Race Results for
Road Apple Rally
Farmington, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1546.05Jake Yackle   Reno, NV1:02:55.40 307192  27 
1502.10Nye Yackle   Reno, NV1:14:40.95 307201  26 
2Blake McGee   2:13:09.10  54 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Devin Feilen   1:09:15.00  244 
2556.67Evan Clouse   Park City, UT1:12:13.00 323978  110 
3Keiran Eagen   1:19:14.05  159 
4Carter McGee   1:38:24.25  55 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Riley Wanzek   1:13:00.20  101 
2Ohlin Skeen   Alto, NM1:18:55.70 309760  156 

Men - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jonah McGee   1:06:20.00  198 
2Dylan Blair   1:08:07.10  134 
3590.00Henry Larson   Durango, CO1:10:46.40 312378  136 

Men - Cat 3 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Galen Blair   1:02:52.00  133 
2Alex Schoneseiffen   1:06:46.65  63 

Men - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Chavez   1:23:41.30  211 
2Ryan Cleveland   Durango, CO2:16:19.70 210683  234 

Men - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Orrin Billy   1:09:12.40  120 
2Brian Petracca   1:16:56.95  171 
3Wade Elftman   1:26:19.90  250 
4John Gabaldon   1:27:20.50  72 
5Adam Buchanan   1:31:27.80  140 

Men - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Anderson   1:07:01.75  111 
2Aaron Rogers   1:11:54.70  145 
3Jared Lee   1:16:11.45  187 

Men - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gilbert Sanchez   1:15:48.80  206 
2Kary King   1:15:50.00  209 
3Shote Forrester   1:17:26.20  113 
4Benjamin Way   1:21:35.15  84 
5Jude Gabaldon   1:27:20.70  75 

Men - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Heslin   1:09:46.70  181 
2Brent Barrow   1:14:28.30  115 
3Chris Yazzie   1:20:09.10  190 
4Shane Quintana   1:22:20.20  69 
5Thomas Ray   1:28:42.35  218 
6Sean McAtasney   1:31:24.75  100 

Men - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Schornack   1:11:50.80  87 
2David West   1:17:43.60  248 
3590.00David Skeen   Alto, NM1:18:57.90 107589  157 

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Otteson   1:07:56.25  106 
2Art Morganti   1:10:00.00  207 
3Lloyd Percell   1:13:17.85  36 
4Gary Peters   1:14:42.70  123 
5Phillip A. Radcliff   1:15:54.95  17 

Men - Cat 3 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Art Meyer   1:09:15.00  186 
2550.00Bob Franklin   Taos, NM1:10:26.85 259763  66 Team F.I.Taos
3John Hocker   1:22:41.90  53 
4Wayne A. Johnston   1:23:21.00  43 
5Al S. Romero   1:35:43.95  90 
6Noel Drury   1:42:32.55  67 

Men - Cat 2 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephan Davoust   Durango, CO2:08:00.70 264191  161 
2Orion Staples   Losalamos, NM2:08:37.60 291769  112 

Men - Cat 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1tyler brickle   Durango, CO2:32:56.55 310909  220 
2Jonathan Lauber   4:06:02.65  142 

Men - Cat 2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Brian Morra   Moscow, ID1:58:38.70 288069  238 
2548.33Robbie Jones   Golden, CO2:02:48.75 284880  233 Fort Lewis College
3556.66Ian Gordon   Wakefield, RI2:04:00.60 194006  229 Fort Lewis College
4564.99Ben Stalker   Durango, CO2:06:20.80 252617  237 Fort Lewis College
6573.32Gregory Sevick   Durango, CO2:12:53.95 326782  231 
7581.65Aaron Canale   Annapolis, MD2:34:13.10 274814  239 Annapolis Bicycle Racing Team
8589.98Tyler VanRiper   Albuquerque, NM2:34:45.90 327276  126 
DNFAllerton Johnson   Durango, CO 176762  236 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darin Baer   La Canada, CA2:15:32.45 252323  230 Fort Lewis College
2Joshua Torres   Belen, NM2:37:53.60 263161  89 

Men - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Maddux   2:07:28.35  86 
2547.14Donald Mercer   Albuquerque , NM2:08:36.55 314830  172 
3Robin Johnson   2:11:13.00  42 
4Randy John Jr   2:23:45.10  185 
5James Simmons   2:29:39.40  
6Andrew Yazzie   2:31:03.95  204 
7Eldon Foster   2:32:37.00  195 
8Brad Barrow   2:52:01.95  179 

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.40Manny Gallegos   Austin, TX2:06:58.65 256128  68 
2510.27Michael Barrow   Las Cruces, NM2:12:48.35 301638  178 
3Aviad Cahana   2:14:29.30  95 
4Bryan Struve   2:16:30.10  23 
5569.88Byron McGee   La Plata2:23:20.60 287784  213 Durango Wheel Club
6Bryce Richardson   2:29:29.20  24 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Prudler   2:15:24.05  
2Cameron Garrett   3:16:04.45  241 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.66Hugh Selby   Los Alamos, NM2:03:35.15 102615  155 COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
2Ryan Martin   2:08:32.70  40 
3Michael Hurst   2:09:45.00  191 
4Gregory Mehojah   2:14:10.40  25 
5John Brace   2:15:56.95  205 
6Gerald Jacquez   2:17:16.95  76 
7550.94Robert Phillips   Fort Worth, TX2:18:03.30 141157  37 
8555.82James Love   Albuquerque, NM2:18:13.30 277227  215 
9Eric Brown   2:23:28.75  168 
10Fabio Wen   2:23:29.40  165 
11Cody Thurston   2:25:44.95  59 
12Jeff Kaminski   2:40:42.70  61 
13580.22Rick Bennett   Farmington, NM2:58:16.15 336424  180 
14Sean Wilson   3:03:52.40  
15Zachary Wei   3:07:35.80  28 
DNFMatthew Arviso     64 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Upshaw   Durango, CO2:02:54.50 123287  119 
2Trent Hart   2:14:39.00  
3Troy Hunt   2:14:54.10  81 
4Tarik Saleh   Los Alamos, NM2:15:15.50 106920  188 

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.82Richard Capener   Albuquerque, NM2:03:59.45 309900  88 
2454.17dustyn ladewig   Albuquerque, NM2:11:35.60 299796  70 Sport Systems Mountaintop Cycling
3Mike Moreland   2:18:13.50  246 
4Mark Schwab   2:25:02.25  137 
5Ronald Bli   2:26:42.50  22 
6Radovan Anzulovic   2:32:23.00  12 
7Jon Bock   2:38:43.40  65 
8Victor Worth   2:39:51.95  80 
9Michael Dodds   2:41:17.35  243 
10552.97Lance Winebrenner   Ruidoso, NM2:48:14.25 309691  174 
11Zip Macrae   2:52:43.70  121 
12Ricci Wilson   2:54:04.10  103 
13Joseph Szekely   3:19:39.50  14 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ted Compton   2:03:25.50  150 
2Shane Stilwell   Sierra Vista, AZ2:20:57.85 155240  130 
3Delwyn Werito   2:26:24.55  141 
4Kurt Blair   2:30:16.60  132 
5JJ Torres   Belen, NM2:36:14.40 308643  127 
6Matt Leo   2:36:17.10  216 
7Jamie Seegert   2:48:38.10  19 

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.73Carlos McGarity   El Prado, NM2:09:55.75 295532  105 Team F.I.Taos
2Derrick Nickel   2:14:09.75  200 
3498.11Reid Ackerman   Aztec, NM2:14:37.65 79924  35 
4510.30David Jordan   Albuquerque, NM2:23:42.95 18272  94 
5Robert Pope   2:32:08.85  138 
6Jubenal Reyes   2:33:37.75  256 
7Bob Davoust   2:34:11.35  162 
8Eric Brantingham   2:41:21.20  
9Vincent Hinman   2:43:27.80  30 
10Robert Grona   3:21:23.45  135 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Walecki   2:01:15.45  118 
2Aaron Countryman   Farmington, NM2:04:12.95 182190  116 
3Billy Schaaphok   Farmington, NM2:05:30.20 325104  52 
4William Herringer   Durango, CO2:06:06.10 118110  49 

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dick Newson   2:22:01.00  20 
2Steve Harmon   2:23:15.50  62 
3532.71Kerry Crockett Howard   Albuquerque, NM2:26:39.85 94687  71 Sport Systems Cycling Club
4Dennis Williams   2:29:29.50  182 
5539.45Jim Pitkin   Murray, UT2:32:04.15 167839  29 
6Alan Hunter   2:32:26.75  39 
7Lewis Toledo   2:32:45.35  104 
8Wilbur Tso   2:34:05.60  11 
9552.93Rich Larson   Durango, CO2:34:12.55 302077  139 
10Jay Eagen   2:35:22.50  158 
11Gary Hanna   2:43:31.75  33 
12563.04Stephen Autry   Durango, CO2:43:36.50 172808  93 Durango Wheel Club
13Dan Sundt   2:44:23.30  170 
14Dave Bode   2:44:52.90  99 
15Eric Bock   2:50:28.60  10 
16576.52Michael Sullivan   Albuquerque, NM2:59:18.80 182152  15 
17Daniel Debrick   3:12:07.80  212 
18Keith Johnson   3:23:28.85  73 
19Michael Ro   3:47:15.00  242 
20Tim Spicer   3:54:31.95  21 
DNFJerry Van Riper     125 

Men - Cat 2 - Singlespeed - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Martin   2:03:30.30  153 
2Mike Ulrich   2:29:51.80  143 
3Mike Davila   2:32:05.85  48 
4John Hines   2:48:06.80  163 

Men - Cat 2 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Dunn   2:23:11.25  173 
2Bart Womack   2:48:48.80  147 
3573.34Stuart Penner   Rio Rancho, NM2:54:02.85 261999  38 
4Bill Enenbach   4:00:50.90  18 

Men - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Yu   Elpaso, TX2:01:48.80 306674  56 
2Chase Martinson   Roswell, NM2:19:13.25 309688  144 

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grady James   Durango, CO1:56:04.60 200442  114 Fort Lewis College
2Luke Ramseth   Colfax, CA2:08:30.90 208152  232 Adventures Edge

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.45Nathan Brown   Boulder, CO1:52:59.40 207512  50 
2496.23Jeremy Bradley   Albuquerque, NM2:08:01.20 276613  152 
3David Finocchio   2:13:23.35  164 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.20Gene Hilton   Farmington, NM1:54:43.15 16244  16 
2483.65Douglas Herington   Farmington, NM2:07:09.70 260817  146 
3519.10Michael Wagener   Taos, NM2:07:58.25 279657  74 Team F.I.Taos
4554.55Greg Dougherty   Indianapolis, IN2:09:47.10 9886  96 
5Hector Cruz   2:09:59.90  247 

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.14Matthew McGee   N. Las Vegas, NV1:53:49.70 80417  183 Mandalay Bay/McGhie's
2502.57Gregory McGee   Albuquerque, NM1:59:05.30 116118  
3590.00Jacob Gonzales   Taos, NM2:03:42.30 245268  210 Team F.I.Taos

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1437.50Kenny Wehn   Durango, CO1:53:17.00 37549  122 Colavita Racing, Inc.
2485.09Gaige Sippy   Durango, CO1:53:28.20 32817  197 Durango Wheel Club
3532.68T Clay Moseley   Los Alamos, NM2:04:50.80 25211  107 
4580.27Judge Dobrient   Dallas, TX2:08:33.70 102481  194 

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1451.04Rich Walters   Albuquerque, NM1:58:23.00 95845  108 Sport Systems Mountaintop Cycling
2520.52Andrew Ferguson   Durango, CO2:05:04.20 172968  92 Durango Wheel Club
3590.00James Deaton   Durango, CO2:32:29.40 8974  

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.60Michael Carpenter   Farmington, NM1:58:47.20 6215  184 Durango Wheel Club
2Wienburger Ralph   2:04:23.00  13 
3504.00Mike Slattery   Albuquerque, NM2:04:37.00 32907  217 
5521.20David Hughes   Albuquerque, NM2:13:50.40 113667  151 
6538.40Jan Bear   Santa Fe, NM2:15:12.40 237003  78 
7555.60Pat Caldwell   Albuquerque, NM2:15:56.20 122977  124 
8572.80Ken Gauthier   Pittsfield Ma2:16:17.95 221507  60 
9590.00Tim Reifschneider   Nokomis, FL2:26:59.70 29473  32 Durango Wheel Club

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1268.59Travis Brown   Durango, CO1:45:54.50 5171  102 
2286.70Joseph Thompson   Durango, CO1:46:03.00 185428  149 
3304.81Colton Andersen   Durango, CO1:49:29.75 301174  226 
4322.92Greg Lewis   Durango, CO1:49:55.30 180506  169 
5341.03Dylan Stucki   Durango, CO1:50:38.85 192016  224 IF Racing
6359.14Lucas Perez   Durango, CO1:50:51.70 264816  235 
7Roland Gonzalez   1:51:23.55  167 
8395.36Trevor Downing   Durango, CO1:52:57.75 161859  223 
9413.47Sem Gallegos   El Paso, TX1:59:48.05 233198  57 NRC/PedalMasher
10431.58Cameron Brenneman   Santa Fe, NM2:01:55.75 4755  91 
11449.69Alex Howard   Durango, CO2:04:36.70 230625  227 
12467.80Nate Byrom   Penn Valley, CA2:06:20.55 237491  219 Nevada Union Mt Bike Club

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Camryn Sippy   1:26:15.40  202 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ellen Campbell   1:26:17.15  166 

Women - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sedona Guthrie   1:19:13.25  249 

Women - Cat 3 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brooke Thurston   1:25:14.00  58 

Women - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Je ica Dougherty   1:46:52.60  97 

Women - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Valeriane Wilson   1:28:09.90  
2Debbie Hart   1:46:13.20  31 

Women - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Cindy Silva   Albuquerque, NM1:10:47.45 299700  85 Nob Hill Velo
2565.00Sarah Fair   Albuquerque, NM1:21:14.50 273218  82 Nob Hill Velo
3Andrea Vigil   1:40:55.55  45 

Women - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Donna James   1:21:15.15  44 
2Mary Polino   1:26:18.20  203 

Women - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Janet Peterson   1:16:40.00  201 
2Susan McClure   1:28:41.80  193 

Women - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Donna Yackle   1:09:10.00  192 
2Patti Glover   1:29:25.65  79 

Women - Cat 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cady Simpson   2:39:13.45  47 
2547.80Matilda Field   Durango, CO2:40:35.20 303435  221 
3590.00Ashley Stilwell   Sierravista, AZ2:48:33.30 304903  131 

Women - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dana Alia   Durango, CO2:04:24.25 197458  222 Fort Lewis College
2Black Lauren   2:39:50.90  34 
3Elizabeth Lopez   3:08:13.60  154 
4Cristin Leimer   3:37:59.40  128 

Women - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Liz Barrow   Las Cruces, NM2:48:20.90 310036  177 

Women - Cat 2 - Singlespeed - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Albright   3:08:40.00  175 

Women - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelley Hermsen   Scottsdale, AZ3:54:32.80 279738  196 

Women - Cat 2 - Singlespeed - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Evelin Eichler   El Paso Tx, TX2:38:41.40 236623  160 

Women - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meli a Countryman   2:38:39.30  117 
2Sherry Schaaphok   2:38:50.10  51 

Women - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ3:10:27.35 267760  225 Sugar Cycles

Women - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaila Hart   Durango, CO2:11:35.35 264272  189 Durango Devo

Women - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn Feller   Durango, CO2:23:30.95 99913  199 Durango Wheel Club

Women - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caroline Colonna   Taos, NM2:16:42.00 117084  208 Team F.I.Taos

Women - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Bear   Santa Fe, NM2:30:12.90 82996  77 New Mexico Spokette Racing Team

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nina Baum   Albuquerque, NM2:04:11.00 180986  176 
2Shannon Gibson   Durango, CO2:10:13.55 156279  83 

Women - Cat 3 - Junior - 10 & Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie Clouse   Park City, UT1:23:58.15 332072  109 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee