Race Results for
Jesuit Ranger Roundup
Celina / Collin County, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Women Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Sieja   Trophy Club, TX 286264   
3 Megan Baab   Euless Texas  240318   
4 Lindsay Shafer   Dallas, TX 295904   
5 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   
6 Katja Keinicke   Dallas, TX 273706   
7 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
8 Tricia Weir   Plano, TX 272297   
9 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   

- Women Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Lagoudas   Cambridge, MA 307856   
2 Ashlea Britton   Denton Texas 308021   
3 Sarah Simmons   Katy, TX 305768   
4 Krysta McKinnon   Lubbock, TX 305272   
5 Katherine Brown   Austin, TX 301241   
6 Danielle Botello   Austin, TX 289149   
7 Courtney Lang   Benton, LA 295239   
8 Angela Man   Houston, TX 288708   
9 Joscelyn Meijas      
10 Samantha Steelman   Collegestation, TX 309400   

- Women Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Lagoudas   Cambridge, MA 307856   
2 Ashlea Britton   Denton Texas 308021   
3 Sarah Simmons   Katy, TX 305768   
4 Krysta McKinnon   Lubbock, TX 305272   
5 Katherine Brown   Austin, TX 301241   
6 Danielle Botello   Austin, TX 289149   
7 Courtney Lang   Benton, LA 295239   
8 Angela Man   Houston, TX 288708   
10 Samantha Steelman   Collegestation, TX 309400   

- Mens P-1-2-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KOLT Bates    19880403   
2 DAVID Artega   Duncanville, TX 276550   
3 Nick Kiernon   Euless, TX 95282   
4 Brett Crosby   Dallas 69378   
5 Chris Hamilton   Dallas, TX 189253   
6 Ryan Fiddler   Stillwater, OK 202325   
7 STEVEN Weber   Mckinney, TX 50855   
8 Chris Powers   Flower Mound, TX 63195   
9 Jesse Moran   Mansfield, TX 195071   
10 Robert Snedden   Dallas, TX 272911   
11 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   
12 Collin Davis   Euless, TX 225276   
13 Max Miley   Allen, TX 24324   
14 Jake Boone   Hurst, TX 284344   
15 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   
16 Nick Boulle   Dallas, TX 291724   
17 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   
18 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   
19 John McAlister   Fort Worth, TX 206241   
20 Richard Welch   Southlake, TX 163133   
21 Joseph Howell   Dallas, TX 126617   
22 Art Exam   Benbrook, TX 11120   
23 Ken Kristofek   Dallas, TX 306102   
24 Phillip Wilson   Stillwater, OK 271275   
25 David Hassan   Flower Mound, TX 186361   
26 Dan Harm   Seattle 209022   
27 Mike Brown   Dallas, TX 60849   
28 Robert Lange   Fairview, TX 238220   
29 Corey Ray   Coppell Texas 157827   
30 Greg Phillips   Trophy Club, TX 229719   
31 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
32 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   

- Men Collegiate D

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Charlie Decker      
3 James Gonzales      
4 Justin Buchanan      
5 Sergio Salazar      
6 Carl Stroud      
7 Philip Barrington      
8 Jasper Yan      
9 Yuekai Sun      
10 David Kao      
11 Scott Ebbert      
12 Time Drayna      
13 Mark Knight      
14 Scott Hatcherson      
15 Cody Hale      
16 Andrew Draper      
17 Brian Hare      
18 Yuekai Sun      
19 Jesy A. Espinosa Cruz      
20 Boyd Russell      
21 Jeremy Dunn      
22 James Snodgrass      
23 Sibuiso Mabuza      

- Men Collegiate C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Fain   Denver, CO 282034   
2 Brett Bolden   Baton Rouge, LA 308589   
3 Samuel Leblanc   Kenner La 301474   
4 Zack Paetzold      
5 Mark Primeaux   Baton Rouge, LA 308465   
6 David Migl   Brookline, MA 301971   
7 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   
8 Kyle Springer   Lubbock, TX 305613   
9 Daniel Antworth   Greenville, SC 183372   
10 Chris Standley   Katy, TX 283018   
11 Benjamin Silva   College Station, TX 301234   
12 David Migl   Brookline, MA 301971   
13 Jarrett Wilson   Dallas, TX 307017   
14 Peter Hokanson   Houston Tx 293022   
15 Aaron Lively   Stillwater, OK 266208   
16 Trey Flores      
17 James Rosenbaum   Flower Mound, TX 305639   
18 Oliver Rivera   Houston, TX 291891   
19 Gene Dan   Houston, TX 307988   

- Men Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Bracey   Wichita Falls, TX 252201   
2 Brennan Percy   Chico, CA 193177   
3 Andrew Carlberg   Seattle, WA 283020   
4 Kenneth Day   Houston, TX 282890   
5 Austin Roberts   Norman 195235   
6 Aiar Ghelber   Houston, TX 278109   
7 Matthew Sauls   Mckinney, TX 199314   
8 Ben Davis   Spring, TX 297902   
10 Zane Lybrand   Collegestation, TX 289421   
11 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   
12 Daniel Duryea   Golden, CO 297684   
13 Pierce Young   Houston, TX 288343   
14 Josh Geisinger   Austin, TX 269029   
15 Jacob Dodson   Austin, TX 272578   
16 Mark Leaseburge   San Antonio, TX 262257   

- Men Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexi Martinez   Costa Mesa, CA 190569   
2 Greg Hercules   Bryan, TX 260061   
3 Todd Elenz   Salem, OR 185341   
4 Shane Haga   Colorado Springs, CO 249581   
5 Danny Robertson   Rolling Meadows, IL 256071   
6 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   
7 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   
8 Tom Schafer   Mount Vernon Wa, WA 241634   
9 Sean Kearns   Greenwood Village, CO 260571   

- Men 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McCarver   Odessa, TX 281121   
2 Mike Steeves   Garland, TX 72640   
3 Josh Clark   Fort Worth, TX 153682   
4 Craig Morgan   Allen, TX 280385   
5 David Garrett   Mc Kinney, TX 223677   
6 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   
7 Tim Kolb   Mckinney, TX 302041   
8 Bert Herrington   Fort Worth, TX 272215   
9 D.c. Sauter   Dallas, TX 245035   
10 Greg Mead   Royse City, TX 214051   
11 Brian Gilbert (1 - Cat5)   Prosper, TX 304751   
12 Don Campbell   Dallas, TX 240491   
13 Theron Sweet   Austin, TX 255241   
14 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
15 Jon Rhodes   Mckinney, TX 219918   
16 John Garrett   Dallas, TX 254403   
17 Mike Lavey   Plano 163513   
18 Rick Jespersen   Lorena, TX 296578   
19 Brian Fitzpatrick (2 - Cat5)   Mckinney, TX 284770   
20 Anthony Marlar   Fort Worth, TX 268358   
21 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   
22 Jason Ross   Heath, TX 273121   
23 David Rhodes      
24 Brian Wolfe   Mc Kinney, TX 282092   
25 John Boothe   Mabank, TX 255692   
26 Mark Medici   Allen, TX 278833   
27 Ty Harless   Rockwall, TX 64727   
28 Steve Conry   Flower Mound, TX 295129   
29 Scott Mabry   Magnolia, TX 299872   
30 Jeff Ellis   Frisco, TX 222836   
31 Rob Adams   Fredericksburg, TX 284277   
32 Marc Parlette   Allen, TX 295211   
33 Timothy Knowles   Little Elm, TX 296582   
34 David Swanson   Dallas, TX 219884   
35 Terry Stewart   Allen, TX 281811   
36 Alan Charley   Spring, TX 216619   
37 Francisco Espinosa      
38 Kevin Hill   Krugerville, TX 235080   

- Men 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gensch   Tyler, TX 226053   
2 Glen Love   Allen, TX 243668   
3 Adam Allen   Austin, TX 212221   
4 Alan Good   Stillwater, OK 13637   
5 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
6 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   
7 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   
8 Lee Eldridge   Dallas, TX 177774   
9 Neal Alto   Dallas, TX 272808   
10 Rich Miller   Dallas, TX 113870   
11 Frank Cusimano   Richardson, TX 301599   
12 Todd Farrell   Keller, TX 103971   
13 Aaron Nelson   San Antonio, TX 225020   
14 Ben Sewell   Dallas, TX 177629   
15 Larry Decicco   Dallas, TX 286286   
16 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   
17 Trevor Rigby   Mckinney, TX 58819   
18 Joshua Ballard   Anna Il 177319   
19 Stephen Davidson   Albuquerque, NM 87226   
20 Randy Wallis   Fort Worth, TX 59196   
21 Gregory Dombrowski   Laredo, TX 48709   
22 Jeff Fene   Corinth, TX 188237   
23 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
24 Stan Phillips   Fort Worth, TX 141157   
25 Jeffrey Bauer   Broomfield, CO 79049   
26 Michael Slaughter   Dallas, TX 96437   
27 Jason Butle   Austin, TX 251925   
28 Steve Stewart   Dallas, TX 168629   
29 Bryan Carlson   Fort Worth, TX 68042   
30 Mike McCrary   Aubrey, TX 287930   
31 Gregory Dombrowski   Laredo, TX 48709   
32 Marco Corsi   Allen, TX 261317   
33 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   
34 Steve Sterling   Allen, TX 255810   
35 Jacob White   Pauls Valley, OK 272180   
36 Roland San Miguel   Corinth, TX 296246   
37 Jerry Roush   Richardson, TX 141318   
38 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   

- Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
3 Curtis Palmer   Palmer, TX 175479   
4 Jeff Burnett   Keller, TX 5564   
5 Robb Bush   Austin, TX 245682   
6 Mike Reade   Granbury, TX 49894   
7 Danny Rangel (1 - Cat4)   Watauga, TX 228745   
8 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
9 Mark Littell   Garland, TX 47431   
10 Dave Parks   Dallas, TX 45770   
11 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   
12 Clay Thompson   Van Nuys, CA 19240   
13 Bruce Trego   Heath, TX 128605   
14 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   
15 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyCUOREBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee