Race Results for
Plattekill Mtn/Mtn Snow
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Nevins   04:27.1  327 Big T Racing
2 Grayson Morin   Dunbarton, NH04:39.1 311071  314 Highland Mountain
3 Brendan Santo Christo   Amston, CT04:54.5 322312  328 Big T Racing

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Reardon   Prospect, CT04:10.7 256916  372 
2 Matthew Mastrodomenico   Florence, SC04:12.5 282825  307 Wachusett Brew Racing
3 Jacob DeBrusk   04:13.3  373 
4 Brian Anthony   Breinigsville, PA04:21.7 320804  438 
5 Justice Khan   Yonkers, NY05:13.2 319774  304 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Valverde   03:53.8  427 Mobilebici
2 Jason Mass   Ballston Spa, NY04:09.1 259639  308 Elevate Cycles
3 Steven Spier   Fulton, NY04:15.3 297660  409 
4 Ryan Bolly   04:22.2  320 Nissan of Keene
5 TJ Hiney   04:25.7  333 Drummer Racing
6 Joe Dziemianzuu   04:36.4  421 
7 Mahesh Nair   04:39.0  408 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John DuPont   04:13.4  400 Old Guy Racing
2 George Whalen   04:21.4  419 
3 Piotr Gorgczyca   04:43.5  414 Jasld
4 Dillon Kirchner   05:02.4  443 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Amston   Amston, CT04:26.2 322316  444 Big T Racing/Subway/Advanced Cycles

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ciraulo   03:39.7  247 Elevate Cycles
2 Dan Albert   Wallingford, CT03:40.4 316754  252 Big T Racing/Advanced Cycles
3 Brian Scolforo   03:44.7  417 
4 Trevor Santo Christo   Amston, CT03:45.3 282353  255 Big T Racing/Subaru
5 Patrick Mcmahon   04:29.1  244 Big T Racing

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Westland   Keene, NH03:40.0 193974  218 nissan of keene/GoPro/Six Feet/Hayes
2 Alex Malearski   03:42.4  418 
3 Mike Conklin   03:43.2  415 Momentum/Team Wildcats
4 juan vazquez   Danbury, CT03:44.7 305420  426 Mobile Bici
5 Zack Taylor   Ballston Spa, NY03:46.2 296856  235 Blue Sky Bicycles
6 Kip Denoyer   Medford, MA03:51.2 303254  216 
7 Joseph Burkell   Frederick, MD03:56.5 194359  441 RIDEDC.COM/GOPRO/FOX
8 Lee Weston   04:04.5  403 The EA Bike Shop
9 Jason Boyko   04:08.1  232 Allwood Cycle
10 David Spory   04:11.4  420 
11 Kurt Houben   Bainbridge, NY04:16.5 316132  203 Canfield Bros.

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Fahey   03:44.6  369 
2 Justin Breault   Andover, CT03:52.1 132306  325 Big T Racing/Advanced Cycles
3 Chun Tong   04:07.0  442 FlightClub/SpeedWorld/Method/Konkrete
4 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ04:35.9 249064  407 Team Martys
5 William Downes   Astoria, NY04:40.8 213794  233 Lillys Sweet Treats

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Egeland   03:55.2  399 Wachuseth/Old Guy Racing
2 James MacNaughton   Albany, NY04:06.0 237322  204 Elevate Cycles/FTW Ind
3 Brian Hall   04:08.6  398 Wachusett/Old Guy Racing
4 Anthony Carafa   Redding, CT04:38.5 6065  396 Antdog DH

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Conte   Stowe, VT03:11.7 292804  425 Team I Ride/West Branch
2 Damon Morin   Dunbarton, NH03:13.8 287565  397 Highland Mtn
3 Alex Bowdish   Weybridge, VT03:14.2 231814  137 Green Mountain DH
4 Ray Syron   Rockport, MA03:20.2 282084  133 Sinister/United Freeride
5 David Milkiewicz   Troy, NY03:25.4 280668  173 Gravity Project

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Chipkin   Troy, NH03:05.6 298988  151 Drummer Racing
2 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT03:12.4 164519  155 Drummer Racing/Crank Bros/Andy's Cycle
3 Max Syron   Rockport, MA03:15.9 282083  132 Sinster/United Freeride
4 Kyle Karpuska   Old Lyme, CT03:15.9 269076  159 VonCooper/GT/NEMA
5 matt dahlmeyer   East Haven, CT03:19.5 249603  175 Action Sports
6 Tim Rosenfeld   Amenia, NY03:20.4 268945  411 
7 Eric Allocco   Hamden, CT03:25.3 262124  100 Tryon Bikes/Intnese
8 Christopher Hoey   Bellmore, NY03:32.0 168591  129 D2C-Inc
9 Chris Bierl   East Aurora, NY03:32.3 248913  158 Delta House Racing
10 Jonathan Gillespie   Audubon, PA03:34.2 246537  110 Gravity Project
11 Eric Miller   Hopatcong, NJ03:37.6 307472  377 Delta House/Team Martys

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Wenschhof   Fairport, NY03:17.2 298954  208 
2 David Townsend   Queensbury, NY03:22.8 138047  124 Gravity Project
3 Jon Siverling   Clifton Park, NY03:33.9 213798  147 Delta House
4 Timothy Bace   Toms River, NJ03:55.8 193978  191 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Morin   Dunbarton, NH03:14.3 311451  404 Highland Mtn
2 Ernest Reale   Haines Falls, NY03:28.0 29308  154 Plattekill
3 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY03:29.7 181070  165 Elevate/ONeal
4 Paul Makowski   Rochester, NY03:36.0 296852  163 Plattekill Bike park
5 Richard Rude   Redding, CT03:39.7 189124  194 Gravity Project
6 John Pallotto   Cheshire, CT03:40.6 27111  422 Kenda/Royal/Magura
7 George Ulmer   Troy, NY09:56.6 197486  123 Plattekill

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Kmetz   Keene, NH02:55.1 139600  80 FTW Racing
2 Richard Rude JR   Redding, CT02:58.4 209311  25 Specialized Allride Academy
3 Chris Higgerson   Deansboro, NY03:00.8 208966  65 Smith/TLD
4 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA03:05.5 212921  11 LoweRiders
5 Erik Hudson   Warwick, NY03:05.7 176535  32 Brooklyn Machine Works
6 Jason Scheiding   Beacon, NY03:06.0 265153  183 Fastline Racing
7 Oliver Levick   Troy, NH03:06.1 195365  71 Drummer Rcng/Corsair/Nissan of Keene
8 Marvin Scanland   Hampstead, MD03:13.1 163826  81 
9 Erik Gosselin   Bedford, NH03:14.9 257554  69 Gravity Project/Highland
10 Justin Beers   Syracuse, NY03:18.6 247799  62 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Allison   05:47.3  305 FTW / Plattekill
2 Nicole Ball   07:54.2  424 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Mansfield   Waterbury Center, VT04:41.3 322664  271 Drummer Racing
2 Elixandria Porru   New Rochelle, NY05:11.0 317126  412 ONeal/Mobilebici.com/GoPro
3 Jennel Ortiz   Little Falls, NJ05:15.8 278924  282 Team Martys

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock04:00.5 269964  212 Plattekill
2 Vicki Koch   West Falls, NY04:08.7 200770  405 Flatline Racing
3 Leslie Litton   Frederick, MD04:13.1 310274  197 Girth Bikes

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney   Stafford, VA03:44.2 282816  79 GROM Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFOSMOSierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee