Race Results for
WI State Road Championship -- Spring Prairie Road
Burlington, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14 (13 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Plumb   Verona, WI 315160  273 Junior Dropouts
2 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  274 Baraboo Sharks
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  278 ISCorp Cycling Team
4 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  272 ISCorp Cycling Team
5 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  277 
6 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  270 Baraboo Sharks
7 Sam Escherich   Ankeny, IA 353412  279 
8 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  280 ISCorp Cycling Team
9 Peter Bock     276 V.C.Bikesport
10 Trey Hedgecock   Ankeny, IA 312130  271 RDMB Junior Racing Team
11 Kyle Kargel     283 
13 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  282 ISCorp Cycling Team
15 Zack Kargel     284 
16 Eric Ball   Kenosha, WI 322788  286 Kenosha Velosport Inc
17 Cole Mayer     285 
18 Joshua Schilling   Racine, WI 287858  269 Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Austin Connelly   Westfield, WI 296566  268 Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18 (26 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  494 Team Geargrinder
2 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  478 ISCorp Cycling Team
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  475 ISCorp Cycling Team
4 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  472 ISCorp Cycling Team
5 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  471 Junior Dropouts
6 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  493 Team Geargrinder
7 Theoren Loo   Madison, WI 283731  488 ISCorp Cycling Team
8 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  476 ISCorp Cycling Team
9 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  495 Junior Dropouts
10 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  481 TEAM GEARGRINDER
11 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  474 Attitude Sports
12 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  489 ISCorp Cycling Team
13 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  485 Junior Dropouts
14 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  480 Team Geargrinder
15 John Jacobs   River Forest, IL 318958  473 xXx Racing
16 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  477 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Mason Mayer   Carrollton, GA 344382  470 
18 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900  484 Minnesota Junior Cycling Inc.
19 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  496 ISCorp Cycling Team
20 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  492 ISCorp Cycling Team
22 Ben Bartenstein   Waldo, WI 298583  490 Team Geargrinder
23 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  486 ISCorp Cycling Team
24 Mitchell Otto   Appleton, WI 342324  487 Team Wheel & Sprocket
25 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  491 ISCorp Cycling Team
26 John Mosby   Barrington, RI 247768  482 Higher Gear

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-99 (45.5 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  416 Lakes Area Physical Therapy
2 Luke Seemann   Chicago, IL 224425  414 xXx Racing
3 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  434 
4 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  409 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Kevin Klug   Evanston, IL 220282  405 The Pony Shop
6 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  451 ISCorp Cycling Team
7 Cory Hickman   Orland Park, IL 119288  424 Scarlet Fire
8 Mark Winston   Skokie, IL 149826  443 2CC/Second City Cyclists
9 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  418 LAPT CC
10 Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070  406 Colavita Racing
11 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  448 O2 Cycling
12 John Robertson   Sherwood, WI 59327  446 O2 Cycling
14 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  404 HTFU Racing
15 Timothy Henry   Lake In The Hills, IL 200362  441 Project 5 Racing
16 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  403 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Jan Marion     439 
18 Matt Silvia   Chicago, IL 208232  433 Club Bicicletta
19 Brian Karlow   Algonquin, IL 318722  447 Enzo's-PSIMET
20 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  421 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 John Brown   Stevens Point, WI 279991  452 
22 Chris Burns   Hartland, WI 276115  453 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
23 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  431 Team Velocause
24 Walid Abu Ghazaleh   Chicago, IL 111453  437 Van Wagner Racing
25 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  426 
26 Steven Vandeven   Chicago, IL 232049  438 Van Wagner Racing
27 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  436 River Valley Cycling Club- RVCC
28 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  423 KS Energy Services / Team Wisconsin
29 Thomas Doughty   Aurora, IL 45274  425 Scarlet Fire
30 David Racine   Shorewood, WI 99357  432 Hampshire Cycle Club
31 David Schrauth   Winnetka, IL 298292  413 2CC/Second City Cyclists
32 Patrick McNally   Riverside, IL 79872  450 Van Wagner Racing
33 Bryan Rheude   Chicago, IL 101020  411 Van Wagner Racing
34 Keith McMahon   Wilmette, IL 64020  408 Van Wagner Racing
35 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  445 O2 Cycling
36 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  444 Lakes Area Physical Therapy
37 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  449 Hampshire Cycle Club
38 Chad Dean   Madison, WI 74509  442 5Nines Cycling
39 Thomas MacNeill-Zimmerman   Chicago, IL 275780  407 Play It Again Sports Cycling
40 Ryan White   Grafton, WI 201290  430 Team Geargrinder
41 Corey Dempski   Sussex, WI 257610  427 Cafe Hollander RDC
42 Ben Lund   Delafield, WI 104579  435 Cafe Hollander RDC
43 nicholas scavone   Glendale Heights, IL 291496  412 Play It Again Sports Cycling
44 Jeremy Treister   Chicago, IL 230339  415 Half Acre Cycling
45 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626  420 Team Wheel & Sprocket
46 andres echeverri   Chicago, IL 340880  402 
47 JAYSON TORRES   Kenosha, WI 276457  429 Lamb Little Racing
DNF peter armstrong   Shorewood, WI 292708  401 Hampshire Cycle Club
DNF Andres Quiros   Chicago, IL 279158  410 Play It Again Sports Cycling
DNF Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  417 Team Geargrinder
DNF David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  419 A Road Bike 4 U
DNF John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  422 LAPT CC
DNF Matt Bennett   Chicago, IL 274551  428 Village-Verdigris Cycling
DNF Ron Cook   Algonquin, IL 220019  440 Project 5 Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99 (45.5 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  589 ISCorp Cycling Team
2 Marc Zionts   Highland Park, IL 184183  572 Enzo's-PSIMET
3 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  454 velo trocadero cycling
4 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  563 Team Pedal Moraine
5 David Peters   Melrose, MA 27843  456 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Chris Halverson   Madison, WI 188913  594 ISCorp Cycling Team
7 Christopher Frank   Los Angeles, CA 188846  559 Team Helen's
8 Gene Tolli   Albany, WI 83764  568 Enzo's-PSIMET
9 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  582 Team Extreme
10 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742  566 Enzo's-PSIMET
11 Nels Hackl   Golf, IL 47919  560 PYOC
12 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  567 Team Wheel & Sprocket
13 Eric Knuth   Madison, WI 203995  562 Trek Midwest Team
14 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  591 Team Velocause
15 Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376  600 ISCorp Cycling Team
16 James Brown    Evanston, IL 347808  556 
17 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  593 Team Velocause
18 Jan VanMieghem   Evanston, IL 288310  569 Union Cycling Team
19 Dale Humphrey   Verona, WI 103842  579 Trek Midwest Team
20 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  590 CZ Velo
21 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  587 Team Chiropractic Partners
23 Patrick Walters   Madison, WI 211462  581 
24 Brian Christensen     580 
25 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  592 Team Velocause
26 david jaggi   Oak Park, IL 266633  561 Enzo's-PSIMET
27 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  558 TEAM GEARGRINDER
28 Jeffrey Hansen   Chicago, IL 282042  599 PYOC
29 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  570 Team Chiropractic Partners
30 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  597 Team Chiropractic Partners
31 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  585 CZ Velo
32 Eric Helm   Freeport, IL 15745  595 
33 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  578 
34 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  583 Team Chiropractic Partners
35 Ross Giese   Lake Geneva, WI 248274  584 4
36 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  564 Team Chiropractic Partners
37 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  565 Hampshire Cycle Club
38 Richard Prodans   Libertyville, IL 28754  574 Colavita Racing
39 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  588 Lakes Area Physical Therapy
40 Robin Rolinski     455 
DNF Shon Zeller   Wheaton, IL 307557  571 Bellum Racing
DNF David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  573 A Road Bike 4 U
DNF David Schrauth   Winnetka, IL 298292  575 2CC/Second City Cyclists
DNF Jan Marion     576 
DNF Mark Winston   Skokie, IL 149826  577 2CC/Second City Cyclists
DNF Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  586 PYOC
DNF Robert Selberg     596 
DNF Connan Foster   Mukwonago, WI 308757  598 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99 (39 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  852 Planet Bike
2 Janusz Ksel   West Chicago, IL 103545  869 Pact- DISH Network Cycling
3 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  851 LAPT CC
4 Michael Meteyer   Madison, WI 321876  881 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Chris Black   San Luis Obispo, CA 3814  854 Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
6 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198  863 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Eugene Macken   Milwaukee, WI 91879  868 BVC/Nomad Cycling
8 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  879 LAPT CC
9 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  864 
10 James Mayer   Carrollton, GA 311631  849 
11 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140  871 Lakes Area Physical Therapy
12 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  862 ISCorp Cycling Team
13 Glen Jones   Madison, WI 237780  875 Brazen Dropouts Cycling Team
14 Robert Lutz   Madison, WI 286335  853 Brazen Dropouts
15 John Peret   Hartland, WI 264352  857 Lakes Area Physical Therapy
16 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  877 TEAM GEARGRINDER
17 Mark Muschinski   Palmyra, WI 347744  860 Lakes Area Physical Therapy
18 Richard Kreutzfeldt   Glenview, IL 215917  872 Pact- DISH Network Cycling
19 Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI 47107  867 BVC/Nomad Cycling
20 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  866 Lakes Area Physical Therapy
21 Robert Loeschorn   Grayslake, IL 274562  858 
22 Andrew Tschampa   Glen Ellyn, IL 89323  855 Pact- DISH Network Cycling
23 Jeff Clarkin   Wilmette, IL 259456  845 
24 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  874 WDT-Allvoi International Cycling Team
25 Matt Howley     878 
26 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  880 Team Velocause
27 Joel Roth   Chicago, IL 234988  850 Team TATI
28 David Brubaker   Wilmette, IL 52717  844 Vision Quest LLC
29 John Ellmann   Deerfield, IL 65256  861 Colavita Racing
30 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  846 LAPT CC
31 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326  873 Team Bicycle Heaven
32 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  859 Lakes Area Physical Therapy
33 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  847 TEAM GEARGRINDER
34 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  876 Hampshire Cycle Club
DNF Frank Lowry   New Auburn, WI 68992  848 
DNF John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  856 Brazen Dropouts
DNF Gene Woloszyn     865 
DNF Fabio Orlandi   Niles, IL 45758  870 PYOC

Men - Cat 3 - 19-29 (52 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  346 
2 Eric Hill   Hartland, WI 334878  302 River Valley Cycling Club- RVCC
3 Mark Norton   Madison, WI 291138  304 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Joseph maloney   Milwaukee 313232  340 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  331 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  312 Loon State Cyclists
7 Cody Goettl   Harrison, AR 287214  313 ISCorp Cycling Team
8 Jason Knauff   Chicago, IL 145455  303 Burnham Racing
9 Paul Kumm   Fort Collins 267392  327 ISCorp Cycling Team
10 Benjamin Wizner   Onalaska, WI 200310  330 River Valley Cycling Club- RVCC
11 Aaron Crawn   Terre Haute, IN 213542  301 Region Racing
12 William Champion   Merrillville, IN 227214  332 Region Racing
13 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  347 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Curtis Bice   Brookfield, WI 188035  319 Trek Midwest Team
15 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  338 Team Wheel & Sprocket
16 Kyle Selph   Aurora , IL 290759  306 Tower Racing
17 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  341 KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183  308 Team TATI
19 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  336 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Evan Jahn   Chicago, IL 297483  343 Rhythm Racing
21 jacob teitelbaum   Oakland, CA 259005  333 Iron Cycles
22 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  337 Trek Midwest Team
23 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  326 Team Geargrinder
24 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  345 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Garrett Ping   Winona, MN 246489  305 River Valley Cycling Club- RVCC
26 Tim Speciale   Woodstock, IL 293350  317 PSIMET Elite
27 Andrew Webb   Appleton, WI 312724  309 O2 Cycling
28 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  322 5Nines Cycling
29 Alexander Martin   Madison, WI 308924  334 Brazen Dropouts
30 Peter Kelley   Geneva, IL 306717  315 Bicycle Heaven
31 Steven Perry   Janesville, WI 271243  314 5Nines Cycling
32 richard doherty   Shorewood , WI 255728  311 ISCorp Cycling Team
33 Edward Ekstrom   Darien, IL 279836  321 Tower Racing
34 Mike Suntken   Fountain City, WI 188282  328 River Valley Cycling Club- RVCC
35 Brian Boyle   Whiting, IN 193058  329 Region Racing
36 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  320 ISCorp Cycling Team
DNF Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  310 ISCorp Cycling Team
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  316 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Alex Docter   Wauwatosa 291930  318 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Patrick Flannery   Madison, WI 580  323 5Nines Cycling
DNF Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  324 Team Wheel & Sprocket
DNF Nicholas Burgraff   Suamico, WI 310792  325 Team Wheel & Sprocket
DNF Raviv Wolfe   Chicago, IL 289003  335 PSIMET Elite
DNF Jared Craft   Rogers, AR 282380  339 Tower Racing
DNF Ralph Schroeder   Chicago, IL 60200  342 Tower Racing
DNF Nathan Longley   Brookfield, WI 239139  344 LAPT CC

Men - Cat 1/2 - 19-29 (65 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  968 MBRC/Flanders
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  993 ISCorp Cycling Team
3 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  694 Lakes Area Physical Therapy
4 Ryan Freund   Lake In The Hills, IL 279249  686 ABD Cycle Club
5 Brian Rach   Chilton, WI 257820  973 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
6 Isaac Neff   Madison, WI 200724  975 KCV Cycling Club
7 David Paquette   Decorah, IA 264236  992 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647  989 Iowa City Cycling Club
9 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  1000 Baraboo Sharks
10 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  997 Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Nicholas Ramirez   Normal, IL 296749  991 Burnham Racing
12 Stuart McManus   Cambridge, MA 338980  969 Harvard University
13 John Acker   Sherwood, WI 67867  985 Team Wheel & Sprocket
14 Robert White   Brown Deer, WI 197162  984 UCI CT: Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
15 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  977 Lakes Area Physical Therapy
16 Ross White (1 - Cat2)   Holmen, WI 200545  996 Team Geargrinder
17 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424  970 ISCorp Cycling Team
18 Jason Boynton   Madison, WI 187093  978 Team Wheel & Sprocket
19 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  974 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Corey Behrens (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 240426  685 Velo Trocadero
21 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188  972 River Valley Cycling Club- RVCC
22 Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640  691 
23 Adam Price (3 - Cat2)   Iowa City, IA 189419  988 Iowa City Cycling Club
24 Steven Holeczy (4 - Cat2)   Mundelein, IL 213385  692 North Branch Cycling
25 Brian Boyle   Chicago Il 202981  990 Beverly Bike/VeePak
26 Kip Spaude   Watertown, WI 199775  982 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
27 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  695 ISCorp Cycling Team
28 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  980 Team Geargrinder
29 Matt Waite   Madison, WI 206676  971 Team Wheel & Sprocket
30 Aaron Whalen   Madison 190872  690 
31 Marc Moeller   Elgin, IL 193376  995 North Branch Cycling
32 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  693 A Road Bike 4 U
33 Kevin Schlueter   Evanston, IL 72380  983 
34 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  689 Lakes Area Physical Therapy
35 Howard Smith   Batavia, IL 84066  682 Van Wagner Racing
DNF Kevin Berger (Cat2)   Madison, WI 246306  976 Team Wheel & Sprocket
DNF Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA 272490  979 Mercy-Specialized
DNF Christopher Lynch (Cat2)   Milwaukee, WI 278183  981 Team Geargrinder
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  986 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Thomson Remo (Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  987 Team Wheel & Sprocket
DNF Andrew Rizzo   Lisle, IL 41693  994 Club Bicicletta
DNF David Kay   Appleton, WI 130383  999 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  683 Attitude Sports
DNF Seth Eckert   Oregon, WI 148803  688 Great Dane Velo Club
DNF Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  697 
DNF Scott Pearson   Lisle, IL 60955  998 
DNF Casey Masterson (Cat2)   Milwaukee, WI 212244  684 velo trocadero cycling
DNF Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  687 Apex Racing Team
DNF Mike McKenna   Richfield, WI 50145  696 Cafe Hollander RDC

Men - Cat 4/5 - Non-wisconsin Riders - 19-29 (39 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ellison   Chicago Heights, IL 310844  149 Chicago Cuttin Crew
2 Karlton Larson   Decorah, IA 313762  116 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Steven Sharp (1 - Cat4)   Bloomington, IN 309661  129 Indiana University-Bloomington
4 Mike Capello (2 - Cat4)   Chicago, IL 341674  104 Roscoe Village Bike Racing
5 Sven Gartner   Park Ridge, IL 309567  111 
6 Sasha Reschechtko   Denver Co 323934  126 Team TATI
7 Martin Bell   Highland Park, IL 287168  103 Colavita Racing
8 John Wolters   Seattle, WA 287592  141 Rhythm Racing
9 giordano guagliardo   Lake Barrington, IL 317230  113 W2 Racing
10 Lorenzo Cervantes (3 - Cat4)   Libertyville, IL 291721  105 Vision Quest
11 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  101 Iron Cycles
12 Michael Wilkie   Lisle, IL 268873  139 
13 Charles Perkins (4 - Cat4)   Arlingtonheights, IL 306969  123 W2 Racing
14 Chernoh Sesay   Chicago, IL 309204  128 
15 Michael Weis     138 
16 mike morell   Chicago, IL 278651  148 Chicago Cuttin Crew
17 Timothy Fiedler (5 - Cat4)   Cambridge, MA 316324  109 RRB Cycles
18 David Cushman   Chicago 289074  107 Roscoe Village Bike Racing
19 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  124 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Andrew Zens   Chicago, IL 276599  133 Rhythm Racing
21 Aaron Kock   Chicago, IL 341048  115 Team TATI
22 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109  121 
23 Matthew Grosspietsch (6 - Cat4)   Chicago, IL 273077  112 xXx Racing
24 Weston Martin   Chicago, IL 335560  119 
25 Alex Grant   Chicago, IL 324348  134 
26 Joshua Shough   Chicago , IL 300665  147 Chicago Cuttin Crew
27 Cliff Golz   Santa Cruz, CA 254308  136 Union Cycling Team
28 Nathan Adams   Chicago, IL 228701  140 xXx Racing
29 Andrew Lindner (7 - Cat4)   Morton, IL 268834  137 Proctor Cycling Team
30 Loren Bo   Chicago, IL 230104  135 
31 Christopher MacFarland (8 - Cat4)   Chicago, IL 227090  118 xXx Racing
32 William Draper   Chicago, IL 309702  108 xXx Racing
33 Tom Palzer (1 - Cat5)   Arlington Heights, IL 316860  122 W2 Racing
34 Eric Fossell   Berthoud, CO 296311  110 Michael's Cycles Team
35 Patrick Sullivan   Palos Heights, IL 245633  130 Beverly Bike/VeePak
36 Gregory Hanrahan   Loves Park, IL 203302  114 
37 Michael Beebe   Oak Park, IL 302844  102 Iron Cycles
38 Mike Radlicz   Arlington Heights, IL 307187  125 
39 Jarrod Kerkhoff     144 
40 Jesse Young (9 - Cat4)   Woodstock, IL 306545  152 PSIMET Racing
41 Anthony Whitt (10 - Cat4)   Fort Wayne, IN 325272  131 xXx Racing
42 Will Frame   Wilmette, IL 317782  146 Team Higher Gear
43 Michael Kelly   Chicago, IL 196801  142 South Chicago Wheelmen
44 Timothy Lim   Chicago, IL 325322  117 Iron Cycles
45 Kyle Wigboldy   Chicago, IL 310563  132 Team TATI
DNF James Cooper (Cat4)   Chicago, IL 283578  106 Union Cycling Team
DNF Paul Morrison   Burr Ridge, IL 121594  120 Beverly Bike/VeePak
DNF William Barnes   Chicago, IL 302902  143 xXx Racing
DNF CORY DAVENPORT   Belvidere, IL 284782  145 
DNF Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195  150 xXx Racing
DNF David Hudson   Chicago, IL 286044  151 xXx Racing

Men - Cat 4/5 - Wisconsin Riders - 19-29 (39 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  711 Lakes Area Physical Therapy
2 Adam Gipril (1 - Cat5)   Waukesha, WI 297109  739 
3 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  703 Magnus
4 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  720 University of Wisconsin-Whitewater
5 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  702 Team Chiropractic Partners
6 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  733 LAPT CC
7 Kurt Westemeyer   Boulder, CO 345764  717 
8 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  712 Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Andrew Braasch (1 - Cat4)   Madison, WI 307093  735 Brazen Dropouts
10 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  714 St John's Cycling
11 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  718 Baraboo Sharks
12 Andy Neary     721 
13 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  738 Team Extreme
14 Myles Beach   Larsen, WI 208348  742 Adventure 212
15 Billy Graef   Elkhart Lake, WI 294217  731 Team Velocause
16 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  707 Titletown Flyers Cycling Team
17 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  716 
18 Wally Kunstman (2 - Cat5)   Sheboygan, WI 285687  732 Team Geargrinder
19 Jeremy Vogels (2 - Cat4)   Green Bay, WI 200919  736 
20 Jim Giese   Grafton, WI 256979  706 Team Extreme
21 Brian Christian (3 - Cat5)   Appleton, WI 343294  723 O2 Cycling
22 John Hughes   Random Lake, WI 296482  729 Team Pedal Moraine
23 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  708 Attitude Sports
24 Tyler VanDeVoort (3 - Cat4)   Madison, WI 293004  741 Brazen Dropouts Cycling Team
25 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  737 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Ben Grabow   Madison, WI 254084  734 Brazen Dropouts
27 Logan VanSerke (4 - Cat4)   No City, WI 338780  726 Heavy Pedal Velo Club
28 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  728 
29 Craig Anderson (5 - Cat4)   Greenfield, WI 307702  701 International Christian Cycling Club
30 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559  704 ISCorp Cycling Team
31 Scott Rice   Hartland, WI 349616  713 
32 Tom Kelly (6 - Cat4)   Oregon, WI 220844  709 Team Geargrinder
DNF Miles Koller (Cat4)   Shorewood, WI 283250  727 Team Pegasus
DNF Henry Philemon     740 
DNF Rick Flayter   Waukesha, WI 200716  705 
DNF Jacob Schilling (Cat4)   Racine, WI 255842  715 Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  719 Team Geargrinder
DNF Shane Armstrong   Kenosha 334720  722 University of Wisconsin-Madison
DNF Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  724 Team Wheel & Sprocket
DNF Jeffrey Robinson   Grafton, WI 289793  725 Team Extreme
DNF Matthew Goetzinger (Cat4)   Mequon, WI 278939  730 BVC/Nomad Cycling

Women - Women 4/Masters Women - 19-29 (26 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kae Takeshita   Itasca, IL 314568  675 
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  678 ISCorp Cycling
3 Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  668 Adventure 212
4 Elise Kikis   Chicago, IL 309062  670 Alberto's Sport
5 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  674 ISCorp Cycling Team
6 Antonia Leal (1 - Cat3)   Waukesha, WI 130161  87 Planet Bike
7 Elizabeth So (2 - Cat3)   Chicago, IL 280608  673 Team TATI
8 Amanda Mack   Madison, WI 315514  676 Great Dane Velo Club
9 Sarah Rice   Chicago, IL 93856  672 Team TATI
10 Patricia Black   San Luis Obispo, CA 72039  85 Red Racing
11 Sarah Bertram     677 
12 Meghan Count     680 
13 Vanessa Buccella   Chicago, IL 296051  682 Spidermonkey Cycling
14 Lindsay Knight   Chicago, IL 329788  671 Team TATI
15 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  679 ISCorp Cycling Team
16 Amelia Katz     84 
17 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  681 Lakes Area Physical Therapy
18 Cynthia Kautzmann (1 - Cat4)   Racine, WI 228098  86 ISCorp Cycling Team
DNF Kristi Hanson   Chicago, IL 323632  669 Spidermonkey Cycling

Women - Women 1/2/3 - 19-29 (39 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Hess (1 - Cat2)   Colorado Springs, CO 263476  389 Team Kenda presented by Geargrinder
2 Holly Mathews   Madison, WI 294884  386 ISCorp Cycling Team
3 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018  383 ABD Cycling Team
4 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  387 ISCorp Cycling Team
5 erin woloszyn   Bartlett, IL 277535  376 Village-Verdigris Cycling
6 Rachel Roessingh (2 - Cat2)   Madison, WI 179920  381 ISCorp Cycling Team
7 Elena Dorr   Chicago, IL 225028  379 ABD Cycling Team
8 Cady Chintis   Seattle, WA 309452  371 Albertos Sports
9 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192  380 
10 Katie Isermann   Chicago, IL 300135  373 Bellum Racing
11 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  388 TEAM GEARGRINDER
12 Arrietta Clauss   Madison, WI 266230  375 MadCity Velo Club
13 Jennifer Perricone (3 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437  384 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Kristen Meshberg   Lyons, IL 167518  382 ABD Cycle Club
15 Niki Soderberg (1 - Cat3)   Wausau , WI 310193  377 
16 Leah Sanda   Western Springs, IL 268129  374 Bellum Racing
DNF Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL 240476  378 Bellum Racing
DNF Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  385 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 15-18 - 15-18 (26 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
21 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  483 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
27 Erin Ball   Kenosha, WI 322794  497 Team Type 1
DNF Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  479 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 10-14 - 10-14 (13 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  275 Baraboo Sharks
14 Dana Loo   Madison, WI 283736  281 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee