Race Results for
Porcupine Chalk Creek Road Race
Coalville, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Harward   Salt Lake City, UT 15338  34 Canyon Bicycles-Draper
2 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT 251593  38 Trek-Livestrong U23 p/b Radios
3 Erik Harrington   Salt Lake City, UT 263132  33 RMCC/Cyclesmith
4 Cameron Hoffman   Clearfield, UT 57141  35 Bikers Edge/Destination Homes
5 Dustin Eskelson   Roy, UT 219289  32 Barbacoa-Mi Duole
6 joe waters   Ogden, UT 267821  42 Canyon Bicycles-Draper
7 Michael Booth   Salt Lake City, UT 212282  28 Barbacoa - Mi Duole
8 Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT 250061  30 Mi Duole - Barbacoa
9 Ryan Barrett   Provo, UT 2708  27 Barbacoa-Mi Duole
10 Todd Neumarker   Pleasant Grove, UT 259988  37 Biker's Edge / Destination Hom
11 Sam Todd   Salt Lake City, UT 234348  41 CONTENDER BICYCLES
12 David Brockbank   Salt Lake City, UT 277908  29 Canyon Bicycles Draper/Gym Jon
13 Jake Pantone (1 - Cat2)   Huntsville Utah 153478  43 Bikers Edge/Destination Homes
14 Mike Sohm   Salt Lake City 219095  40 Canyon Bicycles-Draper
15 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT 61182  26 RMCC/Cyclesmith
16 Tyson Apostol   Heber, UT 77709  25 Euclid
17 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT 10617  31 RMCC/Cyclesmith
18 Benjamin Rabner   Springville, UT 57351  39 CONTENDER BICYCLES
DNF Robert Lofgran   Hcmc 177392  36 CONTENDER BICYCLES

Men - Cat4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Olsen   Layton, UT 310401  462 Team Excelerator
2 Jeffery Shepherd (1 - Cat5)   Logan, UT 294806  496 Logan Race Club
3 Alex Lizarazo   North Ogden, UT 210566  467 Simply Mac
4 Alex Kim   Salt Lake City, UT 261800  472 Revolution Cafe Rio
5 Ty Hopkins (2 - Cat5)   American Fork, UT 307876  474 Mad Dog Race Team
6 Patrick Greis   Salt Lake City, UT 210595  492 Unattached
7 Patrick Putt   Park City, UT 225096  458 cole sport
8 Tim Briley   Park City, UT 83978  482 Jans
9 Michael Kracht   Park City, UT 271396  469 Big Ring - Realcyclist.com
10 Travis Mickelson   Salt Lake City, UT 296697  465 Contender Bicycles
11 Bo Pitkin   Park City, UT 201749  460 White Pine Touring
12 Terry Stone   Draper, UT 244823  453 Revolution Cafe Rio
13 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT 281191  471 Revolution Cafe Rio
14 Eric Woolsey   Draper, UT 292104  450 Mi Duole/Barbacoa
15 Thom MORTON     464 
16 Walter Blanco   Layton, UT 196598  483 Ski Utah Cycling
17 Jesse HUNT     490 UNKNOWN
18 Brad Shelburne   Salt Lake City, UT 296396  455 Spin Cycle Racing
19 George Klonizos   Bountiful, UT 211771  470 RMCC /Cyclesmith
20 Mark Twight   Holladay, UT 250690  452 Big Ring/ Real Cyclist
21 Michael Austin   Sandy, UT 286257  485 Mi Duole
22 Eric Rubie (3 - Cat5)   Salt Lake City, UT 266830  457 
23 John Higgins   Salt Lake City, UT 313138  475 
24 Mike Cannon   Salt Lake City, UT 6014  480 NA
25 Joseph Brubaker   Saltlakecity, UT 303618  481 Contender
26 Sam Wolfe   Sandy, UT 38797  451 Canyon Bicycles-Draper
27 Kimball FIFE     495 LOGAN RACE CLUB
28 Jeff Stenquist   Draper, UT 34008  454 Canyon Bicycles - Draper
29 Darin Toone   Phoenix, AZ 294204  494 EVO Racing
30 Fred Session (4 - Cat5)   Sandy, UT 311908  456 Porcupine Cycling
31 Allen Parcell (5 - Cat5)   Orem, UT 296053  461 Mad Dog Cycles
32 Kenyon Kennard   Provo, UT 279909  473 RMCC/Cyclesmith
33 Douglas Olmstead   South Weber, UT 211306  463 The Bike Shoppe
34 Jonathan Liddell   Sandy, UT 291834  468 Revolution Cafe Rio
35 justin allen   Murray, UT 305562  487 Revolution Cafe Rio
36 Donald STOKES     489 none
37 Alan Hamberlin   Gilbert, AZ 319748  476 Focus Cyclery
38 Chris Pullos   Salt Lake City, UT 247618  459 RMCC/CYCLESMITH
39 robert dominguez   Ogden, UT 272277  478 Team Excelerator
40 James Adinaro   Salt Lake City, UT 295234  488 Porcupine Racing
41 Sherman Atkinson   Park City, UT 185642  486 Gillies
42 Geoffery Barry   Salt Lake City, UT 312304  484 MiDuole
43 Robert Castro (6 - Cat5)   Mountaingreen, UT 309295  479 Team Excelerator
DNF Darren Marshall   Salt Lake City, UT 211889  466 
DNF Sean Fessenden   Sandy, UT 165677  477 Canyon Bicycles
DNF K John ARMSTRONG     493 UNKNOWN

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McKone   Park City, UT 23665  562 Team Northwave
2 Brian Harder   Anchorage, AK 15038  556 teton ortho masters/the hub
3 Mark Zimbelman   Provo, UT 91557  570 Rocky Mountain Spine & Sport -
4 John Iltis   Savage, MN 50903  558 Mi Duole
5 Zan Treasure   Ogden, UT 143866  566 Bountiful Mazda
6 Cris Williams   Park City, UT 38323  569 Rocky Mountain Spine & Sport -
7 Todd Taft   Salt Lake City, UT 207596  565 Ski Utah Cycling Team
8 Gary Porter   Roy, UT 60559  563 Autoliv
9 John Lauck   Bountiful, UT 228846  559 Bountiful Mazda
10 Barry Makarewicz (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT 46298  561 ski utah
11 Stephen Tueller   Layton, UT 220300  567 unattached
12 Scott Mathewson   South Jordan, UT 240704  572 ThinkCash Racing
13 Jamie Longe   Holladay, UT 202145  560 Canyon Bicycles
14 Louis Riel   Salt Lake City, UT 157566  564 Canyon Bicycles - Draper
15 Jerald Hunsaker   Midvale, UT 142960  557 Bountiful Mazda
16 Jeff Clawson   Sandy, UT 103430  550 Canyon Bicycles - Draper
17 Rick BLACK     571 CONTENDER
18 Jeffrey Ure   Park City, UT 36248  568 Bountiful Mazda Cycling Team
19 Scott Bales   Springville, UT 198784  573 Bountiful Mazda Cycling Team
20 Mike Cooper   Salt Lake City, UT 45203  551 canyon bicycles - draper
21 Gary Gardiner   Centerville, UT 78542  555 Bountiful Mazda
22 Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT 8770  552 CONTENDER BICYCLES
DNF Harold DeBlanc   Park City, UT 190124  553 
DNF Shane Dunleavy   Park City, UT 253994  554 Ski Utah Cycling Team

Men - Cat1-2-3-4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT 7974  611 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT 264904  603 FFKR Architects/SportsBaseOnli
3 Ken Louder   Salt Lake City, UT 179491  606 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
4 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT 146521  605 Bountiful Mazda
5 John Hernandez   Smithfield, UT 294515  614 Unattached
6 Gary Simmons   Layton, UT 199407  602 Bountiful Mazda
7 Lynn Thackeray   Payson, UT 35268  601 Contender
8 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT 246295  612 SLC Bicycle Co.
9 Elton Reid   Park City, UT 192940  613 Unattached
10 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT 29697  604 Millcreek Bicycles
11 Craig Williams   Park City, UT 307309  600 Mad Dog Cycles
12 Mark SELTENRICH     615 
13 Dwight Hibdon   Park City, UT 16081  608 Mad Dog Cycles
14 Robert Emmett   Highland, UT 278153  609 Porcupine Racing
15 David Lange   Springville, UT 260042  607 
16 Henry Ebell   Fairview, UT 47978  610 Porcupine Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Matthews   Park City, UT 296029  328 Team Big Ring/ Real Cyclist
2 Bill Murray   Saltlakecity, UT 289706  326 Revolution-Cafe Rio
3 Jason Miller   Providence, UT 311611  340 LOGAN RACE CLUB
4 Austin Jensen   West Jordan, UT 295480  334 
5 Adam Eresuma   Slc, UT 307486  336 
6 Matthew Snyder   Sandy, UT 291439  324 
7 Robert Halter   Salt Lake City, UT 318556  335 
8 Vincent Casilio   Bethlehem, PA 316508  337 Skull Candy/JSA Archtech
9 UNKNOWN RIDER     341 -------
10 Greg LOW     330 
11 Mitchell Young   Syracuse, UT 307518  320 Bikers Edge/Destination Homes
12 Jake WILBERG     321 
13 Jacob TIMOTHY     322 
14 Stanton Merrill   Logan, UT 306837  339 LOGAN RACE CLUB
15 Ronald Peterson   Salt Lake City, UT 295947  342 Unattached
16 Juan PATTERSON     345 JAN'S
17 Isaiah Jererz   Henderson, NV 320404  333 
18 Kevin Moore   Salt Lake City, UT 301424  327 RMCC/Cyclesmith
19 Rob HIBL     346 JAN'S
20 Shaun JOHNSON     332 
21 Camron Maestas   West Jordan, UT 310826  329 Skull Candy/JSA
22 Chip Page   Kaysville, UT 295214  325 Porcupine Cycling
23 Joseph MONTAGUE     343 
24 Tony BROWN     338 
DNF Brian Sparks   Moab, UT 97048  323 Elko Velo
DNF CJ Kozlowski   Gillette, WY 307652  331 
DNF Dave THOMPSON     344 REVOLUTION

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan LeMone   Pleasant Grove, UT 235144  225 O.Zone Racing
2 Keegan Swenson   Park City, UT 282247  240 Cole Sport
3 Jesse Jensen   Park City, UT 300502  223 The Contender Club
4 Clinton Mortley   Ogden, UT 223361  248 KELSON
5 Quin Bingham   Salt Lake City, UT 213156  212 Biker's Edge/Destination Homes
6 Ryan Ottley   Providence, UT 224853  230 LIN Socks
7 Thomas Bradley   Salt Lake City, UT 313276  214 Contender
8 andy earl   Provo, UT 254484  219 Utah Valley University
9 Tyler Matson   Sunset, UT 292523  226 Simply Mac
10 Brian Cadman   Park City, UT 296523  215 Team Big Ring/RealCyclist
11 Russell Parry   Ogden, UT 278476  254 SIMPLY MAC
12 Nicholas Sells   Clearfield, UT 295868  253 Bikers Edge/Destination Homes
13 Farrell Spackman   Harrisville, UT 247086  237 Team Excelerator
14 Jeff Moses   Oakley, UT 232161  227 
15 Ryan Woolston   Sandy, UT 266873  247 Revolution Cafe Rio
16 David Clyde   Logan, UT 201458  216 Lin Socks
17 Taylor Fletcher   Park City, UT 296959  220 
18 eric dupuis   Layton, UT 278019  250 Unattached
19 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT 298172  241 SLC Bicycle Co.
20 Nate Stowers   Providence, UT 213141  239 Bikers Edge/Destination Homes
21 Douglas Park   Salt Lake City, UT 301716  231 Revolution Cafe Rio
22 samuel dearden   West Valley City, UT 311977  218 
23 Erik Neilson   Logan, UT 313194  228 Logan Race Club
24 Brandon Perry   Draper, UT 279223  251 REVOLUTION
25 Ron Pynes   Salt Lake City, UT 225165  232 Contender Bicycles
26 Ben Towery   Clinton, UT 100826  244 Team Excelerator
27 Alex Whitney   Salt Lake City, UT 223077  249 Porcupine Cycling
28 Pat Terry    Mapleton, UT 293984  242 Utah Valley University
29 Christian Ronnow   Saltlake City, UT 309587  234 FFKR/SportsBaseOnline
30 Mason Law   Southjordan, UT 290430  224 Utah Valley University
31 Spence Roper   Logan, UT 240465  252 Logan Race Club
32 Anders Nystrom   Boise, ID 281627  229 BYRDS
33 Brian Smith   South Jordan, UT 272129  236 Canyon Bicycles Draper
34 Kyle Isaacs   Orem, UT 318310  221 
35 matthew robbins   Lehi, UT 276755  233 Porcupine Cycling
36 Kevan Steed   Syracuse, UT 92790  238 Team Excelerator p/b Pinnacle
37 Lance Jensen   Springville, UT 225888  222 Porcupine Cycling
38 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  211 
39 John Ward   North Ogden, UT 267584  245 SLC Bicycle Co.
40 Riley Siddoway   Coalville, UT 277515  235 Spin Cycle Racing
DNF Chas Boutsikaris   Salt Lake City , UT 201481  213 revolution cafe rio
DNF Adam Crayk   Draper, UT 291523  217 Skullcandy/JSA
DNF hoz toro   Orem, UT 310533  243 Utah Valley University
DNF Matthew Wilson   Orem, UT 301884  246 Utah Valley University

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonny Hintze   Salt Lake City, UT 249871  123 Biker's Edge/Destination Homes
2 James Crawford   West Haven, UT 259282  127 Simply Mac
3 Mark Albrecht   Draper, UT 279053  131 Revolution Cafe Rio
4 Eric Ellis   Springville Ut 296526  133 Utah Valley University
5 Roger Arnell   Mountain View, CA 311845  132 BIKEFIX
6 Cameron Candelaria   West Jordan, UT 198218  128 ski utah cycling
7 Will Hanson   Draper, UT 276490  124 Revolution Cafe Rio
8 Samuel Moore   Saint Louis, MO 77370  135 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
9 Chris MacKay   Park City, UT 228770  121 Cole Sport
10 Jess Dear   Salt Lake City, UT 212596  126 RMCC Cyclesmith
11 Michael Pratt   Draper, UT 28629  116 Canyon Bicycles Draper
12 Kirk Minor   Riverton, UT 242779  118 Ski Utah Cycling Team
13 Brian Randall   Layton, UT 228881  115 Team Wright
14 Bruce Bilodeau   Sandy, UT 215197  130 Canyon Bicycles Draper
15 Eric Martin   St. George, UT 266132  119 skullcandy/jsa architects
16 Justin Bingham   Roy, UT 167381  129 Simply Mac
17 Carl Majors   Salt Lake City, UT 203097  120 RMCC/Cyclesmith
18 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT 237328  125 FFKR Architects/SportsBaseOnli
19 Jason Houchin   Redwood City , CA 95081  122 RMCC/Cyclesmith
DNF Cody Rohovit   Slc, UT 277951  114 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
DNF Cristiano Pereira   West Valley City, UT 114691  117 Animal Liberation Racing
DNF Chris WHITE     134 RMCC

Men - Ca1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Nichols   Sandy, UT 242490  420 Porcupine Cycling
2 Drew Neilson   Logan, UT 258676  419 
3 Scott Patten   Park City, UT 146288  421 Ski Utah Cycling Team
4 Justin Wilson   Salt Lake City, UT 263234  424 Revolution Cafe Rio
5 Jody Harris   Pleasant View, UT 177562  412 The Bike Shopp
6 Andre Gonzalez   Lehi, UT 91576  410 Canyon Bicycles Draper
7 Chris Humbert   Salt Lake City, UT 47156  416 CONTENDER BICYCLES
8 Tyler Higley   Kaysville, UT 55606  413 BIKERS EDGE/ DESTINATION HOMES
9 Dan Kadrmas   North Salt Lake, UT 170977  417 Bountiful Mazda
10 Eric Flynn   Salt Lake City, UT 85427  408 Cyclesmith
11 Curtis Doman   Draper, UT 73704  406 Revolution Cafe Rio
12 Tyler Kirk   Sandy, UT 261681  426 Skull Candy/JSA Architects
13 Billy Allen   Sandy, UT 77303  430 Velosport Racing
14 Kirk Eck   Smithfield, UT 116598  407 Logan Race Club
15 Sean Hoover   Riverton, UT 197932  415 Canyon Cycle Draper
16 Kyle Brown   Farmington, UT 119450  427 Bikers Edge/Destination Homes
17 Jack DAINTON     405 
18 Jeremy Smith   West Jordan, UT 64366  422 Ski Utah Cycling Team
19 Rodney Mena   Salt Lake City, UT 51918  425 CONTENDER BICYCLES
20 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT 58499  409 VeloCity Cyclists/Canyon Bicy
21 Trenton Higley   Kaysville, UT 53628  414 x-men
22 Gregory Roper (1 - Cat3)   N Logan, UT 133099  428 Logan Race Club
23 Mitch McBeth   Salt Lake City, UT 23158  418 CONTENDER BICYCLES
24 Dennis Porter   Ogden, UT 173070  429 
25 Robert Hansen   South Jordan, UT 143463  411 Canyon Bicycles - Draper
DNF Robert Sorenson   Palo Alto, CA 33491  423 Millcreek Bicycles

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT 279908  902 RMCC/Cyclesmith
2 Marshal Markham   Mapleton, UT 299112  905 
3 Harrison Sligting   Riverton, UT 280557  907 Hakenya
4 Caiden Maestas   Westjordan, UT 318984  903 Skull Candy/JSA Artichects
5 Max HIGLEY     900 Bikers Edge
6 Benjamin Olmstead   Ogden, UT 322838  906 YEA of Utah
7 Chase Maestas   West Jordan, UT 319000  904 Skull Candy/JSa Architects
8 Van Higley   Kaysville, UT 316246  901 BIKERS EDGE

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 griffin park   Springville, UT 321238  921 
2 Ryan Kingsolver   Orem, UT 297852  925 YEA of Utah
3 Cameron Durman   Southjordan, UT 298529  927 YEA of Utah
4 Cy Ott   Saint George, UT 300369  922 Barbacoa
5 Nathan Finlayson   Highland, UT 309501  926 Porcupine Cycling
6 Joshua Mazzoleni   Payson, UT 299191  923 YEA of Utah
7 Jacob Markham   Mapleton, UT 299110  924 
8 George Weeks   Salt Lake City, UT 296921  920 RMCC / Cyclesmith

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Osgood   Modesto, CA 228249  944 VSRT/Livermore Cyclery
2 Samuel Watson   Salt Lake City, UT 320978  942 Fezzari/YEA
3 Sam Trop   Draper, UT 263601  941 YEA of Utah
4 Mike HANSEN     940 
5 Ryan Westermann   Slc, UT 264321  943 Spin Cycle Racing

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Cape JONES     950 EXCELERATOR

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Howat   Salt Lake City, UT 147582  716 Ski Utah Cycling Team
2 BREANNE NALDER   Murray, UT 263791  718 Ski Utah Cycling Team
3 Megan Hill   Saratoga Springs, UT 311104  715 Porcupine Cycling
4 Lori Harward   Salt Lake City, UT 247090  714 Ski Utah Cycling Team
5 Kandice Lund   Centerville, UT 271795  717 NA
6 Rachel Cieslewicz   St. George, UT 168989  721 Unattached
7 Sarah White (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 305992  720 Revolution Cafe Rio
8 Laura Patten   Park City, UT 143579  719 Ski Utah Cycling Team
DNF Alison Frye   Salt Lake City, UT 247526  713 Ski Utah Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DeeDe Pace   Morgan, UT 320620  753 Needles Peak/Mountain Builders
2 Keri Gibson   Pleasantview, UT 294391  756 Dottie Beck's Racing/The Bike
3 Jodi Rohovit   Salt Lake City, UT 309161  752 The Contender Club
4 Megan Burger   Draper, UT 308468  759 Revolution Cafe Rio
5 Alicia Finlayson   Highland, UT 291405  758 Porcupine Cycling
6 Shoko SMITH     761 CANYON BICYCLES
7 jennifer mathewson   Kaysville, UT 313122  754 Dottie Beck's Racing/The Bike
8 Stefany Adinaro   Salt Lake City, UT 322816  760 
9 Hailey INGEBRETSEN     755 
10 Jillian Gardner   West Jordan, UT 212008  757 PCIM
DNF Danielle Trejo   Layton, UT 293540  750 Dottie Beck’s Racing/The Bike
DNF Barbara Sherwood   Salt Lake City, UT 170187  751 Ski Utah Cycling

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT 208087  809 Spin Cycle Racing
2 Erika LLOYD     810 
3 Dulce Altabella   Salt Lake City, UT 292565  806 
4 Beverly Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lakecity, UT 280271  813 FFKR Architects/SportsBaseOnli
5 Robynn Masters   Salt Lake Cty, UT 22860  811 Contender
6 Kelly Dailey   Ogden, UT 207981  807 Bountiful Mazda
7 Cris Kiser   Cottonwood, UT 287258  816 Revolution Cafe Rio
8 Barbara Sherwood (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT 170187  815 Utah Premier-Ski Utah Cycling
9 Margaret Douglass (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT 60449  808 Ski Utah Cycling Team
10 Sonia MAXFIELD     812 Spin Cycle Racing
11 Nancy Schutt (2 - Cat4)   Salt Lake City, UT 200852  814 Revolution Cafe Rio

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gardner   West Jordan, UT 276336  960 PCIM
2 Elizabeth Westermann   Slc, UT 310958  961 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoSpyBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee