Race Results for
Great Dane Velo Club Spring Race #1
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/11/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  210 Velo Trocadero
2 David Blomme   Madison, WI 244805  235 Fisher Midwest Road Team
3 James Buckley   De Pere, WI 226361  209 Colavita
4 William Koch   Wauwatosa, WI 282342  213 CZ Velo
5 Scott Ertl (1 - Cat4)   Cedarburg, WI 265813  228 Team Extreme
6 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  200 Fisher Midwest Road Team
7 Michael Geitner (2 - Cat4)   Mukwonago, WI 233888  211 Team Extreme
8 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  196 California Giant Cycling
9 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026  227 Team Extreme
10 John Timm   Germantown, WI 209235  206 Team Extreme
11 andrew feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  195 TEAM GEARGRINDER
12 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  197 Team Extreme
13 Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  215 Bicycle Heaven
14 Greg Blake     233 
15 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  208 TEAM GEARGRINDER
16 Tim Hacker   Madison, WI 301570  234 Planet Bike
17 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  194 Team Wheaton Franciscan Healthcare
18 Chip Camillo   Madison, WI 211962  232 Flying Bobcats
19 Tom Starr   Oregon, WI 123474  202 MadCity Velo Club
20 David Studner   Madison, WI 132116  207 Fisher Midwest Road Team
21 Gary Snorek   Sauk City , WI 184135  220 Flying Bobcats
22 Christian Gridley (3 - Cat4)   Madison, WI 312788  219 
23 Tim Bangert   Gilberts, IL 309306  203 PSIMET Racing
24 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  204 Hampshire Cycle Club
25 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  236 ISCorp Cycling Team
26 Dave Bednarek (4 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 259829  231 Attitude Sports
27 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  198 Titletown Flyers Cycling Team
28 Michael Mandli (5 - Cat4)   Germantown, WI 225464  212 Lakes Area Physical Therapy
29 Christopher Larson     229 
30 Glen Jones   Madison, WI 237780  222 Brazen Dropouts/Cronometro
31 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  205 Fisher Midwest Road Team
32 Scott Kremer   Black Earth, WI 290230  193 Great Dane Velo Club
33 Bradley Wells   West Allis, WI 233000  225 Unattached
34 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  218 Flying Bobcats
35 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  201 ISCorp Cycling Team
36 Paul Weber   Menasha, WI 129434  237 O2 Cycling
37 Peter Kazaks (1 - Cat5)   Shorewood, WI 297647  214 Unattached
38 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  224 Team Geargrinder
39 Eddie Turner   Milwaukee, WI 91546  230 Hampshire Cycle Club
40 David Vogt (2 - Cat5)   Fitchburg, WI 252770  217 Flying Bobcats
41 Thomas Kmezich   Glendale, WI 280312  192 Hampshire Cycle Club
DNF Eric Burton     199 
DNF Christain Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  216 Unattached
DNF Peter Botham   Barneveld, WI 288529  226 Unattached
DNF David Hudson   Chicago, IL 286044  223 xXx Racing
DNF Kristoffer Puddicombe   Milwaukee, WI 278935  221 Team Pegasus

Men - Masters Category 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  21 Unattached
2 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  10 Unattached
3 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  40 Team Extreme
4 Charles McFarland   Madison, WI 166045  36 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Chris Gola   Chicago, IL 251363  WDT International Cycling Team
6 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  28 Hampshire Cycle Club
7 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  24 Fisher Midwest Road Team
8 David Greenblatt (1 - Cat3)   Madison, WI 72993  Fisher Midwest Road Team
9 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  Michael's Cycles Team
10 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  37 Hollander RDC
11 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  California Giant Cycling
12 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  16 Team Extreme
13 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  12 Hampshire Cycle Club
14 Michael Geitner (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 233888  41 Team Extreme
15 Rudy Byron   Racine, WI 62022  42 Team Wheaton Franciscan Healthcare
16 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  19 Team Chiropractic Partners
17 John Svanda   Neenah Wi 278789  39 Lakes Area Physical Therapy
18 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  14 ISCorp Cycling Team
19 Darin Chic   Sussex, WI 229777  35 LAPT CC
20 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  25 Team Extreme
21 Matthew Prest   Verona, WI 65954  45 5Nines Cycling
22 Tom Starr   Oregon, WI 123474  27 MadCity Velo Club
23 John Timm   Germantown, WI 209235  33 Team Extreme
24 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  18 Fisher Midwest Road Team
25 Dale Kittleson (2 - Cat3)   Janesville, WI 239378  31 Janesville Velo Club
26 Russ Damhoff   Dixon, IL 52698  Unattached
27 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  22 ISCorp Cycling Team
28 Michael Mandli (2 - Cat4)   Germantown, WI 225464  43 Lakes Area Physical Therapy
29 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  15 velo trocadero cycling
30 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  23 Team Extreme
31 Anthony Phillips (3 - Cat3)   Hartland, WI 231191  Lakes Area Physical Therapy
32 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  32 O2 Cycling
33 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  17 Titletown Flyers Cycling Team
34 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  Team Extreme
35 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  Team Chiropractic Partners
36 David Studner   Madison, WI 132116  34 Fisher Midwest Road Team
37 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  44 5Nines Cycling
38 Keith Dalby   Madison, WI 79086  29 Fisher Midwest Road Team
39 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  20 Team Wheel & Sprocket
40 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  30 Fisher Midwest Road Team
41 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  Team Chiropractic Partners
43 Voytek Glinkowski     26 WDT International
43 James Buckley   De Pere, WI 226361  38 Colavita Racing
44 James Merrifield   Janesville, WI 52315  11 Fisher Midwest Road Team
DNF Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  137 ISCorp Cycling Team

Men - Masters Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  641 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  654 LAPT CC
3 Patrick Loney   Madison, WI 21508  620 Great Dane Velo Club
4 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  602 Great Dane Velo Club
5 Robert Downs   Madison, WI 9947  649 Planet Bike
6 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  609 ISCorp Cycling Team
7 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  637 Team Wheel & Sprocket
8 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  657 Team Wheel & Sprocket
9 James Moore   Greenville, WI 208911  651 River Valley Cycling Club- RVCC
10 Eric Knuth   Madison, WI 203995  607 Fisher Midwest Road Team
11 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  617 Lakes Area Physical Therapy
12 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  605 Unattached
13 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  622 CZ Velo
14 Paul Nilsen   Madison, WI 117358  625 Brazen Dropouts
15 Todd Miller (1 - Cat2)   Shorewood, WI 24495  608 Badger Velo Club
16 Ryan Zook   Naperville, IL 63700  628 Club Bicicletta
17 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  635 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
18 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  631 WDT-Allvoi International Cycling Team
19 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596  633 Michael's Cycles Team
20 Mark Dolin   Janesville, WI 9724  623 LAPT CC
21 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  646 Team Chiropractic Partners
22 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  653 Great Dane Velo Club (GDVC)
23 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141  624 Lakes Area Physical Therapy
24 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  656 LAPT CC
25 Gene Tolli   Albany, WI 83764  645 CZ Velo
27 John Robertson   Sherwood, WI 59327  621 Unattached
28 Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  616 Spring Street Sports
29 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  632 Team Wisconsin / MC2
30 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  613 Team Chiropractic Partners
31 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  610 Planet Bike
32 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  601 Team Chiropractic Partners
33 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  636 Team Wheel & Sprocket
34 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866  615 Planet Bike
35 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  619 Century Road Club Of America
36 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  639 Unattached
37 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  647 CZ Velo
38 Voytek Glinkowski     629 WDT International
39 richard doherty   Shorewood , WI 255728  611 ISCorp Cycling Team
40 Michael Mercer   Milwaukee, WI 148211  638 CZ Velo
41 Richard Protasiewicz   Wauwatosa, WI 28762  660 Cafe Hollander RDC
42 Chad Boyles   Pewaukee, WI 99459  644 BVC/Nomad Cycling
43 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  634 CZ Velo
44 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  658 CZ Velo
45 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  626 Team Geargrinder
46 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309  968 Great Dane Velo Club
47 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  652 River Valley Cycling Club- RVCC
48 Dale Humphrey   Verona, WI 103842  659 Fisher Midwest Road Team
49 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  606 Fisher Midwest Road Team
50 Randall Peterson (1 - Cat1)   Platteville, WI 81118  618 Momentum Bikes
51 Bill King   Waukesha, WI 228762  640 ISCorp Cycling Team
52 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  642 ISCorp Cycling Team
54 James Merrifield   Janesville, WI 52315  603 Fisher Midwest Road Team
55 Chris Gola   Chicago, IL 251363  648 WDT International Cycling Team
56 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  604 Team Wheel & Sprocket
57 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  630 Lakes Area Physical Therapy
DNF Brian Janssen   Milwaukee, WI 192576  612 Colavita Racing
DNF John Peret   Hartland, WI 264352  627 Team Chiropractic Partners
DNF Jeffrey Mawhinney (Cat3)   Verona, WI 261605  643 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Patrick Flannery   Madison, WI 580  650 5Nines Cycling

Men - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748  377 Baraboo Sharks
2 Patrick Diamond     389 Team Geargrinder
3 James Bird   Kenilworth, IL 239434  370 ISCorp Cycling Team
4 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  376 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  379 Team Geargrinder
6 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  392 ISCorp Cycling Team
7 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  369 ISCorp Cycling Team
8 Greg Krieger   Fort Collins , CO 255039  373 Unattached
9 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  382 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
10 Paul Kumm   Fort Collins 267392  381 ISCorp Cycling Team
11 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  386 ISCorp Cycling Team
12 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  394 ISCorp Cycling Team
15 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  374 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
16 Josiah Owen   Deforest, WI 284046  385 Unattached
17 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  380 Unattached
18 Jonathan Marquardt   Appleton, WI 253991  383 Team Wheel & Sprocket
19 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  372 ISCorp Cycling Team
20 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  378 TEAM GEARGRINDER
21 Matthew Jackson   Cedarburg, WI 294809  393 Team Geargrinder
22 Nick Furnner   Appleton, WI 276937  384 Team Wheel & Sprocket
23 Ethan Rhoades   Fond Du Lac, WI 297796  391 Baraboo Sharks
24 Kip Nielsen   Stoughton, WI 294842  390 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Lucas Kmezich   Bayside, WI 304639  375 Team Geargrinder

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  958 Baraboo Sharks
2 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  960 ISCorp Cycling Team
3 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  966 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  959 ISCorp Cycling Team
5 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  962 Baraboo Sharks
6 Austin Connelly     957 Baraboo Sharks
7 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  961 Unattached
8 Simon Jones     965 IS Corp
10 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  964 Baraboo Sharks
11 Seth Duston   Waukesha, WI 312818  967 Chiropractic Partners
12 Matt McBurey     956 unattached

Men - Cat 5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Diamond     420 Team Geargrinder
2 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  448 O2 Cycling
3 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  434 Fisher Midwest Road Team
4 Jonathan Eiden     426 
5 Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  435 Titletown Flyers Cycling Team
6 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  443 TEAM GEARGRINDER
7 Brian Davis   Appleton, WI 266027  445 O2 Cycling
8 Christian Gridley   Madison, WI 312788  478 
9 Adam Fisher   Madison, WI 307310  427 Brazen Dropouts
10 andrew feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  424 TEAM GEARGRINDER
11 Chris Kleine   Fitchburg, WI 295726  469 Flying Bobcats
12 Dirk Bjornstad     475 
13 John Taipale   Eau Claire, WI 308862  450 University of Wisconsin-Eau Claire
14 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  467 Unattached
15 Austin Matthews     470 
16 Ryan Pokorny   West Bend 306283  440 Team Extreme
17 Miles Koller   Shorewood, WI 283250  480 Team Pegasus
18 Paul Weber   Menasha, WI 129434  449 O2 Cycling
19 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  482 
20 Tim Bangert   Gilberts, IL 309306  437 PSIMET Racing
21 Eric Burton     428 
22 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  432 Unattached
23 Chris Strahm     442 
24 Andrew Swokowski   Appleton, WI 312344  446 O2 Cycling
25 Jason Galles   Des Plaines, IL 305215  431 WDT Allvoi
26 Michael Hammond   Madison, WI 305148  438 Fisher Midwest Road Team
27 Robert Moreland   Fitchburg, WI 234656  466 MadCity Velo Club
28 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  479 Unattached
29 Cameron Schave     441 
30 Aistis Tumus     476 
31 David Nguyen   Madison, WI 307098  429 Unattached
32 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  439 
33 Pete Mullinax   Madison, WI 311357  419 Unattached
34 Brad Knapp   Appleton, WI 303018  447 O2 Cycling
35 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  484 Flying Bobcats
36 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  417 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
37 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  416 Baraboo Sharks
38 David Vogt   Fitchburg, WI 252770  472 Flying Bobcats
39 Philip Schommer     471 
40 Sean Mullen   Middleton, WI 296397  481 MadCity Velo Club
41 Scot Couturier   Indianapolis, IN 297637  444 University of Wisconsin-Platteville
42 Tim Kufahl     477 
43 Matthew Burt   Grand Forks, ND 301731  418 Mercury Racing
44 Zach Goodwiler     430 
45 Simon Miller     483 
46 Christain Meekma   Menomonee Falls, WI 310737  468 Unattached
47 Rick Bush   Madison, WI 312600  423 
48 Bill Noel   Lake Geneva 298430  433 Unattached
49 Quoc Minh Bengel     436 
DNF Ethan Rhoades   Fond Du Lac, WI 297796  421 Baraboo Sharks
DNF Matthew Jackson   Cedarburg, WI 294809  422 Team Geargrinder
DNF Roy Brooks     425 

Men - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  121 Bicycle Heaven
2 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  119 Team Wheel & Sprocket
3 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  124 5Nines Cycling
4 Jared Seivert   Rockford, IL 264206  118 ABD Cycling Team
5 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  127 Fisher Midwest Road Team
6 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  111 Brazen Dropouts/Cronometro
7 Max Cayo   Milwaukee, WI 222900  133 Brazen Dropouts/Cronometro
8 Jon Kays   Madison, WI 245264  131 Unattached
9 Matthew Sokolowski   Whitewater, WI 272754  117 Team Wheel & Sprocket
10 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  113 Team Wheel & Sprocket
11 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  102 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
12 David Racine   Shorewood, WI 99357  123 Unattached
13 Alexander Slungaard   Madison, WI 288440  108 Unattached
14 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  107 ISCorp Cycling Team
15 Aaron Fioritto   Greencastle, IN 289709  122 Unattached
16 David Hudson   Chicago, IL 286044  134 xXx Racing
17 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  112 Unattached
18 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  104 Team Geargrinder
19 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  115 Hampshire Cycle Club
20 Richard Arnopol   Wilmette 264204  128 Nova IS Corp
21 Paul Kumm   Fort Collins 267392  105 ISCorp Cycling Team
22 Tony Damhoff   Lake Mills, WI 163551  126 Unattached
23 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  137 ISCorp Cycling Team
24 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  114 Hampshire Cycle Club
25 Greg Krieger   Fort Collins , CO 255039  101 Unattached
26 Patrick Heath   Madison, WI 229801  110 Brazen Dropouts/Cronometro
27 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  129 Cafe Hollander RDC
28 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667  103 Unattached
30 Ira Simpson   Madison, WI 32766  116 Unattached
31 Gregory Krantz   Bozeman, MT 199144  135 
DNF Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  106 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Tim Grady   Mukwonago, WI 273690  109 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Justin Behlke   Chicago, IL 284640  120 Unattached
DNF Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  136 Unattached
DNF Isaac Laughlin   Los Angeles, CA 273207  125 Unattached
DNF DJ Rasmussen   Madison, WI 289271  130 Brazen Dropouts/Cronometro

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Stoll   Milwaukee, WI 294900  274 ISCorp Cycling Team
2 Victor Rentas   Park Ridge, IL 166946  291 Team G Force
3 Julio Jacobo   Libertyville 218778  292 PYOC
4 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  275 Team Pegasus
5 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  268 Team Extreme
6 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  265 ISCorp Cycling Team
7 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  259 CZ Velo
8 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  276 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Travis Heller   Parker, CO 264205  270 Team Extreme
10 Mark Norton   Madison, WI 291138  283 Team Wisconsin / MC2
11 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  286 Team Wheaton Franciscan Healthcare
12 Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  263 Colavita Racing
13 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  282 Team Wisconsin
14 John Kunert   Madison, WI 87929  278 Great Dane Velo Club
15 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  254 Team Extreme
16 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  264 TEAM GEARGRINDER
17 Steven Knurr   Madison, WI 208097  273 
18 Andrew Harrison   Madison, WI 117621  280 Great Dane Velo Club
19 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  252 ISCorp Cycling Team
21 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  258 Planet Bike
22 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  261 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
23 Ric Damm   Ripon, WI 205672  271 Ripon College
24 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  256 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
25 Jeff Rudy   West Bend, WI 248401  285 Team Wheel & Sprocket
26 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  281 Team Wisconsin / MC2
27 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  287 Team Extreme
28 Bradley Pearson   Janesville, WI 52499  266 Michael's Cycles Team
29 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  250 Team Extreme
30 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  272 Great Dane Velo Club
31 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  279 Team Wheaton Franciscan Healthcare
33 Joseph Tavano   Madison, WI 179642  294 5Nines Cycling
34 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  260 Unattached
35 Conrad Tufte   Mc Farland, WI 199783  277 Unattached
36 Chazz Martin   Wilmette, IL 230515  269 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748  251 Baraboo Sharks
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  253 Unattached
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  255 O2 Cycling
DNF Eric Knuth   Madison, WI 203995  257 Fisher Midwest Road Team
DNF Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  267 CZ Velo
DNF Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  284 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  289 ISCorp Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  147 Unattached
2 David Kay   Appleton, WI 130383  142 Great Dane Velo Club
3 Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244  86 velo trocadero cycling
4 James Pradun   Kirkwood, MO 254851  53 Great Dane Velo Club
5 Josh Gillingham     88 IS Corp Cycling Team
6 Ben Anderson   Madison, WI 151771  75 Unattached
7 Alex Bowden   Solana Beach, CA 245698  83 Team Type 1
8 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  81 Lakes Area Physical Therapy
9 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  87 velo trocadero cycling
10 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  56 Unattached
11 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  85 velo trocadero cycling
13 Carlos Rice   Madison, WI 56438  54 Unattached
15 Chad Dean   Madison, WI 74509  95 5Nines Cycling
55 John Robertson   Sherwood, WI 59327  58 Unattached
56 James Moore   Greenville, WI 208911  68 River Valley Cycling Club- RVCC
57 Randall Peterson (1 - Cat1)   Platteville, WI 81118  57 Momentum Bikes
58 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  94 Planet Bike
59 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  64 Team Wheel & Sprocket
DNF James Bird   Kenilworth, IL 239434  51 ISCorp Cycling Team
DNF Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  52 Great Dane Velo Club
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  59 Great Dane Velo Club
DNF Mark Dolin   Janesville, WI 9724  60 LAPT CC
DNF Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188  61 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Adam Koble   Denton, TX 269412  55 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  62 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Robert Springer   Kenosha Wi 57145  63 Team Wheel & Sprocket
DNF Chris Halverson   Madison, WI 188913  65 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  66 ISCorp Cycling Team
DNF Gene Tolli   Albany, WI 83764  67 CZ Velo
DNF Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  69 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  70 LAPT CC
DNF Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  71 Team Wheel & Sprocket
DNF Richard Protasiewicz   Wauwatosa, WI 28762  72 Cafe Hollander RDC
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  73 Team Wheaton Franciscan Healthcare
DNF Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  74 TEAM GEARGRINDER
DNF Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  76 5Nines Cycling
DNF Ross White   Holmen, WI 200545  77 Team Geargrinder
DNF Chad Hartley   Fox Point, WI 126996  78 Team Geargrinder
DNF Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  79 Team Wheel & Sprocket
DNF Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  80 Lakes Area Physical Therapy
DNF James Stemper   Wauwatosa, WI 230799  82 Team Geargrinder
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  84 Alderfer Bergen
DNF Brian Rach   Chilton, WI 257820  89 ISCorp Cycling Team
DNF Jonathan Cook (Cat2)   Madison, WI 258925  90 Team Wheaton Franciscan Healthcare
DNF Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  91 ISCorp Cycling Team
DNF Tim Pacholski (Cat2)   Newberlin, WI 246502  92 Velo Trocadero
DNF Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  93 ISCorp Cycling Team
DNF Ryan Lent (Cat2)   Watertown, WI 214550  96 Hagens Berman Cycling
DNF Kevin Berger   Madison, WI 246306  97 Team Wheel & Sprocket
DNF Jason Svaldi   Monona, WI 190485  98 Great Dane Velo Club
DNF John Acker   Sherwood, WI 67867  99 Team Wheel & Sprocket
DNF Clayton Chase   Mequon, WI 246297  10 Team Geargrinder
DNF Timothy Clark   Denver Co 225833  139 Colavita Racing
DNF Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  140 ISCorp Cycling Team
DNF Seth Eckert   Oregon, WI 148803  141 Great Dane Velo Club
DNF Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640  143 Unattached
DNF Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  144 ISCorp Cycling Team
DNF John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  145 Lakes Area Physical Therapy
DNF Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141  146 Lakes Area Physical Therapy
DNF Christopher Morris   Wausau, WI 55692  148 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  138 L'equipe Bouledogue Tout Noir

Women - Women Category 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Stangl     681 Unattached
2 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI 302860  671 Unattached
3 Sandy David     674 Geargrinder
4 Jennifer Koch     675 unattached
5 Julia Gieschen   Eagleriver, WI 290330  678 
6 Janell Glembocki     677 
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  661 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  665 MadCity Velo Club
9 Krista Baber     668 
10 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  679 Team Chiropractic Partners
11 Melissa Brown   Appleton, WI 311865  683 Unattached
12 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  669 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
13 Kim Christenson     676 Unattached
14 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  664 Team Beans & Barley
15 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  682 Team Wheel & Sprocket
16 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  670 Velo Trocadero
17 Dana Jones     662 Nova IS Corp
18 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027  680 velo trocadero cycling
19 Jane Lee   Madison, WI 237883  666 Brazen Dropouts/Cronometro
20 Elizabeth Kmezich     672 Nova IS Corp
21 Abigail Williams   Milwaukee, WI 311443  663 Unattached
DNF Jennifer Barr   Madison 290604  667 Team Kenda
DNF Niki Soderberg   Wausau , WI 310193  673 Unattached

Women - Women - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  15 Team Kenda
2 Rachel Eichers Roessingh   Madison, WI 179920  17 ISCorp Cycling Team
3 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  Team Kenda
4 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  16 Team Kenda
5 Holly Mathews   Madison, WI 294884  13 Unattached
6 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  14 Planet Bike
7 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  Team Kenda
8 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  ISCorp Cycling Team
9 Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  Team Kenda
10 Jane Riessen   Madison, WI 197110  19 Great Dane Velo Club
11 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  11 Cafe Hollander RDC
12 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  Cafe Hollander RDC
13 Meredith Peterson   Madison, WI 248348  Bob's Red Mill/Rocky Mountain Racing
14 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  22 Team Chiropractic Partners
15 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  IS Corp
16 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  20 MadCity Velo Club
17 Monique Karlen   Madison, WI 165538  21 Team Kenda
18 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  23 Team Kenda
19 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  10 Cafe Hollander RDC
20 Haley Wood   Sun Prairie, WI 272285  MadCity Velo Club
21 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  MadCity Velo Club
22 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  18 ISCorp Cycling Team
23 Deb Landon   Dubuque, IA 220853  12 MadCity Velo Club

Women - Masters Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
53 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  614 Planet Bike

Women - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  388 Planet Bike
14 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  371 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
25 Jane Lee   Madison, WI 237883  387 Brazen Dropouts/Cronometro

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  963 Baraboo Sharks

Women - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
29 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  132 Planet Bike

Women - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
20 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  288 Team Kenda
DNF Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  290 Team Kenda

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoOSMOSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee