Race Results for
Texas State Age-Based Criterium Championship
Austin, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/05/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Tokarski   The Woodlands, TX 172297   
2 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
3 Omar Itani   Houston, TX 281052   
4 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   
5 Kenneth Day   Houston, TX 282890   
6 Nicholas Boulle   Dallas, TX 291724   
7 Draye Redfern   Austin, TX 204553   

Men - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   
2 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   
3 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   
4 Colt Trant   Seguin, TX 223670   
5 Justin Reddell   Dallas Tx 165316   
6 John-Matthew Hattaway   Austin, TX 202613   

Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Oroshiba   Austin, TX 295212   
2 Eric Rendon   Pasadena, TX 314184   
3 David Almanzan   Houston, TX 300879   
4 Mino Giunta   Austin, TX 305070   
5 Melvin Barrios   Houston, TX 294768   
6 Robert Villareal      
7 Ali Sobhani   Austin, TX 306525   
8 Ryan Krause   Mission, TX 311188   
9 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   

Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Coover   Austin, TX 304576   
2 Robert McCallum   Houston, TX 138628   
3 Eardie Curry   Austin, TX 236841   
4 W Kent Snead   Georgetown, TX 33346   
5 Ryan Martin   Austin, TX 209094   
6 Steve Leitch   Austin, TX 297687   
7 James Walker   Saginaw, TX 300019   
8 Rick Beckman   Copperas Cove, TX 269137   
9 Weston Giunta   Austin, TX 306073   
10 Kevin Kimbell   Pflugerville, TX 301110   
11 Michael Moist   Kingwood, TX 273762   
12 Enrique Varela   Austin, TX 74461   
13 Joe Haas   Austin, TX 285966   
14 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   
15 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
16 Lance Looper   Houston, TX 295247   
17 Michael Bowker   Austin, TX 116006   
18 Oktay Demirdal   Austin, TX 272797   
19 Derrick Saunders   Fort Worth, TX 286208   
20 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   
22 Tom Bick   Bedford, TX 220664   
23 Larry Blanchard   West Monroe, LA 103849   
24 Michael Weiland   Cedar Park, TX 288120   
25 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   
26 Allan Campbell   Katy, TX 228111   
27 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   
28 Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   
29 George Hammerlein   Houston, TX 234085   

Men - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wenger   Austin, TX 89282   
2 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   
3 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   
4 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
5 CJ Hebert   Austin, TX 284873   
6 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   
7 John Turlington   Austin, TX 285848   

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   
2 Jason Bentley   League City, TX 68011   
3 P.J. Rabice   Austin, TX 197598   
4 Chris Lowry   League City, TX 211096   
5 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   
6 James Murff   Austin, TX 234056   
7 Adam Gates   Austin, TX 255735   
8 Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   
9 Daniel Chappelear   Austin 153124   
10 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   
11 Casey Crosby   Austin, TX 238357   
12 Craig Virr   Austin, TX 36726   
13 John Ashe   Austin, TX 43660   
14 David Ryther   Austin, TX 56687   
15 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ross   Austin, TX 40280   
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
3 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
4 Mark Jansen   Austin, TX 281367   
5 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   
6 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   
7 Robbie Brennan   Chicago 57309   
8 J.B. Hager   Austin, TX 147252   
9 Brian Handal   Houston, TX 52930   
10 Antonio Latto   Austin, TX 20478   
11 Robb Bush   Austin, TX 245682   
12 John Emerson   Dallas, TX 251354   
13 Timothy Burke (1 - Cat2)   Dallas, TX 214165   
14 Andrew Beres   San Antonio, TX 3403   
15 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   
16 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
17 Christian Williams   Wimberley, TX 63862   
18 Doug Looney   Austin, TX 21569   
19 David Almanzan   Houston, TX 300879   
20 Ted Nitka   Austin, TX 82715   
21 Steven Guzman   Austin, TX 235059   
22 Gilbert Ramirez   Austin, TX 48817   
23 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   
24 John Korioth   Austin, TX 102704   
25 Brian Hoard   Austin, TX 275246   
26 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
27 Patrick McGrath   Spring Branch, TX 23500   
28 Nathan Frazier (1 - Cat3)   Houston, TX 42877   
29 Marco Corsi   Allen, TX 261317   
30 Kelly Kerby   Austin, TX 139799   
31 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   
32 Oktay Demirdal   Austin, TX 272797   
33 Patrick Burke   Plano, TX 138208   

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX 6135   
2 Tom Lattig (1 - Cat1)   Dallas, TX 58187   
3 Paul Duva   Austin, TX 182412   
4 Blake Rich   Spring, TX 176235   
5 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
6 Leland Rusk   Austin, TX 113100   
7 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   
8 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   
9 Cruz Rivas   Houston, TX 247561   
10 Erick Benz (1 - Cat2)   Austin, TX 216513   
11 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   
12 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
13 Ken Germond   Austin, TX 254085   
14 Richard Lamb   Spring, TX 20185   
15 Theodore (Ted) Kicey   Houston, TX 52884   
16 W Kent Snead   Georgetown, TX 33346   
17 Craig Malloy   Austin, TX 168611   
18 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   
19 John Bratton (2 - Cat2)   Corpus Christi, TX 75060   
20 Robert Bodamer   Humble, TX 47069   
21 Charles Bippert   Roundrock, TX 286614   
22 Carlos Ordaz   Houston, TX 104955   
23 James Walker   Saginaw, TX 300019   
24 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   
25 Preston Payton (1 - Cat4)   Austin, TX 196672   
26 Stephen Gilbert   Austin, TX 309407   
27 Weston Giunta   Austin, TX 306073   
28 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   
2 Henry Skowronek   Flower Mound, TX 200360   
3 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
4 Gregory Hall   Austin, TX 48194   
5 Duane Neu   Denton, TX 155372   
6 Sam Childs   Austin, TX 6779   
7 Ken Germond   Austin, TX 254085   
8 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
9 Paul Forderhase   Austin, TX 73177   
10 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   
11 Robert McGhee   Austin, TX 23465   
12 Charles Huckabee   Kingwood, TX 16993   
13 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   
14 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX 187474   
15 Bradley Houston   Austin, TX 167159   
16 Alphonso Whaley (1 - Cat3)   Houston, TX 54815   
17 Martin Soetaert   Austin, TX 33420   
18 Hill Swift   Houston, TX 241076   
19 John Schreffler (2 - Cat3)   Austin, TX 61253   
20 Robert Coreale   Houston, TX 7789   
21 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
22 Carey Jung   Austin, TX 270958   
23 John Landry   Austin, TX 306159   
24 Douglas Ballew   Austin, TX 106849   
25 Allan Campbell   Katy, TX 228111   
26 Peter McGregor      

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   
2 David Parks   Dallas, TX 45770   
3 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
4 Larry Rairden   Bellaire, TX 306489   
5 Mike Bufler   Spring Branch, TX 294681   
6 John Brooks   Georgetown, TX 46518   
7 Oliver Bond   Austin, TX 138636   
8 Thomas Adams   San Antonio, TX 278741   
9 Richard Hall   Austin, TX 210488   
10 John Dorsa   Houston, TX 317210   

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Knoll   Bartonville, TX 49809   
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 Robert Hebb   Tyler, TX 188058   
4 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
5 Tommy O'Neal (1 - Cat4)   Manvel, TX 51056   
6 James McCan   Athens, TX 289150   
7 Dan Dick   Indianapolis In 283927   
8 Phil Durham   Georgetown, TX 237185   
9 Michael Wasson   Fredericksburg, TX 263521   
10 Ralph Rust   Lockhart, TX 294242   
11 Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   
2 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   
2 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   
3 Cameron Ordaz      
4 Jack Weiland   Cedar Park, TX 318916   
5 Ryan Brown   Raleigh, NC 274803   

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   
2 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   
3 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   
4 Michael Fentress      
5 Jeremy Brown   Cedar Park, TX 274808   
6 Clayton McGrath   Spring Branch, TX 271341   
7 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Zaragoza   El Paso, TX 266415   
2 Alec Aldape   San Antonio, TX 273050   
3 Conor Steward   Boerne, TX 194212   
4 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   
5 Mino Giunta   Austin, TX 305070   
6 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   
7 Luke Allen   Abilene, TX 237533   
8 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
9 Joseph Acquisto   San Antonio, TX 287778   
10 Tommy Higgins   Austin, TX 292831   
11 Tice Porterfield   Bertram 310983   
12 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX 201905   
2 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   
3 Michael Small   Little Rock, AR 259646   
4 Walter Hernandez   Houston, TX 290470   
5 Ethan Moorhead   Austin, TX 281231   
6 Ricky Randall   Highland Village, TX 272809   
7 Cameron Krause   Mission, TX 310870   
8 Spencer Jordan   Conway, AR 280531   
9 Trevor Brooks   Austin, TX 313466   
10 Cody Tombros   Conroe 289455   
11 Ethan Hogenson   Houston, TX 317276   

Women - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
2 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   
3 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   

Women - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   
2 Lindy Alton   Austn, TX 240559   
3 Angela Clark (1 - Cat3)   Houston, TX 256648   

Women - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Barrett   Austin, TX 255636   
2 Cindi Vargas   Humble, TX 298185   
3 Kelley Devine      

Women - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   
2 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   
3 dianna parker   Austin, TX 286273   
4 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Lakomski   Elgin, TX 53419   
2 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   
3 mechelle armstrong (1 - Cat4)   No City, TX 283146   

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julyn Aguila   El Paso, TX 281791   
2 Lillian Frasier   Boerne, TX 263801   
3 Claire Allen      
4 Chloe Manchester      
5 Oscar Barreto      

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   
2 Silvia Polanco      
3 Ashley Chapa   Cedar Park, TX 297275   

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karla Lopez   El Paso, TX 206534   
2 Madeleine McDuff   Katy, TX 264421   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee