Race Results for
Menomonee Park Crit by Velo Trocadero
Menomonee Falls, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 35+ Category 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Baisa   Saint John, IN 250430  431 South Chicago Wheelmen
2 Jeff Parker     418 Team Extreme
3 Michael Geitner (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 233888  420 Team Extreme
4 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  401 Velo Trocadero
5 Don Janczak     414 Velo Trocadero
6 David Hudson   Chicago, IL 286044  405 xXx Racing
7 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  439 unattached
8 John Timm   Germantown, WI 209235  416 Team Extreme
9 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  419 Team Extreme
10 Paul Weber   Menasha, WI 129434  440 O2 Cycling
11 John Boudry   Waukesha, WI 285578  409 Team Extreme
13 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  435 Fisher Midwest Road Team
14 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  407 Titletown Flyers Cycling Team
15 Bradley Wells   West Allis, WI 233000  417 Unattached
16 Gregory Francken   Elm Grove, WI 201071  428 Team Wisconsin / MC2
17 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  426 Team Extreme
18 Steve Werner     436 
19 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  415 Team Wisconsin / MC2
20 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  432 Nova Cycle Sports Foundation
21 Bryce Hanna   Chicago, IL 192909  406 xXx Racing
22 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  424 Team Extreme
23 Scott Ertl (2 - Cat4)   Cedarburg, WI 265813  411 Team Extreme
24 Michael Mandli (3 - Cat4)   Germantown, WI 225464  422 Lakes Area Physical Therapy
25 Zeke Stanis (1 - Cat5)   New Berlin, WI 261647  402 Team Extreme
26 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  433 ISCorp Cycling Team
27 Xin Zhang (4 - Cat4)   Pewaukee, WI 292068  437 Unattached
28 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  408 Extreme Ski & Bike
29 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  434 Hampshire Cycle Club
30 Ryan Kresse (2 - Cat5)   Whitefish Bay, WI 266762  425 Unattached
31 Raj Muchhala   Shorewood, WI 239486  403 Unattached
32 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  427 FCA Endurance
33 Jeffrey Robinson   Grafton, WI 289793  430 Unattached
34 Alain De Leon (3 - Cat5)   Milwaukee, WI 271324  441 Unattached
35 Jim Giese   Grafton, WI 256979  413 Team Extreme
36 Tom Verstegen (4 - Cat5)   Mequon, WI 310988  423 Team Geargrinder
37 Eddie Turner   Milwaukee, WI 91546  429 Hampshire Cycle Club
38 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  438 ISCorp Cycling Team
39 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  421 Fisher Midwest Road Team
DNF John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  404 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Christain Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  410 Unattached
DNF Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  412 Team Extreme

Men - Masters 35+ Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  711 ISCorp Cycling Team
2 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  703 Unattached
3 Chris Halverson   Madison, WI 188913  731 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  739 Team Wheel & Sprocket
5 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499  744 Team Type 1
6 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141  714 Lakes Area Physical Therapy
7 Todd Miller (1 - Cat2)   Shorewood, WI 24495  735 BVC/Nomad Cycling
8 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  734 Team Wheel & Sprocket
9 Mike McKenna   Richfield, WI 50145  718 Unattached
10 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  746 WDT-Allvoi International Cycling Team
11 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  721 CZ Velo
12 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  719 Team Wheel & Sprocket
13 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  712 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Eric Knuth   Madison, WI 203995  713 Fisher Midwest Road Team
15 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  738 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  729 Team Chiropractic Partners
17 Tige Prickett   Glendale, WI 150532  728 CZ Velo
18 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  701 Team Chiropractic Partners
19 Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792  707 Velo Trocadero
20 unknown rider     743 
21 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  748 LAPT CC
22 Michael Martens (2 - Cat2)   Grafton, WI 68766  742 BVC/Nomad Cycling
23 David Jablonowski     727 Cafe Hollander RDC
24 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  716 ISCorp Cycling Team
25 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  724 Lakes Area Physical Therapy
26 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  726 CZ Velo
27 John Robertson   Sherwood, WI 59327  715 O2 Cycling
28 Eugene Macken   Milwaukee, WI 91879  745 BVC/Nomad
29 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  709 Team Mack Racing
30 Rudy Byron   Racine, WI 62022  720 Team Chiropractic Partners
31 Bill King   Waukesha, WI 228762  717 ISCorp Cycling Team
32 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  705 Fisher Midwest Road Team
33 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  706 Lakes Area Physical Therapy
34 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  741 Hollander RDC
35 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  736 CZ Velo
36 Michael Mercer (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 148211  725 CZ Velo
37 Matthew Yeakey   Shawano 110582  708 Colavita Racing
38 James Merrifield   Janesville, WI 52315  702 Fisher Midwest Road Team
39 David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127  723 CZ Velo
40 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  722 Lakes Area Physical Therapy
41 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  710 LAPT CC
42 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  732 ISCorp Cycling Team
43 Ben Lund     733 Hollander RDC
44 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  704 Team Chiropractic Partners
45 richard doherty   Shorewood , WI 255728  737 ISCorp Cycling Team
DNF Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  730 BVC/Nomad Cycling
DNF David Mitchell     740 CZ Velo

Men - Masters 35+ Category 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  523 Unattached
2 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  542 Team Chiropractic Partners
3 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  520 Michael's Cycles Team
4 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  524 California Giant Cycling
5 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  522 Team Extreme
6 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  534 Team Extreme
7 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  531 Fisher Midwest Road Team
8 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  510 Hampshire Cycle Club
9 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  530 Lakes Area Physical Therapy
10 Pete Hill (1 - Cat3)   Wheaton, IL 203699  536 Unattached
11 Steve Smith   Wauwatosa, WI 49477  541 Cafe Hollander RDC
12 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  528 Lakes Area Physical Therapy
13 John Svanda   Neenah Wi 278789  540 Lakes Area Physical Therapy
14 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  526 Team Chiropractic Partners
15 Paul Fox   Oconomowoc, WI 214614  505 velo trocadero cycling
16 Jeffrey McKillip (2 - Cat3)   Belmont, NH 219454  543 Team Geargrinder
17 Steven Roeder   Milwaukee, WI 81307  539 Cafe Hollander RDC
18 Darin Chic   Sussex, WI 229777  515 LAPT CC
19 James Broennimann   Fox Point, WI 274295  537 Hollander RDC
20 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  529 Team Chiropractic Partners
21 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  527 TEAM GEARGRINDER
22 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  517 Team Extreme
23 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  507 Team Extreme
24 Jim Giese   Grafton, WI 256979  503 Team Extreme
25 John Timm   Germantown, WI 209235  504 Team Extreme
26 Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376  532 ISCorp Cycling Team
27 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  511 TEAM GEARGRINDER
28 Michael Mandli (1 - Cat4)   Germantown, WI 225464  509 Lakes Area Physical Therapy
29 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  516 Fisher Midwest Road Team
30 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  533 V.C. Bikesport
31 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  525 Lakes Area Physical Therapy
32 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  535 O2 Cycling
33 Voytek Glinkowski     512 WDT International
34 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  521 ISCorp Cycling Team
35 James Merrifield   Janesville, WI 52315  519 Fisher Midwest Road Team
36 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  538 Team Chiropractic Partners
37 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  513 ISCorp Cycling Team
38 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  502 Team Extreme
39 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  514 Hampshire Cycle Club
DNF Scott Ertl (Cat4)   Cedarburg, WI 265813  501 Team Extreme
DNF Jeff Parker     506 Team Extreme
DNF Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  508 Fisher Midwest Road Team
DNF Daniel Schneider   Racine, WI 31695  518 RPM/Hayes Brake Cycling Team
DNF unknown rider     542 

Men - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  113 Team Geargrinder
2 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  122 ISCorp Cycling Team
3 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  109 Team Geargrinder
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  108 Expo Racing
5 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  104 ISCorp Cycling Team
6 Patrick Diamond     112 Geargrinder
7 Greg Krieger   Fort Collins , CO 255039  118 Team Extreme
8 Leif Byrge-Liebig     115 Nova IS Corp
9 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  110 ISCorp Cycling Team
10 Alex Docter   Wauwatosa 291930  120 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Cole McKenna   Elm Grove, WI 309167  114 ISCorp Cycling Team
12 Bo Schinke   Appleton, WI 299034  107 Unattached
13 Nick Furnner   Appleton, WI 276937  106 Team Wheel & Sprocket
14 Matthew Jackson   Cedarburg, WI 294809  117 Team Geargrinder
15 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  103 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  102 ISCorp Cycling Team
17 Theodore Pyzyk     123 Team Geargrinder
18 Mitchell Bogardus     121 
19 Jonathan Marquardt   Appleton, WI 253991  105 Team Wheel & Sprocket
20 Simon Miller   Shorewood, WI 228258  119 ISCorp Cycling Team
21 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  111 TEAM GEARGRINDER
22 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  116 Unattached
DNF Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  101 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  ISCorp Cycling Team
3 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  Baraboo Sharks
4 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  Baraboo Sharks
5 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  Unattached
6 Simon Jones     10 
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  Baraboo Sharks
DNF Chase Osborne   Mequon, WI 299940  ISCorp Cycling Team
DNF Seth Duston   Waukesha, WI 312818  Team Chiropractic Partners

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  945 ISCorp Cycling Team
2 Ben Anderson     937 Team Wisconsin/MC2
3 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  905 velo trocadero cycling
4 Tim Pacholski (1 - Cat2)   Newberlin, WI 246502  925 velo trocadero cycling
5 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  910 Team Wheel & Sprocket
6 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  934 Great Dane Velo Club
7 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  944 Planet Bike
8 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  939 Lakes Area Physical Therapy
9 Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643  909 velo trocadero cycling
10 Daniel Lawrence   Kenosha, WI 224833  921 Dogfish Racing Team
11 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  919 LAPT CC
12 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  924 velo trocadero cycling
13 Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244  923 velo trocadero cycling
14 David Kay   Appleton, WI 130383  916 Great Dane Velo Club
15 Chad Dean   Madison, WI 74509  933 5Nines Cycling
16 Dan Ajer     938 Team Wisconsin/MC2
17 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  931 WDT-Allvoi International Cycling Team
18 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  935 Great Dane Velo Club
19 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  911 Nova IS Corp
20 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  902 Lakes Area Physical Therapy
21 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  936 Team Geargrinder
22 Timothy Clark   Denver Co 225833  928 Colavita Racing
23 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  901 ISCorp Cycling Team
24 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  942 LifeCyclists
25 Carlos Rice   Madison, WI 56438  915 5Nines Cycling
26 Ryan Lent (2 - Cat2)   Watertown, WI 214550  926 Hagens Berman Cycling
27 Andrew Kerr   Saint Charles, IL 66761  914 Village Cyclesport Racing
28 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  920 River Valley Cycling Club- RVCC
29 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  903 Team Geargrinder
30 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  918 LAPT
31 John Robertson   Sherwood, WI 59327  907 O2 Cycling
33 Corey Behrens   Milwaukee, WI 240426  1000 Velo Trocadero
35 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  943 Team Wheel & Sprocket
36 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  929 ISCorp Cycling Team
37 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  932 ISCorp Cycling Team
38 Seth Lenss     917 Title Town Flyers
39 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  906 Team Mack Racing
40 Eugene Macken   Milwaukee, WI 91879  941 BVC/Nomad
41 Mike McKenna   Richfield, WI 50145  908 Unattached
42 David Jablonowski     940 Cafe Hollander RDC
43 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  922 velo trocadero cycling
44 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  927 Great Dane Velo Club
45 Aaron Busche   Wauwatosa, WI 185455  904 Velo Trocadero

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Meinke   Portland, OR 303334  810 Team Pegasus
2 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  802 Team Geargrinder
3 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  820 River Valley Cycling Club- RVCC
4 Seth Lenss     818 Title Town Flyers
5 Bradley Pearson   Janesville, WI 52499  816 Michael's Cycles Team
6 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  804 Team Extreme
7 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  809 CZ Velo
8 Justin Dyszelski   Cudahy, WI 268045  930 ISCorp Cycling Team
9 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  807 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Travis Heller   Parker, CO 264205  808 Team Extreme
11 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  805 O2 Cycling
12 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  801 Team Extreme
13 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  812 Team Pegasus
14 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  819 Team Wisconsin / MC2
15 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  811 ISCorp Cycling Team
16 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  806 O2 Cycling
17 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  817 ISCorp Cycling Team
DNF Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  813 Team Wheel & Sprocket
DNF Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  815 Lakes Area Physical Therapy
DNF Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  821 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 4/5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  224 5Nines Cycling
2 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  249 Team Wheel & Sprocket
3 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  214 Team Geargrinder
4 Jared Craft   Rogers, AR 282380  206 Alberto's Sport
5 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  211 Unattached
6 Nicholas Meyer (1 - Cat5)   Greenfield, WI 303057  221 Unattached
7 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  255 unattached
8 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  215 ISCorp Cycling Team
9 Daniel Pollard   Chicago, IL 289500  219 Spidermonkey Cycling
10 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  238 O2 Cycling
11 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  231 Fisher Midwest Road Team
12 Joshua Wright   Madison, WI 69477  208 Unattached
13 Jesse Lemel (1 - Cat4)   Bayside, WI 292696  237 Team Wheel & Sprocket
14 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  209 Expo Racing
15 Matthew Doede (2 - Cat4)   Marathon, WI 291119  245 University of Wisconsin-Milwaukee
16 Kevin Kelly     236 unattached
17 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI 308086  250 Attitude Sports
18 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  217 Cafe Hollander RDC
19 Joseph Mueller (3 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 257381  258 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Patrick Heath   Madison, WI 229801  247 Brazen Dropouts/Cronometro
21 Christain Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  262 Unattached
22 Paul Weber   Menasha, WI 129434  259 O2 Cycling
23 Max Cayo (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 222900  257 Brazen Dropouts/Cronometro
24 Keith Lawler   Coral Gables, FL 310798  212 Unattached
25 Michael Totoraitis (2 - Cat5)   Milwaukee, WI 303383  222 Unattached
26 Mitchell Bogardus     244 
27 Bradley Byrge     227 unattached
28 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  210 Spidermonkey Cycling
29 Bryce Hanna   Chicago, IL 192909  235 xXx Racing
30 David Hudson   Chicago, IL 286044  234 xXx Racing
31 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  246 O2 Cycling
32 Raj Muchhala   Shorewood, WI 239486  220 Unattached
33 Patrick Diamond     216 Geargrinder
34 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  251 Extreme Ski & Bike
35 Chris Burns   Hartland, WI 276115  229 ISCorp Cycling Team
36 Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342  202 Northbrook Garner Bicycle Club
37 Alex Docter   Wauwatosa 291930  243 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
38 Zeke Stanis (3 - Cat5)   New Berlin, WI 261647  213 Team Extreme
39 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  228 Unattached
40 David Bender   Kenosha, WI 260585  241 Michael's Cycles Team
41 Timothy Rauch     240 
43 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  223 Team Wheel & Sprocket
44 Bill Noel   Lake Geneva 298430  207 Unattached
45 Matthew Comella   Milwaukee, WI 304798  233 Team Pegasus
46 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  218 RPM/Hayes Brake Cycling Team
47 Frederick Derocher     261 unattached
48 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  204 ISCorp Cycling Team
49 Cole McKenna (4 - Cat5)   Elm Grove, WI 309167  225 ISCorp Cycling Team
50 Miles Koller   Shorewood, WI 283250  263 Team Pegasus
51 Thomas Dirksen   Chicago, IL 296259  264 Beverly Bike/VeePak
52 Matthew Sokolowski (5 - Cat4)   Whitewater, WI 272754  205 Team Wheel & Sprocket
53 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  232 Attitude Sports
54 Leif Byrge-Liebig     226 Nova IS Corp
55 Preston Copeland     260 
56 Marcus Traber (5 - Cat5)   Milwaukee, WI 294792  230 Team Pegasus
57 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  201 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
58 Dave Bushey (6 - Cat5)   Milwaukee, WI 313724  256 unattached
59 Kurt Kloba (7 - Cat5)   Cudahy, WI 306640  248 Unattached
DNF Ryan Pokorny   West Bend 306283  203 Team Extreme
DNF Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  239 O2 Cycling
DNF Ross Jacques     242 unattached
DNF Daniel Guse     252 FDL/OSH Cyclery
DNF Brett Schaefer (Cat4)   Minneola, FL 240693  253 Unattached

Women - Women Category 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  313 Team Kenda
2 Krista Baber     314 unattached
3 Janell Glembocki     312 Chiropractic Partners
4 Jennifer Barr   Madison 290604  309 Team Kenda
5 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  310 Team Chiropractic Partners
6 Sara Liebert   Milwaukee Wi 315192  307 
7 Melissa Brown   Appleton, WI 311865  321 Unattached
8 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  305 Velo Trocadero
9 Maria Carlstedt   Mequon, WI 277446  316 Team Geargrinder
10 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  320 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Anna Retzke   Wauwatosa, WI 306396  308 Team Extreme
12 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027  304 velo trocadero cycling
13 Nancy Iglinski   Racine, WI 313432  301 ISCorp Cycling Team
14 Dana Jones     317 Nova IS Corp
15 Abigail Williams   Milwaukee, WI 311443  315 Unattached
16 Molly Dolter     319 unattached
17 Christine Konkol   West Allis, WI 253903  318 ISCorp Cycling Team
18 Amy Osborne   Mequon, WI 310640  302 ISCorp Cycling Team
DNF Laurie Stojanovic   Caledonia, WI 253714  306 velo trocadero cycling

Women - Women - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  606 Team Kenda
2 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  603 ISCorp Cycling Team
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  601 ISCorp Cycling Team
4 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  605 Team Kenda
5 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  604 Planet Bike
6 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  607 Cafe Hollander RDC
7 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  608 Team Chiropractic Partners
8 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  602 Team Kenda

Women - Junior 15-18 Girls - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  311 ISCorp Cycling Team
2 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  303 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Lindsey Coons     unattached

Women - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  803 ISCorp Cycling Team

Women - Cat 4/5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
42 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  254 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFCUORESpyShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee