Race Results for
LOTOJA CLASSIC
LOGAN, UT TO JACKSON, WY, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton MORTLEY   Ogden, UT9:16:36.048 223361   KELSON
2 Justin Wilson   Salt Lake City, UT9:16:36.134 263234   REVOLUTION CAFE RIO
3 Curtis DOMAN   Draper, UT9:16:36.352 73704   REVOLUTION CAFE RIO
4 Darren GOFF   South Weber, UT9:16:37.819 301825   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
5 Mark Schaefer   Ogden, UT9:16:37.862 66592   BARRY LASKO/PAUL TRACY RACING
6 Stefan GOMEZ (1 - Cat2)   Boulder, CO9:16:38.533 260152   NEW HOPE 360/TREK/GS BOULDER
7 Andrew NEILSON   Houston, TX9:16:42.276 235610   NORDIC TRACK / LOGAN RACE CLUB
8 Garrett BURBIDGE (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT9:16:53.051 250061   SKI UTAH/MARKETSTAR
9 Christopher Carr   Golden, CO9:17:01.453 246610   NEW HOPE 360/TREK
10 Sam KRIEG (2 - Cat1)   Pocatello, ID9:17:01.668 201431   SKI UTAH/MARKETSTAR
11 Kent CARLSEN   Providence , UT9:22:53.055 169531   LOGAN RACE CLUB NORDIC TRAC
12 Cortlan Brown (2 - Cat2)   Bountiful, UT9:22:53.256 262949   BIKE FIX
13 Todd NEUMARKER (3 - Cat2)   Pleasant Grove, UT9:22:54.336 259988   ROOSTERS/BIKERS EDGE
14 Jake PANTONE (4 - Cat2)   Huntsville Utah9:22:55.053 153478   ROOSTERS/BIKERS EDGE
15 Kirk MINOR   Riverton, UT9:22:55.240 242779   SKI UTAH/MARKETSTAR
16 Will HANSON   9:22:55.596   REVOLUTION CAFE RIO
17 Jonny HINTZE (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT9:22:56.088 249871   ROOSTERS/BIKERS EDGE
18 Justin BINGHAM (2 - Cat3)   Roy, UT9:22:56.935 167381   SIMPLY MAC-BINGHAMS CYCLERY
19 Jared PRINCE   9:22:57.401   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
20 Eric HINDERAGER   Meridian, ID9:22:58.599 224310   LRCC
21 Spencer DEBRY   Sandy, UT9:22:59.722 242242   REVOLUTION CAFE RIO
22 David CARTER   9:23:11.086   LIN SOCKS
23 Greg FINNOFF   Lyons, CO9:23:14.557 11651   BLUE SKY VELO
24 Robert HOENE   Boise, ID9:23:17.230 45460   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
25 Jody HARRIS (5 - Cat2)   Pleasant View, UT9:40:40.866 177562   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
26 James CRAWFORD   9:40:47.322   SIMPLY MAC-BINGHAMS CYCLERY
27 Scott PRESTON   9:40:51.065   COLORADO SPRINGS CO USA
28 Mark DETERLINE   Salt Lake City, UT9:40:51.724 43613   ROOSTERS/BIKERS EDGE
29 Joshua CARTER   Fairview Heights, IL9:40:53.390 110443   SONORA GRILL/BICYCLE CENTER
30 Manny CYPERS   S. Ogden, UT9:40:56.664 248993   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
31 Jonathan FINNOFF   9:41:00.624   ROCHESTER MN USA
32 Dennis PORTER   9:47:02.738   BIKE SHOPPE CHICK FIL A
33 Casey NIELSEN   Plain, UT9:47:02.739 152462   SIMPLY MAC-BINGHAMS CYCLERY
34 Jon BADDLEY   9:48:59.527   CONTENDER BICYCLES
35 Blake FESSLER   South Ogden, UT9:49:08.781 264500   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
36 Jesse Jensen   Park City, UT9:53:07.656 300502   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
37 Alan ENOS   Boulder, CO9:53:39.574 157065   NEW HOPE 360/TREK
38 Payton NISHIKAWA (3 - Cat3)   Willard, UT10:02:27.406 26145   SIMPLY MAC-BINGHAMS CYCLERY
39 Anthony CARFANG   Boulder, CO10:03:18.343 243657   GS BOULDER
40 Roger ARNELL   Mountain View, CA10:05:57.230 311845   ROOSTERS/BIKERS EDGE
41 L. THOMAS   10:12:21.367   VELO SPORT RACING
42 Mike HALES   10:29:48.649   REVOLUTION CAFE RIO
43 Ryan TANNER   Salt Lake City, UT10:37:35.069 298172   NEEDLES PEAK
44 Nathan STARNES   Ammon, ID10:53:10.789 291557   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
DNF Mitch MCBETH (Cat2)   Salt Lake City, UTDNF 23158   CONTENDER BICYCLES
DNF Elliott SMITH   DNF   REVOLUTION CAFE RIO
DNF Tyler MATSON   DNF   SIMPLY MAC-BINGHAMS CYCLERY
DNF erhan ayan   Salt Lake City, UTDNF 337340   FFKR-SBO

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Gibson   Pleasant View, UT9:35:02.240 263645   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
2 Ryan LEMONE   Pleasant Grove, UT9:37:32.500 235144   OZONE/SBR RACING
3 Scott Powers   Sandy, UT9:37:33.261 286504   REVOLUTION CAFE RIO
4 Teal BUCHI   Salt Lake City, UT9:37:33.414 273772   FFKR/SPORTSBASEONLINE P/B TOUR OF UTAH
5 Ryan OTTLEY (1 - Cat3)   Providence, UT9:37:33.819 224853   LOGAN RACE CLUB
6 Nolan FINLAYSON   Riverton, UT9:37:34.392 291403   OZONE/SBR RACING
7 Brock CANNON (1 - Cat4)   St George, UT9:37:34.916 111033   XANGO
8 Cameron PATCH (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT9:37:37.621 256779   REVOLUTION CAFE RIO
9 Mitchell HEINER (3 - Cat3)   Logan, UT9:37:39.412 309985   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
10 Nathan BARNES   9:37:40.994   REVOLUTION CAFE RIO
11 Trent OLSEN (4 - Cat3)   Layton, UT9:37:41.671 310401   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
12 Lucas PARKER   Riverton, UT9:37:46.999 287939   SPIDER BAIT CYCLING
13 Andrew EARL   Phoenixville, PA9:37:52.713 183665   EARL
14 Lance ANDERSON   9:38:23.370   REVOLUTION CAFE RIO
15 Kevin PARRY   Sandy, UT9:43:56.601 260918   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
16 Eadric BRESSEL   Providence, UT9:44:15.318 4777   LOGAN RACE CLUB
17 Chris BLACKBURN   Las Vegas, NV9:50:55.510 250875   RED BURROS
18 Jaren GIBSON   Syracuse, UT9:58:42.432 294409   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
19 Trent WIGNALL   Draper, UT9:58:49.621 294142   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
20 Matt SNYDER   Tucson, AZ10:10:56.897 177869   REVOLUTION CAFE RIO
21 Dave SELLERS   Salt Lake City, UT10:14:57.048 210155   ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
22 Jared EBORN   Murray, UT10:23:30.069 255668   X-MEN
23 Tyler KIRK   Sandy, UT10:27:41.771 261681   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
24 Javier VARGAS   10:28:51.426   O-ZONE SBR
25 Michael COOMBS (2 - Cat4)   Heber, UT10:37:36.233 309292   SPIN BOSCH
26 Kodey MYERS   Logan, UT10:43:56.012 340240   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
27 Mike OBLAD   Taylorsville, UT10:46:21.085 26520   OZONE/SBR RACING
28 Spence ROPER (3 - Cat4)   Logan, UT10:51:49.109 240465   LOGAN RACE CLUB
29 Lance GAMERO   Riverton, UT11:00:07.361 227974   REVOLUTION CAFE RIO
30 Dustin NIELSEN (4 - Cat4)   Ogden, UT11:21:54.124 295057   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
31 David SHULEY   Ft Thomas, KY11:53:04.275 278635   REVOLUTION CAFE RIO
32 Cory HAWKE (5 - Cat4)   Midvale, UT11:55:52.480 272638   MI DUOLE
33 John PARRY   Holladay, UT12:06:50.444 346970   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
34 Seth BRADLEY   Sandy, UT12:06:50.748 260573   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
DNF Zach BRADLEY (Cat4)   Sandy, UTDNF 309974   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
DNF Gordy WALKER   DNF   FAST FRIDAY
DNF Tommy MURPHY (Cat3)   Logan, UTDNF 173814   UTAH STATE UNIVERSITY CYCLING
DNF Peter MCMULLIN (Cat3)   Draper, UTDNF 114048   REVOLUTION/CAFE RIO

Men - Cat 4 - 700

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wilson   Salt Lake City, UT9:28:03.237 263094   OZONE SBR RACING - TEAM A
2 Alex ARCHIBALD   Great Falls , MT9:32:36.997 1862   GREAT FALLS MT USA
3 Brad WILSON   9:32:37.119   REVOLUTION CAFE RIO C4-1
4 James TAYLOR   9:32:37.981   CONTENDER-AXIS41
5 Liam ODONNELL   Murray, UT9:32:37.985 291424   SLC BICYCLE CO.
6 Colter HAMMER   Salt Lake City, UT9:32:38.088 345166   OZONE SBR RACING - TEAM A
7 Eric BALOG   Wilson, WY9:32:39.136 332838   JACKSON HOLE MOUNTAIN RESORT
8 Trevor WOOD   Salt Lake City, UT9:32:41.707 353082   RED DOG RACERS
9 Val GIBSON   Orem, UT9:32:43.535 128715   OZONE SBR RACING - TEAM A
10 Eric Taylor   Iowa City, IA9:37:55.660 316210   CONTENDER-AXIS41
11 Steve HADLEY   9:37:58.245   PORCUPINE CYCLING
12 Travis HOWARD   9:41:15.131   NORTHERN ROCKIES CYCLING TEAM
13 Adam JONES   9:43:49.098   OZONE SBR RACING - TEAM A
14 Mark ESPLIN   Centerville, UT9:45:42.985 278796   BOUNTIFUL MAZDA
15 Eric LARSON   9:46:35.943   REVOLUTION CAFE RIO C4-1
16 Ryan WOOLSTON   Sandy, UT9:50:30.046 266873   REVOLUTION CAFE RIO C4-1
17 Phillip SMITH   10:05:57.716   PORCUPINE CYCLING
18 Steven GLASGOW   10:14:34.861   CONTENDER-AXIS41
19 Ron PYNES   Salt Lake City, UT10:14:35.047 225165   CONTENDER-AXIS41
20 Weston HYMAS   Salt Lake City, UT10:14:37.787 170384   PORCUPINE CYCLING
21 Scott OPENSHAW   Draper, UT10:22:03.619 253881   REVOLUTION CAFE RIO C4-1
22 Eric SCAIFE   Salt Lake City, UT10:22:08.506 264588   CONTENDER-AXIS41
23 Darin TOONE   Phoenix, AZ10:27:25.019 294204   OZONE SBR RACING - TEAM A
24 Alejandro VARGAS   10:27:25.024   OZONE SBR RACING - TEAM A
25 Justin SPARHAWK   Boise, ID10:28:17.083 73768   LOOK! SAVE A LIFE
26 James BYBEE   Boise, ID10:28:17.163 296325   LOOK! SAVE A LIFE
27 Douglas ZALIS   Chicago, IL10:29:09.285 181163   VISION QUEST
28 Steven Stringham   Lehi, UT10:33:21.157 181624   PACELINE PAPPAS
29 Warren WORSLEY   South Jordan, UT10:35:26.690 203723   COLE SPORT
30 Steve NEWTON   10:36:41.423   OZONE SBR RACING - TEAM A
31 Chad VANSOLKEMA   Salt Lake City, UT10:54:01.403 278138   BICYCLE CENTER
32 Matthew FAIRBOURN   Sandy, UT10:54:26.358 278311   SLC BICYCLE CO.
33 Mike MELDRUM   Salt Lake City, UT11:31:12.254 171105   PORCUPINE CYCLING
34 Chip PAGE   Kaysville, UT11:35:57.508 295214   PORCUPINE CYCLING
35 Dennis MCINTYRE   Pleasant Grove, UT11:51:42.874 310936   OZONE SBR RACING - TEAM A
36 Daniel BARTON   Highland, UT11:52:49.051 342764   PACELINE PAPPAS
37 Dennis TROP   South Jordan, UT12:31:29.721 240550   REVOLUTION CAFE RIO C4-1
38 Travis FISHER   Kearns, UT13:05:37.641 278062   SLC BICYCLE CO.
39 Cory SANDBERG   West Bountiful, UT13:42:52.475 295200   PORCUPINE CYCLING
DNF Scott STOUT   DNF   CONTENDER-AXIS41
DNF Joel HSIA   Salt Lake City, UTDNF 256338   UNIVERSITY OF UTAH

Men - Cat 4 - 800

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ira SORENSEN   Herriman, UT9:29:31.393 318710   REVOLUTION CAFE RIO C4-2
2 Ricky BANGERTER   Kaysville, UT9:29:32.754 321984   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
3 David Swensen   Riverton, UT9:29:33.732 311872   REVOLUTION CAFE RIO C4-2
4 Casey MARKER   Roy9:34:49.119 276682   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
5 Chad CURTIS   Lehi, UT9:57:24.779 260276   OZONE SBR RACING - TEAM B
6 Travis WILES   Salt Lake City, UT10:01:15.678 340616   KUHL
7 Mitchell YOUNG   Syracuse, UT10:15:15.003 307518   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
8 Daniel BEDOYA   Layton, UT10:15:15.487 347732   MI DUOLE
9 Travis MOULDING   Farr West, UT10:19:03.069 299202   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
10 Brian SMITH   10:19:04.354   CANYON BICYCLES
11 Justin KOYLE   Wanship, UT10:19:14.513 311187   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
12 James HELCO   Plain City, UT10:24:59.100 294266   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
13 Adam CRAYK   Draper, UT10:25:07.489 291523   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
14 Brandon JUDD   Heber, UT10:25:07.941 289575   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
15 Chad HALES   Draper, UT10:25:08.235 234628   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
16 Todd STOWELL   Park City, UT10:30:21.160 224506   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
17 Gregory GALLOWAY   10:33:22.075   REVOLUTION CAFE RIO C4-2
18 Todd HAMBLIN   Orem, UT10:37:25.691 244351   NOBLE SPORTS
19 Robert JONES   10:37:57.016   OZONE SBR RACING - TEAM B
20 Jim SAWKA   Spanishfork, UT10:38:57.176 286682   REVOLUTION CAFE RIO C4-2
21 Ben BRUTSCH   10:39:29.419   RITTE RACING
22 Matthew ROBBINS   10:39:38.840   OZONE SBR RACING - TEAM B
23 David MORRIS   10:39:43.025   SALT LAKE CITY UT USA
24 Shawn HALL   10:41:32.095   CANYON BICYCLES-DRAPER
25 Jerald OLSEN   Roy, UT10:44:45.821 278981   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
26 Ryan COOK   10:47:11.703   NOBLE SPORTS
27 Ben TOWERY   Clinton, UT11:00:41.764 100826   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
28 Patrick CASSIDAY   Salt Lake City, UT11:05:55.397 327414   KUHL
29 Shafagh ABBASI   Salt Lake City, UT11:23:40.145 298339   SKI UTAH/MARKETSTAR CYCLING TEAM
30 Eric Jensen   Farmington, UT11:39:26.758 154717   LAYTON UT USA
31 Jeff AUSTIN   11:41:42.852   OZONE SBR RACING - TEAM B
32 J David RAMSAY   11:48:42.745   OZONE SBR RACING - TEAM B
33 Ryan FINLAYSON   Riverton, UT11:48:43.116 296771   OZONE SBR RACING - TEAM B
34 Heath BIRCHALL   Highland, UT11:48:43.155 294657   OZONE SBR RACING - TEAM B
35 Rick FINLAYSON   Highland, UT11:48:43.587 279124   OZONE SBR RACING - TEAM B
36 David LA SALLE   12:12:05.217   RITTE RACING
37 Greg MARTIN   12:17:38.549   HOLLADAY MASTERS
38 Steve MASON   12:23:57.724   INFINITE CYCLES
39 James MASON   12:57:38.014   SKULLCANDY/JSA ARCHITECTS
40 Scott MOIR   American Fork, UT13:36:30.103 347194   MOIR
DNF Gavin FITZSIMMONS   Sandy, UTDNF 312208   REVOLUTION CAFE RIO C4-2
DNF Jacob HAMBLIN   DNF   NOBLE SPORTS
DNF Jason ARMSTRONG   DNF   GAS/INTRINSIK
DNF Kevan STEED   Syracuse, UTDNF 92790   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM

Men - Cat 5 - 5100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam KROMMENHOEK   Mapleton, UT9:40:48.970 307082   OZONE/SBR RACING
2 jonathan jackson   Colorado Springs, CO9:40:49.357 347362   CR-ENDURANCE
3 John Emmett   Heber City, UT9:49:50.626 294184   OZONE/SBR RACING
4 John Summers   Rexburg, ID9:59:01.865 311954   KELSON
5 Dave BELL   10:01:24.905   BOUNTIFUL MAZDA
6 Robert Bingham   Ogden, UT10:16:07.780 348188   MIDTOWN COMMUNITY HEALTH CENTER
7 Matthew BLANGO   Salt Lake City, UT10:17:09.334 341382   SKI UTAH 5
8 Eric ODELL   Ririe, ID10:21:50.402 346528   CYCLINGSTRONG.COM
9 Tyler SMITH   10:22:08.449   OZONE/SBR RACING
10 Tracy MOBLEY   Rigby, ID10:36:29.959 348066   CYCLINGSTRONG.COM
11 Mike GARNER   10:41:48.378   DECLO ID USA
12 Justin FARRIS   10:43:04.897   SOUTH CENTRAL RACING
13 Mike PETROFF   Layton, UT10:44:51.598 261684   BOUNTIFUL MAZDA
14 Shane EVANS   Draper, UT10:52:33.942 347036   OZONE/SBR RACING
15 Ryan CLAYTON   Salt Lake City, UT10:52:36.000 347064   AARDVARK
16 Paul SOLOMON   Sandy, UT10:52:36.224 310980   AARDVARK
17 Michael KERN   Salt Lake City, UT10:52:36.323 347202   AARDVARK
18 Don ERCANBRACK   Bountiful, UT10:52:38.795 306792   AARDVARK
19 Brandon BURTENSHAW   Logan, UT10:52:43.101 172053   AUTOLIV CYCLING CLUB
20 Byron MONTGOMERY   Riverton, UT11:00:47.919 214220   SKI UTAH-MARKET STAR CYCLING TEAM
21 Lorenzo ROUNDY   11:02:56.383   BOUNTIFUL MAZDA
22 Todd HANDY   Layton, UT11:02:56.404 216979   BOUNTIFUL MAZDA
23 Max ANGELL   11:13:32.070   CYCLINGSTRONG.COM
24 Bart MILLER   Rigby11:13:32.079 346514   CYCLINGSTRONG.COM
25 Jesse ZIEGLER   11:15:45.131   KELSON
26 Dan PLAMBECK   Idaho Falls, ID11:20:42.218 347142   CYCLINGSTRONG.COM
27 Guy ROBERTSON   Rigby, ID11:26:28.872 347024   CYCLINGSTRONG.COM
28 Dave ANDERSON   11:34:12.121   KELSON
29 Brian VAN UITERT   11:36:22.989   BOUNTIFUL MAZDA
30 Bob ELLEFSEN   Salt Lake City, UT12:03:33.392 346928   REVOLUTION RACING GROUP 1
31 Steve WASDEN   Rexburg, ID12:05:18.673 282902   KELSON
32 Timothy DAHLEM   Salt Lake City, UT12:06:52.318 348236   SKI UTAH 5
33 Brent MASON   Katy, TX12:07:40.173 349362   JORDAN VALLEY MEDICAL CENTER
34 Jon ENGERS   Louisville, CO12:08:55.319 303781   CAVE DWELLERS
35 Kevin MOORE   12:08:55.340   CAVE DWELLERS
36 James JENSEN   12:17:30.194   REVOLUTION RACING GROUP 1
37 Andy NELSON   Bountiful, UT12:25:52.599 292845   AARDVARK
38 Brian SMITH   12:26:04.634   AARDVARK
39 Charles BUTLER   12:29:20.901   OZONE/SBR RACING
40 Michael MASON   12:31:15.742   JORDAN VALLEY MEDICAL CENTER
41 Matthew KNIGHT   12:57:48.701   RIVERDALE UT USA
42 Rick VASSAR   Sandy, UT13:12:27.670 343644   REVOLUTION RACING GROUP 1
43 Jason BENSON   Sandy, UT13:15:57.775 347224   REVOLUTION RACING GROUP 1
DNF Art MCCRACKEN   Idaho Fallsidaho Falls, IDDNF 346900   CYCLINGSTRONG.COM
DNF Jeff MCBRIDE   Saint George, UTDNF 345488   AARDVARK
DNF Matt ALLRED   Idaho Falls, IDDNF 342528   KELSON
DNF Christian GRAY   DNF   REVOLUTION RACING GROUP 1
DNF Jeffrey HARDY   Draper, UTDNF 323410   REVOLUTION RACING GROUP 1
DNF Michael EMMETT   Highland, UTDNF 313304   OZONE/SBR RACING
DNF Craig ROMRELL   Salt Lake City, UTDNF 280489   CR ENDURANCE

Men - Cat 5 - 5200

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Roberts   Saltlakecity, UT9:43:45.510 291656   CANYON BICYCLES
2 justin mitchell   Rupert, ID9:44:16.909 312162   ROCKS CYCLING AND FITNESS
3 Zane MORRIS   Draper, UT9:44:17.383 294306   CANYON BICYCLES
4 Bret CAMPBELL   Burley, ID9:44:17.902 311707   ROCKS CYCLING AND FITNESS
5 Michael BROADBENT   Logan, UT9:56:50.638 279187   LOGAN RACE CLUB - TEAM A
6 Bryan CHILD   Pleasant View, UT9:56:51.183 234339   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
7 Travis WINDER   Ogden, UT9:56:56.663 313210   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY/ SIMPLY MAC RACING
8 Dallen BROADBENT   Logan, UT9:57:11.568 347704   LOGAN RACE CLUB - TEAM A
9 Sean Hansen   Salt Lake City, UT10:10:07.014 345680   SPORTS DEN
10 Jon ROBISON   Logan, UT10:10:14.108 294229   LOGAN RACE CLUB - TEAM A
11 Todd LEANY   Las Vegas, NV10:27:17.613 347188   RED BURRO RACING - TEAM A
12 Gregory SMITH   10:27:42.167   RED BURRO RACING - TEAM A
13 Bruce HILL   10:33:43.318   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY/ SIMPLY MAC RACING
14 Brandon WILCOX   10:38:48.887   ROCKS CYCLING AND FITNESS
15 Lars MORRIS   Draper, UT10:40:50.776 294710   CANYON BICYCLES
16 James HUNTER   10:46:51.092   ELKO VELO
17 Glenn SENINGER   Salt Lake City, UT10:47:38.572 346458   RED BURRO RACING - TEAM A
18 Rob HALTER   10:55:16.551   SALT LAKE CITY UT USA
19 Chris HUGHES   11:12:37.852   COVENTRY MORTGAGE
20 Derek ENCE   Idaho Falls, ID11:14:02.402 312268   EAGLE ROCK CYCLING
21 Brandon KNOTTS   Park City, UT11:15:55.341 348280   CANYON BICYCLES
22 Jim NICHOLS   Salt Lake City, UT11:20:03.516 346746   RED BURRO RACING - TEAM A
23 R. Layne DEVEREAUX   11:20:04.847   RED BURRO RACING - TEAM A
24 Clark LIVSEY   Springville, UT11:20:50.676 346482   RED BURRO RACING - TEAM A
25 Thomas LAURSEN   Park City, UT11:25:19.317 344720   ALLEGIANT AIRLINES/PAIN MDS
26 Walter MCCALL   Burley, ID11:38:06.687 278532   ROCKS CYCLING AND FITNESS
27 Danny BOOTH   Lehi, UT11:42:20.675 337402   SPACE INVADERS
28 Jeffrey LEWIS   11:42:22.659   SPACE INVADERS
29 Travis CLATER   Mission Viejo, CA11:42:22.868 348082   SPACE INVADERS
30 Bart ANDERSON   Mantua, UT11:53:41.053 145647   MANTUA UT USA
31 Michael MCKENNA   Las Vegas, NV12:10:09.454 123031   ALLEGIANT AIRLINES/PAIN MDS
32 Jeffrey WARWICK   Park City, UT12:10:14.721 313108   ALLEGIANT AIRLINES/PAIN MDS
33 Timothy DRAIN   Park City, UT12:10:15.166 347934   ALLEGIANT AIRLINES/PAIN MDS
34 Scott HORLACHER   Las Vegas, NV12:18:13.515 347192   RED BURRO RACING - TEAM A
35 Jason REDMAN   Idaho Falls, ID12:20:21.754 345522   EAGLE ROCK CYCLING
36 Clifford STRONG   12:21:05.937   PORCUPINE RACING
37 A. Judd ANDERSON   12:24:08.348   ROCKS CYCLING AND FITNESS
38 William COSTLEY   Ogden, UT13:06:03.606 313148   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
39 Troy MCGEE   13:13:30.075   SPRING TX USA
DNF Alexander WILCOX   Provo, UTDNF 348154   RED BURRO RACING - TEAM A
DNF Eric HOOLEY   North Logan, UTDNF 347298   LOGAN RACE CLUB - TEAM A
DNF Ross QUIGLEY   Salt Lake City, UTDNF 294430   SPIDER BAIT CYCLING
DNF Jonathan ATZET   Draper, UTDNF 279136   PORCUPINE RACING
DNF M. Shane WATT   DNF   EAGLE ROCK CYCLING
DNF Kelly WHITE   Park City, UTDNF 37979   ALLEGIANT AIRLINES/PAIN MDS

Men - Cat 5 - 5300

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael SCHEULLER   Kaysville, UT9:41:25.087 294286   RED DOG RACERS
2 Rex SHUPE   Kaysville, UT9:56:54.212 276202   RED DOG RACERS
3 Justin HOHL   Sandy, UT10:10:11.151 348366   ADOBE
4 Morriah PALMER   Mountain Green, UT10:11:01.308 347544   NEEDLES PEAK
5 Ron NIEDERHAUSER   Morgan, UT10:11:05.612 347484   NEEDLES PEAK
6 David MORGAN   10:19:41.159   TEAM ESC SPORTS/LVC
7 Bryan JOHNSON   10:24:17.357   TEAM ESC SPORTS/LVC
8 Jason Bond   South Ogden, UT10:24:17.799 347696   NEEDLES PEAK
9 Brett Stevens   Cottonwood Heights, UT10:24:18.132 205633   ADOBE
10 Ryan PACKER   Sandy, UT10:24:18.542 93641   ADOBE
11 Mark JONES   10:24:22.595   ADOBE
12 James BYLUND   10:25:02.826   THERMO FISHER SCIENTIFIC
13 Aaron PAPA   Las Vegas, NV10:25:07.220 311810   TEAM ESC SPORTS/LVC
14 Charles MILLS   10:31:30.550   3 PEAKS
15 Cade ERICKSON   Layton, UT10:31:54.460 347476   NEEDLES PEAK
16 Joshua WATKINS   10:41:58.535   RED DOG RACERS
17 Brad SHEPHERD   West Jordan, UT10:42:21.882 311940   BICYCLE CENTER
18 Sherman STANLEY   Morgan, UT10:46:50.703 347486   NEEDLES PEAK
19 Bruce Thomas   Layton, UT10:55:08.645 311795   MOUNTAIN VIEW ORTHOPEDICS AND SPORTS MEDICINE
20 Marc MORTENSEN   St. George, UT10:57:09.224 311458   RED ROCK RACING TEAM
21 Jeffery BANKS   Idaho Falls, ID10:57:30.320 263819   ERC/EASTERN IDAHO REGIONAL MEDICAL CENTER
22 Travis MARTIN   North Ogden, UT10:58:13.846 294093   ROOSTERS/BIKERS EDGE
23 Stephen ROBERTS   10:59:05.387   RED DOG RACERS
24 Ryan KIRKHAM   Idaho Falls, ID11:20:39.356 294120   ERC/EASTERN IDAHO REGIONAL MEDICAL CENTER
25 Bryan GEE   Pocatello, ID11:40:53.720 289796   IDAHO CYCLING ENTHUSIASTS/IDAHO KIDNEY CENTER
26 Pete TRUELSON   Las Vegas, NV11:41:00.176 330860   TEAM ESC SPORTS/LVC
27 Eric THOMPSON   11:42:24.060   FFKR - SPORTSBASE ONLINE
28 Dave ERICKSON   Salt Lake City, UT11:48:18.760 348198   HOLLADAY CYCLING
29 Hans REINEMER   Salt Lake City, UT11:50:12.314 271214   HOLLADAY CYCLING
30 Dean WALKER   11:50:35.795   HOLLADAY CYCLING
31 David EVANS   11:50:35.900   HOLLADAY CYCLING
32 James ARNOLD   11:58:08.497   ERC/EASTERN IDAHO REGIONAL MEDICAL CENTER
33 Burke STONE   12:01:43.830   BIKE FIX
34 Cameron BENSON   Herriman, UT12:07:10.115 278242   RIVERTON UT USA
35 Matthew THOMAS   12:11:59.570   BIKE FIX
36 Michael MARLER   12:19:52.748   AQUA ENGINEERING
37 Cory MARLER   Kaysville, UT12:19:52.826 313008   AQUA ENGINEERING
38 Glen EGGERTZ   Kaysville, UT12:54:15.894 347758   AQUA ENGINEERING
39 Brett HICKMAN   Bountiful, UT13:02:40.044 211334   BOUNTIFUL UT USA
DNF Bowen VAN BROCKLIN   DNF   AQUA ENGINEERING
DNF Justin PEDERSEN   Salt Lake City, UTDNF 333718   ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
DNF Mark ESTLUND   Papillion, NEDNF 312876   ROOSTERS/BIKERS EDGE
DNF Justin LOGAN   Kaysville, UTDNF 312592   AQUA ENGINEERING
DNF Garn JENSEN   Sandy, UTDNF 293296   BICYCLE CENTER
DNF Payden VAN BROCKLIN   DNF   AQUA ENGINEERING
DNF Glen DRAPER   Ogden, UTDNF 287377   THE BIKE SHOPPE / CHICK-FIL-A
DNF Kristopher LIGHTFOOT   Syracuse, UTDNF 208912   ROOSTERS/BIKERS EDGE

Men - Cat 5 - 5400

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Dowdle   Salt Lake City, UT10:06:57.489 344940   MI DUOLE
2 Brad BARRUS   Kaysville, UT10:06:57.839 348166   SOUND ELEMENTS
3 Nathan HEAPS   San Tan Valley, AZ10:06:58.394 183404   JOE GIBSON FOUNDATION
4 Nicholas MURRAY   Las Vegas, NV10:06:58.827 312102   RED BURRO RACING - TEAM B
5 Mark SMITH   10:07:00.825   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
6 Tony BAIRD   Smithfield, UT10:07:00.981 346982   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
7 Kurt ATKINS   Denver, CO10:13:01.405 312090   RED BURRO RACING - TEAM B
8 Rhet SCHERSCHLIGT   Midvale, UT10:13:04.166 245924   CYCLEPATH 2
9 Stanton MERRILL   Logan, UT10:19:57.328 306837   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
10 Christian KOWNACKI   Chula Vista, CA10:27:34.543 310404   LAKE TOWN BICYCLES
11 Andrew BYBEE   Lehi, UT10:27:41.123 347914   CYCLEPATH 2
12 Ryan BYBEE   10:27:41.124   CYCLEPATH 2
13 Nick HUDSON   10:28:32.067   CYCLEPATH 2
14 Mike ROSSBERG   10:35:35.549   THINAIR BOYS
15 Warde ALLAN   Draper, UT10:35:38.732 347090   REVOLUTION/CAFE RIO TEAM B
16 Jeremy BOWEN   Nibley, UT10:37:52.448 308451   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
17 Michael MCDONALD   10:39:02.505   RED BURRO RACING - TEAM B
18 Matthew DAVIS   10:41:47.049   THINAIR BOYS
19 Tony HARKIN   Las Vegas, NV10:41:50.729 246654   RED BURRO RACING - TEAM B
20 Greg LARSON   10:43:45.413   THINAIR BOYS
21 Michael GILBERG   Kalispell, MT10:43:53.573 308154   WRECKEM
22 Devin BYBEE   Orem, UT10:53:56.400 347912   CYCLEPATH 2
23 John SERVICE   10:54:03.491   CYCLEPATH 1
24 Brian SELANDER   Salt Lake City, UT10:54:39.510 348462   CYCLEPATH 2
25 Spencer CHIPPING   Holladay, UT11:01:09.469 298087   MI DUOLE
26 Douglas HEINRICH   Salt Lake City, UT11:06:35.473 347236   MI DUOLE
27 Jesse CHRISTENSEN   Orem, UT11:10:08.579 286470   REVOLUTION/CAFE RIO TEAM B
28 Mckay ROBINSON   Herriman, UT11:27:40.726 347028   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
29 Jason NEAL   Salt Lake City, UT11:49:36.468 348290   CYCLEPATH 2
30 John WALLIN   Sandy, UT11:49:36.517 277903   CYCLEPATH 1
31 Leo STANKO   Salt Lake City, UT11:51:34.630 312023   LAKE TOWN BICYCLES
32 Berkley HANKS   Draper, UT11:54:41.562 210608   THINAIR BOYS
33 Ryan ARNELL   Kaysville, UT11:58:44.790 311886   HOW IV
34 Aaron INOUYE   Provo, UT12:03:29.790 346180   PROVO UT USA
35 Johnny LONDON   Salt Lake City, UT12:11:20.805 311899   HOW IV
36 Brian HARRIS   12:20:47.475   HOW IV
37 Winfield GREENWOOD   Las Vegas, NV12:37:50.231 347210   RED BURRO RACING - TEAM B
38 Kacey Kalian   Draper, UT12:48:53.895 346218   REVOLUTION/CAFE RIO TEAM B
39 Darren WEST   Tempe, AZ12:54:20.024 144405   JOE GIBSON FOUNDATION
40 Don BOLING   Salt Lake City, UT12:55:13.005 294882   THINAIR BOYS
DNF Alex LOCKOVITCH   Salt Lake City, UTDNF 311979   HOW IV
DNF Jacob SANDERSON   Smithfield, UTDNF 311837   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
DNF Spencer STEINMANN   Salt Lake City, UTDNF 311664   REVOLUTION/CAFE RIO TEAM B
DNF Jason MILLER   DNF   LOGAN RACE CLUB - TEAM B
DNF Michael GREGG   DNF   WASTCH ROADRUNNERS
DNF Steven DUKE   DNF   CYCLEPATH 1

Men - Master - 200 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olsen   Las Vegas, NV9:13:37.051 213609   RED BURRO RACING
2 Steven Fellows (1 - Cat5)   Las Vegas, NV9:13:37.279 213608   RED BURRO RACING
3 Robert Ventura (1 - Cat1)   Wildwood, IL9:13:53.341 46909   VISION QUEST COACHING
4 Kirk ECK   Smithfield, UT9:18:14.026 116598   LOGAN RACE CLUB
5 Ryan PACE   Morgan, UT9:18:15.069 306117   NEEDLES PEAK
6 Kent MILLECAM (2 - Cat5)   Smithfield, UT9:18:16.436 68871   GREAT HARVEST BREAD UT
7 Chase BENINGA   Jackson, WY9:18:17.604 198762   TEAM JACKSON HOLE
8 Jason WICKENS   Henderson, NV9:42:53.903 294658   DZ NUTS
9 Rick MILLER   9:46:04.297   SALT LAKE CITY UT USA
10 Tyler Call   Southweber, UT9:46:04.704 311725   FOREST CREEK OUTDOORS
11 Jason WOODLAND (3 - Cat5)   Kaysville, UT9:46:04.888 313136   BIKERS EDGE
12 Hugh PARKE   Layton, UT9:46:04.966 311851   FOREST CREEK OUTDOORS
13 Sam BEALL   9:46:06.724   VISION QUEST COACHING
14 Lawrence ALLEN   9:46:07.321   LOGAN RACE CLUB
15 Benjamin MENLOVE (4 - Cat5)   Salt Lake City, UT9:50:18.347 294556   DZ NUTS
16 Scott MORRISON   9:53:14.728   GOLDEN SPIKE CYCLING - STAKER PARSONS
17 John FITZGERALD   9:55:13.005   VISION QUEST COACHING
18 Adam CATMULL   South Jordan, UT9:56:16.383 220468   REVOLUTION CAFE RIO
19 Dave NODA   9:58:42.101   VISION QUEST COACHING
20 Aaron MENLOVE (5 - Cat5)   Sandy, UT9:58:42.780 347802   DZ NUTS
21 Marc MENLOVE   9:58:46.192   DZ NUTS
22 Ike AYRE   9:59:41.799   DZ NUTS
23 Steven GRANT (1 - Cat2)   Washington, DC10:00:25.858 204726   HOMEVISIT
24 Tony PANTONE   10:00:27.993   NEEDLES PEAK
25 David OLIVER   10:07:42.128   VISION QUEST COACHING
26 Darin WICKENS   10:07:44.873   DZ NUTS
27 Vance CHECKETTS   Sandy, UT10:16:29.306 202007   PROVO UT USA
28 Curtis MADSEN   Layton, UT10:20:04.390 348276   GREAT HARVEST BREAD UT
29 Joshua BOND   Mountain Green, UT10:27:52.368 294714   NEEDLES PEAK
30 Shawn BECKSTROM (6 - Cat5)   Ogden, UT10:27:52.848 347606   NEEDLES PEAK
31 Michael Peters   Hinsdale, IL10:37:11.568 188197   VISION QUEST COACHING
32 Peder SINGLETON   Draper, UT10:37:35.569 347684   DRAPER UT USA
33 Matt ROBBINS   10:38:07.256   GREAT HARVEST BREAD UT
34 Rod LEISHMAN   Smithfield, UT10:38:07.269 279097   GREAT HARVEST BREAD UT
35 Mason NIEDERHAUSER   Smithfield, UT10:38:07.315 199888   GREAT HARVEST BREAD UT
36 Michael SKOUSEN   Mesa, AZ10:38:35.490 195898   MESA AZ USA
37 Eric HULPHERS   Layton, UT10:49:15.800 261633   NEEDLES PEAK
38 Dave HUTCHINSON   Thayne, WY11:06:45.056 278987   FITZGERALDS BICYCLES
39 Jeff STENQUIST (1 - Cat4)   Draper, UT11:10:49.883 34008   CANYON BICYCLES - DRAPER
40 Brad HARRIS   11:14:14.822   DZ NUTS
41 Stephen ROSENFELD (7 - Cat5)   Highland Park, IL11:18:49.490 306263   VISION QUEST COACHING
42 Kurt NILSSON   11:19:14.835   BOTOJA
43 Alejandro HOMAECHEVARRIA (8 - Cat5)   Boise, ID11:19:14.998 129345   BOTOJA
44 Eric SELEKOF (9 - Cat5)   Boise, ID11:19:15.938 230823   BOTOJA
45 Edward BENFORD   Chicago, IL11:25:56.332 352836   VISION QUEST COACHING
46 Michael SHINNEY   Farr West, UT11:28:12.381 275935   NEEDLES PEAK
47 Gary GRIFFIN   11:31:27.612   GREAT HARVEST BREAD UT
48 Jeffery DAVIS (10 - Cat5)   West Warren, UT11:42:04.347 63161   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
49 Michael MEAD   12:37:34.004   REVOLUTION CAFE RIO
DNF Michael LOVELAND   DNF   NEEDLES PEAK
DNF Paul BRACKEN   DNF   TEAM REDROCK
DNF Shayne KENNEDY   Tustin, CADNF 311888   SHO-AIR
DNF Sean HAWES (Cat5)   Saint George, UTDNF 313384   RED ROCK BICYCLE COMPANY

Men - Master - 300 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael RICKS   Stockton, CA9:15:16.859 250319   MICHAEL DAVID WINERY RACE TEAM
2 Mark LARSEN   9:15:18.689   TEAM LARTOJA
3 Greg Petersen   Salt Lake City, UT9:34:48.262 294175   SONORA GRILL/BICYCLE CENTER
4 Colt ALBRECHT   Saint George, UT9:34:48.402 348878   RED ROCK BICYCLE COMPANY
5 Robert KUNZ (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT9:34:49.795 135788   FIRST ENDURANCE
6 Geoffery BARRY   Salt Lake City, UT9:34:51.629 312304   MIDUOLE/BARBACOA
7 Dave FUNK (2 - Cat4)   Mesa, AZ9:34:52.285 269566   DAVE COLLINS
8 Wayne SMITH   9:39:53.670   DAVE COLLINS
9 Jonathan Garrett   Grapevine, TX9:42:58.082 12865   KNOBBIES AND SLICKS BIKE SHOP
10 Doug GRIFFIN   9:42:58.897   GREAT HARVEST BREAD AZ
11 Michael AUSTIN   9:44:45.812   MIDUOLE/BARBACOA
12 Chris PACE   Santa Barbara, CA9:47:08.199 239189   STAR VALLEY RANCH WY USA
13 David BRINTON   9:47:42.608   INFINTE CYCLES
14 Jeffrey RASCH   Bozeman, MT9:50:00.534 46925   TEAM ROCKFORD/CLIF
15 Eric WOOLSEY   Draper, UT9:50:05.929 292104   MIDUOLE/BARBACOA
16 Mark MESSER   Cedar City, UT9:52:19.875 145084   RED ROCK BICYCLE COMPANY
17 Alan HAMBERLIN   Gilbert, AZ10:16:18.726 319748   MIDUOLE/BARBACOA
18 Justin ADIS   Castle Rock, CO10:18:04.740 294005   PRESTIGE IMPORTS
19 Bradley DRAPER   Castle Pines, CO10:18:23.297 288409   PRESTIGE IMPORTS
20 Josh FOUKAS   Kaysville, UT10:28:13.673 311591   SONORA GRILL/BICYCLE CENTER
21 Kenneth JENSEN   10:35:06.091   RED ROCK BICYCLE COMPANY
22 Jason HAFEN   Saint George, UT10:35:06.236 313386   RED ROCK BICYCLE COMPANY
23 Sean LAKE (1 - Cat5)   Mesa, AZ10:35:35.871 347226   DAVE COLLINS
24 Craig HALLS   10:35:35.931   BRUMBY
25 Dave COLLINS   10:35:36.922   DAVE COLLINS
26 Greg DAVIS   10:35:37.011   DAVE COLLINS
27 Devore HUDSON (2 - Cat5)   Mesa, AZ10:35:37.606 348294   GREAT HARVEST BREAD AZ
28 John GILES   10:35:38.355   BRUMBYS
29 Michael WARES (3 - Cat5)   Mesa, AZ10:35:38.729 219597   DAVE COLLINS
30 David Darling   Mesa, AZ10:35:38.880 348278   GREAT HARVEST BREAD AZ
31 David HATFIELD   Mesa, AZ10:35:39.349 188357   DAVE COLLINS
32 Stephen SCHILD   Mesa, AZ10:35:39.543 347266   DAVE COLLINS
33 David GOSSLING   Mesa, AZ10:35:39.689 117395   BRUMBY
34 Nathan CAZIER   10:41:50.024   SHO-AIR
35 Tait EYRE   Irvine, CA10:48:19.315 293898   SHO-AIR
36 Scott BELNAP   11:08:52.848   SHO-AIR
37 David BAGLEY   11:09:09.425   MAX INTERNATIONAL
38 James WHITE   11:25:03.105   MIDUOLE/BARBACOA
39 Thomas CLYMORE (4 - Cat5)   St. George, UT12:43:54.810 347510   TEAM LARTOJA
40 Shane MORRIS   12:43:57.048   TIMP TRI CLUB
41 Michael ROSS   13:35:18.092   SHO-AIR
DNF Roger IVEY (Cat5)   St George, UTDNF 17475   RED ROCK BICYCLE COMPANY

Men - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John WEYHRICH   Bozeman, MT9:36:49.532 37860   MBW RACING
2 Scott MATHEWSON   South Jordan, UT9:36:50.195 240704   CONTENDER BICYCLES
3 Mike STENSRUD   Apple Valley Mn9:36:50.632 223834   BIRCHWOOD CAFE
4 David Sharp   Salt Lake City, UT9:40:00.758 161941   RMCC / CYCLESMITH
5 Craig Willis   Logan, UT9:40:00.825 213007   LOGAN RACE CLUB
6 Dave MILLER   Evanston, IL9:40:01.105 24367   HOBACK SPORTS
7 Todd Flitton   Kaysville, UT9:40:02.803 292288   DR. TODD FLITTON
8 Scott KISER   Cottonwoodheights, UT9:40:02.850 281191   BOUNTIFUL MAZDA
9 Clemens KYLLMANN (1 - Cat3)   Gurnee, IL9:40:03.029 228399   VISION QUEST COACHING
10 Eric Martin   St. George, UT9:40:03.146 266132   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
11 Steve COOKE (1 - Cat4)   Carson City, NV9:40:03.268 286931   BODY CONCEPTS
12 Michael ADAMS   9:40:03.339   LOGAN RACE CLUB
13 Gary PORTER   9:40:03.630   GIANT CYCLING WORLD P/B RMSS
14 Tony ANSTINE   9:40:04.694   LOGAN RACE CLUB
15 C. Joe BUSBY   9:40:07.851   THE BLAZING SADDLES
16 Jeffery HARRIS   9:40:09.297   LOTOHO PLUS
17 Jim HERRICK   Logan, UT9:40:11.924 358496   LOGAN RACE CLUB
18 Peter HOAG   Dansville, NY9:46:39.799 194738   RUUD RACING
19 Joe KAMMERER   9:47:01.712   LOTOHO PLUS
20 Randy WILCOX   Henderson, NV9:47:10.705 271241   RED BURRO RACING
21 Gene SMITH   9:50:15.789   MI DUOLE BARBACOA
22 David HOAG   9:54:44.179   RUUD RACING
23 Alan GRIFFEY   Roy, UT9:54:44.729 278392   SIMPLY MAC RACING
24 Paul WATSON   9:57:04.029   SKULLCANDY P/B JSA ARCHITECTS
25 Scott HORN   Teton Village, WY10:13:32.285 192878   TEAM JACKSON HOLE
26 Douglas HANSEN   10:14:02.249   REVOLUTION CAFE RIO
27 Cory STEVENSON   Salt Lake City, UT10:19:10.577 311945   THERMO FISHER SCIENTIFIC
28 James BYLUND   10:19:10.582   THERMO FISHER SCIENTIFIC
29 J. Brian PARKER   10:19:11.269   THERMO FISHER SCIENTIFIC
30 Stewart Sturgeon   Bountiful, UT10:19:33.182 311806   BOUNTIFUL MAZDA
31 Benjamin JONES   10:24:40.065   MI DUOLE BARBACOA
32 Ken JONES   10:24:40.125   MI DUOLE BARBACOA
33 Lester BRUNKER   Edina, MN10:30:03.519 347682   ON YOUR LEFT
34 Brent DORTON   10:30:22.997   ABC WASTE
35 Dale RYCRAFT   10:31:10.381   RED BURRO RACING
36 Charles PARSONS   Minneapolis, MN10:31:13.764 242039   ON YOUR LEFT
37 Marty WITHROW   Dublin, OH10:31:26.712 270583   ECHELON/TREK CYCLING
38 Keith ANDRUS   Salt Lake City, UT10:32:08.430 312808   SKULLCANDY P/B JSA ARCHITECTS
39 Thor DYSON   10:37:13.257   DYSON & ASSOCIATES
40 John KNOPF   Evanston, WY10:38:56.917 19481   EVANSTON WYOMING CYCLING CLUB
41 Michael KLING   Las Vegas, NV10:40:25.390 277821   RED BURRO RACING
42 Todd WATCHMAKER   Minneapolis, MN10:42:20.858 347420   ON YOUR LEFT
43 Gregory GRANT   10:45:26.954   ABC WASTE
44 Daniel NORBECK   10:45:37.410   VISION QUEST COACHING
45 Breck BENNION (2 - Cat4)   Las Vegas, NV10:51:08.118 249906   LAS VEGAS NV USA
46 David BERN   Salt Lake City, UT10:51:46.525 47032   UNATTACHED
47 Thomas ERICKSON   Minneapolis, MN10:59:50.591 347392   ON YOUR LEFT
48 Jack (john) DELAY   11:02:38.568   ON YOUR LEFT
49 Kevin BURKE   11:02:42.164   FITZGERALDS BICYCLES
50 Rick SEABORN   11:03:30.543   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
51 Greg SHAW (1 - Cat5)   Layton, UT11:05:00.890 305090   TEAM SHAW
52 Brett SHAW (2 - Cat5)   Farmington, UT11:05:01.059 277819   TEAM SHAW
53 Sal MASCARENAS   Idaho Falls, ID11:12:06.843 245394   ICE
54 David CONNER (3 - Cat4)   Tetonia, ID11:13:16.659 78377   FITZGERALDS
55 Rodney RASMUSSEN   Salt Lake City, UT11:19:57.915 294161   HUNTSMAN HOMETOWN HEROES
56 David MOESSER (3 - Cat5)   Salt Lake City, UT11:19:57.940 344576   HUNTSMAN HOMETOWN HEROES
57 Craig BRUNER   Salt Lake City, UT11:20:03.575 347380   HUNTSMAN HOMETOWN HEROES
58 Scott LLOYD   11:20:03.709   HUNTSMAN HOMETOWN HEROES
59 Val LUDLOW   Salt Lake City, UT11:20:11.895 170877   HUNTSMAN HOMETOWN HEROES
60 Vincent VAN SUCHTELEN   Highlands Ranch, CO11:48:27.135 228876   LOUISVILLE CYCLERY
61 Glenn MEIKLE   Smithfield , UT12:21:21.602 347258   LOGAN RACE CLUB
DNF Rick HUNT   Jackson, WYDNF 17163   FREIGHT TRAIN
DNF Michael CLARK   DNF   LAKE TOWN CYCLES
DNF Marshall EMPEY   Salt Lake City, UTDNF 294027   LOTOHO PLUS
DNF Greg CARLEN   St George, UTDNF 286225   LOGAN RACE CLUB
DNF Kelly LUND (Cat5)   Taylorsville, UTDNF 277756   UNATTACHED
DNF Farrell SPACKMAN   Harrisville, UTDNF 247086   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A RACING TEAM
DNF Dallen LARSON   Ogden, UTDNF 227879   BIKE SHOPPE

Men - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Keenan   Woodside, CA9:34:04.642 305193   WEBCOR/ALTOVELO
2 Elton REID   Park City, UT9:34:06.437 192940   FFKR/SPORTSBASEONLINE.COM
3 John LAUCK   Bountiful, UT9:48:18.362 228846   BOUNTIFUL MAZDA
4 Jim VERDONE   Wilson, WY9:54:26.834 279139   TEAM JACKSON HOLE
5 Lorin RONNOW   Salt Lake City, UT9:58:42.227 264904   FFKR/SPORTSBASEONLINE.COM
6 Jerry BERGOSH   Salt Lake City, UT9:58:42.546 246295   SLC BICYCLE CO.
7 Kolin VANCE   Fruit Heights, UT9:58:42.795 267965   NEEDLES PEAK
8 Darrell BYERLY   Idaho Falls, ID9:59:49.907 294371   TEAM BYERLY
9 Dale SARGENT   Bolivar, MO10:11:48.582 61770   OZARK CYCLING CLUB
10 Stephen PUDLOCK (1 - Cat4)   Ogden, UT10:11:56.633 188499   BOUNTIFUL MAZDA
11 Bob LOESCHORN   10:21:49.313   VISION QUEST COACHING
12 Michael MACDONALD   10:31:05.961   BOUNTIFUL MAZDA
13 John HERNANDEZ   10:31:09.440   LOGAN RACE CLUB
14 Robert EMMETT   Highland, UT10:39:32.426 278153   OZONE SBR RACING
15 Daniel SELLERS (1 - Cat5)   Bountiful, UT10:45:38.777 293044   BOUNTIFUL MAZDA
16 L. Dean EGBERT   10:47:06.153   WOODLAND HILLS UT USA
17 Terry PATTERSON   Twin Falls, ID11:03:08.624 27429   TEAM ICO
18 Tim ZOPH   11:06:50.035   VISION QUEST COACHING
19 Peter CLEMENS   Northogden, UT11:17:24.503 312464   NONE
20 David EVANS   11:22:03.733   LOGAN RACE CLUB
21 John BUCKSBAUM   Chicago, IL11:24:39.440 57575   VISION QUEST COACHING
22 Jeff WARREN   11:27:41.393   BOUNTIFUL MAZDA
23 Scott KELLER   11:29:11.650   KELLER INVESTMENT PROPERTIES
24 Marcus DUDA   Greensboro, NC11:29:14.199 348456   PIEDMONT ORTHOPAEDICS
25 Alex NIEROTH   Oakley, UT11:47:57.177 297662   OAKLEY UT USA
26 Jeff PACE   11:52:49.013   REVOLUTION
27 Jan OSTERSTOCK (2 - Cat5)   Salt Lake City, UT12:13:07.346 294610   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
28 Michael SHAW   12:13:09.474   EAGLE ROCK CYCLING
29 Andrew PAVIA   Salt Lake City, UT12:17:46.690 279176   SALT LAKE CITY UT USA
30 Michael ANDERSON   12:18:06.488   CORAL DESERT
31 John HARRIS   12:41:39.388   EAGLE ROCK CYCLING
DNF Norman MECHAM   Garden City, UTDNF 294780   LOGAN UT USA
DNF Donald JOHNSON   DNF   IDAHO FALLS ID USA

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick ENGLISH   Salt Lake City, UT10:03:26.547 274960   PORCUPINE CYCLING
2 Richard MABEN (1 - Cat5)   Kamas, UT10:48:03.063 312308   BONNEVILLE CYCLING CLUB
3 Shannon STORRUD   Park City, UT10:59:40.454 242162   PORCUPINE CYCLING
4 Stewart WILSON   Tremonton, UT11:00:04.373 271195   TRAVEL DEPOT TREMONTON/ KATHLEEN WILSON
5 John Shirley (2 - Cat5)   Holladay, UT11:05:04.003 294320   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
6 Randy Buie (3 - Cat5)   Sandy, UT11:05:28.201 215794   CYCLEPATH
7 Alan HAMMOND   Saltlakecity, UT11:17:34.671 291844   THE CONTENDER CLUB
8 Mark KELSEY   Middletown, CT12:05:13.051 263997   REVOLUTION CAFE RIO
9 David Ward (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT12:33:07.810 49474   UNATTACHED
10 Gary Powers (1 - Cat4)   Draper, UT12:34:51.321 176500   REVOLUTION CAFE RIO
11 Bill GARFF   13:37:31.393   TEAM FIRESTORM
DNF Rob COCANOUR   DNF   TEAM ZION
DNF Paul MATTHEWS   DNF   N A
DNF Randy HUSKINSON (Cat5)   Rexburg, IDDNF 138481   KELSON

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keri GIBSON   Pleasantview, UT10:13:41.157 294391   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A
2 Lisa Tumminello   Steamboat Springs, CO10:13:43.884 184590   PRIMAL/TREADS
3 Beth MCMASTER   Mapleton, UT10:15:08.431 294100   BOUNTIFUL MAZDA
4 Kandice LUND   Centerville, UT10:15:08.569 271795   BOUNTIFUL MAZDA BOUNTIFUL BICYCLE
5 Megan HILL   Saratoga Springs, UT10:35:40.305 311104   REVOLUTION/CAFE RIO RACING
6 Paula PLANT   Chanhassen, MN10:35:41.023 209376   BIRCHWOOD CAFE
7 Lesley BUTLER   Pittsburgh, PA10:42:46.603 206353   TEAM RIO GRANDE
8 Roberta SMITH   Denver, CO10:52:21.050 307113   ROCKY MOUNTS/ IZZE
9 Toby NISHIKAWA (1 - Cat3)   Willard, UT11:03:47.967 319428   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAMS CYCLE

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kit DESLAURIERS   Teton Village, WY10:35:39.250 214243   HOBACK SPORTS
2 Camille BRINTON   South Jordan, UT10:35:40.004 348268   INFINTE CYCLES
3 Anne PERRY   Draper, UT10:35:41.278 339882   REVOLUTION CAFE RIO
4 Catherine KIM   Slc, UT10:35:44.185 306142   REVOLUTION CAFE RIO
5 Mavis IRWIN   Salt Lake City, UT10:35:50.035 311171   UNIVERSITY OF UTAH
6 Heidi NIELSON   Salt Lake City, UT10:37:50.725 347222   MI DUOLE / HCA
7 Alison BRYAN   Las Vegas, NV10:38:45.182 261783   RED BURRO
8 Kemille GARVIN   Salt Lake City, UT10:41:26.100 326298   DOTTIE BECKS
9 Megan BURGER   Draper, UT10:43:32.850 308468   REVOLUTION CAFE RIO
10 Deede PACE   Morgan, UT11:11:05.862 320620   NEEDLES PEAK
11 Amber WOODBURY   West Bountiful, UT11:14:28.992 338506   DOTTIE BECKS CYCLING
12 Danielle Dahlberg   Layton, UT11:16:23.698 293540   THE BIKE SHOPPE/CHIC FIL A
13 Sonja SCHURIG   Sandy, UT11:21:03.668 304158   FUSION-IO
14 Jannalyn LUTTRELL   Sandy, UT11:32:37.499 347534   N/A
15 Heather SMITH   11:33:29.325   THE BIKE SHOPPE/CHICK-FIL-A
16 Alicia FINLAYSON   Highland, UT11:33:43.514 291405   OZONE SBR RACING
17 Gretchen HOUSTON   Idaho Falls, ID12:09:29.868 312210   EAGLE ROCK CYCLING
18 Catherine VAN TASSELL   12:45:29.935   REVOLUTION CAFE RIO
19 Ellie HIRSHBERG   Slc, UT12:58:24.335 292975   NONE
20 Penny MOIR   American Fork, UT13:00:58.851 347190   MOIR
DNF Marci KIMBALL   Salt Lake City, UTDNF 348500   SLC BICYCLE CO.
DNF Christy ESTLUND   Pleasant View, UTDNF 347670   ROOSTERS-BIKERS EDGE
DNF Lori CARLEN   North Logan, UTDNF 332824   LOGAN RACE CLUB

Mixed - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID SHEE   10:06:58.914   RED ROCK BICYCLE
1 MARTY SHEE   10:06:58.914   RED ROCK BICYCLE
2 DANIEL HOOPES   Albuquerque, NM10:11:14.362 208422   TEAM HOOPES
2 BRIAN    10:11:14.362   TEAM HOOPES
3 STEPHEN WASMUND   Bountiful, UT10:13:32.311 37323   BOUNTIFUL UT USA
3 JASON    10:13:32.311   BOUNTIFUL UT USA
4 GARDNER BROWN   10:53:39.481   BOUNTIFUL MAZDA CYCLING CLUB
4 ROB    10:53:39.481   BOUNTIFUL MAZDA CYCLING CLUB
5 JOHN PARAS   South Jordan, UT12:03:44.772 27210   SPIDER BAIT CYCLING
5 MYNDI PARAS   12:03:44.772   SPIDER BAIT CYCLING
6 ROBERT IS   12:04:21.349   GOLDEN SPIKE CYCLING - STAKER PARSONS
6 KATHERYN IS   12:04:21.349   GOLDEN SPIKE CYCLING - STAKER PARSONS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoUSACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee