Race Results for
Tour of the Valley Road Race
Columbiana, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283  Panther pb Competitive Cyclist
2 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900  15 Team Mountain Khakis fueled by Jittery Joe's
3 Joey Rosskopf   Athens, GA 223318  45 Team Mountain Khakis fueled by Jittery Joe's
4 Chris Gruber     21 Independent
5 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479  22 Super Squadra
6 Nathan Kupperstock   Decatur, GA 259473  33 Pelotonia Cycling Team p/b roll:
7 Oscar Clark   Athens, GA 221975  67 Team Mountain Khakis fueled by Jittery Joe's
8 Brent Martin   Stow, OH 268637  36 Panther pb Competitive Cyclist
9 Ryan Good   Cincinnati, OH 251528  20 Cleveland Clinic Sports Health/RGF pb Felt Bicycles
10 Ryan Gamm   Oxford, OH 149656  19 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
11 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237  53 Carbon Racing
12 Bob Stumpf     66 
13 Andrew Seitz   New York, NY 291272  68 Indiana Regional Medical Center
14 Josh Halavax     23 Carbon Racing
15 Ben Damhoff   Morrison, IL 133889  16 Team Geargrinder
16 Brian Batke   Novelty, OH 99527  Carbon Racing
17 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  Lathrup Industries/Giant Bicycles
18 Cheyne Hoag   Dansville, NY 221557  25 Kelly Benefit Strategies
19 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402  56 Indiana Regional Medical Center
20 Alex Bowden   Solana Beach, CA 245698  Team Type 1 Development
21 Justin Piccorelli   Berea, OH 198292  41 Spin / RR Donnelley
22 Stephen Schott   Coraopolis, PA 247323  47 Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
23 Will Hoffarth     26 Team Mountain Khakis fueled by Jittery Joe's
24 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530  44 Carbon Racing
25 Greg Flecher   Columbus, OH 274985  17 Carbon Racing
26 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965  29 Carbon Racing
27 Evan Burkhart   Easthampton, MA 241358  10 Team Mountain Khakis fueled by Jittery Joe's
28 Justin Morris     40 Team Type 1 Development
29 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664  Carbon Racing
30 Andrew Clarke   Medina, OH 212538  14 Panther pb Competitive Cyclist
31 James Baldesare   Kent, OH 63797  Kenda Pro Cycling
32 Abraham McNutt   Germantown, OH 194766  77 Michelob Ultra
33 Erik Lesco   Massillon, OH 207847  58 Panther pb Competitive Cyclist
34 Ross White   Holmen, WI 200545  54 TEAM GEARGRINDER
35 Nathan Larson   Erie, PA 215328  34 Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
36 Gordon Smith     48 Euro-Sports PB/The Foodery

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 O'Brien Forbes   West Chester, OH 11991  335 Team Huntington
2 Raymond Russell   Beaver, PA 169825  347 Sette Nove / ACA
3 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715  349 Lake Effect Racing
4 Frankie Ross   Murrysville, PA 30633  358 Sette Nove / ACA
5 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165  342 Mahoning Valley Cycling Club
6 Matthew Brungard (1 - Cat3)   New Middletown, OH 108697  326 MVC/Mahoning Valley Cycling Club
7 Craig Cozza   Presto, PA 309720  329 UPMC Cycling Performance
8 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805  368 
9 Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240  337 team lake effect
10 David Garrett   Parma, OH 51581  356 Pista Elite
10 Alan Marcosson   Cleveland, OH 45638  357 Pista Elite
11 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219  353 MVC
13 Richard Gould   Hudson, OH 251266  336 Summit Freewheelers / FMDSA
14 Ted Pablo   Broadview Hgts, OH 130921  344 SummitFreewheelers
15 John Fiumara   New Middletwn, OH 50524  334 Stark Velo
16 Christian Staneluis   Shaker Heights, OH 181786  367 
17 Chris McElhinny   Transfer, PA 200639  343 ACA-Sette Nove
18 Larry Pandy (2 - Cat3)   Mentor, OH 55504  345 Mahoning Valley Cycling Club
19 Robert Vogt   Salem, OH 53412  351 MVC / Mahoning Valley Cycling
20 Jeffery Blodgett   Berlin Heights, OH 220717  325 Fugitive Dust
21 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469  355 A World of Pain
22 Bryan Routledge   Pittsburgh, PA 174999  346 ACA-Sette Nove
23 Adam Kennedy     366 
24 Richard Wiley   West Salem, OH 227669  352 Team Lake Effect
26 David Thornton   Erie, PA 239723  350 
27 Jeffrey Koontz   Pittsburgh, PA 95107  339 ACA
28 Michael Schneider   Raeford, NC 188675  348 Bike Doctor
29 Michael Ellis   Pittsburgh, PA 162782  331 UPMC Cycling Performance
30 William Flecher   Medina, OH 277014  335 Team Huntington
31 Mark Corroto   Delaware, OH 197030  328 A World of Pain
32 Polo Fernandez   North Royalton, OH 56780  364 Cleveland Clinic
33 George Conti   Powell, OH 118852  327 A World Of Pain
DNF Michael Zban   Landisville, PA Inc. 81236  354 Thru-It-All Body Shop

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cary Ferguson Jr     215 Stark Velo
2 Will Gleason   New Albany, OH 231092  221 National Engineering
3 James Thompson   Grand Island, NY 297130  246 Handlebars Cycling Company
4 Michael Larimer   Bay Village, OH 267814  260 SnakeBite Racing
5 Michael Runco   Pittsburgh, PA 278321  239 TEAM CITIUS
6 Benjamin Bachman   Strongsville, OH 278540  287 
7 John Proppe   North Royalton, OH 301502  238 Lake Effect Racing
8 Patrick Merrick   Hamburg, NY 243076  232 schickluna / Brown & Kelly
9 Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054  285 DPS Penn
10 Anthony Mazza   Erie, PA 249080  231 Warrenadventures.com
11 David Yohe   Indianapolis, IN 290032  251 Spin/RR Donnelly
12 Kipp Silber   Dayton, OH 287701  243 Monster Energy Cycling
13 Brent Bachman   Westerville, OH 309621  288 
14 Adam Folts   Phoenix, AZ 304060  219 Team Progressive/Worldmotors
15 Jason Indorf   Sagamore Hills, OH 292338  224 Stark Velo
16 Luke Wilson   Summerville, SC 238447  250 Lowcountry Cycling Team
17 Nathaniel Veselenak   Brooklyn, OH 312196  270 SnakeBite Racing
18 Andrew Monfort (1 - Cat5)   Lubbock, TX 321384  235 
19 Alex Daquila (2 - Cat5)   Beaver Falls, PA 308674  209 MVC
20 Derek Reager   Pittsburgh, PA 303972  264 Koeles Cycling Club
21 Greg Banic   Uniontown, OH 274925  204 Stark Velo
22 Christopher Nicula   Philadelphia, PA 254842  237 Chagrin River Cycling
23 Nathan Dugan   Warren Oh 222630  213 Monster Energy Cycling
24 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965  228 Snake Bite Racing
25 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597  205 Team Spin/RR Donnelley
27 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318  247 
28 Gregg Shanefelt   Pittsburgh, PA 205264  242 ZWS/Cyclesport
29 David Trolio   Cleveland Heights, OH 261501  269 
30 Joshua Bachman   Strongsville, OH 278538  253 Quarrystones
31 Stephen Flora   Youngstwon, OH 279027  217 Frankford Bike
32 Paul Donatelli   Akron, OH 269651  210 Stark Velo
34 P Smith   Savoy, IL 272703  268 
35 Nate Harner   Gahanna, OH 309026  222 
36 ray middleman   Mars, PA 285410  233 
37 Patrick McConnell   Hilliard, OH 222344  284 
38 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614  280 
39 Chase Howard   Salem, OH 321202  274 
40 Brett Bailor   Erie, PA 125331  203 Competitive Gear / 53x11
41 Darin Miller   Barberton, OH 294449  234 Stark Velo
42 Gregory Flood   Pittsburgh, PA 91839  216 Steel City Endurance
43 Garrick Joseph   Stow, OH 312712  226 SSC
44 William Russell   Canfield, OH 264330  266 Out-Spokin Wheelmen
45 Robert Brnilovich   Akron, OH 281967  206 
46 jared preston   North Royalton, OH 319528  263 preston racing
47 Fritz Hoffmann   Medina, OH 281977  223 Stark Velo
48 Blaze Burke     207 Miami University Cycling Club
49 Matthew Holloway   Moon Township, PA 268015  257 Koeles Cycling Club
50 James Dannug   Macedonia, OH 310607  208 
51 Donald Bunker     254 StarkVelo
52 David Jolin   Bellville, OH 289233  225 Stark Velo
53 dean Sauer   Cleveland, OH 269228  240 Club Spin
54 Josue FloresRivera   Dorchester, MA 303396  218 Team Dayton Bicycling
55 Matt Schneider   Stow, OH 310900  241 SSC
57 Brandon Gaunt   London, OH 295589  220 
58 Stephen Drake     212 Stark Velo
59 weston flickinger   Akron, OH 298929  281 Summit Freewheelers
61 Craig Silber   Dayton, OH 304435  267 Michelob Ultra
62 Michael Kuzel   Scottsdale, AZ 319598  229 
63 Joel Schmidt   Wooster, OH 31638  359 Stark Velo
64 Robert Sullivan (3 - Cat5)   Hubbard, OH 321604  273 
65 Fred Gohh   Pittsburgh, PA 210280  256 Team Citius
66 Christopher Anthony   Canfield, OH 273716  202 Mahoning Valley Cycling
67 Jamie English   Stow, OH 307476  214 SSC
68 Nikolas Wheatley (4 - Cat5)   Chardon, OH 320462  248 
69 Ed Grystar   Oakmont, PA 224526  291 Amstel
70 John McDanel   Pittsburgh, PA 298200  261 Koeles
71 JAson Samonds     290 Fat Heads
72 Brian Meyer (5 - Cat5)   Chagrin Falls, OH 246532  262 Chagrin River Cycling
73 Caleb Smith   Cheswick, PA 312772  282 
74 Chris Lamb   Erie, PA 271910  230 wellness extension/PICC
75 David Stryffeler   Ashburn, VA 265160  245 
76 Mark Runco   Pittsburgh, PA 297746  265 
77 Edward Doughty     211 Beaver Valley Velo
78 Max Krumpholz   Rocky Rivery, OH 318534  259 Snake Bite Racing
79 Bob DiRenzo     289 
80 Robert Lewis (6 - Cat5)   Youngstown, OH 321564  286 
82 Daws Fizzpell     283 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Doan     145 HollyLoft
2 Lance Johnson   Amherst, NY 283421  119 Handlebars Cycle Company
3 Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844  105 Summit Freewheelers
4 John Lowry   Keene, NH 68474  124 Stark Velo
5 Samson McHugh   Pittsburgh, PA 290653  127 Team Sexy Guys p/b BikeTek
6 Carl Flink   Nashville , TN 122479  110 UPMC cycling performance
7 Matt Bole   Loveland, OH 669  102 Michelob Ultra
8 Edward Grystar   Oakmont, PA 244283  112 Amstel
9 Bob Dahl     144 Team Hollyloft
10 Daniel (Dan) Lach   Terrace Park, OH 119674  121 Cyclesport/Zephyr Wheel Sport
11 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377  115 Spin/RR Donnelley
12 Matthew Orehek   Parma, OH 263344  130 Spin/RR Donnelley
13 Brandon Gaunt     153 
14 John Heffner   Pittsburgh, PA 261703  116 Iron City Bikes
15 Paul Carlson   Butler, PA 277695  156 Iron City Bikes
16 James Dieringer   Lakewood, OH 171905  107 Spin/RR Donnelley
17 C Scott Lee   Sacramento, CA 103903  122 Team Kinetic/GBI
18 Scott Lempka   Cleveland Heights, OH 290590  123 Spin / RR Donnelley
19 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778  125 Iron City Bikes
20 Christopher Smith   Canton, OH 263109  138 Stark Velo
21 Douglas Ansel   South Bend, IN 213223  157 Pro Form Racing
22 Jacob Meyer   Sidney, OH 251724  128 Monster Energy/Michelob Ultra cycling
23 Christian Schott   Imperial, PA 255619  134 Trek of Pittsburgh
24 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885  140 Ohio Orthopedic/Moro Cycling
25 Derek Wilford   Euclid, OH 134363  142 Spin/RR Donnelley
26 Douglas Deaton   Germantown, OH 297105  106 Michelob Ultra Cycling
27 Tom Keller   Solon, OH 205603  120 SPIN/RR DONNELLEY
28 Gary Burkholder   Parma, OH 235538  103 SnakeBite Racing
29 Daniel Rhule   Delaware, OH 111750  148 Olympus Cycling Team
30 Rob Thompson   Lakewood, OH 311256  141 Spin
31 Thomas Humphrey   Cleveland, OH 17120  118 Spin/RR Donnelley
32 Richard Parr   Canton, OH 27316  131 Stark Velo
33 Rodney Roof   Blue Ash, OH 236003  133 ZWS/Cyclesport
34 Joseph Holmes   Barberton, OH 194192  146 Deathrow Velo
35 William Campbell   Greenville, SC 280328  104 
36 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482  158 Spin / RR Donnelley
37 Joseph Hall   Columbus, OH 221249  114 Moro Cycling
38 Brian Hahn   Toledo, OH 104417  113 Team Ommegang-Syracuse Bicycle
39 Jacob McCrea   Pittsburgh, PA 276925  159 UPMC cycling performance
40 Kris Siatkowsky   Pittsburgh, PA 225709  155 Global Ride
41 E Hubstenberger III   Pittsburgh, PA 73171  117 Steel City Endurance
42 Tom Senkevich   Moon Twp., PA 272207  136 
43 Christopher Bushover   Kenmore, NY 56793  154 
44 Thomas Eberlein   Fairview, PA 184358  109 Unattached

Women - Women Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593  473 summacare
2 Gray Patton   Pittsburgh, PA 280898  472 Natonal Velo
3 Jennifer Martin   Erie, PA 60147  471 53x11/Competitive Gear
4 Jane Evely   Carnation, WA 162455  462 Team SummaCare
5 Samantha Brode (House)   Akron, OH 206620  458 Carbon Racing
6 Leah Halloran   Lakewood, OH 284355  466 Spin/ Second Sole
7 Pamela Semanik   Walton Hills, OH 255011  486 
8 Erika Howard   Hamilton, OH 291315  468 Michelobe Ultra Cycling
9 Amy Kneale   Dewitt, NY 241641  469 Anthem Sports Women's Cycling
10 Heather Eaglen   Erie, PA  261845  461 Team 53 x 11
11 Krystal McNutt   Germantown, OH 200960  483 Team Kenda
12 Jane Weakley   Kettering, OH 295578  477 Michelob Ultra Cycling
13 Tiffany Kert   Akron, OH 314024  482 Snakebite Racing
14 Patricia George   Pittsburgh, PA 271762  463 Steel City Endurance
15 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462  465 Steel City Endurance
16 Leigh Bianco     457 Stevens Racing p/b the Cyclery
17 Traci Cummings   Williamsville, NY 198115  460 TomsProBike/Plan2Peak
18 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754  475 
19 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111  470 Lake Effect
20 Tiffany Clark   Hudson, OH 264680  491 
21 Sherri Cozza     459 Pro Bikes
22 Angela Ridgel   Lakewood, OH 231289  485 Snakebite Racing
23 Shawna Glazier   Phoenix, AZ 303720  464 Two Wheel Jones Racing
24 Sara Harper   Strongsville, OH 291899  467 Grunt Girl Racing
25 Marjorie Parr   Uniontown, OH 278864  484 Stark Velo
26 Lauren Senkevich   Erie, PA 296608  474 Team 53X11 Competitive Gear
27 Laurie Loreno   Hermitage, PA 319678  490 
28 Stephanie Swan   Pittsburgh, PA 194055  487 Iron City Bikes
29 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254  476 Steel City Endurance
30 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365  456 Steel City Endurance
31 Nancy Desmond   Middleburg Hts, OH 254014  480 Snakebite Racing
32 Nancy Desmond     492 
33 Mhairi Gilmore     481 Sound Solutions

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFOSMOSpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee