Race Results for
Bloomsburg Town Park Criterium
Bloomsburg, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA 174846   Thru-It-All Body Shop Inc
2 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
3 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   Thru-It-All Body Shop Inc
4 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   PA Masters RC
5 Nao Yamashita   Breinigsville, PA 200963   Cycledrome Bicycling Team
6 Thomas Lyons (1 - Cat3)   Newtown Square, PA 224539   Mainline Cycling
7 Joseph Piscitello (2 - Cat3)   Rydal, PA 218814   PA Masters RC
8 Jan Felice   Lancaster, PA 224945   Thru-It-All Body Shop Inc
9 Art Miller (3 - Cat3)   Conestoga, PA 221543   Thru-It-All Body Shop Inc
10 David Lowe (4 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA 212255   Human Zoom Cycling
11 Jim Pomeroy   York, PA 199755   Thru-It-All Body Shop Inc
12 Jere Ballard   Spring Grove, PA 72830   South Mountain Velo Club
13 Thorr Pharr (5 - Cat3)   Danville, PA 201537   Susquehanna Bicycle Racing Team
14 Darren Hartman   Lewisberry, PA 272204   PA Masters RC
15 Ryan Mitchell   Troy, NY 197369   PA Masters RC
16 Michael Long (1 - Cat4)   Willow Street, PA 237945   International Christian Cycling Club
17 Gregory Danielewicz   Bensalem, PA 55557   Bike King Racing
18 Douglas Mills (6 - Cat3)   Wilmington, DE 24516   Susquehanna Bicycle Racing Team
19 Paul Gross   Hatboro, PA 268860   Bike King Racing
20 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   Mainline Cycling
21 Aubrey Gordon   Reading, PA 45388   Liberty Cycle
DNF Kenneth Cross (Cat3)   Benton, PA 53976   Susquehanna Bicycle Racing Team
DNF Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
DNF Brian Gristick   Budd Lake, NJ 191647   Cycle Craft Inc

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Cowans   Philadelphia, PA 313484   QCW Cycling
2 Justin Thompson   Philadelphia, PA 313492   QCW Cycling
3 Eric Andreus   Fogelsville, PA 102227   Chester County Cycling Foundation
4 Connor Campbell   Philadelphia, PA 311675   QCW Cycling
5 Joshua Case   Philadelphia, PA 294929   QCW Cycling
6 Martin McCormick   Arlington, VA 304125   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
7 Evans Rohrbaugh   Dallastown, PA 141704   Keystone Velo Club
8 Festus Aigbokhai   Philadelphia, PA 313494   QCW Cycling
9 Steven Garcia   Willingboro, NJ 283856   YSG Racing
10 Julian Meier   Wayne, PA 301107   Unattached
11 Ronald Marquette   Mifflinburg, PA 115510   Big Ring Velo
12 Adam Duke   Coopersburg, PA 299787   Allegheny Cycling Association
13 Lee Sobotkin   King Of Prussia, PA 188264   Tri State Velo
14 Javier Garcia   Philadelphia, PA 290093   QCW Cycling
15 Brandon Niskala   Blakeslee, PA 257427   Unattached
16 Barry Murray   Coatesville, PA 303246   All-Fill P/B Firestone
17 Randy Sprenkle   Lewisburg, PA 352160   Unattached
DNF Devon DeVito   Montoursville, PA 271601   Unattached
DNF David Tucker   Broadlands, VA 263491   Bicycle Outfitters
DNF Alec White   Upper Darby, PA 344506   QCW Cycling
DNF John Wilson   King Of Prussia, PA 91489   Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
2 Gale Hess   Columbia, PA 207498   International Christian Cycling Club
3 Charles Spanjers   State College, PA 314112   Pennsylvania State University
4 Michael DeGeorge   Washington, NJ 282234   Cycle Craft Inc
5 Gerald Burkett   Middletown 97936   Phenix Velo Club
6 Timothy Akers   Salt Lake City, UT 276173   Wear On Earth
7 Jeffrey Toth   Boyertown, PA 86807   QCW Cycling
8 Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723   Phenix Velo Club
9 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829   Mainline Cycling
10 Steven Weaber   Jonestown, PA 291815   ERA Cycling
11 Michael Coyle   Philadelphia, PA 238020   QCW Cycling
12 Aaron Meyers   Lewisburg, PA 256402   Bucknell University
13 Thomas Dreyer   York, PA 268240   Phenix Velo Club
14 Joseph Holmes   Barberton, OH 194192   DeathRow Velo
15 Jesse Gydosh   Wyoming, PA 214212   Upstate Velo
16 Drew Jubis   Shickshinny, PA 51379   Upstate Velo
17 Dirk Biemans   Albion, NY 64690   Buffalo Bicycling Club Inc.
18 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539   Mainline Cycling
19 Ryan Shank   York, PA 269174   QCW Cycling
20 Martin McCormick   Arlington, VA 304125   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
21 Mark Buyyounouski   Palo Alto, PA 290386   Zen Masters Racing
22 Kristofer Moore   Easton, PA 199779   Unattached
23 John Wilson   King Of Prussia, PA 91489   Unattached
24 Ronald Marquette (1 - Cat4)   Mifflinburg, PA 115510   Big Ring Velo
25 Michael Ciunci   West Chester, PA 249699   Human Zoom Cycling
26 Scott Steele   Nazareth, PA 218288   Gotham Cyclists
27 John Kulbis (2 - Cat4)   Euclid, OH 269114   Spin
28 Javier Garcia   Philadelphia, PA 290093   QCW Cycling
29 Shawn Limbert   Quakertown, PA 241837   Chester County Velo
30 Lee Sobotkin   King Of Prussia, PA 188264   Tri State Velo
31 Michel Spuesens   Mifflinburg, PA 64737   Susquehanna Bicycle Racing Team
32 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   Susquehanna Bicycle Racing Team
DNF Justin Cupples   Mount Royal, NJ 279918   QCW Cycling
DNF Errol Walcott   Scranton, PA 109336   Upstate Velo

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Karabin   Phoenixville, PA 227954   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
2 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Chester County Cycling Foundation
3 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA 174846   Thru-It-All Body Shop Inc
4 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
5 Brandon Haines   West Chester, PA 51413   Liberty Cycle
6 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   Liberty Cycle
7 Edward Krasnai   Lancaster, PA 115580   Lancaster Regional Cycling Team
8 David Dawson   Springfield, PA 250197   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
9 Steven Wells   Orchard Park, NY 297605   Genesee Valley Cycling Club
10 Russell Blake   Dover, PA 60238   Lancaster Regional Cycling Team
11 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   Team GPOA
12 Nick Price   West Lawn, PA 169174   Dynaflo Racing
13 Taylor Brown (1 - Cat2)   Fleetwood, PA 166664   Dynaflo Racing
14 Stephen May   Lebanon, PA 134837   ERA Cycling
15 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Racing
16 Nate Seymour   Alexandria, VA 579   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
17 Tim Gresh (2 - Cat2)   West Chester Pa, PA 197894   Chester County Cycling Foundation
18 Keith Gerber   Brookhaven, PA 166846   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
19 Richard Ball   Cresco, PA 2421   Gotham Cyclists
20 Ken Walsh   Bala Cynwyd, PA 42055   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
DNF Timothy Akers (Cat3)   Salt Lake City, UT 276173   Wear On Earth
DNF Ryan Shank (Cat3)   York, PA 269174   QCW Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFSpySierra NevadaCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee