Race Results for
Oregon State Championship
Mt. Hood , OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/25/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Sylvestri   Truckee3.54.26 288977  78 
2 Eric Loney   Longview, WA4.03.66 230743  34 Project 529/ Santa curz
3 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.05.85 230753  125 Transition Bikes
4 Jared Hobbs   Portland, OR4.16.36 104216  80 River city/ VISO/ Spank IND.
5 Joshua Kahn   Porltand, OR4.19.34 261583  108 Intense Bikes/ Aarons Autowerks
6 Bob Stenson   Bellevue, WA4.25.90 279077  115 Dirt Corps/ Deity/ Dainese
7 Max Miller   Portland, OR4.32.58 281440  134 River City Bikes/ PAO Gloves/ Fox
DNF Matt Orlando   Gig HarborNW Riders 295526  99 Cove Bikes

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Parson   Everson, WA4.31.85 306082  116 Fanatik Bike Co.
2 Gaelen Harrison   Alpine, OR4.52.46 345800  126 Ventis Cafˇ
DNF Corey Craig   Sherwood, ORDNF 358070  133 Camas Bike & Sport

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan K. Thompson   Salem, OR4.05.48 320584  123 Santiam Bicycle / Ventis Cafˇ
2 Eben Kiehl   Redmond, WA4.13.92 287787  86 Team Mukai
3 Andrew Frink   Redmond, WA4.28.24 244580  85 Mojo Wheels
4 Caleb Doane   Grants Pass, OR4.30.91 295235  107 
5 Patrick Funk   Lake Oswego, OR4.32.02 230741  533 Team Robot
6 Trevor Pratt   Ashland, OR4.49.05 261811  130 
DNF Matt Sloan   Portland, ORDNF 357760  84 

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Happ   Portland, OR4.16.34 268174  103 Jens Voight's Army
2 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA4.25.22 199663  128 Project529/SRAM/RockShox/Avid/Maxxis/CrankBros
3 Frank Robbins   Kirkland, WA4.32.31 196813  83 
4 Charlie Shivel   Amboy, WA4.49.61 352842  82 Stumptown Wrecking Crew
5 Joseph Rager   Amboy, WA5.09.14 277946  88 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Karn   Bend, OR4.23.74 159963  
2 Mike Estes   Beaverton, OR4.33.34 263896  76 Cove USA
3 Todd Olson   Welches, OR4.34.89 163220  77 Krunshox/ Shicoh

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
52435 George Smith   Longview, WA661/ Spy/ SRAM 258930  155 Project 529

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James DeBatty   Portland, OR5.29.58 163219  97 Fat Tire Farm
2 Joseph Rager   Amboy, WA5.42.09 292284  89 Commercial - Azonic- Hayes-ODI-Universal Cycles
3 Grant Schnell   Lake Oswego, OR5.46.47 354238  92 Morpheus Cycles/ Spank/ Camp of Champions
4 Jake Horgen   5.54.65  109 
5 Collin Sirianni   6.23.46  95 Ashland Mt. Adventures
6 Josaih Gretz   7.31.06  106 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Anzalone   Battleground, WA5.00.83 309355  111 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Burback   4.49.30  114 Burback Motors / Shibh Cyclery
2 Kyle McInerney   4.59.76  104 
3 Eric Howe   5.11.78  131 L.O.D (Legion of Dirt)
4 George Hatfield   5.13.01  102 Fall Line Sports and MOM!!!
5 Lance Heim   Burien, WA5.13.86 310660  55 Dirt Corps
6 Kyle Graves   5.15.11  81 Hurricane Racing
7 Steven Hegedusch   5.23.76  124 Riders & Sliders
8 Tom Floch   5.28.47  91 Core Chiropractic
9 Monty Maxin   5.29.16  118 
10 Tim Smith   5.32.10  93 Vicious Cycle
11 Shane McKenzie   5.33.75  90 Diamondback/ X-Fusion/NWSOF

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James DeBatty   Portland, OR4.59.84 163219  135 Fat Tire Farm
2 Rodney Hasty   Milwaukee, OR5.47.61 135560  96 Tribe503.com PHP Racing
3 David Richmond   Mckinleyville, CA6.01.00 94986  132 Arrow/ Hurricane Racing
4 Ryan Merten   6.06.43  119 
5 Todd Rogers   Honeoye Falls, NY7.00.17 213823  110 Vicious Cycle/ Azonic/ Oneal/Gamut
DNF Grant Ingram   DNF  15/76 Mt. Hood 26

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Anzalone   Battle Ground, WA5.31.91 320606  117 
2 Scott Dole   5.33.11  127 
3 Todd McCarthy   Portland, OR5.42.45 295169  54 661
4 Dave Simon   Sparks, NV6.29.06 143858  122 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Parson   8.18.80  94 Parson Bros. Racing
2 Braden Delzer   16.53.77  200 Shiloh Cyclery

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Burback   7.24.54  113 Burback Motors

Men - Cat 3 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Gonzalez   Flushing, NY8.23.98 70679  105 

Women - Cat 2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anita Dilles   Portland, OR6.0613 230886  53 River city bicycles/ Oakley/ Fox/ VISO
2 Christy Ott   6.35.99  56 Nw School of free ride
3 Bethany Price   West Linn, OR7.55.14 257803  98 

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Plummer   12.10.96  101 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee