Race Results for
Sundance Showdown Downhill
Sundance Resort, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Hayes   04:22.2  140 
2 Elliot Botkin   04:25.1  218 
3 Evan DeGray   04:32.2  226 Young Riders
4 Samuel Casper   04:34.8  205 
6 Christian Wilson   Salt Lake City, UT04:43.8 316626  214 
7 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT04:45.7 374963  210 
8 Rocky Ross   04:50.0  238 
9 Kyle Freeman   04:50.2  231 
10 Parker Swainston   04:51.9  223 
11 Jason Alden   04:52.6  185 
12 Riley Walker   Park City, UT04:52.9 352990  213 Young Riders
13 Matthew Wager   04:56.7  243 
14 Justin Larson   05:01.0  208 
15 Damon Jr Kirchmeier   05:05.3  222 
16 Zachary Carlisle   05:07.6  220 CannonBall Racing
17 Randy Crabb   05:22.3  239 
18 Kelty Barney   05:26.5  203 
19 Jack Graham   05:54.1  240 
20 Brandon Olson   08:03.8  212 

Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Foresta   South Jordan, UT04:40.5 315976  207 
2 myles dunehew   Salt Lake City, UT06:19.7 341654  202 MGD Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Slaugh   04:34.5  236 
2 Jesse Gora   04:36.2  200 Tara's Fan Club
3 Pete Williams   04:37.5  244 
4 Deven Trafuy   04:45.3  139 
5 JD Schiller   04:46.6  245 2B Productions
6 Brandon Jensen   04:53.8  215 
7 Elliot Davis   04:58.5  211 
8 Shawn Irvin   05:00.0  230 
9 John Campbell   05:03.2  138 
10 Mike Daniel   05:25.9  206 
11 Brent Falor   06:47.8  217 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Walker   05:01.6  237 
2 Lizzard Lindsay   05:14.7  199 2B Productions

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallin Corbridge   04:02.5  103 
2 Conner Gabrielson   04:26.4  155 
3 Tanner Hart   04:26.5  187 Young Riders
4 Morgan Judd   04:28.4  104 Demon Dirt/Urban Downfall
5 Ryan Stubbs   04:34.5  159 
6 Jaren Lockwood   04:35.9  193 
7 Gavin Miller   04:38.7  148 Urban Downfall
8 Davis Anderson   04:42.2  113 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Ahleen   Saint George, UT04:04.8 322610  182 Red Rock Bicycle
2 Bodhi Barney   Draper, UT04:12.6 352442  142 
3 Jake Bamgartner   04:14.0  112 
4 Clayton Corbridge   04:15.1  102 
5 Weston Walker   04:15.5  165 
6 David Creasey   04:17.2  178 
7 chris kading   Sandy, UT04:17.2 315870  141 
8 Taylor Judd   04:27.0  241 Demon Dirt/Urban Downfall
9 Steve Fitzwater   04:27.8  111 WARR
10 Travis Tomczak   04:28.5  166 
11 Robert Violano   04:30.1  163 
12 Moffatt Prescott   04:32.8  106 
13 Allen Weston   04:34.2  167 
14 Colin Eichinger   Salt Lake City, UT04:34.5 284554  176 
15 Nathan Zahn   04:34.9  197 
16 Zephyr Glass   Salt Lake City, UT04:37.2 279102  172 University of Utah
17 Raleigh Cornwell   04:37.4  153 Dirt Monkey Racing
18 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT04:42.6 330448  198 Husky Cycling - University of Washington
19 Ben Thompson   04:47.2  160 Atlas Realty
20 Erik Blomquist   05:01.2  110 Park's Sportsman/Demon Dirt

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Grolley   04:12.3  114 Monkey Nut Militia
2 William Ridd   04:16.7  109 LakeTown Bicycles
3 Al Mazurkewycz   04:18.1  181 
4 Michael Gunn   04:27.0  115 
5 Matt Derrick   04:28.0  154 Rock Demon
6 Frank Pisani   04:33.6  105 
7 Chris Skolnick   04:44.1  177 Betterride.net
8 Russell Allen   04:50.5  108 WARR

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Brandon   Salt Lake City04:13.0 346056  151 
2 mark kugel   Salt Lake City, UT04:18.9 352620  183 Girth Bikes
3 Blayn Corwin   04:24.9  107 Blayn's Performance Cycling
4 Steve McLeod   04:31.3  173 
5 Scott Alden   04:47.0  184 
6 Clint Bullock   Salt Lake City, UT04:53.4 228738  191 Flyin' Fossils
7 Scott Sharp   05:24.8  146 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   04:40.8  158 
2 Bill Hart   05:02.8  188 
3 Shawn Carter   05:16.2  152 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kelley   Riverton, UT03:58.9 264805  35 Cafe Rio
2 Parker Degray   Park City, UT04:00.9 217135  58 Go-Ride
3 Max Herran   Heber, UT04:01.9 300544  34 CannonBall Racing
4 Galen Carter   Salt Lake City, UT04:09.8 231784  32 Transition Go-Ride 661 Maxxis Smith Optics
5 Jeremy Hottinger   04:16.5  65 Zion Cycles
6 Graham Reynolds   Park City, UT04:27.4 317354  38 Canfield Brothers Maxxis KGEK

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Butler   Payson, UT04:03.2 301891  40 
2 Kade Salisbury   Pleasant Grove, UT04:08.0 298693  57 Fezzari Demon Dirt Rock Demon
3 Bradley Pastir   Salt Lake City, UT04:08.7 171733  59 Demon Dirt/Specialized
4 Riley Tucker   American Fork, UT04:16.5 233151  39 Fox Racing
5 Marty Denna   04:17.2  68 Demon Dirt/Bingham Cyclery
6 Wesley Williams   Moab, UT04:17.6 248133  63 
7 Norman Adams   Springville, UT04:20.4 351798  31 Urban Downfall Demon Dirt
8 Justin Nelson   Orem, UT04:26.3 298466  41 Fox
9 kyle monez   Park City, UT04:35.6 292589  36 661 Hayes

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Wagner   Park City, UT04:04.9 266482  50 Royal Racing Canfield Bros
2 David Clark   Clearfield, UT04:08.4 231170  67 
3 Eon Jarvis   Denver, CO04:16.3 326612  30 STAATS Bike Shop
4 michael clark   Springdale, UT04:17.4 317374  53 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT04:13.0 150890  61 Go-Ride.com
2 Craig Skinner   Sandy, UT04:21.2 175051  51 Go-Ride
3 Anthony Sams   Farmington, UT04:29.6 228778  64 Extreme Team

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Mehr   Saint George, UT03:51.4 321450  KHS Bicycles/Novatec
2 Matthew Johnston   Salt Lake City, UT03:58.7 166708  CannonBall Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Conard   05:30.9  242 
2 Kimberly Whitehead   05:47.6  225 
3 Sarah Montgomery   06:33.3  224 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Atha   05:49.9  150 Dharma Wheels

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT04:38.3 282101  Salt Cycles/Skull Candy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpyCUOREOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee