Race Results for
Winding Trails Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Sampson   Holderness, NH1:47:37 160766  12 Rhino/Cannondale
2 Justin Spinelli   Nashua, NH1:48:00 121800  Luke Wheelwork
3 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY1:48:24 79201  13 Spin
4 Kevin Sweeney   Medford, MA1:51:13 245271  17 B2C2/Boloco
5 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:54:30 38209  16 503 Cycleworks
6 Jacob Harris   Swanzey, NH1:54:50 249276  Norm's Ski and Bike
7 Gregory Whitney   Philadelphia, PA1:56:56 246360  Ride Studio Café
8 Jeff Landfried   1:59:14  11 
9 Christian Velasquez   2:01:53  Honduras
10 Kenneth Lundgren   Pompton Plains, NJ2:04:51 187996  Foundation Cycling Team
11 Clinton Angwin   White River, VT2:05:16 298713  Mason Racing
12 Matthew Green   Hatfield, MA2:14:35 226152  
DNF Joshua Wright   Emeryville, CA 174290  Geek House
DNF James Harmon   Fort Collins 265280  14 503 Cycleworks
DNF Leonardo Sandoval   Clearwater, FL 107620  
DNF Neal Burton   Meriden, CT 41606  10 U.S. Army/Central Wheel

Men - Cat 1/2/3 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Burton   Madison, CT1:13:34 247954  109 MTB29.com
2 Finn Maguire   Yarmouth Port, MA1:15:38 370423  102 Cape Cod Mtn. Bike Racing
3 Mark Virello   1:18:00  688 
4 Nolan Musselman   1:19:35  105 Urban Adven Tours
5 Erik Maher   Harwinton, CT1:19:38 113736  103 Team Edge
6 Taylor Clark   1:21:31  100 Clark Brothers Racing
7 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA1:24:20 277194  107 
8 Larry Webber   1:30:50  108 Norm's Ski and Bike
9 Eli Miner   1:36:20  104 
10 Mark Lurie   1:46:19  101 NEMBA Racing
11 David Rioux   Fall River, MA1:47:03 115483  106 Boston Road Club

Men - First Timer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Carson   0:29:11  766 
2 Kevin Cunningham   0:31:05  772 
3 David Hayes   0:31:42  775 
4 Chris Phelps   0:33:10  410 
5 Michael Eastwood   0:33:14  769 
6 Rick Brodsky   0:33:38  765 
7 Christian Cordier   0:34:20  767 
8 C. Matt Sbordone   0:35:53  771 
9 Craig Damaschi   0:36:20  774 
10 Shawn Craver   0:44:54  768 

Men - First Timer - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Chambers   0:31:21  879 
2 Christian Nielsen   0:31:45  880 
3 John Morgan   0:31:47  877 
4 Nathan Levin   0:31:48  876 
5 Riley Bourbonnais   0:34:06  870 RKMP
6 Gleiffin Mcshane   0:34:20  878 
7 Robbie Desmarais   0:34:29  881 
8 Paul Vella   0:37:42  875 
9 Olly Liu   0:38:55  872 RKMP
10 Benjamin Funk   0:40:23  871 Team Edge
11 Will McGovern   0:53:54  873 RKMP

Men - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Walsh   Killingworth, CT0:53:26 340412  127 
2 Brendan McLarty   0:58:20  125 
3 Jonathan Modig   Sutton0:59:03 374740  132 
4 Brandon Smiley   0:59:58  133 Team Edge
5 Austin Lawrence   1:01:09  131 Berlin High School
6 David Lourd   1:01:30  122 
7 Patrick Salmon   1:06:58  126 
8 Lane Maher   Harwinton, CT1:07:00 333300  123 Team Edge
9 Eric Zahn   1:07:59  128 RKMP
10 Zachary Edwards   1:08:40  130 Berlin High School
11 Alexander Lattle   1:08:42  129 Berlin High School
12 Harrison Dayton   1:11:34  120 Team Edge
13 Name No   1:12:10  218 
14 Charlie Ryan   1:16:18  134 
DNF Moritz Grosser     121 RKMP
DNF Mitchell Rothstein     124 Overlook Mtn. Bikes

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Moberg   0:48:44  213 
2 Max Rusch   0:54:46  215 
3 Ryan McAdams   0:57:36  210 
4 Benjamin Bielonko   1:01:48  214 
5 John Michie   1:04:03  211 
6 Jose Perez   1:04:27  216 We Care Comp
7 Joseph Packard   1:13:26  212 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ras Ehrman   0:54:16  321 
2 Eric Henson   0:54:18  303 
3 Mark Prevett   Carver, MA0:57:12 296577  308 www.bikebarnracing.com
4 Kimber Bogush   0:58:05  300 
5 Erik Tedesco   0:58:12  310 Team Edge
6 Brian Parker   0:58:51  307 
7 Kevin McCranie   0:59:15  305 
8 Scott Scholl   0:59:16  314 
9 Andris Skulte   Farmington, CT0:59:32 32886  320 Tom's Team
10 Bryan Proxee   0:59:42  311 
11 Jeff Rizer   1:00:11  309 Bicycle Concepts
12 Kevin Fitzgibbons   1:00:32  318 
13 Luiz Filho   1:03:23  315 
14 Ken Schulz   1:06:50  316 
15 Hecter Pulido   1:08:20  319 
16 Brad Fuhrman   1:10:38  312 
17 Sean Nichols   1:11:04  317 
18 John Mutdoch   1:11:25  313 
19 Anthony Cianchetti   1:24:21  301 
DNF Patrick Cryan     302 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Landry   0:52:46  407 Competetive Edge Ski and Bike Shop
2 Mark Flynn   0:57:34  413 
3 Steinar Hjelle   Avon, CT0:58:10 279334  404 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
4 Paul Lagasse   0:59:08  406 Team Edge
5 David Dyson   1:00:25  401 HEAT
6 Jim Arnold   1:00:56  418 
7 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:01:31 314484  409 Team Audi Northeast
8 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT1:02:37 291312  415 Team Edge
9 Bryan Funk   1:04:33  402 Team Edge
10 Nikolaus Wirth   1:05:34  416 Beacon Bombers
11 Benjamin Kille   1:05:54  405 
12 Charland Garth   1:07:37  400 
13 Tom Roberts   1:08:01  419 
14 Gunnar Waldman   1:09:37  412 
15 Richard Hale   1:10:16  403 
16 Jeffrey Collin   1:16:29  420 
17 Robert Briggs   1:18:55  421 
18 Richard Walsh   Franklin, MA1:25:30 200403  414 Grace Bicycles Velo Club
19 Norman Spring   1:32:26  417 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Abbott   0:54:58  500 
2 Tri Vinh   1:03:28  503 
3 Juan Mendoza   1:03:33  504 
4 David Ames   1:04:06  501 
5 Costas Drakatos   1:10:09  508 
6 Daniel Smiley   1:10:10  509 
7 Keith Sherman   1:23:40  507 
8 Mark Daley   1:30:14  506 
DNF Jon Powell     505 

Men - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Fowler   Cheshire, CT1:19:21 314784  451 Team Edge
2 P.J. Renquin   1:22:00  452 Union Velo
3 Matthew Owens   1:22:41  453 Team BlissBelgen Cycles
4 Denis Biglin   1:30:51  456 
5 Dale Baker   East Hampton, CT1:32:36 266316  455 
DNF Aaron House   Great Barrington, MA 229608  454 
DNF Nolan Garon   Dunstable, MA 236457  450 Arc En Ciel Racing Team

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Eusden   1:13:24  626 
2 Sean Gramling   1:15:10  628 Kingston Cyclery
3 Brendan Mahoney   Hartford, CT1:15:45 215702  631 
4 Trevor Lang   1:15:55  630 Norm's Ski and Bike
5 Jesse Quaglienol   1:16:12  636 Expo/
6 Uri Halevi   Easthampton, MA1:16:31 188494  642 BikeReg.com Cycling Club
7 J.T. Theodora   1:17:42  647 
8 David Montes   Lake Forest Park , WA1:17:56 287864  632 Cambridge Bicycles/Igleheart
9 Daryl Wilson   1:18:00  634 
10 Adam Rosenberg   1:18:39  638 CFR
11 David Trimbler   1:20:33  646 Trimble Racing
12 Rich Gauvin   Dayville, CT1:20:39 310686  627 DAS
13 Chris Patton   1:21:04  640 
14 Kyle Clark   1:21:05  625 Clark Brothers Racing
15 Evan Zamore   1:23:29  641 Norm's Ski and Bike
16 Kyle Butler   Somerville, MA1:23:33 269574  645 Green Line Velo
17 Tim Johnson   1:25:11  629 Cape Cod Mtn. Bike Racing
18 Todd Ford   1:25:40  639 
19 Dan Stine   Seymour, CT1:26:20 252881  633 
20 Jonathan Sawn   1:31:28  637 
21 Mark/Vicki Schow   1:33:49  648 bikebarnracing.com
22 David Lamabert   1:34:32  643 
23 Jeffrey Green   1:43:11  644 NEMBA Racing
24 Erik Zukowski   1:44:08  635 Cutting Edge

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maison Chen   Del Mar, CA1:14:05 127537  538 
2 Dan Biscup   1:14:06  520 Team Danielson Adventure Sport
3 Bryan Horsley   1:14:17  525 
4 Brandon O'Neal   1:14:19  527 bikeman.com
5 Tyson Deloy   1:15:30  543 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
6 Nathan Turillo   Renton, WA1:15:49 237575  535 Providence Velo
7 Craig Ross   Redding, CT1:16:10 72365  534 Stage 1/fusion THINK
8 Mark Winbourne   1:16:46  536 indentityInteriors.com
9 Mark Gerard   1:17:05  523 bikebarnracing.com
10 Richard Bardwell   Stonington, CT1:17:43 291157  537 CLR-CLRRacing.com
11 Robert DeDora   Huntington Station, NY1:18:40 332804  539 Westside Racing
12 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:19:50 311792  532 
13 Jason Koski   1:20:32  546 
14 Paul Schow   1:20:34  545 bikebarnracing.com
15 Andrey Restrapo   1:21:11  544 
16 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:23:23 254815  522 NEMBA Racing
17 Steve Salo   Oakdale, CT1:23:24 198303  542 B2C3/Boloco
18 Anthony Catauro   1:23:35  521 Clark Brothers Racing
19 Chris Petrillo   Granby, CT1:25:05 228932  530 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
20 Gregg Ferraris   Meriden, CT1:25:38 200168  541 Cheshire Cycle Racing
21 Jason Ouelette   1:28:38  529 Mason Racing
22 Jason Wiinikka   1:35:00  540 
23 Michael Orlowsky   1:38:49  528 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alby King   1:11:18  712 bikeman.com
2 John Raheb   Montvale, NJ1:15:29 184269  720 Blue Ribbon/Translations
3 Geoffrey House   Great Barrington, MA1:15:31 70131  738 Housatonic Wheel Club
4 Steve Segenchuk   Upton, MA1:16:38 302406  724 mtbmind.com
5 Stephen Badger   Roxbury, CT1:17:00 62085  701 Targettraining/Tri&Cycle
6 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:17:08 75160  741 benidorm/EBCC
7 Pat Cunningham   1:17:23  743 HORST Engineering
8 Wade Summers   1:18:20  733 HORST Engineering
9 Gregory Cimmino   1:18:31  704 Bethel Cycle Sport
10 Jesse Taylor   Canterbury, NH1:19:30 243092  728 
12 Lucas Provost   Brewster, MA1:20:25 310808  719 Cape Cod Mtn. Bike Racing
13 andrew bowersox   West Whately, MA1:21:11 265217  734 
14 Mark Pelletier   1:21:12  717 Team Edge
15 John Allen   East Berlin, CT1:21:50 239954  700 Team Audi Northeast
16 Michael Whitfield   Etna, NH1:21:56 216414  729 Hup United
17 David Powell   Longmeadow, MA1:22:04 253074  718 Team Audi Northeast
18 Orjan Madsen   1:22:45  714 Stage 1/fusion THINK
19 Glenn Vernes   Middletown, CT1:23:36 36619  737 
20 Ken Dayton   Bristol, CT1:24:54 303736  705 Team Edge
21 Will Raymond   1:25:20  722 Team Audi Northeast
22 Chris Franson   Roslindale, MA1:25:40 314516  707 Expo/Superior Energy
23 Benjamin Burdick   1:25:45  702 Danielson Adventure Sports
24 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:26:50 268805  713 Team Audi Northeast
25 Daniel Goldberg   Redding, CT1:27:54 168547  709 Stage 1/fusion THINK
26 Carl Smith   1:28:12  727 
27 Adriano Frechel   San Antonio Texas1:28:20 303517  708 Team Jamin
28 James Moran   1:28:25  740 
29 Thomas Shastory   1:28:57  730 Cape Cod Mtn. Bike Racing
30 Charles Vaccaro   Patterson, NY1:29:00 296642  742 Pawling Cycle Sport
31 Mark McKenney   Sandwich, MA1:30:24 266648  715 Cape Cod Mtn. Bike Racing
32 Matthew Juros   1:31:02  732 
33 David Keppler   Rowe, MA1:36:04 271586  711 bikeman.com
34 Denis Biglin   1:36:14  739 
35 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:37:40 114646  735 Providence Velo/Casters
36 Howard Grant   1:39:20  710 NEMBA Racing
37 Mark/Erin Sferrazza   1:41:37  725 bikebarnracing.com
DNF Joe Vela     736 
DNF Thomas Quirk     731 
11948 Armand Rodrigue   Carver, MAbikebarnracing.com 30306  Armand 723

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fitzmaurice   Middlebury, CT1:20:40 11761  803 Targettraining/Tri&Cycle
2 Roland Merk   Roxbury, CT1:21:37 265200  807 Bethel Cycle Sport
3 Randy Pellietier   1:23:11  808 
4 Casey Gawlak   New Milford, CT1:24:00 220180  820 Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulting
5 Don Crumrine   1:24:39  802 
6 Tom Quinlan   1:25:12  818 Nerac Earth Cycling
7 John Plump   Arlington, MA1:26:06 234604  809 Minuteman Road Club
8 John Torrey   South Daytona, FL1:28:10 199705  810 Team Audi Northeast
9 John McGrath   Westford, MA1:29:37 245369  819 NEBC p/b Cycle Loft
10 john weferling   East Longmeadow, MA1:30:22 272347  812 Team Audi Northeast
11 Mike Rossi   1:31:33  817 
12 John Lockwood   West Simsbury, CT1:32:51 175524  806 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
13 Harold Green   Hatfield, MA1:34:14 226151  804 NEMBA Racing
14 John Wilson   1:35:01  813 
15 William Bonin   1:35:26  814 Spring Hill Racing
16 Claude Morneault   1:39:20  816 Buchika
17 Ray Webber   1:40:06  811 Clark Brothers Racing
18 Randall Gilmour   1:43:16  883 
19 Judson Belmont   1:45:30  800 Suncook Valley Team
20 Glenn Raiche   2:00:08  882 Clark Brothers Racing
DNF Seth Glasser     815 Team Clockwork Const.

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 S Leurault   1:28:40  692 Joe's Garage
2 Daniel Barry   Billings Mt1:32:14 162742  680 Urban Adven Tours
3 Jeffrey Molongoski   Ashfield, MA1:33:05 90394  683 Joe's Garage
4 Chris Borrello   North Dighton, MA1:33:27 4300  681 Gear Works/Spin Arts
5 Charles Beal   W Hartford, CT1:35:15 106073  686 Singular Cycles
6 Thierry Blanchet   Castleton, NY1:40:50 190039  694 North American Velo
7 Jake Colvin   Wallingford, CT1:41:33 270420  695 
8 Peter Collins   West Bridgewater, MA1:41:41 7437  691 Peterson's Bike Shop
9 Stephen Conroy   Red Hook, NY1:42:03 117324  690 Overlook Mtn. Bikes
10 Reinout Schoolderman   Seattle, WA1:42:11 159589  685 Team Marty's
11 Emile Smith   Canaan, NH1:42:22 230005  693 
DNF Kerry Robair   Bristol, CT 181425  684 Team Edge

Men - Cat 1 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:53:23 275070  467 
2 Zeb Leister   Hartland, VT2:04:17 304146  466 Paradise Racing
DNF Nathaniel Williams     14 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Gewirtz   Bethany, CT1:31:00 120937  829 CVC
2 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA1:35:00 132750  826 Union Velo
3 Jeffrey Elie   Beverly, MA1:35:16 241533  823 
4 Lukas Grob   Sherman, CT1:36:42 230384  824 Pawling Cycle Sport
5 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:37:35 189770  828 Valley Bike and Ski Works Race Team
6 James Honda   East Hartford, CT1:38:02 160946  825 Expo/Superior Energy
7 Justin Albin   Townshend , VT1:38:05 295736  831 Burrows Specialized Sports
8 Billy Bergen   Brockton, MA1:40:10 294916  821 bikebarnracing.com
9 Lorenzo Serra   Southsalem, NY1:42:31 310279  832 Westchester Mountain Bike Association
10 Ian McGrew   Kingston, NY1:45:58 175101  830 Overlook Mtn. Bikes
11 Krystian Rynkiewicz   Worcester, MA1:49:20 257587  827 TARGETRAINING
DNF Joseph Clemenzi   Boulder, CO 263528  822 Dirtybird Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Grobbel   Burlington, CT1:34:24 196013  923 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
2 Craig Kennedy   Suffield, CT1:36:01 65969  925 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
3 Alex Combes   Winsted, CT1:36:26 267731  920 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
4 Robert Cruz   Weymouth, MA1:36:46 144424  921 thebicyclelink.com/MBRC
5 Miles Ericson   Granville, MA1:37:10 153128  932 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
6 Luke Hurley   Epsom, NH1:37:29 86790  924 Pivot Cycles
7 Thomas Jacius   East Granby, CT1:37:58 295794  929 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
8 Andy Gould   Concord, NH1:38:09 276291  922 Blue Steel Cyclery
9 Sean Cahill   Burlington, CT1:39:28 83498  933 Cental Wheel
10 Jeffrey Gelt   Farmington, CT1:40:34 13030  928 Cental Wheel
11 scott hood   Jaffrey, NH1:43:22 299523  930 mtbmind.com
12 John Wanner   Florence, MA1:47:42 97325  927 
13 Arthur Roti   Granby, CT1:48:05 30703  926 NEMBA Racing
14 David Polan   1:59:43  931 Team Bicycle Alley

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:27:30 6022  352 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
2 Michael Rowell   Bedford, MA1:30:54 76361  373 NEBC p/b Cycle Loft
3 Steve Witkus   Northbridge, MA1:32:40 38714  365 bikeman.com
4 Ben Williams   Stony Point, NY1:33:27 38300  364 Clockwork Construction Inc. Racing
5 Michael Wonderly   Colchester, CT1:33:50 114677  366 HORST Engineering
6 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY1:35:13 97363  376 
7 Jason Clark   Southbury, CT1:35:56 7016  354 Targettraining/Tri&Cycle
8 Robert Carmen   Simsbury, CT1:36:25 111810  353 Team Edge
9 Geoff McIntosh   Concord, NH1:36:49 138727  375 NHCC
10 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:37:02 37673  379 Bicycle Express
11 David Diviney   Simsbury, CT1:37:47 9603  355 Cyclepath Racing
12 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:37:52 199986  363 Cape Cod Mtn. Bike Racing
13 Michael Kelly   Watertown, CT1:39:10 94642  358 Team Edge
14 Anthony Cipolla   Morris, CT1:40:14 139115  370 Team Edge
15 David Hildebrand   Ellington, CT1:41:03 160538  356 Expo/Superior Energy
16 Sylvain Loize   Barrington, RI1:41:10 228641  378 Providence Velo/Casters
17 Gerry Lafleur   1:42:06  359 Team Audi Northeast
18 Royce Yeomans   Springfield, MA1:42:40 143685  367 CFMcycles.com
19 Alexander Pearson   Ridgefield, CT1:43:24 262273  372 Yorktown Cycles
20 Jeremy Swift   Woodstock, NY1:43:25 147166  362 Team Campmor
21 James Bilodeau   Easthampton, MA1:43:37 50634  351 Bikereg.com Cycling Team
22 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:44:02 268020  360 Expo/Superior Energy
23 Alexis Arapoff   Stow, MA1:45:49 43811  350 bikeman.com
24 Mark Mahoney   Bethel, CT1:46:23 22175  380 Bethel Cycle Sport
25 David Richardson   Tolland, CT1:46:55 102782  377 
26 Glenn Medeiros   South Burlington, VT1:49:41 160221  371 
27 Jeffrey Robert   Worcester, MA1:49:47 107565  361 Team Bicycle Alley
28 Timothy Trotter   Keene, NH1:49:53 160508  374 Claremont Cycle Depot
29 Name No   1:51:16  369 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Mosher   Boxborough, MA1:35:25 140765  190 Wheelworks Racing
2 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:37:20 37650  187 
3 Albert Raine   Concord, NH1:37:21 196838  183 mtbmind.com
4 Joseph Rano   Jefferson, MA1:38:00 60154  184 Gear Works/Spin Arts
5 Robert Bisson   Fall River, MA1:38:02 3786  188 Gear Works/Spin Arts
6 Andrew Chambers   Bolton, CT1:40:30 210960  181 Nerac Earth Cycling
7 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:42:15 190114  189 Team Edge
8 Steve Arsenault   Keene, NH1:42:45 211263  180 Norm's Ski and Bike
9 Patrick Weiler   Avon, CT1:42:50 114715  192 Createx Colors/Benidorm/Eastern Bloc
10 Mark Virello   Boston, MA1:45:52 171561  186 
11 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:46:40 174438  191 Bethel Cycle Sport
12 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:51:00 276617  182 Team Audi Northeast
13 Christopher Logan   Keene, NH1:56:29 21464  185 Norm's Ski and Bike

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Mooradian   1:39:48  280 Embrocation Cycling
2 Bryna Blanchard   Troy, NY1:40:06 209883  279 Windham Mtn. Cycling Team
3 Karen Potter   Shrewsbury, MA1:41:18 150561  278 
4 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT1:42:01 84329  276 Team Edge
5 Jane Pearson   Pound Ridge, NY1:48:17 212760  277 Yorktown Cycles
DNF Rebecca Blatt   Lakewood, CO 241201  275 Embrocation Cycling

Women - First Timer - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevan Coffey   0:37:53  391 
2 Jill Maher   0:39:55  386 
3 Barbra Call   0:42:52  389 
4 Michele Stryeski   0:44:57  388 
5 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT0:46:27 290472  387 
6 Crystal Gauvin   Dayville, CT0:47:16 349994  390 QV Velo

Women - First Timer - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathern Rusch   0:41:40  291 

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Summers   Southington, CT1:03:38 41711  89 Central Wheel/GHCC
2 Kim Jaya   1:10:17  93 
3 Ramona Janowetch   Keene, NH1:11:06 349832  90 Norm's Ski and Bike
4 Laurie Funk   1:12:54  88 Team Edge
5 Serene Fork   1:16:29  92 LUNA
6 Donna Davis   Windsor, CT1:17:06 195494  86 Cycling Concepts Racing Team
7 Harley Erickson   Willimantic, CT1:31:47 156804  87 Nerac Earth Cycling
8 Judy Webber   1:34:12  91 Clark Brothers Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianne Oberle   Feeding Hills, MA1:09:10 269237  609 NEBC p/b Cycle Loft
2 Christine Fort   Somerville, MA1:11:54 270038  606 pedalpowertraining.com
3 Kyla McDermott   1:12:05  607 bikebarnracing.com
4 Jennifer Minery   Salem, MA1:20:58 258529  608 NEBC p/b Cycle Loft

Women - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY1:22:00 319836  51 Overlook Mtn. Bikes

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Bilodeau   Easthampton, MA1:30:42 192719  76 Hup United
2 Vickie Monahan   Wethersfield, CT1:37:30 311059  79 Expo Wheelman
3 Jennifer Hart   1:39:15  82 mtbmind.com
4 Catherine Diviney   Simsbury, CT1:40:04 228332  81 
5 Theresa Carilli   Lexington, MA1:44:47 176884  77 NEBC p/b Cycle Loft
6 Melissa Roti   1:50:58  80 NEMBA Racing
7 Colleen Raiche   1:52:10  78 Clark Brothers Racing

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:55:00 225308  753 Union Velo
2 Cathy Rowell   Bedford, MA2:01:02 146312  757 NEBC p/b Cycle Loft
3 Loren Launen   Keene, NH2:01:34 157208  758 Norm's Ski and Bike
4 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:02:50 201114  756 
5 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:05:30 270116  751 Team Edge
6 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:07:02 2865  754 Nerac Earth Cycling
7 Dorothy Hamburg   2:07:30  689 
8 Michelle Desmarais   Bristol, CT2:10:40 227936  752 Team Edge

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jena Greaser   Newburyport, MA1:46:00 284803  68 NorEast Cycling
2 Elizabeth White   Manchester Nh1:50:21 209806  67 Blue Steel Cyclery
3 Rachel Chambers   Bolton, CT2:01:33 310143  65 Nerac Earth Cycling
4 Lauren Kling   Somerville, MA2:05:09 265114  66 B2C3/Boloco

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSierra NevadaCUOREShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee