GRASL      

- CAT-1 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEITH RIEGE   Lake Orion, MI 29844   
2 DAVE HOLLIS   Clio, MI 40151   
3 DJ JURVELIN   Linden, MI 18380   
4 JEFF SURNOW   Birmingham, MI 280145   
5 ERIC P. SCHUCK   West Bloomfield, MI 169124   
6 MARK OSWALD   Oxford, MI 179292   
7 JOHN ALFS   Birmingham, MI 294757   

- CAT-1 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL DUNN   Holland, MI 296401   
2 TIM COLLINS   Oxford, MI 109072   
3 BRETT HOOVER   Goshen, IN 312982   
4 DOUG QUEENER   Brighton, MI 254342   
5 JIM HILDITCH   Canton, MI 234565   
6 JULIUS GERONIMO   Novi, MI 277950   
7 PAUL WOOD   Flint, MI 284333   
8 Mark Todd   Rochester, MI 314410   
9 ROB SELLE   Oakland Twp, MI 102586   
10 PETE FAVATA   Utica, MI 229150   
11 CHRISTOPHER FILLMORE   Oxford, MI 254327   
12 KURT PERSKI   Ypsilanti, MI 294441   
13 MICHAEL BLISS   Royal Oak, MI 262184   
14 PETE THOMPSON   Ortonville, MI 245538   
15 GREG WITT   Bloomfield, MI 231732   
16 Robert Wozniak   Clarkston, MI 306878   
17 Jimmy Petersen   Westland, MI 315816   
18 MICHAEL TINGLEY   Clawson, MI 311354   
19 TOM GRASL   Brighton, MI 214197   
20 Eric Malzahn   Royal Oak, MI 210651   
21 JOHN BIEDA   Okemos, MI 3643   
22 MICHAEL ADAMS   Saline, MI 295354   
23 Scott Albaugh   Waterford, MI 315822   
24 JERRY HESCH   Whitmorelake, MI 310803   
25 KEVIN SKIPWORTH   Findlay, OH 294491   
26 ED BARKER   Oakland Twp, MI 255637   

- CAT-1 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAROD MAKOWSKI   Troy, MI 43115   
2 KEVIN DITTMER   Novi, MI 279592   
3 JIMMIE COLFLESH   Westland, MI 7386   
4 JEFF NIXON   Bryan, OH 186448   
5 JOHN OSGOOD   Kimball, MI 254343   
6 BRAD LAKO   Auburn Hills, MI 254600   
7 SHAWN SCHAFFERT   Clarkston, MI 284970   
8 JASON BOWNE   Twin Lake, MI 220686   
9 DAVID MESSING   Macomb, MI 295250   
10 GREGG DIONNE   Auburn Hills, MI 296289   
11 JASON MELECOSKY   Oxford, MI 275263   
12 HIROAKI MORII   Novi, MI 311789   
13 DEREK HILL   Waterford, MI 279612   
14 JOHN BRUSK   Atlanta, GA 129635   
15 ANDY FEDEWA   Clarkston, MI 262182   
16 DAVID MANGES   Flushing, MI 313898   
17 JAY ATWATER   Pontiac, MI 280556   

- CAT-1 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAMERON WALTERS   Ann Arbor, MI 312748   
2 RYAN KATULIC   Rochester, MI 314050   
3 TODD FREIDINGER   Saint Clair Shores, MI 163382   
4 AARON MCCREADY   Novi, MI 294442   
5 DANIEL YANKUS   Milford, MI 102694   
6 Christopher Roper   Novi, MI 315764   
DNF Ronald Catlin   Ray Township, MI 296981   

- CAT-1 Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTTY ALBAUGH   Waterford, MI 278675   

- Cat 3 Women 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA MEYER      

- Cat 3 Men 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM DICKSON      

- Cat 3 Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG BROWN      
2 MIKE DELORENZO      
3 JOSEPH LAJOIE      
4 DOUG HELLAND      
5 TIM LANGSTON      
6 RALPH KELLER      
7 GARY SPENCER      
8 TODD ADAMS      
9 BILL SLONEY      
10 GIO PASCUA      
11 STEVE DEHNBOSTEL      
12 RICHARD PERRIN      

- Cat 3 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC KANASTY      
2 Michael Meyer   White Lake, MI 371090   
3 JASON SEYFRIED      
4 ERIC BLACKBURN      
5 TED HALADYNA      
6 JODY HEBERT      
7 RANDY PIERCE      
8 BRUCE ANDERSON      
9 BEN SMITH      
10 CHRISTOPHER VINEYARD      
11 KEITH OBRIEN      
12 BRIAN BAUER      
13 JOEL BARRETT      
14 CHRIS PRATT      
15 KEVIN HORNICK      

- Cat 3 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX HUYGHE      
2 PATRICK JENKINSON      
3 BRENDON WAUN      
4 CHRIS BOLIN      

- Cat 3 Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER POWELL      
2 MARTY OCONNELL      
3 SCOTT DERRIS      
4 JONATHON PERRN      

- Cat 3 Men 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW DEVER      
2 ANDREW MCBRIDE      
3 OLIVER WISSMAN   Oxford, MI 302797   
4 ANDREW LAJOIE      

- Cat 3 Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT PELTO      
2 STEVE ROMBERGER      
3 BOBBY TUCKER      
4 JASON MULLIGAN      
5 JERRY DEKKER      

- CAT 2/3 Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK DOORNBOS   Woodridge, IL 291548   
2 CRAIG AKERS      
3 CHUCK NICHOLSON      
4 STEVE KINLEY   Lake Orion, MI 217592   
5 JIM GOERLICH      
6 JAMES SENSKA      
7 ANDREW LOEWENTHAL      
8 MARK ZAHRADNIK      
9 CRAIG JUNKIN   Lake Orion, MI 295347   
10 SCOTT DAMMAN      
11 DENNIS DUKARIC      
12 SHAWN BEESON      

- Cat 2 Women 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBER IRELAN      
2 CINDY GIPPERT      
3 LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MI 254346   
4 JODY DELAVERN      

- Cat 2 Women 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA MABRY      
2 LISA SELLE      
3 JENNIFER DOLENGA      
4 Nichole Baker   Woodridge, IL 309455   
5 NINA CALDERONE      
6 WANDA ALVARADO      
7 JENNIFER MADEJ      
8 ROXANA PHILLIPS      

- Cat 2 Women 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINGER WISSMAN   Oxford, MI 270536   

- Cat 2 Men 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORN      
2 JIM CALI      
3 RICHARD EGAN      

- Cat 2 Men 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROGER PELKEY      
2 KRUG NIELSON      
3 ROGER ALLEN      
4 RICHARD BOWLING      
5 JOSEPH ZAKRIN      
6 BOB WYDRA   Detroit, MI 179571   
7 RON SOLOMON      

- Cat 2 Men 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK JUDD      
2 TIM FARGO      
3 TIM MOONEY      
4 RICHARD WILLIAMS      
5 MICHAEL DASICH      
6 JEFF MATYAS      
7 TONY EMMER      
8 DAVID STEIN      
9 MARK LADWIG      
10 CARL FOLTZ      
11 STEPHEN DYCHA      
12 KIRK BANKES      
13 STAN CHRISTY      

- Cat 2 Men 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLAUS MEYER      
2 KEITH WILKINSON      
3 SCOTT ADEMA      
4 BOB CROOKS      
5 DAVID HOWARD      
6 Russell Petts   Westland, MI 365194   
7 JOERG SIEVERDING      
8 MARK CRAWFORD      
9 ROB BOWLES      
10 RICK KOZOLE      
11 DAVE ZATEK      
12 SCOTT POQUETTE      
13 BRYAN WISSMAN      
14 SCOTT EVENINGRED      
15 R TOMLINSON      
16 BRIAN LEARY      
17 RINIEL ARCHE      
18 STEVE BALOGH      
19 PAUL MANN      

- Cat 2 Men 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM BONNELL      
2 JAY CLICK      
3 DAVE DEMAEGD      
4 DON HACKNEY      
5 JAMIE CRACCHIOLO      
6 YOICHI HORI      
7 Edward Brzezinski   Linden Mi 369782   
8 CHAD AIELLO      
9 DAVID R. MOORE      
10 ROB KNIPE      
11 BRANDON BAILEY      
12 SCOTT SIMPSON      
13 MATT MORROW      
14 JOSEPH T. GATON      
15 JAMIE FORREST      
16 AL DELEON      
17 TROY GILLETT      

- Cat 2 Men 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM SULKOWSKI      
2 TAK KAKIUCHI      
3 JODY CAGLE      
4 MICHAEL B. MOEHL      
5 JAN MACHAC      
6 CHRISTOPHER CISCHKE      
7 Robert Lucia   Oxford, MI 375713   
8 MICHAEL SMITH      
9 TIMOTHY SIMMS      
10 NEIL KLIMECKI      

- Cat 2 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 RICK DOORNBOS   Woodridge, IL 291548   
3 ROBERT NEIDLINGER      
4 JARED MEDLER      
5 JOSH MESKE      
6 DAVID GRANT      
7 ADAM HALLETT      
8 RYAN SLOMKA      
9 RYAN MCKINNIE   Brighton, MI 222912   
10 DALTON GUGGEMOS      
11 JEFF SIMPSON      
12 WILLIAM KANNENBERG      
13 TYLER GUGGEMOS      
14 ROBERT KATRINIC      
15 CHRISTOPHER CALHOUN      
16 PAUL SANTINI      
17 JUSTIN MCHENRY      

- Cat 2 Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY STEIN   Oxford, MI 300456   
1 MIKE PASIERBSKI      
2 DANE FALBERG      

- Cat 2 Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JEFF WOOD      
1 MARK MCCLANAHAN      
2 GILBERT JOHNSTON      
3 ROSS MCCLOSKEY      
4 JACOB LEDLOW      
5 STEVEN COYKENDALL      
6 BOB BOWLING      
DNF Jason Sparks   Southfield, MI 364988   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFCUORESierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee