Race Results for
Whitnall Spring Classic
Hales Corners, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Plumb   Verona, WI 315160  419 Junior Dropouts
2 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  413 Baraboo Sharks
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  421 ISCorp Cycling Team
4 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  403 Baraboo Sharks
5 Eric Ball   Kenosha, WI 322788  440 Kenosha Velosport Inc
6 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  404 ISCorp Cycling Team
7 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  424 ISCorp Cycling Team
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  433 Baraboo Sharks
9 Seth Duston   Waukesha, WI 312818  426 Team Chiropractic Partners
10 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  431 ISCorp Cycling Team
11 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  432 Baraboo Sharks
12 Giovanni Luna   Milwaukee, WI 347862  425 
13 Dana Loo   Madison, WI 283736  427 ISCorp Cycling Team
14 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  418 Baraboo Sharks
15 Aaron Smith     415 unattached
16 Ben Smith     416 unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  436 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  410 ISCorp Cycling Team
3 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  412 ISCorp Cycling Team
4 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  429 ISCorp Cycling Team
5 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  406 ISCorp Cycling Team
6 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  402 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  420 Junior Dropouts
8 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  442 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  439 TEAM GEARGRINDER
10 David Lombardo   Crystal Lake, IL 285991  401 Village-Verdigris Cycling Team
11 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  438 ISCorp Cycling Team
12 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  422 Junior Dropouts
13 Reeven Nathan   Highland Park, IL 280522  409 unattached
14 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  405 
15 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  423 ISCorp Cycling Team
16 Paul Kumm   Fort Collins 267392  441 ISCorp Cycling Team
17 Mitchell Baumann     434 Team Geargrinder
18 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  435 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
19 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  411 Team Geargrinder
20 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  407 Attitude Sports
21 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  408 ISCorp Cycling Team
22 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  430 ISCorp Cycling Team
23 Brian White   Sheboygan, WI 339658  417 Team Geargrinder
24 Ben Bartenstein   Waldo, WI 298583  437 Team Geargrinder
25 Theoren Loo   Madison, WI 283731  428 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Davis   Appleton, WI 266027  12 O2 Cycling
2 David Hudson   Chicago, IL 286044  22 xXx Racing
3 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076  34 Village-Verdigris Cycling Team
4 Chris Burns   Hartland, WI 276115  36 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Bevan Brookfield   Evanston, IL 281989  38 Half Acre Cycling
6 Eric Schram   Manitowoc, WI 172959  206 Heavy Pedal Velo Club
7 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  33 Team Chiropractic Partners
8 Bradley Wells   West Allis, WI 233000  25 Team Extreme
9 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  Team Extreme
10 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  
11 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  21 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  20 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Geoff Streator   Madison, WI 228536  velo trocadero cycling
14 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  15 Team Velocause
15 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  48 
16 Steve Werner   Sussex, WI 208604  11 Team Chiropractic Partners
17 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  49 unattached
18 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  56 Team Extreme
19 John Siepmann     42 unattached
20 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  10 TEAM GEARGRINDER
21 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  46 KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Robert Lutz   Madison, WI 286335  Brazen Dropouts
23 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  18 Heavy Pedal Velo Club
24 Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450  Nova Cycle Sports Foundation Inc.
25 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  Team Extreme
26 Jim Giese   Grafton, WI 256979  Team Extreme
27 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  26 Team Wheel & Sprocket
28 Tom Winkel   Wauwatosa, WI 348922  30 KS Energy Services / Team Wisconsin
29 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  53 
30 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  19 Heavy Pedal Velo Club
31 Christopher StClair   West Allis, WI 346954  57 Emerys.com
32 David Nelson   Cedarburg, WI 274913  17 Team Extreme
33 Scott Rice   Hartland, WI 349616  44 unattached
34 Michael Stodden   Lake Zurich, IL 244617  28 Team Higher Gear
35 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  14 ISCorp Cycling Team
36 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  29 Titletown Flyers Cycling Team
37 Tim Gullickson     51 unattached
38 Rick Flayter   Waukesha, WI 200716  
39 Brien Shopoff   Weatherford, TX 222623  23 xXx Racing
40 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  27 KS Energy Services / Team Wisconsin
41 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  13 
42 Brien Christopherson   Wauwatosa, WI 328512  24 KS Energy Services / Team Wisconsin
43 Matthew Nitka   New Berlin, WI 344292  35 
44 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326  55 Team Bicycle Heaven
45 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  40 Hampshire Cycle Club
46 Didier Jason   Milwaukee, WI 334788  47 Team Extreme
47 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  52 Team Velocause
48 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  32 Hampshire Cycle Club
49 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  54 ISCorp Cycling Team
50 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  37 Brazen Dropouts
51 Barry Zellmer   Pewaukee 67730  39 velo trocadero cycling
52 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  TEAM GEARGRINDER
DNF Maciej Kurka (Cat5)   Chicago, IL 275599  31 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  50 unattached
DNF James Dicker (Cat5)   Denver, CO 251845  212 unattached
DNF Matthew Hanson   Verona, WI 42923   
DNF Craig Swineheart     43 unattached
DNF David Paff     275 

Men - Cat 3/4 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  131 Team Velocause
2 Chris Gola   Chicago, IL 251363  118 WDT-Allvoi International Cycling Team
3 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076  110 Village-Verdigris Cycling Team
4 Brian Davis   Appleton, WI 266027  102 O2 Cycling
5 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  135 Lakes Area Physical Therapy
6 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  163 Team Extreme
7 David Hudson   Chicago, IL 286044  106 xXx Racing
8 Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376  145 ISCorp Cycling Team
9 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  122 
10 unknown rider     152 
11 John Lirette (1 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 259146  148 
12 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  130 Team Extreme
13 Andrew Ohlsson   Hartland 48064  159 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  142 Hampshire Cycle Club
15 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  149 Team Chiropractic Partners
16 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  121 Team Chiropractic Partners
17 unknown rider     156 
18 BRAD BABCOCK   Cedarburg, WI 274026  114 Team Extreme
19 David Racine   Shorewood, WI 99357  153 Hampshire Cycle Club
20 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  132 Team Velocause
21 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  129 Team Extreme
23 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  128 TEAM GEARGRINDER
24 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  139 LAPT CC
25 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  144 Team Wheel & Sprocket
26 John Boudry   Waukesha, WI 285578  117 Team Extreme
27 David Hayes   Waterloo, WI 45437  123 Trek Midwest Team
28 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  119 Team Velocause
29 James Merrifield   Janesville, WI 52315  127 Trek Midwest Team
30 Jeff Zillner (2 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  101 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
31 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  151 WDT-Allvoi International Cycling Team
32 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  125 Lakes Area Physical Therapy
33 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  158 Hampshire Cycle Club
34 Mark Muschinski   Palmyra, WI 347744  143 Lakes Area Physical Therapy
35 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  140 Team Geargrinder
36 James Buckley   De Pere, WI 226361  147 Colavita Racing
37 Jeff Tumbleson   Bristol, WI 59009  154 Lakes Area Physical Therapy
38 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  137 Team Velocause
39 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  146 velo trocadero cycling
40 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  124 ISCorp Cycling Team
41 peter armstrong (3 - Cat4)   Shorewood, WI 292708  155 Hampshire Cycle Club
42 Michael Meteyer   Madison, WI 321876  133 Great Dane Velo Club (GDVC)
43 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  115 KS Energy Services / Team Wisconsin
44 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  103 
45 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  134 Team Chiropractic Partners
46 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  126 V.C. Bikesport
47 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449  138 KS Energy Services / Team Wisconsin
48 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  113 Team Chiropractic Partners
49 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  120 
50 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  160 ISCorp Cycling Team
51 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  104 Team Velocause
52 Rick Schleis (4 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  141 Hampshire Cycle Club
DNF Matthew Hanson   Verona, WI 42923  105 
DNF Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  107 Titletown Flyers Cycling Team
DNF Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  108 Team Extreme
DNF Mike Hulen (Cat4)   Milwaukee, WI 265328  109 Hampshire Cycle Club
DNF Chris Burns   Hartland, WI 276115  111 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  112 Team Velocause
DNF Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  116 LAPT CC
DNF Gary Johnson   Shorewood, WI 342510  157 Hampshire Cycle Club

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shriver   Durango, CO 110703  954 
2 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584  950 Vision Quest LLC
3 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  902 ISCorp Cycling Team
4 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  982 Heavy Pedal Velo Club
5 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI 74509  960 5Nines Cycling
6 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  914 Team Chiropractic Partners
7 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  966 WDT-Allvoi International Cycling Team
8 Anthony Schwaller   Plymouth, WI 149691  964 Team Geargrinder
9 Gene Tolli   Albany, WI 83764  912 Enzo's-PSIMET
10 Howard Smith   Batavia, IL 84066  990 Van Wagner Racing
11 Brian Hertzberg (2 - Cat2)   Forest Lake, MN 208067  907 HTFU Racing
12 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  967 Lakes Area Physical Therapy
13 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  970 River Valley Cycling Club- RVCC
14 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  910 Team Pedal Moraine
15 Andrew Kerr   Saint Charles, IL 66761  972 Bicycle Heaven
16 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  980 
18 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  956 Team Velocause
19 Ryan White   Grafton, WI 201290  984 Team Geargrinder
20 Eric Bean   Seattle, WA 164426  998 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
21 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  908 Enzo's-PSIMET
22 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  963 Velocause
23 Chris Halverson (3 - Cat2)   Madison, WI 188913  986 ISCorp Cycling Team
24 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  971 Team Mack Racing Assoc. LTD
25 Eric Knuth   Madison, WI 203995  909 Trek Midwest Team
26 John Svanda   Neenah Wi 278789  997 Lakes Area Physical Therapy
27 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  983 Lakes Area Physical Therapy
28 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  962 CZ Velo
29 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  906 Trek Midwest Team
30 Fabio Orlandi   Niles, IL 45758  966 PYOC
31 Marc Zionts   Highland Park, IL 184183  981 Enzo's-PSIMET
32 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  904 Team Chiropractic Partners
33 Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  992 River Valley Cycling Club- RVCC
34 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  952 Trek Midwest Team
35 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  961 Team Velocause
36 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  969 
37 Tim Hacker   Madison, WI 301570  975 Planet Bike
38 Dale Humphrey   Verona, WI 103842  977 Trek Midwest Team
39 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  183 Velo Trocadero
40 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  978 ISCorp Cycling Team
41 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  955 
42 Carl Barkow (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  905 Lakes Area Physical Therapy
43 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742  911 Enzo's-PSIMET
44 Christian Zauner   Silverdale, WA 85093  917 Enzo's-PSIMET
45 Keith Koechell (2 - Cat3)   Delafield, WI 199894  968 Lakes Area Physical Therapy
47 Adam Zucco (3 - Cat3)   Elburn, IL 131302  949 
48 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  913 LAPT CC
49 James Moore (4 - Cat2)   Greenville, WI 208911  991 River Valley Cycling Club- RVCC
50 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827  985 
51 Daniel Mendoza   Tampa, FL 170216  973 Pista Elite
52 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  915 Team Extreme
53 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  976 CZ Velo
54 Dave Eckel (5 - Cat2)   Trevor, WI 122771  1000 KS Energy Services / Team Wisconsin
55 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  184 ISCorp Cycling Team
56 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  953 ISCorp Cycling Team
57 Michael Meteyer (4 - Cat3)   Madison, WI 321876  901 Great Dane Velo Club (GDVC)
58 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  957 Team Velocause
59 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  959 Team Extreme
60 Tige Prickett (6 - Cat2)   Glendale, WI 150532  995 CZ Velo
61 Matthew Yeakey (7 - Cat2)   Shawano 110582  916 Colavita Racing
62 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  994 LAPT CC
63 Giovanni Luna   Whitefish Bay, WI 292087  903 ISCorp Cycling Team
DNF Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  12 Team Chiropractic Partners
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  948 CZ Velo
DNF Joseph Tavano (Cat3)   Madison, WI 179642  951 5Nines Cycling
DNF Richard Amen (Cat3)   Wauwatosa, WI 259898  958 Team Extreme
DNF Nels Hackl   Golf, IL 47919  965 PYOC
DNF Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  974 ISCorp Cycling Team
DNF Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  979 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Mike McKenna   Richfield, WI 50145  987 Cafe Hollander RDC
DNF David Paquette   Decorah, IA 264236  988 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  989 PYOC
DNF Bill King (Cat3)   Waukesha, WI 228762  993 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Jeffrey Kramer (Cat3)   Franklin, WI 72959  996 CZ Velo
DNF Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  999 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Marc Zionts   Highland Park, IL 184183  14 Enzo's-PSIMET

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  181 WPT TIBCO to theTop
2 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  162 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI 302860  176 Team Kenda
4 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  161 ISCorp Cycling Team
5 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  170 Trek Midwest Team
6 Elizabeth Lauer   Madison, WI 290993  174 Team Kenda presented by Geargrinder
7 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  182 Team TIBCO II
8 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  177 ISCorp Cycling Team
9 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192  166 
10 Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  163 Adventure 212
11 Gwen Jorgensen     180 unattached
12 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  179 Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  171 
14 Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  164 Adventure 212
15 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  167 ISCorp Cycling Team
16 Amanda Mack   Madison, WI 315514  178 Great Dane Velo Club
17 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  168 ISCorp Cycling Team
18 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  175 Team Chiropractic Partners
19 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  172 ISCorp Cycling Team
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  165 Team Kenda
DNF Meredith Peterson   Madison, WI 248348  169 Team Kenda pb Geargrinder
DNF Mara Baltabols   Geneva, IL 346616  173 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  414 ISCorp Cycling Team
2 Erin Ball   Kenosha, WI 322794  309 Team Type 1

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  310 Adventure 212
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  314 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  317 ISCorp Cycling Team
4 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  317 ISCorp Cycling Team
5 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718  308 Team Magnus
6 Gwen Jorgensen     307 unattached
7 Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  311 Adventure 212
8 Amanda Mack   Madison, WI 315514  313 Great Dane Velo Club
9 Barbara Fagan     321 
10 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  319 Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Cathy Diamond   Milwaukee, WI 263259  320 ISCorp Cycling Team
12 Jennifer Garner     318 unattached
13 Mara Baltabols   Geneva, IL 346616  303 
14 Nancy Iglinski   Racine, WI 313432  306 ISCorp Cycling Team
15 unknown rider     302 
16 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  301 TEAM GEARGRINDER
17 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  305 Team Chiropractic Partners
18 Paula Rowland   Racine, WI 310527  312 ISCorp Cycling Team
19 Kim Crabb   Milwaukee, WI 335236  304 ISCorp Cycling Team
20 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  316 Great Dane Velo Club
DNF Vanessa Buccella   Chicago, IL 296051  303 Spidermonkey Cycling
DNF Abigail Williams   Milwaukee, WI 311443  315 TEAM GEARGRINDER
DNF Stephanie Levin   Chicago, IL 347746  322 Spidermonkey Cycling

Mixed - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Anderson   Greenfield, WI 307702  214 International Christian Cycling Club
2 David Hudson   Chicago, IL 286044  203 xXx Racing
3 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  262 Rhythm Racing
4 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  277 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  254 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  259 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  245 ISCorp Cycling Team
8 nicholas scavone   Glendale Heights, IL 291496  231 Play It Again Sports Cycling
9 Scott Vogelmann   Madison, WI 143335  269 Trek Midwest Team
10 mike morell   Chicago, IL 278651  225 Chicago Cuttin Crew
11 Paul Mumford   Chicago, IL 167887  224 
13 John Villena   Chicago, IL 290160  267 Rhythm Racing
14 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  202 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  211 
16 Brien Shopoff   Weatherford, TX 222623  201 xXx Racing
17 Robert Gauss   Kenosha, WI 45366  257 Kenosha Velosport Inc
18 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  264 Heavy Pedal Velo Club
19 Shane Armstrong   Kenosha 334720  248 University of Wisconsin-Madison
20 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  240 ISCorp Cycling Team
21 Justin Merkey   Chicago, IL 288320  268 Rhythm Racing
22 Theoren Loo   Madison, WI 283731  238 ISCorp Cycling Team
23 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  244 Team Chiropractic Partners
24 Erik Dier     229 
25 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  249 Team Geargrinder
27 Andrew Braasch   Madison, WI 307093  273 Brazen Dropouts
28 Andy Nesheim   Mequon, WI 294324  227 
29 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  246 ISCorp Cycling Team
30 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  228 
31 Eric Grzeskowiak   Seattle, WA 326018  221 
32 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  266 Team Geargrinder
33 Andrew Demey (1 - Cat5)   Chicago, IL 326372  279 Team Pegasus
34 Reeven Nathan   Highland Park, IL 280522  247 unattached
35 James Buckley   De Pere, WI 226361  256 Colavita Racing
36 Dan Tavela     283 unattached
37 Logan VanSerke   No City, WI 338780  234 Heavy Pedal Velo Club
38 Mark Schultz   Manitowoc, WI 346330  263 Heavy Pedal Velo Club
39 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  278 Hampshire Cycle Club
40 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  233 LifeCyclists
41 Jadon Jaeger (2 - Cat5)   Bayside, WI 344420  223 Team Pedal Moraine
42 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  207 KS Energy Services / Team Wisconsin
43 Christopher StClair   West Allis, WI 346954  208 Emerys.com
44 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  253 TEAM GEARGRINDER
45 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  255 
46 Matthew Goetzinger   Mequon, WI 278939  270 BVC/Nomad Cycling
47 Corey Sepanski   Mount Pleasant 333378  258 
48 Joseph Taylor   Solon, IA 169141  281 LAPTCC
49 Miles Koller   Shorewood, WI 283250  282 Team Pegasus
50 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  204 KS Energy Services / Team Wisconsin
52 Raj Muchhala   Shorewood, WI 239486  280 
53 Bryan WItry   Chicago, IL 290447  260 Rhythm Racing
54 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  285 
55 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  241 ISCorp Cycling Team
56 Peter Tampa     218 unattached
57 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  205 Team Wheel & Sprocket
58 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  215 Magnus
59 Christopher Berge   Madison, WI 280201  250 Magnus
60 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  220 Hampshire Cycle Club
61 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  252 ISCorp Cycling Team
63 Oleg Glyvka   Fox River Grove, IL 346246  210 
65 Sergio Roca   Chicago, IL 337202  230 
66 Chris Goettig   La Crosse, WI 160914  276 
67 Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195  236 xXx Racing
68 Rob Kohen   Chicago, IL 347334  284 Kinky Llama Racing
69 andres echeverri   Chicago, IL 340880  217 
70 Harrison Marcott     226 
71 Grant Wiersum (3 - Cat5)   Elmhurst, IL 308596  235 
72 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  239 ISCorp Cycling Team
DNF Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  216 ISCorp Cycling Team
DNF Bryan Garfoot   Portage, MI 256935  219 Northwestern University
DNF Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  251 ISCorp Cycling Team
DNF Chad Yonkus     261 MadCity Velo
DNF Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  265 Team Kenda
DNF James Reineking   St Charles, IL 325552  272 Team Bicycle Heaven
DNF Ken Huxtable   Neenah Wi 293876  271 Brazen Dropouts
DNF Thomas Reineking (Cat5)   Ferndale, MI 325692  274 Bicycle Heaven

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Norton   Madison, WI 291138  78 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  73 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  70 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  61 ISCorp Cycling Team
5 Matt Samples   Crystal Lake, IL 279418  88 PSIMET Elite
6 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  63 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  84 ISCorp Cycling Team
8 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  96 
9 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  80 KS Energy Services/Team Wisconsin
10 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  66 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Cesar Hernandez   Chicago, IL 310794  68 Play It Again Sports Cycling
12 Joseph maloney   Milwaukee 313232  77 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  60 ISCorp Cycling Team
14 Conrad Tufte   Mc Farland, WI 199783  81 
15 Steven Knurr   Madison, WI 208097  90 
16 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  79 Brazen Dropouts Cycling Team
17 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  76 KS Energy Services / Team Wisconsin
18 John Reynders   Seattle, WA 255625  62 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Yong Qi   Batavia, IL 190405  94 Team Bicycle Heaven
20 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  82 Trek Midwest Team
21 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  95 Team Geargrinder
22 Justin Dyszelski   Cudahy, WI 268045  91 ISCorp Cycling Team
23 David Racine   Shorewood, WI 99357  58 Hampshire Cycle Club
24 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  71 O2 Cycling
25 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  72 Team Extreme
26 Matthew Povlich   Milwaukee, WI 274105  69 Hampshire Cycle Club
28 Drew Kushnick   Chicago, IL 223363  75 Rhythm Racing
30 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  59 KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Adam Zucco   Elburn, IL 131302  83 
32 Julio Jacobo   Libertyville 218778  92 KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Joseph Tavano   Madison, WI 179642  89 5Nines Cycling
34 Raviv Wolfe   Chicago, IL 289003  87 PSIMET Elite
35 Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  93 ISCorp Cycling Team
36 Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  65 Adventure 212
37 Seth Frye   Greenfield, WI 275622  86 Cafe Hollander RDC
DNF Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  64 Bicycle Heaven
DNF Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  67 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Mixed - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hartley     297 Kenda Pro Cycling pb Geargrinder
2 Brian Rach   Chilton, WI 257820  298 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Alex Wieseler (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 207324  487 Four 2 One Sports
4 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  288 ISCorp Cycling Team
5 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  493 Lakes Area Physical Therapy
7 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  293 ISCorp Cycling Team
8 Lionel Rocheleau (1 - Cat3)   Waukesha, WI 274025  444 Team Geargrinder
9 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  492 Lakes Area Physical Therapy
10 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035  294 South Chicago Wheelmen
11 Bryan Fosler   Madison, WI 197058  456 KS Energy Services/Team Wisconsin
12 Jason Boynton   Madison, WI 187093  451 Team Wheel & Sprocket
13 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  287 
14 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  459 
15 Robert Kelley   Geneva, IL 52765  185 Bicycle Heaven
16 Jordan Roessingh (2 - Cat1)   Madison, WI 170411  457 ISCorp Cycling Team
17 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  190 
18 Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381  193 
19 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  194 LifeCyclists
20 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  500 Apex Racing Team
21 Thomson Remo (1 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  286 Team Wheel & Sprocket
22 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  470 
23 Mark Norton   Madison, WI 291138  446 KS Energy Services / Team Wisconsin
24 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  495 Century Road Club Of America
25 Darrell Kohli (2 - Cat3)   Rapid River, MI 251212  295 Team Geargrinder
26 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  290 Great Dane Velo Club (GDVC)
27 John Acker   Sherwood, WI 67867  484 Team Wheel & Sprocket
28 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  497 Great Dane Velo Club
29 Corey Behrens (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 240426  192 Velo Trocadero
30 Bob Karlow   Crystal Lake, IL 285533  466 Enzo's-PSIMET
31 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  454 KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Ryan Zook (3 - Cat2)   Naperville, IL 63700  499 Club Bicicletta
33 Steven Knurr   Madison, WI 208097  449 
34 Isaac Neff   Madison, WI 200724  473 KCV Cycling Club
35 Ross White (4 - Cat2)   Holmen, WI 200545  460 Team Geargrinder
36 Kevin Pomasl   Wausau, WI 261266  464 KS Energy Services / Team Wisconsin
37 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  465 WPT TIBCO to theTop
38 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  188 KS Energy Services / Team Wisconsin
39 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  443 Team Geargrinder
40 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  477 
41 Patrick Diamond (5 - Cat2)   South Milwaukee, WI 297764  455 Team Geargrinder
42 Trevor Rolette (3 - Cat3)   Tinley Park, IL 226739  291 South Chicago Wheelmen
44 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  498 LAPT CC
45 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  483 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
46 Drew Kushnick (4 - Cat3)   Chicago, IL 223363  186 Rhythm Racing
47 Julio Jacobo   Libertyville 218778  296 KS Energy Services / Team Wisconsin
48 Andrew Kerr   Saint Charles, IL 66761  472 Bicycle Heaven
49 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  452 LAPT CC
50 Justin Dyszelski (5 - Cat3)   Cudahy, WI 268045  453 ISCorp Cycling Team
51 Ryan White   Grafton, WI 201290  481 Team Geargrinder
52 Christian Zauner   Silverdale, WA 85093  468 Enzo's-PSIMET
54 Brian Stoveken (6 - Cat3)   Madison, WI 249708  482 KS Energy Services / Team Wisconsin
55 Wayne Simon (3 - Cat1)   Lake Barrington, IL 32742  463 Enzo's-PSIMET
56 Eric Bean (4 - Cat1)   Seattle, WA 164426  494 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
58 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  476 Attitude Sports
59 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  469 CZ Velo
60 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362  471 Team Mack Racing Assoc. LTD
61 Travis Miller (7 - Cat3)   Jefferson, WI 293344  489 KS Energy Services / Team Wisconsin
62 John Reynders   Seattle, WA 255625  478 KS Energy Services / Team Wisconsin
63 Gene Tolli   Albany, WI 83764  467 Enzo's-PSIMET
64 Chris Halverson (6 - Cat2)   Madison, WI 188913  292 ISCorp Cycling Team
65 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  474 ISCorp Cycling Team
66 David Paquette   Decorah, IA 264236  461 KS Energy Services / Team Wisconsin
67 Tim Speciale   Woodstock, IL 293350  187 PSIMET Elite
68 Daniel Mendoza   Tampa, FL 170216  299 Pista Elite
DNF Robert White (Pro)   Brown Deer, WILLC 197162  445 Inferno Racing
DNF Clayton Chase   Mequon, WI 246297  Team Geargrinder
DNF Brian Stoveken (Cat3)   Madison, WI 249708  KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  447 CZ Velo
DNF Adam Zucco (Cat3)   Elburn, IL 131302  448 
DNF Matt Shriver   Durango, CO 110703  458 
DNF Carl Barkow (Cat3)   Pewaukee, WI 289518  462 Lakes Area Physical Therapy
DNF Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  475 CZ Velo
DNF Howard Smith   Batavia, IL 84066  485 Van Wagner Racing
DNF James Moore (Cat2)   Greenville, WI 208911  486 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  488 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Tige Prickett (Cat2)   Glendale, WI 150532  490 CZ Velo
DNF Jeffrey Kramer (Cat3)   Franklin, WI 72959  491 CZ Velo
DNF Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  496 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Ben Anderson   Madison, WI 151771  289 Great Dane Velo Club
DNF William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  480 Lakes Area Physical Therapy
DNF Raviv Wolfe (Cat3)   Chicago, IL 289003  300 PSIMET Elite
DNF Peter Kelley   Geneva, IL 306717  501 Bicycle Heaven
DNF Rich Delgado   Hoffman Estates, IL 51887  191 Village-Verdigris Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee