Race Results for
Whiteface 5th Annual 5K Downhill
Wilmington, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anton URTAN   11:02.06  113 
2 Brian Anthony   Breinigsville, PA12:38.92 320804  115 
3 Connor GORMAN   14:18.24  117 
4 Brendan Santo Christo   Amston, CT14:50.61 322312  112 Big T Racing
5 Grayson Morin   Dunbarton, NH16:34.60 311071  116 Team Highland
6 Nick Gray   Aberdeen, MD17:28.94 302320  111 
DNF Johnny Egan   Moretown, VTDNS 320946  114 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blanton Unger   Peninsula, OH10:52.67 319466  94 
2 Trek Vandecar   Okemos, MI11:06.08 310386  98 Dennys Racing
3 Joshua MILLER   11:43.08  99 
4 Nicholas ZINZER   12:19.37  96 
5 David POLLACK   12:24.34  91 US Coast Guard
6 Marc ROUSSEAU   12:38.55  92 
7 Joey DZIEMIANZUK   12:47.44  97 
8 Emmanuel COLE   15:31.53  95 
DNF Jordan MILLER   DNF  100 
DNF Mat ROBIDEAU   DNF  101 Poose and Hoops Raci
DNF Jake HOSTETLER   DNS  93 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh PHELPS   11:16.80  80 Chucks Bikes
2 Dan WENSCHHOF   11:17.62  81 
3 David Huff   Petersburg, KY12:55.33 316502  78 Mongoose Tribe/Horns
4 William BAZZANO   14:02.40  76 Beacon Bombers
5 Keith OBrien   Highland, MI14:50.89 315642  79 
6 Todd Boucher   Statenisland, NY19:00.36 302667  77 Bennets Bicycles/Hay

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock13:01.29 269964  52 
1 george bodycoat   Burlington, CT12:00.12 307110  62 
2 Elixandria Porru   New Rochelle, NY15:04.95 317126  53 Oneal/Mobilebici
2 Mark NASSAN   12:10.29  69 LeepOff Cycles
3 Jennel Ortiz   Little Falls, NJ21:56.35 278924  51 Team Martys
3 Dave HUCKABONE   12:14.76  71 Cutting Edge
4 Jon GABBER   13:04.23  67 
5 Ed McDaniel   Brooklyn, MD13:09.47 246585  65 Ride DC.com/Old Guys
6 Timothy SANTO CHRISTO    13:27.43  63 
7 Patrick DRISCOLL   13:51.66  70 
8 Alan Daum   State College, PA14:32.39 42663  68 Nittany Mba.org
9 David Gray   Aberdeen, MD14:59.98 296132  61 
10 Joe OLIVAS   19:57.68  66 Morpheus Cycles
DNF Erik TIMMERMAN   DNS  64 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael ROUSSEAU   9:49.39  177 
2 Noah Fairburn   Huntsville, AL10:12.08 320970  184 
3 Nick Richer   Manchester, NH10:22.54 319296  186 
4 Matt Rush   Collegeville, PA10:23.38 294984  183 Hayes/Azonic
5 Trevor Santo Christo   Amston, CT10:28.65 282353  179 
6 Shane Leslie   Birmingham, MI10:31.17 317122  176 
7 Nick PORQUET   10:47.53  187 
8 Chris ANDERSON   11:46.82  185 Sugarbush/Sunline
9 Kyle Huckabone   East Haddam, CT12:32.73 317842  182 Cutting Edge
10 Ben Bodycoat   Burlington, CT12:55.14 293349  178 
DNF Dan Albert   Wallingford, CTDNF 316754  180 Big T Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex KLIESH   9:48.65  156 knapps Cyclery
2 Dennis Throckmorton   Richmond, VA9:50.56 171129  161 
3 Kostikey MUSTAKAS   9:55.53  149 Beacon Bombers/Beaco
4 Samuel Wiggin   Manchester, NH9:59.51 282821  163 Team Highland
5 Talor GRAVES   10:06.64  153 JMAC/FMA
6 Corey MCMAHAN   10:12.17  154 JMAC/FMA
7 Kyle LOFSTEDT   10:14.78  164 Trapp Family Brewery
8 Travis FIELDS   10:22.16  146 
9 Wayne PLUMADORE   10:24.31  160 
10 Mathuu BOUTHILLER   10:37.88  151 
11 Thomas ESTABROOKS   10:42.48  155 
12 David Eypper   Hanover, NH10:45.87 219344  158 Wachussett Brewing C
13 Michael MCLENNAN   10:54.34  148 JRA Cycles
14 Eric Miller   Hopatcong, NJ10:55.01 307472  159 Delta House/Martys
15 Michael Oliver   Old Lyme, CT11:17.70 222289  150 Oliver Racing
16 Julien LEBOEUF   12:02.38  152 
17 Matt YOUNG   12:18.34  162 
18 anthony coluccio   Hamilton, NJ15:03.69 316684  157 Knapps Cyclery
19 William Czaja   Amston, CT20:37.10 301193  165 Big T Racing
DNF Sam Slivinski   Wallingford, CTDNS 308025  147 Big T Racing

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Breault   Andover, CT10:43.39 132306  127 Big T Racing
2 Bill FRAZER   10:56.80  131 
3 Lane BOERTMANN   11:19.04  129 
4 michael rossi   Rockaway, NJ12:55.22 310926  128 Martys Racing
5 Neil Lee   Alexandria, VA13:00.96 137845  126 
DNF Adrian CIERI   DNF  130 
DNF Jeff ELCHERT   DNF  132 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandre Couture   Conway, NH8:59.47 266641  241 Giant/MTB Team
2 Logan Mulally   Reading, PA9:00.05 247832  242 Troy Lee Designs/oak
4 Dylan Conte   Stowe, VT9:28.89 292804  240 IRIDE/West Branch
5 William Castle   Derby, VT9:37.72 308783  244 IdeRide/ Kingdom Tra
6 Ray Syron   Rockport, MA9:46.40 282084  181 Sinister/United Free
7 David Milkiewicz   Troy, NY9:58.65 280668  238 Gravity Project
8 Michael Barron   Lebanon, PA9:59.67 298159  237 
9 Max Hautaniemi   Rochester, NY10:19.91 272975  236 Gravity Project
DNF Damon Morin   Dunbarton, NH9:22.34 287565  243 Team Highland
DNF Deroit BRESALT   DNS  239 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Babcock   Fulton, NY8:52.98 312428  263 
2 Ryan Gardner   Marlboro, NY8:58.24 295562  268 Beacon Bombers/Beaco
3 Eric BEAUCHAMP-LACHAM   9:14.93  273 
4 Geoff Ayr   Westfield, MA9:18.69 185267  279 FTW Factory Racing
5 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT9:23.73 164519  271 Drummer Racing
6 Max Syron   Rockport, MA9:26.74 282083  269 Sinister/United Free
7 Alex McAndrew   East Hardwick, VT9:27.56 262733  282 Chucks Bikes
8 Peter Mills   Chapel Hill, NC9:28.55 297412  280 Whiteface/Industry 9
9 Willem Cooper   Newport, RI9:47.79 201902  265 Voncooper/Smith
10 Harrison Reynolds   Mentor, OH9:51.29 234915  276 Horns Hill Collectiv
11 Travis Elquist   Pocatello, ID9:51.94 230619  266 
12 Ryan Conroy   Kennett, PA9:57.07 284360  264 Northeastern Univer
13 Sam Chipkin   Troy, NH9:59.36 298988  267 Drummer Racing
14 Richard Patty   East Lyme, CT10:00.04 170407  272 Oliver Racing
15 Brewster Kanis   Lancaster, MA10:04.90 323624  277 Wachussett Brewing C
16 David Penn   Burlington, CT10:09.38 247281  261 Wachussett/Intense
17 Jason Bourgeois   Ashburnham, MA10:09.82 264260  275 Wachussett Brewing C
18 steven czaplicki   Trenton, NJ10:15.69 302483  274 Knapps Cyclery
19 Sean PITCHARDTHORPE    10:16.98  281 Mongoose Tribe
20 Eric Allocco   Hamden, CT10:52.67 262124  278 Intense Grass Roots
21 Kenneth SEARS   12:23.72  262 
DNF Ryan Strang   Newbury Park, CADNS 249533  270 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shad Wilson   Manchester, NH9:23.60 323264  217 Schraalp/Cyclesmith
2 Jason Scheiding   Beacon, NY9:27.25 265153  212 Fast Line Racing/Kna
3 David Mee   Belmont, MA9:44.44 251696  211 JRA Cycles
4 Luke Wenschhof   Fairport, NY10:01.00 298954  218 
5 Neil Snyder   Berne, NY10:08.50 298444  215 Voncooper.com
6 Donald Roberts   Sanford, ME10:26.49 184818  216 
7 Jon Siverling   Clifton Park, NY11:15.34 213798  213 Delta House
DNF Aaron Barnes   Hampden, MEDNS 2617  214 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Bassett   Yarmouth Port, MA9:30.95 88016  196 Fast Freddy Racing
2 Charles Morin   Dunbarton, NH9:45.13 311451  204 Team Highland
3 Dennis LaClair   Rutland, MA9:55.57 184234  197 Wachussett Brewing C
4 Douglass Wilson   Keene, NH10:52.04 280148  198 Drummer Racing
5 Stefan Daney   Stafford, VA11:10.61 282817  200 Inspired Atheletes
6 Ernest Reale   Haines Falls, NY11:28.81 29308  203 Plattekill
7 Richard Rude   Redding, CT11:32.57 189124  205 
8 Reid Kiniry   Northfield, VT12:05.22 19208  201 Sugarbush/661
9 Robert Bevard   Heath, OH12:28.94 298774  199 Horns Hill Collectiv
10 Thomas Anderson   Tully, NY14:14.17 229386  202 NEMA/Bike Loft

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin LEOV   7:44.39  13 
2 Andrew NEETHLING   7:55.51  14 Trek World Racing
3 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC8:03.35 247831  Trek World Racing
4 Chris Heath   Denver, CO8:05.14 177708  31 KHS Bicycles
5 Waylon SMITH   8:08.99  33 Mongoose/Nema
6 Jason Memmelaar   Chester, NY8:10.09 161139  Hayes/Manitou/smith
7 Richard Rude JR   Redding, CT8:11.21 209311  
8 Jared RANDO   8:11.67  19 Giant
9 Geritt Beytagh   Fletcher, NC8:13.50 188092  10 Morewood Bikes
10 Kieran BENNETT   8:15.26  21 DRD Tomac
11 Gavin Vaughan   Sharon, VT8:20.56 173589  Giant/HBG/E13
12 Heikki Hall   Durango, CO8:27.21 117452  27 
13 Benjamin Moody   Rumney, NH8:29.81 24837  26 Trek/POC Helmets
14 Tim White   Colchester, VT8:32.74 201948  
15 Logan Binggeli   Saint George, UT8:33.33 213148  30 KHS Bicycles
16 Ramilo SANCHEZ   8:42.95  25 Yeti/Fox
17 Sammuel THIBAULT   8:48.08  15 Gravity Sports
18 Joshua Clark   Scio, OH8:53.45 101874  22 
19 Stephen Avery   Hopkinton, NH8:58.38 105503  28 Schraalp/Cyclesmith
20 Christopher Mari   Somers Ny9:05.69 249170  11 Zeal Optics
21 Anthony Coneski   Beacon , NY9:06.26 194171  18 
22 Mike HERMANOVSKY    9:11.58  Bikesports Racing
23 Chris Higgerson   Deansboro, NY9:13.15 208966  16 Smith/TLD/HBG
24 Oliver Levick   Troy, NH9:14.84 195365  23 
25 Erik Gosselin   Bedford, NH9:15.24 257554  Gravity Project
26 Phillip Kmetz   Keene, NH9:15.74 139600  20 FTW Industries
27 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA9:16.37 297556  Giant/Hayes/Smith
28 Conor Rowan   Windsor, VT9:18.57 30732  
29 Leland O'Connor   Ithaca, NY9:24.93 224089  24 
30 Nicolas KONOW    9:25.69  12 
31 Dante Harmony   Tucson, AZ9:27.67 192657  29 All Mtn Cyclery/Haye
32 Zachary Faulkner   Spofford, NH9:27.92 231815  34 Drummer Racing
33 Jeff FAULDS    9:34.24  35 Morco Team
DNF Brian Yannuzzi   Coatesville, PADNF 212921  17 LoweRiders Deailed
DNF Quinton Spaulding   Henderson, NVDNS 165835  32 KHS Bicycles

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor ALLISON   13:01.29   52 
2 Elixandria PORRU   15:04.95   53 Oneal/Mobilebici
3 Jennel ORTIZ   21:56.35   51 Team Martys

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Gardner   Marlboro, NY11:32.90 298049  57 Beacon Bombers
2 Rebecca Bagley   Sanford, ME12:49.62 283098  56 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy MOSELEY   8:58.28  41 trek World Racing
2 Jill Kintner   Seattle, WA9:35.83 186217  46 Redbull/Oakley
3 Jacqueline Harmony   Tucson, AZ9:58.04 191051  47 Vixen Racing/AMC
4 Jess STONE    10:07.45  43 Trek Gravity Girls
5 Dawn Bourque   Campton, NH10:12.48 4403  44 Chainline Cycles
6 Lauren Daney   Stafford, VA11:15.79 282816  42 GROM Racing
7 Margaret Gregory   Redlands, CA12:13.96 290852  45 Dons Bikes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee