Race Results for
Fremont Peak Hill Climb
San Juan Bautista, CA
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Drummond   Walnut Creek, CA58:11.00 300099  280 
2 Justin Leong   Los Altos, CA60:13.00 280621  279 

Men - Cat 5 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Crossley   44:17.00  42 
2 Cliff Irrebaria   44:53.00  49 
3 John Watkins   Kentfield, CA45:59.00 221286  55 
4 Chris Gros-Balthazard   Mill Valley, CA46:19.00 185560  48 
5 David Palmeri   46:36.00  51 
6 Juan Pablo Rosas   47:09.00  57 
7 Joshua Webb   Lemoore, CA47:19.00 300157  58 
8 Peter Giese   San Francisco, CA48:22.00 323018  46 
9 Trevor Gomes   Lodi, CA48:24.00 321964  47 
10 Mark Smith   Vacaville, CA49:40.00 324970  53 
11 jimmy pham   Martinez, CA51:30.00 322442  52 
12 Vitaly Gashpar   San Francisco, CA54:07.00 273905  45 
13 Michael Loose   Napa, CA55:17.00 266656  50 
14 Yang Tang   57:59.00  54 
15 Meljun Cabarles   60:07.00  40 
16 Sean Dinsmore   60:53.00  43 
17 Guillermo Torres   60:56.00  56 
18 Luciano Rodriguez   1:01:14.00  60 
19 Tim Turnbull   Castroville, CA1:04:20.00 309759  59 
20 Michael Berntsen   1:05:09.00  61 
DNF Randy Franks   Albany, CADNP 297810  44 

Men - Cat 4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Berkman   San Francisco, CA44:00.00 303643  20 
2 Kenneth Spencer   Monte Sereno, CA45:13.00 206881  25 
3 Michael Fairhurst   Denver, CO47:49.00 208361  22 
4 Dylan Drumond   Walnut Creek, CA49:00.00 265912  26 
5 Robert Palassou   Pleasanton, CA49:12.00 288637  23 
6 Aaron Daly   Slidell La52:37.00 261099  21 
7 Matthew Price   Oakland, CADNS 266988  24 

Men - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hanns Detlefsen   Concord, CA45:45.00 208769  101 
2 Emmanuel Billaud   San Mateo, CA48:10.00 289763  100 
3 Douglas Cook   Exeter, CA54:26.00 7642  105 
4 Craig Peters   1:01:11.00  102 
DNF Jonathan Racine   San Jose, CADNS 200129  104 
DNF Alex Peterson   DNS  103 

Men - Cat 4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Farnsworth   Los Gatos, CA48:49.00 11267  687 
2 Tim Sawyer   Santa Cruz, CA49:04.00 31398  690 
3 Glenn Drumond   Walnut Creek, CA50:54.00 274369  695 
4 Alan Weatherall   San Jose, CA51:00.00 233934  693 
5 Scott Martin   Scotts Valley, CA51:04.00 22722  688 
6 G Boyd Tarin   Knightsen, CA52:58.00 252241  691 
7 John Botti   53:51.00  686 
8 Gordon Reese   Walnut Creek, CA54:45.00 198593  689 
9 Paul Vlasveld   San Jose, CA1:11:47.00 271353  692 

Men - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Rossow   Los Gatos, CA42:52.00 232665  334 
2 Bill Loddish   Castro Valley, CA44:32.00 20105  337 
3 Zeke Mostov   San Francisco, CA45:11.00 294912  338 
4 Todd Studenicka   San Jose, CA45:24.00 34489  336 
5 Sean Smith   Davis, CA48:16.00 106890  335 
6 Jason Hanchett   Albany, CA49:00.00 255669  332 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Moore   Sacramento, CA37:49.00 204739  488 
2 Christopher Phipps   San Francisco, CA38:34.00 233623  484 
3 Stephen O'Mara   San Rafael, CA38:35.00 241392  487 
4 Nathaniel English (1 - Cat1)   Berkeley, CA38:40.00 258309  480 
5 Jonathan Moskowitz   Benicia, CA39:38.00 213197  482 
6 James Wingert   San Diego, CA40:29.00 256481  489 
7 Will Riffelmacher   San Francisco, CA40:42.00 230258  485 
8 Christopher Flanagan   San Francisco, CA40:43.00 276118  481 
9 Patrick Zahn   Penngrove, CA44:06.00 142750  486 
10 Nils Tikkanen   Santa Cruz, CA47:37.00 198331  490 
11 Thomas Novikoff (1 - Cat2)   San Jose, CA49:25.00 141331  483 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenon Daly   Oakland, CA40:47.00 205384  
2 Nick Theobald   Burlingame, CA40:48.00 35297  
3 David Levine   Alamo, CA40:49.00 145573  
4 Bradley Hillebrandt   Alamo, CA41:47.00 16219  10 
5 Ken Gallardo   Belmont, CA41:48.00 255453  11 
6 Greg McQuaid   San Francisco, CA43:07.00 249424  
7 Tim Clark   Moss Beach, CA43:08.00 7050  
8 Shon Grabbe   San Jose, CA43:09.00 141499  
9 Douglas Philippone   Washington, DC43:25.00 42635  13 
10 Brock Dickie (1 - Cat3)   Santa Cruz, CA43:42.00 42222  
11 Greg Bloom   Hollister, CA43:44.00 3982  
12 Dirk De Bruyker   San Jose, CA47:44.00 207700  12 
DNF Jason Williams   Chico, CADNS 190700  

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cale Reeder   Albuquerque, NM43:12.00 272237  388 
2 Mark Edwards   Santa Cruz, CA43:13.00 236580  385 
3 Carl Nielson   Danville, CA43:32.00 220548  387 
4 Max Thompson   San Anselmo, CA44:07.00 80642  694 
5 Dan Connelly   San Francisco, CA44:08.00 57307  383 
6 Geoff Drake   Aptos, CA45:34.00 9986  384 
7 Ron Hansen   Lafayette, CA46:18.00 298332  386 
8 Jonathan Sek   San Jose, CA50:59.00 45922  389 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Langley   Santa Cruz, CA49:05.00 20326  562 
2 Gary Broeder   Morgan Hill, CA49:35.00 207471  560 
3 Chris Cerruti   Watsonville, CA49:59.00 198811  561 
4 David Stockwell   San Jose, CA51:14.00 53052  563 
5 Laurance Brooks   56:00.00  564 
DNF Jamie Willin   Redwood City, CADNS 38466  565 

Men - Cat 4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Salameh   Los Altos, CA47:47.00 324130  130 
2 Evan Kapel   Santa Cruz, CA48:10.00 158232  123 
3 Jim Fox   48:29.00  121 
4 Bill Dvorak   48:59.00  120 
5 Kevin McSpadden   Woodland, CA49:02.00 23838  126 
6 Stewart Thompson   Burlingame, CA49:43.00 248731  132 
7 Michael Phelps   Angels Camp, CA51:09.00 272743  128 
8 Christopher Kolm   Moraga, CA52:12.00 254578  124 
9 James Sharp   Winters, CA52:57.00 277576  131 
10 Lloyd Leighton   Yuba City, CA53:28.00 196150  125 
11 Gary Griffin   Boulder Creek, CA54:18.00 254036  122 
DNF Victor Menayan   DNS  127 
DNF Edward Price   DNS  129 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Martinez   Pleasanton, CA51:29.00 273913  582 
2 Laura Schuster   56:26.00  583 
3 Mary Ann Smith   57:52.00  584 
4 Jennifer Kalich   Aromas58:50.00 297754  581 
DNF Shari Countryman   DNS  580 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Levine   Alamo, CA52:39.00 189986  473 
2 Beverly Chaney (1 - Cat2)   Carmel, CA55:21.00 221127  474 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSierra NevadaSpyUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee