Race Results for
Ed Peters Memorial Masters Weekend -Emrick Blvd.Cr
Bethlehem Township, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Stanley   Allentown, PA55:15.0 45967  55 Morgan Stanley Cycling Team
2 Barry Free   Lebanon, PA 12333  53 ERA Cycling
3 William Kalman   Bethlehem, PA 77672  54 Bike Line/LWA

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Light   Hackettstown, NJ54:37.0 112548  308 Liberty Cycle
2 David Bonser   Wind Gap, PA 46483  303 Gotham Cyclists
3 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756  333 Chester County Cycling Foundation
4 Tom Armstrong   Doylestown, PA 46722  325 Unattached
5 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963  328 L'Equipe DeVille
6 David Black   Mount Gretna, PA 3816  317 ERA Cycling
7 Kevin Fryberger   Devon, PA 230428  321 Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
8 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887  331 Team Lion of Flanders.com
9 David Krial   Macungie, PA 143702  307 Cycledrome
10 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  311 Team Alliance Environmental
11 Joshua Bardige   Laverock, PA 167776  300 QCW Cycling/breakawaybikes.com
12 Gary Steinberg   Mahwah, NJ 33970  322 Brauer - Mick Management
13 Kyle Eckley (1 - Cat2)   Easton, PA 80336  324 Pa. Elite Velo
14 Benjamin Miller   Alexandria, VA 105267  312 Guinness Cycling Team
15 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004  305 Liberty Cycle
16 Kenneth Drake   Flemington, NJ 9987  327 Somerset Wheelmen
17 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219  334 Chester County Cycling Foundation
18 Walter Risse   Warren, NJ 92846  318 Main Line Cycling
19 George Sherman   Slatington, PA 222799  330 Gotham Cyclists
20 James Best   Allentown, PA 213813  302 Cycledrome
21 Bryan Stahley   Alburtis, PA 171751  315 Cycledrome
22 Stephen Baumbach   Allentown, PA 214545  301 Cycledrome Bicycling Team
23 Scott Steele   Nazareth, PA 218288  316 Gotham Cyclists
24 John Schwarz   Quakertown, PA 290648  314 Bike Line/LWA
25 Steve Goodell   Lawrenceville, NJ 193331  320 C C Evesham
26 Lisa Jellett (1 - Cat1)   Warren, NJ 185381  329 Verducci
27 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829  313 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
28 Curtis Lightburn   Florham Park, NJ 60599  309 Liberty Cycle
29 Stephen May   Lebanon, PA 134837  310 Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
30 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826  326 Mid Atl Masters Bicycle Org
31 Douglas Jones   Fleetwood, PA 242793  306 Shirks Racing Masters Team
32 Joseph Murphy   Bath, PA 156907  323 Lehigh Wheelmen Assoc
33 Timothy Hancock   Telford, PA 41453  332 Main Line Cycling

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Grimwood   Lewisberry, PA55:02.0 259837  15 Eastern Mobile Cycling Team
2 John Raheb   Montvale, NJ 184269  44 Century Road Club Association
3 Kip Jansen   Bechtelsville, PA 125553  19 Bikeline/Lehigh Wheelmen
4 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004  18 Liberty Cycle
5 Walter Risse   Warren, NJ 92846  33 Main Line Cycling
6 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710  29 Team Rockstar Games / Signature Cycles
7 David Whitney   East Windsor, NJ 64938  39 Somerset Wheelmen
8 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826  11 MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
9 Michael Holub   Quakertown, PA 124141  17 bike line/LWA
10 Jan Felice   Lancaster, PA 224945  14 Thru-It-All Body Shop Inc.
11 David Black   Mount Gretna, PA 3816  32 ERA Cycling
12 Linford Weaver   Lititz, PA 109962  28 International Christian Cycling
13 Curtis Lightburn   Florham Park, NJ 60599  23 Liberty Cycle
14 Eric Anderson   Bridgewater, NJ 1620  10 Somerset Wheelmen
15 greg horrocks   Spring City, PA 283254  42 QCW Cycling
16 Joseph Zuppa   Rumson, NJ 201655  30 Colavita Racing
17 Stephen Stacy (1 - Cat3)   Pittstown, NJ 57168  26 Liberty Cycle
18 David Kibler   New Providence, NJ 266670  20 TEAM MARTY'S
19 Unknown Rider     999 
20 Robin Kinney   Skillman, NJ 233709  21 Liberty Cycle
21 Paul Pearson   Allentown, PA 54984  40 Bucks County Racing Club
22 Craig Guensch   Leesburg, VA 55605  16 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
23 William McLaughlin   Leonardo, NJ 111889  36 Somerset Wheelmen
24 Scott DeMarzio   Robbinsville, NJ 9162  13 PSR - Peddlers Shop Racing
25 Kazuto Tanahashi (1 - Cat4)   Paramus, NJ 185406  27 GS Parkridge
26 Mark Bartsch   Horseheads, NY 291065  37 Big Horn Velo of Elmira NY
27 Philip Laskaris   Philadelphia, PA 47646  22 
28 Michael Shapanka   Somerville, NJ 174998  112 Watchung Wheelmen
29 Ivan Solero   Wilmington, DE 33433  25 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
30 Lawrence Senese   Wayne, PA 257064  43 Tri State Velo

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Lehman   Rock Hill, SC53:42.0 54723  106 tri-state velo
2 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528  105 Guy's Racing Club
3 Richard Steele   West Chester, PA 237198  109 Chester County Velo - Smedley/IronHill
4 Michael Shapanka   Somerville, NJ 174998  112 Watchung Wheelmen
5 Daniel Mitchell   Sparta, NJ 53498  107 Skylands Cycling
6 Tom Wallace (1 - Cat4)   Easton, PA 97835  116 Bike Line/LWA
7 Jay Hoffman   Fort Washington, PA 247980  113 Tri State Velo
8 Gregory Ruch   Lehighton, PA 130074  111 Tri State Velo
9 Carlos DaSilva (2 - Cat4)   Ivyland, PA 297832  115 Unattached
10 William Care   Mt Gretna, PA 172697  114 ERA Cycling
11 David Frankford   Merion Station, PA 183807  103 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
12 Michael Karr   Boonton, NJ 183110  104 Bicycle Tech Racing
13 John Capaldo   Chester Springs, PA 63993  102 TriSate Velo
14 Bruce Petrovick   Wilmington, DE 79508  108 Main Line Cycling - BiKyle

Women - Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Hanks   Pennsauken, NJ49:39.0 290990  406 Human Zoom Cycling
2 Jocelyn Ruiz   Allentown, PA 282075  403 Sturdy Girl Cycling
3 Jennifer Bollinger   Trexlertown, PA 300823  405 Team Alliance Environmental
4 Joanne Cannon   Quakertown, PA 283338  401 Bike Line/LWA
5 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA 265041  404 Team Vortex
6 Dee Anne Gavlick   Norristown, PA 253880  402 Sturdy Girl Cycling

Women - Category 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Jellett   Warren, NJ49:39.0 185381  232 
2 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456  234 Watchung Wheelmen
3 Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335  200 Cannondale/Cadence Women's Racing Team
4 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423  203 Team Kenda
5 Christine Fennessy (1 - Cat2)   Emmaus, PA 248898  202 South Mountain Cycles
6 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065  204 CAWES p/b Specialized
7 Melissa Garcia   Bethlehem, PA 283586  233 Chester County Cycling Foundation
8 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390  235 Florida Velo
9 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA 250385  207 Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
10 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573  201 Team Alliance Environmental
11 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005  210 Team Rockstar Games/Signature Cycles
12 Robin Meidhof (2 - Cat2)   Bethesda, MD 235429  208 CAWES powered by Specialized
13 Jennifer Rhodes   Glenside, PA 164760  209 Sturdy Girl Cycling
14 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  205 TEAM VORTEX

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee