Race Results for
Root 66 Race Series at Mount Snow - XC
West Dover, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gus Griffin   Norwich, VT1:38:42 316804  716 Coyote Hill
2 Fabien Esponda   1:40:40  715 Flat Tire Racing
3 Garth Bean   Ashford, CT1:41:42 175179  717 NERAC Earth

Men - Pro/Cat - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY2:18:17 242397  732 Windham Mtn. Outfitters/Olett
2 Jonathan Page   Northfield, NH2:22:40 27066  749 Planet Bike
3 Peter Ostroski   Intervale, NH2:23:24 147735  559 Rocky Mountain
4 Thomas Sampson   Holderness, NH2:28:03 160766  750 Cannondale
5 Michael Bartlett   2:29:34  747 Competitive Edge Racing
6 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:32:37 119525  741 Strava Velo
7 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:33:00 79201  739 Spin/Verge/K-Bedford
8 Noah Tautfest   2:33:14  744 Bicycle Express
9 John Foley   Fiskdale, MA2:36:20 121026  742 Trek 29er Crew
10 Matthew Green   2:36:40  558 Spooky Bikes
11 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:36:59 38209  745 503 Cycleworx
12 Randall Jacobs   Brighton, MA2:38:18 266868  740 Wheelworks Racing
13 Robert Stine Jr   West Warwick, RI2:44:00 247966  748 Team Edge
14 James Harmon   Fort Collins2:46:10 265280  746 503 Cycleworx
DNF Harry Precourt   Sudbury, MA 202963  743 Twin Six
DNF Ethan Gilmour   Ludlow, VT 175603  737 Giant Factory Team
DNF Gregory Carpenter   Durango, CO 191158  738 3D Racing/Team Edge
DNF Matthew O'Keefe     736 Cannondale Factory

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Owens   0:55:01  92 Bike 29
2 Hunter Patenaude   0:55:32  90 Cycle Depot
3 David Dougherty   1:24:35  93 
DNS Max Speer     91 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Walsh   0:58:17  189 
DNF Carmen Gisondi     188 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Seward   0:49:21  257 
2 Sam Neves   Stafford Springs, CT0:57:06 314484  255 Cyclonauts Racers
3 Roman Kishchenko   1:01:30  258 
11710 Kevin Hutchinson   Carver, MAPeterson Bike Shop 298355  Kevin 256

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruy Ferreira   0:51:30  485 
2 Jeff Norby   0:55:16  487 
3 James Moran   0:55:36  491 
4 David Neal   Westfield, MA1:00:37 78574  488 
5 Kirk Daniels   1:13:50  489 
6 Nick Kotsifakis   1:35:38  490 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   0:55:57  572 
2 Tri Vinh   Enfield, CT0:56:56 210717  571 
3 Paul Inglis   North East, MD1:06:11 61494  573 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Berliner   Richmond, VT1:25:57 296558  70 Belgen Cycles
2 Matthew Owens   1:27:38  69 Bliss Racing/Bike 29
3 Bill Harmeyer   Underhill, VT1:27:40 267134  66 Bliss Racing
4 Henry Harmeyer   Underhill, VT1:28:28 267137  67 Bliss Racing
5 Jamie Love   Armonk, NY1:33:26 277736  68 Team Tweed
6 Cooper Willsey   Hinesburg, VT1:36:32 283705  72 
7 Dale Baker   East Hampton, CT1:42:07 266316  71 Team Edge
8 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:43:18 311452  65 Benidorm/EBCC
9 Brandon Archambeau   Hyannis, MA1:44:19 311740  64 Cape Cod Racing
10 Nolan Garon   Dunstable, MA1:47:12 236457  73 Arc Enciel Racing Team

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Uhring   Hamilton, MA1:16:58 301701  155 
2 Joseph Clemenzi   Boulder, CO1:17:53 263528  141 bikereg.com/Team Halevi
3 Nate Koeppel   1:19:12  154 
4 Billy Bergen   Brockton, MA1:24:00 294916  140 bikebarnracing.com
5 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA1:24:50 132750  144 
6 Adam Rosenberg   1:48:44  151 
7 Steven Tenuge   1:54:03  152 
8 Brandon Sbordone   1:56:09  150 RIT Cycling
9 Max Knipper   2:19:38  143 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wright   Emeryville, CA1:18:35 174290  231 Geekhouse
2 Aaron Seymour   New Haven, VT1:21:01 311497  229 Onion River Racing
3 Andy Gould   Concord, NH1:21:33 276291  233 
4 Gerald Rothenhofer   1:23:16  224 MIT
5 Thomas Jacius   East Granby, CT1:23:21 295794  228 Createx/EBCC
6 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:25:43 310429  217 
7 joshua harwell   Mystic, CT1:27:49 293224  232 Niantic Bay Bicycles
8 James Davis   Amherst, NH1:28:48 219682  216 
9 David Mastroianni   Sagamore, MA1:30:26 293031  219 Cape Cod Racing
10 Mark Gerard   1:34:21  218 
11 David Polan   1:36:27  235 Team Bike Alley
12 Jeremy Donnelly   Holyoke, MA1:38:43 292989  226 Dedham Bike/Morse Lumber
13 Joe Trimarchi   1:44:30  227 The Bike Works/AVC
14 Shawn Aushin   1:46:05  234 
15 Erik Tedesco   Bristol, CT1:56:53 308660  225 Team Edge

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:25:24 199986  867 Cape Cod Racing/Ecaps.com
2 Matthew Boulay   1:28:56  878 
3 Jesse Taylor   Canterbury, NH1:29:53 243092  877 
4 Will Raymond   1:34:08  879 Cyclonauts Racers
5 John Allen   East Berlin, CT1:36:11 239954  868 Cyclonauts Racers
6 No Name   1:40:13  857 
7 Lucas Provost   Brewster, MA1:40:47 310808  863 Cape Cod Racing
8 Marten Hoekstra   New York, NY1:42:50 91168  859 CRCA
9 Rick Tobin   Franklin, MA1:43:43 202056  876 Grace Bicycles/Velo
10 Gerald Oleksak   1:44:02  875 Cyclonauts Racers
11 Ken Dayton   Bristol, CT1:46:00 303736  858 Team Edge
12 Robert Cass   1:51:14  871 
13 Judson Speer   Cobleskill, NY1:54:11 207033  866 Windham Mtn. Outfitters
14 David Keppler   Rowe, MA1:56:52 271586  861 bikeman.com
15 Mark McKenney   Sandwich, MA1:58:37 266648  862 Cape Cod Racing
16 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:01:35 114646  872 Refunds Now/Casters/Providence Velo
17 Randall Gilmour   2:09:14  869 
18 Tim Kennedy   2:09:34  860 
19 Armand Arekian   Averill Park, NY2:10:14 86411  874 Evoma Team Rukus

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:39:35 38948  513 Norm's Ski and Bike
2 John Torrey   South Daytona, FL1:44:55 199705  515 Cyclonauts Racers
3 Tom Quinlan   1:45:50  517 NERAC Earth
4 Clark Drake   1:46:28  514 
5 john weferling   East Longmeadow, MA1:57:03 272347  512 Cyclonauts Racers
DNF Peter Aushin     516 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   2:04:00  32 
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA2:20:49 275070  35 Team Fly Cycles
DNF Kellan Humphries     34 Coyote Hill
DNF Tyler Berliner   Richmond, VT 267301  33 Bliss Racing

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Kelley   Pawling, NY1:57:12 133393  812 Pawling Cycle and Sport
2 Jeffrey Walker   Tully, NY2:05:10 144931  810 Crankskins.com
3 Gerald Chabot   Bolton, VT2:20:58 77718  813 Refunds Now
4 Kerry Robair   Bristol, CT2:33:53 181425  814 Team Edge
5 Reinout Schoolderman   Seattle, WA2:37:32 159589  811 Team Martus

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Sanderson   Hanover, NH2:01:49 280341  115 
2 Jeff Landfried   Amherst, MA2:05:00 245747  113 NCC
3 Justin Albin   Townshend , VT2:06:52 295736  103 Burrows Specialized Sports
4 Nathan Pepin   Seattle, WA2:08:08 249643  112 Competitive Edge Racing
5 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:09:33 41895  114 
6 Clinton Angwin   White River, VT2:09:54 298713  117 Claremont Cycle Depot
7 Matthew Mooradian   Nassau, NY2:10:31 116728  110 NAV
8 Lorenzo Serra   Southsalem, NY2:11:49 310279  106 msnpreowned.com
9 Eric Carlson   Bristol, CT2:15:32 233018  104 Team Edge
10 Brendan Meryman   Holderness, NH2:15:53 265078  116 
11 Robert Anderson   Kearsarge, NH2:18:45 266798  111 Jamis/Michelin/Dakine
DNF Nicholas Quesnel   Granby, MA 284922  109 NCC

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Harris   Swanzey, NH1:57:16 249276  320 Norm's Ski and Bike
2 Adam Whitney   Waitsfield, VT1:58:14 98082  331 Seven Cycles
3 Shawn Mottram   Norton, MA2:01:11 117260  323 Union Velo/NFG Cycles
4 Brian Shernce   Flanders, NJ2:01:50 199588  324 Team Bulldog/Cycle Craft
5 Andreas Hau   San Diego, CA2:03:57 295990  338 Team Edge
6 scott hood   Jaffrey, NH2:06:57 299523  337 MTB Mind
7 Felipe Leite   Brooklyn, NY2:09:48 20849  334 Sids Bikes
8 Luke Hurley   Epsom, NH2:09:50 86790  321 Dedham Bike
9 Alex Combes   Winsted, CT2:11:08 267731  332 Cycleworx
10 Robert Carmen   Simsbury, CT2:11:10 111810  335 Team Edge
11 Peter Smith   Broomfield, CO2:15:43 189625  325 Embrocation/Mad Alchemy
12 Kent Hirshberg   Westwood, MA2:29:45 148463  336 Dedham Bike/Morse Lumber
DNF Jim Komarmi   Richmond, VT 231757  333 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:53:16 6022  435 503 Cycleworx/Benidorm
2 E Matt Germon   Lincoln, VT1:57:14 158486  440 Bike29.com
3 Alexander Petro   Duxbury, MA1:58:38 216739  441 
4 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY1:59:42 230224  430 Pawling Cycle and Sport
5 Brian Rutter   Belchertown, MA2:03:20 168738  439 
6 Erik Gutbier   Arlington, VT2:05:02 83357  436 CCC/Keltic Construction
7 Michael Kelly   Watertown, CT2:12:14 94642  426 Team Edge
8 Josiah Miles   Manchester Center, VT2:13:17 81048  437 R.K. Miles
9 Royce Yeomans   Springfield, MA2:15:02 143685  431 Cyclonauts Racers
10 Esteban Rodriguez   Woodside, NY2:17:35 153034  428 CRCA/Sids Bikes/NYC
11 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:18:48 87557  427 Cyclonauts Racers
12 Paul Nyberg   Goshen, CT2:19:25 82305  438 Horst/Benidorm/PRC
13 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:24:39 8363  424 Benidorm/EBCC
14 Edward Smith   Plattsburgh, NY2:28:38 99200  433 Team Placid Planet
15 Don Harmeyer   Underhill, VT2:32:21 267133  425 Belgen Cycles
DNF Andrew Wellman   West Berlin , VT 37673  429 Bicycle Express/KONA
DNF Sylvain Loize   Barrington, RI 228641  442 Refunds Now
DNF Mike Orsino     432 
DNF Jay Provencher   Waterbury Center, VT 88677  434 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:02:52 210960  548 NERAC Earth
2 Richard LaBombard   Easthampton, MA2:08:10 20058  552 Seven Cycles
3 Steve Arsenault   Keene, NH2:11:27 211263  554 Team Andy
4 Matthew Scherp   E Hampton, CT2:17:01 202068  553 Team Edge
5 Gilman Lang   Burlington, VT2:17:49 150896  549 
6 Patrick Weiler   Avon, CT2:20:26 114715  551 Benidorm/EBCC
7 Christopher Logan   Keene, NH2:22:31 21464  550 Douglas/Yankee Candle
DNF Michael Donohue   Marlborough, NH 9810  555 

Women - Pro/Cat - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Mooradian   2:09:21  686 K-Bedford/Spin/Verge
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:11:35 84329  688 Team Edge
3 Bryna Blanchard   Troy, NY2:13:32 209883  683 Windham Mtn. Outfitters
4 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:15:06 103270  690 MM Racing
5 Marilyn Ruseckas   Waitsfield, VT2:21:33 78836  685 Seven Cycles
DNF Linnea Koons   Roxbury, MA 224763  684 Embrocation Cycling Journal

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY1:28:50 319836  648 Overlook Mountain Bikes

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Donohue   1:46:38  629 Coyote Hill
2 Rachel Chambers   Bolton, CT1:51:28 310143  628 NERAC Earth

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Desmarais   Bristol, CT1:48:43 227936  890 Team Edge
2 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:59:56 2865  892 NERAC Earth
3 Susan Lucek   Tolland, CT2:08:05 21751  891 NERAC Earth

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Lukach   Salem, MA2:05:30 268384  384 NEBC/Cycleloft/Devonshire
2 Michelle Packer   North Dighton, MA2:09:36 322288  385 Union Velo
DNF Grace Emelett   Waitsfield, VT 253201  383 Sorella Cycling

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker   Tully, NY2:34:42 31408  172 Crankskins.com
2 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:47:28 270116  171 Team Edge
3 Loren Launen   Keene, NH3:08:40 157208  175 Claremont Cycle Depot
4 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT0:00:00 201114  173 NBX

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Harkness   Santa Barbara, CA2:35:09 294473  687 
2 Marie Walsh   Fort Collins, CO2:46:09 228073  689 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee