Race Results for
Gravity East Series #3
Windham, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Open - Jan-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris HIGGERSON   Deansboro, NY3:20.69 208966  36 xprezo TLd
2 Riku LANSKO   3:24.88  34 GT Bikes
3 Christopher MCGLINCHEY   3:26.56  39 Nukeproof Junior Tea
4 Dan SHERIDAN   3:28.81  40 Nukeproof Junior Tea
5 NATHAN VIALS   3:31.20  37 SPS
6 Sammel PENSLER   Chevy Chase, MD3:32.14 262060  62 Specialized/GROM
7 Niklas WALLNER   3:33.03  35 Are bikepark
8 George RYAN   Vernon, NJ3:33.20 136378  31 Jamis/Pro-Tec/Vans
9 Tyler ALLISON   3:33.73  38 Marzocchi/GoPro
10 Erik NELSON   Gilbert, AZ3:33.97 240674  24 Commenal Superteam
11 Justin GREGORY   Ligonier, PA3:35.23 229600  20 7 Springs/Trek of Pi
12 Lars TRIBUS   Milford, NJ3:35.44 35924  29 
13 Max MORGAN   Duluth, GA3:35.88 320502  41 Team RM East
14 Ryan GARDNER   Marlboro, NY3:37.83 295562  17 Beacon Cycles/Kona
15 Jason SCHEIDING   Beacon, NY3:38.21 265153  25 Fast Line Racing/SDG
16 Phillip KMETZ   Keene, NH3:39.29 139600  27 FTW Factory Racing
17 Harrison REYNOLDS   Mentor, OH3:39.65 234915  15 Horns Hill/Spin Bike
18 Jason BECKLEY   Clifton Heights, PA3:40.51 3122  21 Kenda USA
19 Erik HUDSON   Warwick, NY3:40.56 176535  33 Brooklyn Machine Wor
20 Leland O'CONNOR   Ithaca, NY3:42.14 224089  KGB/SLO/E13
21 Brian PIPER   Belmont, MA3:50.52 201904  32 The Hive/Pivot Cycle
22 David FLYNN   Shrewsbury, MA3:57.49 174665  30 Paul Mitchell/Atomla
23 Alex CASTILLO   3:58.71  22 Pichincha
24 Christopher TALOTTA   Bethlehem, PA3:59.44 102145  28 
25 Adam MORSE   Burlington, VT4:35.03 216324  11 RM East/Sugarbush/Sm
DNF Trevyn NEWPHER   Steamboat Springs, CODNS 189058  23 GROM/Snowshoe/Chains

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas DUDUKOVICH   Port Matilda, PA3:30.59 305595  109 One Ghost Industries / Big T r
2 Shane LESLIE   Birmingham, MI3:37.37 317122  121 High Gear Racing
3 Noah FAIRBURN   Huntsville, AL3:37.92 320970  122 High Gear Racing
4 Ray SYRON   Rockport, MA3:41.25 282084  120 Sinister/United Free
5 Damon MORIN   Dunbarton, NH3:42.98 287565  123 Highland Mountain/GT
6 Philippe RICARD   3:45.03  625 Cycles St-Onge
7 Michael BARRON   Lebanon, PA3:46.32 298159  119 Generation Gap Racing/NEMA
DNF Nate FURBEE   Los Osos, CAFox Shox 215754  116 Transition

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris PATTON   Westport, CT3:32.92 252550  233 Gravity Project/Xpre
2 Max SYRON   Rockport, MA3:37.14 282083  205 Sinister/United Free
3 Burke SAUNDERS   Great Falls, VA3:44.73 200536  217 
4 Jordan NEWTH   West Rutland, VT3:45.69 282818  227 True Wheels
5 Vance NONNO   Massillon, OH3:47.58 297504  212 X-Fusion/Oakley/Kend
6 Benjamin Elliott   Holliston, MA3:47.79 327962  228 
7 Adam GAGNE   Holliston, MA3:51.82 249611  229 
8 Matt HOFHERR   Baltimore, MD3:53.82 283237  214 
9 Juan Pablo VAZQUEZ   Danbury, CT3:54.25 305420  224 Mobile bici
10 Daniel EAGLE   3:56.16  218 Phat Moose Cycles
11 Chad MCCURDY   Richboro, PA3:57.00 214449  232 Guys Racing
12 Richard PATTY   East Lyme, CT4:02.25 170407  225 Oliver Racing/Banshee Bikes
13 Luke WATKINS   Easton, CT4:04.30 216983  222 mobile bici
14 Kevin COCKERHAM   Burlington, NJ4:04.38 213780  220 Sinical Racing/Keswi
15 Eric ALLOCCO   Hamden, CT4:05.71 262124  219 Tryon Bike/ MRP/ Spy
16 Andrew SLOWEY   Martinsville, NJ4:06.44 277539  226 Oliver Racing / Banshee Bikes
17 Scott BUREAU   Old Lyme, CT4:11.19 298961  203 Oliver Racing / Banshee Bikes
18 Jonathan GILLESPIE   Audubon, PA4:19.09 246537  231 Gravity Project
20 Ruben Leon   Greenwich, CT4:29.30 219814  230 Mobile bici
DNF John HWANG   Andover, MADNF 327968  746 JRA Cycles
DNF Scott PUNT   Mount Shasta, CADNF 295635  221 Spank Disciples/ Entrada Impor

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas SCHUELER   Baldwin, MD3:43.62 276992  413 Racers Edge/ Chesapeake Cycle
2 Shawn METCALF   Dover, OH3:45.84 148486  408 Horns Hill/Edge/Kenda/One Indu
3 Kyle KUTZLER   Saylorsburg, PA3:52.59 162445  420 KSquare Racing/Marty
4 Chad KELLY   Perkasie, PA3:54.24 186514  414 Bikeline of Allentow
5 Andrew FARRELL   Boston , MA3:54.60 243528  412 
6 Fred HEINLY   Boyertown, PA3:55.72 174028  417 Reading Racing
7 Lane BOERTMANN   Toms River, NJ3:57.98 299762  26 Gravity East
8 John RONCA   Bethlehem, PA4:02.53 181956  419 Cutters Bike Shop
9 Jon SIVERLING   Clifton Park, NY4:19.81 213798  418 Delta House
10 Chris FIRTH   Astoria, NY5:43.23 81452  422 Commonwealth Bikes

Men - Cat 1 - Open - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Carpenter   Burlington, VT3:43.39 175147  521 
2 Heath BOEDEKER   Zanesville, OH3:51.18 93722  516 Sierra Nevada Brewing Company
3 Charles MORIN   Dunbarton, NH3:52.56 311451  525 Team Highland Mounta
4 Jacob DALLEGRO   Happon Township, NJ3:54.73 154787  522 Sinical Racing/Keswi
5 Ted BRIGGS   Lebanon, PA3:57.17 121011  506 Generation Gap Racing/Lupine
6 Bob BRIEN   Allentown, PA4:01.59 149323  514 
7 George LESLIE   Birmingham, MI4:04.55 20962  508 High Gear Racing
8 Mike IRETON   Easton, PA4:13.89 315128  527 Cutters/Supernaut
9 Ernie REALE   Haines Falls, NY4:14.30 29308  519 My Right Pocket
10 Richard RUDE   Redding, CT4:21.39 189124  524 Gravity Project
11 Steven BATTAGLINI   Ballston Spa, NY4:25.25 181070  523 Elevate/Giant
12 Phil COOK   Joppa, MD4:26.34 264044  511 Racers Edge
13 Paul LABARBERA   Freehold, NY4:31.07 261964  518 Generiation Gap Raci
14 George BODYCOAT   Burlington, CT4:39.95 307110  520 
15 Stefan CIHYLIK   Allentown, PA5:31.07 181461  526 
16 William GENTILE   Lebanon, PA6:18.84 13043  517 Generation Gap Racing/Lupine

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam SKIDMORE   Dayton, VA3:40.72 319994  619 
2 John DUFFY   Sloatsburg, NY3:56.07 337754  605 Goon Monster Racing
3 Ian TURNER   Purcellville, VA3:58.85 355038  621 Trail's End Cycling
4 Jake AHLMAN   4:06.19  627 
5 Adam DELONAIS   Salem, MA4:12.33 312764  602 
6 Kyle GRAU   Terrace Park Ohio4:13.83 351694  624 
7 Connor GORMAN   Blue Ridge Summit, PA4:16.91 295976  622 Generation Gap Racing/Lupine
8 Sam STOKOE   Northborough, MA4:21.10 320542  626 
9 Nick GRAY   Aberdeen, MD4:23.35 302320  623 Bikeline
10 Ben BODYCOAT   Burlington, CT4:24.26 293349  601 Cutting Edge Cycles / KONA gra
11 Levi WHITAKER   Stockbridge, VT4:31.50 298156  612 Steve Peat Syndicate

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nic VAREC   Emmaus, PA3:43.00 322680  722 
2 Eric SMITH   3:51.90  747 Ripon College Red Ha
3 Ryan BakerDunn   Gloucester3:53.48 359859  740 Trek Raleigh
4 Jon HANSON   Glenwood, NJ3:53.93 356936  745 Ridetopia
5 Brandon SBORDONE   Port Wentworth, GA3:54.11 277194  730 Oliver Racing/Banshee Bikes
6 Justin RYBICKY   Harpersfield, NY3:55.12 234921  748 Generation Gap/Lupin
7 Gus Michaels   Medina, OH3:56.01 353702  716 Edge Outdoors/Oakley
8 Mike CONKLIN   Cambridge, NY3:56.51 355752  744 WAR
9 Joe BURKELL   Frederick, MD4:00.09 194359  706 XFusion/GoPro/SDG/Fo
10 Dan CURRIER   Wells, ME4:01.00 320950  738 
11 Daniel Ertel   Bethel, VT4:01.51 349174  708 Eastbound and Down
12 Jason KORS   Lowell, IN4:04.40 248670  75 Real Treez
13 Justin MCHENRY   Plymouth, MI4:05.00 254937  703 Fast Line Racing
14 Rene VAN WONDEREN   4:05.59  736 Fox Shox
15 Sam WIGGIN   Manchester, NH4:06.02 282821  742 Team Highland Mounta
16 Jimmy Awad   Kernersville, NC4:06.03 343972  216 Pauls Racing/Special
17 Micheal OLIVER   Old Lyme, CT4:06.34 222289  702 Oliver Racing
19 Victor VALVERDE   Danbury, CT4:11.51 356054  741 Mobilebici
20 Wyatt VARGAS   Burlington, VT4:20.88 247822  735 
21 Adam CAIN   Odenton, MD4:23.00 269083  737 
22 Daniel Becker   Southampton, PA4:23.31 320560  749 
23 James Parascandola   Londonderry, NH4:25.72 301425  752 RIT Cycling
24 Kurt HOUBEN   Bainbridge, NY4:33.56 316132  750 
25 Gustan ZIMMERMAN   Purcellville, VA4:46.15 334792  734 Trail's End Cycling
26 Rick REED   Allport, PA4:46.52 355386  723 Cake for Breakfast/Urge Bike P
27 Michael GAVAGAN   Wilmington, DE4:53.56 277298  743 Brandywine Cyclery
28 Corey ZELL   Apollo, PA5:01.51 353592  705 Racer's Edge

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad ROBERTS   Utica, NY3:52.26 353834  825 
2 gary GRASER   Woodstock, VT4:02.92 318750  822 Claremont Cycle Depot
3 Micheal MULLEN   4:07.82  824 Elevate Cycles
4 Todd FAUST   Windber, PA4:11.99 248065  809 
5 Aaron NEUMANN   Hudson, OH4:12.04 318866  828 
6 Tom NIERI   Harrison City, PA4:18.73 216807  812 Knolly Bikes
7 Corey TUCKER   University Park, MD4:22.71 230155  823 Team MFII / Scutellaro Racing
8 Dave HUFF   Petersburg, KY4:23.60 316502  815 Horns Hill Collective
9 Greg BLESSING   4:39.00  831 
10 Keith OBRIEN   Highland, MI4:42.58 315642  832 High Gear Racing
11 Joshua BAGWELL   Greenville, SC4:44.75 353784  834 Rocky Mountain East
12 James JONES   Baltimore, MD4:46.88 353652  1206 
13 William DOWNES   Astoria, NY4:56.52 213794  827 Sweet Bites/Brooklyn
14 George WHALEN   Cambridge, NY4:59.67 92148  830 WAR
15 Joaquin CANIZALES   Little Falls, NJ5:02.96 249064  829 Marty's Racing
16 Benjamin WEAVER   5:04.04  826 Bunny Hop Bikes
17 John HAYNES   Waterloo, SC5:14.07 352882  833 Rocky Mountain East
18 Carl RODIO   Catonsville, MD5:18.15 353780  818 
DNF Michael LEMON   Pottstown, PADNS 317070  1202 US+1
DNF Neil LEE   Alexandria, VADNS 137845  804 Leatt-Dianese

Men - Cat 2/3 - Open - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 doug TATE   Kokomo, IN4:38.17 332996  927 Chainsmoke
3 Mike COLONNA   Medina, OH4:44.66 150147  925 The Edge Outdoors - 331 Racing
4 Stephen COLEMAN   4:44.78  922 Gravity Soul
5 ed MCDANIEL (1 - Cat2)   Brooklyn, MD4:45.12 246585  904 Generation Gap Racing/Lupine
6 Anthony CARAFA   Redding, CT4:46.22 6065  924 AntDog DH
7 Alan DAUM   State College, PA5:01.89 42663  915 Nittanymba.org
8 Todd BOUCHER   Statenisland, NY5:07.68 302667  928 TREK/ ALPINESTARS/ HAYES Brake
9 David GRAY   Aberdeen, MD5:10.74 296132  920 
10 Patricio MALDONADO   Stamford5:17.54 99153  930 Mobile bici
11 Joe OLIVAS   Columbus, OH5:26.18 334276  903 Morpheus Cycles
DNF Michael ROTHENBECK   Easton, PADNS 218912  929 

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony REARDON   Prospect, CT4:23.70 256916  1018 
2 Lucas BAYUS   Alfred Station, NY4:24.40 329362  1003 
3 Brian ANTHONY   Breinigsville, PA4:37.66 320804  1001 
4 Greg HOWE   Wayland, MA4:54.61 292464  1019 
5 Andrew SUMMERS   5:01.77  1016 Trail's End Cycling
6 Phillip STEELE   Burnsville, WV5:16.96 340666  1009 Chainsmoke Racing
7 Quinton JOHNSON   West Milford, NJ5:43.61 347554  1017 Pedalshop Racing/ Oneal/Azonic

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike GRUENER   Plainsboro, NJ4:19.49 317586  1118 Bootleg Ramp Riders
2 John RIGGINS   4:24.01  1120 
3 David MARSHALL   4:26.36  1119 Bert's Bikes
4 Nicholas ZINZER   Brewster, NY4:27.30 337626  1109 Generation Gap Racing/ Lupine
5 Sam BROWN-SHAKLEE   4:30.87  1116 Oneonta State Mounta
6 Kyle GREEN   4:39.24  1114 
DNF John CONDON JR   Hudson, NHDNS 284420  1117 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 William Potter   Little Falls, NY4:28.54 214458  1214 
3 Samuel Simon   Utica, NY4:37.83 333924  1215 Lifted Racing
4 Christopher TENLEY   Richmond, VA5:06.41 296093  421 
DNF Joseph PHAROAH   DNS  1216 Me

Women - Pro - Open - Jan-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen EAGAN   Lowell, MA4:21.83 200140  63 Highland Mountain Bi
2 Anne GALYEAN   Frederick, MD4:21.94 314146  57 East Coast Gravity/Kovachi/Fue
3 Rae GANDOLF   Zanesville, OH4:22.48 272840  61 Sierra Nevada Brewing Company

Women - Cat 1 - Open - Jan-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor ALLISON   Woodstock4:47.66 269964  1303 Trek/Spy Optic
2 Elinor Wesner   Cresskill, NJ4:51.48 334774  1401 Fast Line Racing/ Wheel & Heel
3 Leslie LITTON   Frederick, MD5:02.23 310274  1302 Girthbikes/SDG/Gamut
4 Stephanie SOWLES   Colchester, VT5:17.54 351806  1305 KSL
5 Christie ALLEBACH   Harleysville, PA5:43.43 317482  1304 Generation Gap Racing/ Sacuon

Women - Cat 2/3 - Open - Jan-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elixandria PORRU   New Rochelle, NY5:21.25 317126  1410 Mobile bici.com
2 Elizabeth JONES (1 - Cat2)   Baltimore, MD5:25.60 320780  1403 
3 Heather COWELL   Pittsburgh, PA5:41.58 333640  1402 
4 Jennel Santos   Little Falls, NJ6:42.99 278924  1412 Marty's Racing
5 Cynthia CAIN (1 - Cat3)   Asheville, NC07:13.1 356514  1408 Roxy's Racing
6 Patricia WHITWORTH (2 - Cat3)   Cairo, NY7:23.17 336320  1407 Generation Gap Racing
7 Karen CLYMER   Allentown, PA10:23.06 172525  1411 Moopy Doopy
8 Barbara RYAN   Virginia Beach, VA11:14.66 215879  1409 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaSpyOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee