Race Results for
The Climber's Trophy
Mountain Dell, UT, UT
(Event Information)
View By:
Time Trial on 09/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hamblin   Orem, UT00:35:16 244351  51 
2 Ronald Peterson   Salt Lake City, UT00:38:38 295947  52 
3 Stephen Bloch   Salt Lake City, UT00:39:11 308373  115 
4 Jacob Hamblin   Provo, UT00:42:19 262588  53 Noble Sports
5 Craig Buchi   Salt Lake City, UT00:51:46 273773  54 Craig's Service Center

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonn Turkington   Alpine, UT00:33:58 219425  59 Canyon Bicycles-Draper
2 Brandon Cross   West Bountiful, UT00:35:04 215775  58 Cole Sport
3 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT00:35:56 298172  61 SLC Bicycle Co.
4 Brandon Judd   Heber, UT00:36:30 289575  60 Skull Candy/JSA Architects
5 Cortlan Brown   Bountiful, UT00:36:40 262949  57 Bountiful Mazda
6 Christopher Putt   Parkcity, UT00:37:47 282625  56 Cole Sport
7 Matthew Snyder   Sandy, UT00:38:26 291439  55 
8 Eric Lamoreaux   Salt Lake City, UT00:38:33 311055  63 Barbacoa-mi Doule
9 Benjamin Bell   Salt Lake City, UT00:38:49 270517  110 Dolce Vita
10 Scott Stack   Salt Lake City, UT00:41:30 250724  62 Team Big Ring-Real Cyclist

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Pack   Taylorsville, UT00:33:48 209573  86 Big Ring / Gym Jones
2 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT00:34:14 237328  85 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bryner   Salt Lake City, UT00:31:10 201017  94 Barbacoa-Mi Duole
2 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:32:07 263132  91 RMCC/Cyclesmith
3 Todd Neumarker   Pleasant Grove, UT00:32:16 259988  93 Bikers Edge/Destination Homes
4 Bradley Gehrig (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT00:32:38 234987  92 Barbacoa-Mi Duole
5 Peter Kuennemann   Salt Lake City, UT00:32:53 19955  87 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
6 Aaron Olsen   Woodscross, UT00:33:35 181440  90 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
7 Julian Fowkes   Salt Lake City, UT00:35:01 274402  112 Canyon Bicycles
DNS Dustin Eskelson   Roy, UTDNS 219289  89 Barbacoa-Mi Duole

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cris Williams   Park City, UT00:34:03 38323  116 Rocky Mountain Spine & Sport -- Jumex
2 Michael Hanseen   Salt Lake City, UT00:36:02 14964  88 Millcreek Bicycles
3 Jon Gallagher   Heber, UT00:37:20 61600  80 Cole Sport

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwaine Allgier (1 - Cat5)   Salt Lake City, UT00:35:10 210238  64 
2 Michael Kracht   Park City, UT00:37:24 271396  67 Church of the Big Ring
3 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT00:40:11 281191  65 Revolution Cafe Rio
4 Patrick Putt   Park City, UT00:41:45 225096  95 Cole Sport
DNS Kenyon Kennard   Provo, UTDNS 279909  66 RMCC/Cyclesmith

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Chauner   Salt Lake Cty, UT00:34:01 6690  111 Barbacoa-MiDoule
2 Shane Powell (1 - Cat4)   Roosevelt, UT00:34:36 225080  77 Powell Ophthalmology
3 Jeff Clawson   Sandy, UT00:34:37 103430  78 Canyon Bicycles - Draper
4 Mark Zimbelman   Provo, UT00:35:04 91557  79 Rocky Mountain Spine & Sport -- Jumex
5 Louis Riel   Salt Lake City, UT00:35:33 157566  76 Canyon Bicycles - Draper
6 Todd Flitton   Kaysville, UT00:35:48 292288  75 
7 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT00:36:13 67936  74 Canyon Bicycles Draper

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:36:22 7974  70 FFKR/SportsBaseOnline.com p/b Tour of Utah
2 Ken Louder (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT00:39:28 179491  72 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour of Utah
3 Shannon Storrud   Park City, UT00:41:19 242162  71 Porcupine Cycling
4 Gary Simmons   Layton, UT00:41:55 199407  69 Bountiful Mazda
5 Dennis Conroy   Salt Lake City, UT00:42:00 309173  73 
6 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT00:42:59 29697  68 Millcreek Bicycles

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Clouse   Park City, UT00:45:16 323978  45 Cole Sport
2 Noah Putt   Park City, UT00:47:32 317194  44 Cole Sport
DNS Gianni Kennard   Provo, UTDNS 279908  46 RMCC/Cyclesmith

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 griffin park   Springville, UT00:37:39 321238  47 

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teal Buchi   Salt Lake City, UT00:38:34 273772  48 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans (1 - Cat1)   Sandy, UT00:36:15 201539  84 Millcreek Bicycles
2 Alison Frye   Salt Lake City, UT00:37:13 247526  83 Ski Utah Cycling Team
3 BREANNE NALDER   Murray, UT00:38:46 263791  81 Ski Utah Cycling Team
4 Megan Hill   Saratoga Springs, UT00:40:30 311104  114 Porcupine Cycling
5 Chantel Thackeray   Murray City, UT00:41:21 249124  82 PCIM

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberta Powers   Draper, UT00:43:18 264964  50 Revolution Cafe Rio
2 Beverly Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lakecity, UT00:44:34 280271  49 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
3 Ann REYNOLDS   00:53:40  113 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie CLOUSE   00:53:30  42 Cole Sport
2 Jenna Gardner   West Jordan, UT00:58:38 276336  43 PCIM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUOREOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee