Race Results for
NorCal State High School State Championships
Grass Valley, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 17/18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Curtis      San Rafael

Men - Cat 1 17-18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Zachary Valdez      Hemet High MTB
3 Tony Smith   San Rafael, CA 205657   Marin Cath
4 Cody Kaiser      Trojan Comp
5 Riley Predum      Drake
6 Nick Newcomb      Drake
7 Joseph Yoham      Marin Cath
8 Clayton Herrick      San Rafael
10 Davis Bentley      Redwood
11 Chris Bennett      El Cerrito
12 Roman Brockley      Drake
13 Alex Wild      Wildcat Rcng
14 Alec Kassin      Drake
15 Mason Bond      Nevada Union

Men - Cat 2 - A - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaiah Rapko      Berkeley
2 Taylor Smith      Redwood
3 Sam Wamhoff      Folsom
4 Brandon Blakely      Yucaipa HS
5 Steven Baldock   Nevadacity, CA 304831   Nevada Union
6 Kyle Luther      Folsom
7 Nik Dommen      Drake
8 Max Houtzager      Redwood
9 Nathan Granados      Berkeley
12 Vicente Gonzalez      Yucaipa HS
13 Eric Green      Nevada Union
14 Brandon Kirkham      Hemet High MTB
15 Brent Keeler      Folsom

Men - Cat 2 - B - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams      Independent
2 Spence Peterson      Tamalpais
3 Jacob Albrecht      Santa Cruz
4 Tobin Ortenblad      Santa Cruz
5 Brandon Dillard      Jefferson
6 Chris Johnson      Independent
7 Adam O'Camb      Miramonte
8 Herculaas Botha      San Marin
9 Travis Lyons      Contra Costa
10 Jordan Rossow      Jefferson
11 Clark Stratford      Contra Costa
12 Ryan Stevens      Santa Cruz
13 John Kneeland      Terra Linda
14 Jordan Vanderstoep      GBK S Cruz
15 Reid Lionakis      Trojan Comp

Men - Cat 2 - C - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Milewski      Newport Beach
2 Mitch Calder      Drake
3 Devin Eastman      Redwood
4 Steven Larson      Salinas
5 John Morehouse      Casa Grande
6 Matthew Epperson      Salinas
7 Julian Eisen      Nevada Union
8 Griffin Sims      Salinas
9 Ryan Taylor      Drake
10 Jeff Reeves      Salinas
11 Will Guild      Redwood
12 Sam McLaughlin      Drake
13 Jonah Udall      Berkeley
14 Tommy Breeze      Drake
15 Dillen Maurer      GUSD Composite

Men - Cat 2 - D - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eliel Anttila      Branson
2 Cody Phillips      Independent
3 Bob Siegel      Tamalpais
4 Nick Price      Jefferson
5 Charlie Cone      Novato
6 Carson Schmeck      Jefferson
7 Chase Cummings      Santa Cruz
8 Dane Yergenson      Jefferson
9 Dane Taylor      Novato
10 Brad Shackleton      Contra Costa
11 John Ericson      Branson
12 Christian Gonzalez      Hart District MTB
13 Parker Eide      Trojan Comp
14 Noah Dyer      Santa Cruz
15 Nathan Hill      Contra Costa

Men - Cat 2 - E - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Newcomb      Drake
2 Jonathan Kaufman      San Rafael
3 Daniel Szawarzenski      Drake
4 Alex Bagg      Yucaipa HS
5 John Newcomb      Drake
6 Miles Lim      Drake
7 Ian Stowe      Redwood
8 Lucas Rowton   La Canada Flintridge, CA 356788   GUSD Composite
9 Joshua Krisman      Independent
10 James Schmidt      Nevada Union
11 Peter Wooley      Redwood
12 Taylor Whitworth      Redwood
13 Zachariah Moultrie      Nevada Union
14 Lorenzo Cico      Redwood
15 Julius Hamilton      Drake

Men - Cat 2 - F - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Howard      Tamalpais
2 Ryan Stevens      Independent
3 Lawrence Smith      Marin Cath
4 Skyler Taylor      Tamalpais
5 Jack Keane      Independent
6 Nickolas Schultz      Independent
7 Austin Gooder      Marin Cath
8 Erik Johnson      Independent
9 Derek Hobden      Monte Vista
10 Tyler O'Brien      SLO Chilweenies
11 Tim Morris      Branson
12 Jordan Lloyd      San Marin
13 Kyle Heuerman      Diablo Vly
14 Peter Patrakis      Marin Cath
15 Collin Marcroft      Independent

Women - Cat 1 17/18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sofia Hamilton   San Anselmo, CA 298034   Drake
3 Victoria Yoham      Marin Cath
4 Christine Weir      Nevada Union
5 Lauren Catlin      Drake
6 Kelsey Anderson      Novato
7 Lauren McQuinn      San Marin
8 Karli Haugen      Folsom
9 Lauren Freudman      San Rafael
10 Carolina Gomez-Villafane      Wildcat Rcng
11 Morganne Endicott      San Ramon
12 Emily Breslin      Oakland Comp
13 Charlotte Perry-Houts      Albany
14 Erica Bilodeau      San Ramon
15 Alissa Carr      Drake

Women - Cat 1 15/16 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shayna Powless      Independent

Women - Cat 2 - A - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Courtney      Branson
2 Sofia Gomez-Villafane      Wildcat Rcng
3 Emma Arata      Nevada Union
4 Renee Salva      Trojan Comp
5 Rainee Chandler      Salinas
6 Mackinzie Stanley      Drake
7 Christa Baker      Nevada Union
8 Olivia Hays      Monterey Bay
9 Julia Martien      El Cerrito
10 Lang Miller      Berkeley
11 Maddy Horan      Rim of the World
12 Michelle Coverdale      Folsom
13 Emma Klingaman      Hemet High MTB
14 Carlea Winkler      Drake
15 Katyann Kintz      Monterey Bay

Women - Cat 2 - B - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Lawrence      San Ramon
2 Kaitlyn Elvidge      San Ramon
3 Emily Anderson-Merritt      Berkeley
4 Hanne Andersen      Miramonte
5 Libby Caldwell      Drake
6 Julie Barton   Meadow Vista, CA 319724   Placer Comp
7 Brooke Wenig      Tamalpais
8 Emily Villasenor      Albany
9 Tracey Lum      Albany
10 Lindsey Hayes      Nevada Union
11 Lindsey Chase      Newport Beach
12 Anna Urias      Albany
13 Kristina Hunyady      Rim of the World
14 Pamela Bogust      GUSD Composite
15 Caitlin Worthington      Eastlake

Women - Cat 2 - C - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josephine Nordrum      Redwood
2 Dominique Vanden      Independent
3 Elizabeth Maguire      Casa Grande
4 Annika Hoy      Drake
5 Isabella Breen      San Rafael
6 Quincee Chandler      Salinas
7 Emily Lane      San Rafael
8 Molly Radosevich      El Cerrito
9 Emily Cerna      Salinas
10 Sophie Trouw      Drake
11 Samantha Johnson      Drake
12 Riley Eyre      El Cerrito
13 Annie Brow      San Rafael
14 Emily Laskin      San Rafael
15 Tania Kartolova      GUSD Composite

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee