Race Results for
Leonardtown Criterium
Leonardtown, MD
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Men 35-99 Cat 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kanteres   Alexandria, VA 256269   Raw Talent Ranch/CycleLife
2 Chas Offutt   Washington, DC 277783   District Velocity Racing
3 Jason Berry   Arlington, VA 151273   Gripped Racing
4 James Lees   Vienna, VA 52165   Syn-Fit Race Team
5 Dennis Short   Dumfries, VA 32534   Prince William Elite Racing (PoWER)
6 Jeff Erler   Sterling, VA 234042   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
7 Michael Thaxton   Annapolis, MD 282922   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
8 Jason Lins (1 - Cat4)   Halethorpe, MD 301391   Adventures for the Cure
9 T Scott Thompson   Arlington, VA 189333   Squadra Coppi
10 Tom Skinner (2 - Cat4)   Bethesda, MD 309558   
11 Jerry McCalop   Forestville, MD 73600   Artemis
12 Scott Mearns   Arlington, VA 349114   
13 Daniel Klaussen   Arlington, VA 351658   
14 M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   Artemis
15 Adam Austin   Reston, VA 266772   Squadra Coppi
16 Justin Forney   Frederick, MD 12034   AVC/Team Hagerstown-Washington Co
17 Tony AllenMills   Bethesda, MD 314464   District Velocity Racing
18 Andrew Melick   Vienna, VA 293667   Syn-Fit Race Team
19 Ted Harris   Hurlock, MD 196016   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
20 David Bodkin   Bethesda, MD 261636   NCVC/UnitedHealthcare
21 Joseph Malin   Arlington, VA 199963   Whole Wheel Velo Club
22 Jeffrey Sheehan   California, MD 180654   Bayside Velo/Bike Doctor
23 Mike Faber   Bowie, MD 317672   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)

Men - Master Men 35-99 Cat 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Rist   Elkridge, MD 111782   Bayside Velo/Bike Doctor
2 Scott Giles   Solomons, CA 196417   Bayside Velo/Bike Doctor
3 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   NCVC/UnitedHealthcare
4 Mike Fawell (1 - Cat2)   Glen Allen, VA 278283   HPC/LIST
5 Paul Cicero   Lakewood , CO 133064   HPC/LIST
6 Ramon Benitez (1 - Cat1)   Glenwood, MD 3304   Antietam Velo Club Inc
7 Stephen Robinson   Arlington, VA 30220   BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTERS
8 Peter Warner   Alexandria, VA 287217   Bayside Velo/Bike Doctor
9 Michael Brown   Chico, CA 109784   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
10 Bob Gillespie   Bethesda, MD 67374   HPC/LIST
11 Zachary Browne (2 - Cat1)   Silver Spring, MD 69115   Raw Talent Ranch/CycleLife
12 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Bayside Velo/Bike Doctor
13 Brian Sjoberg (2 - Cat2)   Crofton, MD 40427   Bayside Velo/Bike Doctor
14 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   AVC/Team Hagerstown-Washington Co
15 Kevin Cross   Washington, DC 274599   Haymarket Bicycles
16 Paul Mittelstadt   Bethesda, MD 45693   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
17 Russell Weber   Monkton, MD 50625   Kelly Benefit Strategies/LSV

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Kaplan   Chevy Chase, MD 276506   Rock Creek Velo
2 Zander Sprague   Washington, DC 310504   Rock Creek Velo
3 Taylor Arney   Falls Church, VA 324658   Squadra Coppi
4 Michael Better   Chevy Chase, MD 272390   Rock Creek Velo
5 Alex McCutcheon   Germantown, MD 308376   Rock Creek Velo
6 James Panagiotopoulos   Burke, VA 335708   HPC
7 Kevin Stryapko   Potomac, MD 325080   Rock Creek Velo
8 Max Leonov   Gaithersburg, MD 338488   Rock Creek Velo
9 David Bernstein      

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Thompson   Arlington, VA 251833   Squadra Coppi
2 Samuel Nussenzweig   Chevy Chase, MD 340554   Rock Creek Velo
3 Luke Klaussen   Arlingon, VA 349742   Squadra Coppi
4 Thomas Donigan   Lusby, MD 309870   Patuxent Velo
5 Simon Yeo   Chevy Chase, MD 326446   Rock Creek Velo

Men - Cat 5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Synowiec   Annapolis, MD 303686   Annapolis Bicycle Racing Team
2 Benjamin Toll   Hyattsville, MD 323984   Patuxent Velo
3 JAY SCHRUM   Arlington, VA 327490   
4 Patrick Peoples   Washington, DC 326348   Team TOMS Shoes p/b Kind Human Sports
5 Douglas Keith   Arlington, VA 347734   NCVC/UnitedHealthcare
6 Justin Forney   Frederick, MD 12034   AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Don Salamon   Leonardtown, MD 332990   Patuxent Velo
8 Kenneth Murphy   Lusby, MD 337410   
9 Gary Grimsley   Leonardtown, MD 317518   Patuxent Velo
10 Mark Blacknell   Arlington, VA 246733   
11 Elliot Fehr   Washington, DC 276002   
12 Sebastian Sturges   Fort Collins, CO 301347   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
13 Bradley McGraw   Mc Lean, VA 348100   
14 Andrew Teitelbaum   Arlington, VA 324990   Squadra Coppi
15 Douglas Bishop   Parkville, MD 292019   Kelly Benefit Strategies/LSV
16 Robert Willer   California, MD 308077   Fat Frogs Racing
17 dmitiry itskovich   Potomac, MD 332448   

Men - Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Shelby   Louisville Ky 240025   Whole Wheel Velo Club
2 Pierce Schmerge   Herndon, VA 303127   The Bike Lane
3 Edward Patrick   Takoma Park, MD 314566   Whole Wheel Velo Club
4 Collin Clark   Alexandria, VA 197996   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 William Kanteres   Alexandria, VA 256269   Raw Talent Ranch/CycleLife
6 Charles Arensberg   Lewisville, PA 1882   
7 Andrew Steele   Reston, VA 172820   The Bike Lane
8 Colin Herron   Richmond, VA 239562   NCVC/UnitedHealthcare
9 Eric Governo   Alexandria, VA 234623   Squadra Coppi
10 Matthew Ringer   Washington, DC 280239   District Velocity Racing
11 Tom Skinner   Bethesda, MD 309558   
12 John Clark   Alexandria, VA 307952   Artemis
13 Jason Acuna   Alexandria, VA 319368   Whole Wheel Velo Club
14 Christopher Grengs   Arlington, VA 56655   Squadra Coppi
15 Jeff Erler   Sterling, VA 234042   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
16 Richard Hohenbrink   Morgantown, WV 284889   NCVC/UnitedHealthcare
17 Chris Doerfler   Reston, VA 246551   Whole Wheel Velo Club
18 Nathan Gazzetta   Arlington, VA 258152   District Velocity Racing
19 Dennis Short   Dumfries, VA 32534   Prince William Elite Racing (PoWER)
20 William Wiemers   Kensington, MD 281984   NCVC/UnitedHealthcare
21 Michael Brindza   Waldorf, MD 275693   NCVC/UnitedHealthcare

Men - Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Rist   Elkridge, MD 111782   Bayside Velo/Bike Doctor
2 Aaron Horvath   Washington, DC 283783   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
3 Jose Nunez   Dumfries, VA 259800   Haymarket Bicycles
4 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   NCVC/UnitedHealthcare
5 Todd Bickling   Edgewater, MD 257925   Bayside Velo/Bike Doctor
6 Jason Hall   Falls Church, VA 193504   Squadra Coppi
7 Thomas Mackay   Crofton 258841   Charm City Cycling, LLC
8 Daniel Villaflor-Drumwright   Alexandria , VA 264157   Haymarket Bicycles
9 Daniel Underwood   Ashburn, VA 63111   Saroff Racing Team
10 Callum Ingram   Charlottesville, VA 268349   GamJams/November Bicycles
11 Paul Varga   Silver Spring, MD 263568   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
12 ranjodh gill   Bethesda , MD 255003   Bayside Velo/Bike Doctor
13 Joseph Rudolph   Olney, MD 174793   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
14 Jordan Cross   Arlington, VA 8219   Squadra Coppi
15 Jeffrey Chun   Crofton, MD 72125   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
16 Robb Hampton   Darnestown 178989   Bayside Velo/Bike Doctor
17 Martin Austermuhle   Washington, DC 274500   District Velocity Racing
18 Shaw Fici   Alexandria, VA 248306   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
19 James Hibbs   Bethesda, MD 198921   Squadra Coppi
20 Steve Fife   Herndon, VA 159286   Bayside Velo/Bike Doctor
21 Chris Soda   Waldorf, MD 292776   Raw Talent Ranch/CycleLife
22 Christopher Hall   Denver, CO 109476   Whole Wheel Velo Club
23 Daniel Schwartz   Washington, DC 270741   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
24 Michael Davis   Hollywood, MD 8831   Bayside Velo/Bike Doctor
25 Samuel Forsyth   Solomons, MD 295095   Montana State University-Bozeman
26 Nicholas Sachanda   Washington, DC 303663   NCVC/UnitedHealthcare
27 Joaquin Salas Orono   Falls Church, VA 247903   Squadra Coppi

Men - Cat 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Brown   Venice, CA 281236   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
2 Nima Ebrahimnejad   Purcellville, VA 10417   Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Mason Haymes   Richmond, VA 214730   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
4 Charles Hutcheson   Petaluma, CA 54686   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
5 David Bozak   Hollidaysburg, PA 155889   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
6 Donald Brew   Temple Hills, MD 257603   Your Ad Here
7 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
8 Ryan McKinney   Reston, VA 97634   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
9 Jacob Mueller   Fish Creek, WI 248510   Lateral Stress Velo Inc.
10 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
11 Evan Fader   Boulder, CO 194569   Kelly Benefit Strategies/LSV
12 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
13 Joseph Martinez      
14 Kevin Gottlieb   San Francisco, CA 226379   Kelly Benefit Strategies/LSV
15 Nicholas Taylor   Arlington, VA 305092   Your Ad Here
16 Keck Baker   New Kent, VA 211712   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
17 Jared Nieters   Wilmington Vt 220150   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
18 Jorge Marccenaro      
19 Adam Switters   Citrus Heights, CA 127093   Battley Harley-Davidson
20 Todd Hesel   Parkville, MD 185182   Lateral Stress Velo Inc.
21 Jose Escobar   Washington, DC 236162   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
22 Peter Warner   Alexandria, VA 287217   Bayside Velo/Bike Doctor
23 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
24 Thomas Blonkowski   Mt. Airy, MD 261419   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
25 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
26 Gregory Abbott   Washington, DC 151860   NCVC/UnitedHealthcare
27 Peter Custer   Hampton, VA 162204   North Tek-Aria
28 Brigham Lumm   Washington, DC 258015   Arrow Bicycle
29 Mike Fawell   Glen Allen, VA 278283   HPC/LIST
30 Frederick Norton   Towson, MD 53474   Lateral Stress Velo Inc.
31 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Antietam Velo Club Inc
32 Nicholas Turner   Arlington, VA 68987   Squadra Coppi
33 Jamie Kimberley   Baltimore, MD 133782   Kelly Benefit Strategies/LSV
34 Steven Kendall   Fairfax, VA 259050   Kelly Benefit Strategies/LSV
35 Gregoire Faber   Washington, DC 257531   NCVC/UnitedHealthcare
36 Bruno Neto   Derwood, MD 221645   Haymarket Bicycles

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD 301843   Rock Creek Velo
2 Shaina Adler   Chevychase, MD 284650   Rock Creek Velo
3 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062   Rock Creek Velo
4 Anna Staats      
5 Julia SkinnerGrant   Bethesda, MD 339412   Rock Creek Velo

Women - Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Doherty   Washington, DC 348688   Syn-Fit Race Team
2 Tara Taylor   Reston, VA 337760   Squadra Coppi
3 Courtney Chipouras   Middletown, DE 299489   Artemis
4 Tsahai Tafari   Washington, DC 344894   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
5 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   
6 Lisa Jancy   Arlington, VA 307556   Syn-Fit Race Team
7 Debra Gillispie   Great Mills, MD 345106   Patuxent Velo
8 Nona Colburn   Bethesda, MD 320796   
9 Carrie Hollaway      

Women - Cat 3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 catherine freck   Vienna, VA 274024   Syn-Fit Race Team
2 Renee Roth   Gaithersburg, MD 309599   Artemis
3 Shauna Sweet   Washington, DC 321868   Velo Works Spokes Etc. Racing
4 Sue McQuiston   Reisterstown, MD 231948   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
5 Jessica Berry   Durango, CO 280554   Team Sticky Fingers

Women - Cat 1/2 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonja Evers   Washington, DC 144435   Team Sticky Fingers/Specialized
2 Monika Sattler   Indoroopilly 300593   Battley Harley-Davidson
3 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Team Kenda presented by Geargrinder
4 Ainhoa Perez-Diez   Olney, MD 274754   SpokesWomen Syndicate Inc.
5 Sara Clafferty   Sunnyvale, CA 278365   Annapolis Bicycle Racing Team
6 Lindsay Honaker   Reston, VA 267768   X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACING
7 EMMA SWATMAN   Centreville, VA 287494   Syn-Fit Race Team
8 Kathleen Giles   Solomons, MD 215759   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
9 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA 131990   Virginia Asset Group / Tradewinds Racing
10 Laurel Larsen   Berkeley, CA 300574   Syn-Fit Race Team
11 Sarah Fader   Boulder, CO 199998   Team Sticky Fingers
12 Jennifer Maxwell   Washington, DC 61179   Team Kenda
13 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   Team Kenda
14 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   Team Kenda presented by Geargrinder

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaShimanoBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee