Race Results for
Sun Prairie Cup
Sun Prairie , WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929   
2 Corey Stelljes   Madison, WI 307965   
3 Isaac Neff   Madison, WI 200724   KCV Cycling Club
4 David Staab (1 - Cat1)   Madison, WI 205836   Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   
6 Travis Braun (1 - Cat2)   Madison, WI 285469   Magnus
7 Joseph maloney (2 - Cat1)   Milwaukee 313232   KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Mark Norton (2 - Cat2)   Madison, WI 291138   KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   
10 Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400   Track Teams by WAHU
11 Ross Cerniglia (3 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197   My Wife Inc
12 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   
13 Jesse Perreault   Madison, WI 170777   Magnus
14 Cory Gwin (4 - Cat2)   Madison, WI 223072   Magnus
15 James Holmes (3 - Cat1)   Madison, WI 155854   
DNF Trevor Koss   Madison, WI 269759   Magnus
DNF Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   Kenda

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Peters   Melrose, MA 27843   Brazen Dropouts
2 Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177   
3 Michael Curtes   Mequon, WI 227470   
4 Ronald Knutowski (1 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988   
5 Christopher Newlin   Viroqua, WI 207374   
6 JW Miller   Madison, WI 233978   
7 Travis Goodlund   Mc Farland, WI 78315   TEAM MADCROSS
8 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808   My Wife Inc
9 Andy Hoenisch   Madison, WI 208707   
10 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534   Brazen Dropouts
11 Mark Harms   Madison, WI 180869   HTFU Racing
12 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529   Team Wheel & Sprocket
13 Scott Shapiro (1 - Cat2)   Madison, WI 32303   Magnus
14 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Trek Midwest Team
15 Chris Goehrig (2 - Cat3)   Stoughton, WI 277258   TEAM MADCROSS
16 Nathan Jacques   Madison, WI 280199   Magnus
17 Mike Heenan   Wauwatosa, WI 218362   My Wife Inc
18 Christopher Quinn   Fitchburg, WI 161039   Magnus
19 Michael Meteyer (3 - Cat3)   Madison, WI 321876   Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Jim Bruskewitz (Cat3)   Madison, WI 195229   
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066   Team Pedal Moraine

Men - Cat 1/2/3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780   Brazen Dropouts Cycling Team
2 David Simmermon   Madison, WI 58080   Planet Bike
3 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896   MadCity Velo Club
4 Joseph King (2 - Cat3)   Madison, WI 190745   Brazen Dropouts
5 Robert Schueler   Waukesha, WI 45910   Hampshire Cycle Club
6 Jim Bruskewitz (3 - Cat3)   Madison, WI 195229   
7 Tom Palmer   Madison, WI 86802   Brazen Dropouts Cycling Team
8 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   ISCorp Cycling Team
DNF Jim Bruskewitz (Cat3)   Madison, WI 195229   
DNF Joseph King (Cat3)   Madison, WI 190745   Brazen Dropouts
DNF David Sieloff   Madison, WI 191904   Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Gordon Paulson (Cat1)   Cottage Grove, WI 176866   Planet Bike

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206   KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361   Team Wheel & Sprocket
3 Ben Koenig   Schofield, WI 267964   
4 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Jim Pingel   Sun Prairie, WI 284871   Brazen Dropouts
6 Brock Boynton   Madison, WI 264070   Bicycle Ranch
7 Alexander Martin   Madison, WI 308924   Brazen Dropouts
8 Nathan Jacques   Madison, WI 280199   Magnus
9 Paul Loeper   Madison, WI 241692   
10 Travis Gruchow   Madison, WI 328924   Magnus
11 Ben Marchewka   Waterloo, WI 302088   Team Pedal Moraine
12 Finn Ryan   Madison, WI 180476   Brazen Dropouts Cycling Team
13 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324   Magnus
14 Gary Baisa   Madison, WI 97196   Brazen Dropouts
15 Seth Smekal   Mount Horeb, WI 191835   
16 Nicholas Frye   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939   ISCorp Cycling Team
18 Chris Reidy   Missoula, MT 198406   
19 Aaron Mock   Lake Mills, WI 77185   
20 Jereme Noffke   Madison, WI 185686   
21 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Trek Midwest Team
22 Matthew Block   Schofield, WI 216921   Bikeman.com
23 John Ericsson   Verona, WI 148458   TEAM MADCROSS
24 David Studner   Madison, WI 132116   Trek Midwest Team
25 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381   5Nines Cycling
26 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
27 David Bell   Madison, WI 135493   TEAM MADCROSS
28 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036   Brazen Dropouts Cycling Team
29 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   ISCorp Cycling Team
30 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424   Attitude Sports
31 David Neidhart   Verona, WI 273643   Brazen Dropouts
32 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979   
33 Geoff Streator   Madison, WI 228536   velo trocadero cycling
34 Michael Wenzel   Edgar, WI 352116   
35 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216   Team Wheel & Sprocket
DNF Michael Gregor   Madison, WI 272650   Roscoe Village Bike Racing
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056   Great Dane Velo Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687   Team Geargrinder
3 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
4 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Jesse Shoemaker   Depere, WI 291522   
6 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing
7 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Zachary Redding   Madison, WI 302164   
9 Sam Dries   West Bend Wi 332404   Brazen Dropouts Cycling Team
10 Andrew Meyer   Lake Mills, WI 360969   
11 Phil Geiger   Madison , WI 360965   Magnus
12 Chris Strahm   Deforest, WI 298783   Roscoe Village Bike Racing
13 Tim Grady   Mukwonago, WI 273690   Brazen Dropouts Cycling Team
14 Nathan Derge   Madison, WI 412117   
15 Randall Koplin   Middleton, WI 350528   
16 Patrick Scheibel   Jefferson, WI 309462   
17 David Blodgett   Madison, WI 296428   Magnus
18 David Blomme   Madison, WI 244805   Trek Midwest Team
19 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754   
20 Dylan Howes   Portland, OR 16931   
21 Justin Meyer      
22 Mac Schroeder   Oregon, WI 329336   
23 Luke Elrath      
24 Jules Miller   Mesa, AZ 361162   Magnus
25 Andy Swartz   Madison, WI 34769   Brazen Dropouts
26 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883   
27 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
28 Brian Wick   Milwaukee, WI 265015   Little Ade's
29 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921   Big Ring Flyers
30 Kyle Russ   Madison, WI 358927   
31 Ian Prust   Middleton, WI 327042   Magnus
32 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559   ISCorp Cycling Team
33 Nathan Vergin      
34 Joey Dunscombe   Madison, WI 360584   Magnus
35 Wesley Hotchkiss   Verona, WI 359972   Magnus
36 Andrew Borell   Ripon, WI 269270   
37 James Spencer      
38 Joel Hamilton   Dodgeville, WI 282799   
39 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
40 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260   Big Ring Flyers
41 Nick Wirzba      
42 Ryan Weyers      
43 Timothy Strege   Racine, WI 226857   Team Geargrinder
44 Joseph Spencer   Moreno Valley, CA 134573   
DNF Edward Alsop   Madison, WI 360811   
DNF Bob Callaway   Westby, WI 330964   
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459   
DNF Jesse Shoemaker   Depere, WI 291522   
DNF Daniel Dolney   Chicago, IL 310559   ISCorp Cycling Team
DNF Chad Brown   Fitchburg, WI 311883   
DNF David Blodgett   Madison, WI 296428   Magnus

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300   Team Wisconsin
2 Mark Morgan   Madison, WI 239705   Brazen Dropouts Cycling Team
3 Bob Callaway   Westby, WI 330964   
4 Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537   
5 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518   Lakes Area Physical Therapy
6 Sean Mullen   Middleton, WI 296397   MadCity Velo Club
7 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
8 Shawn Bass   Madison, WI 311465   MadCity Velo Club
9 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921   Big Ring Flyers
10 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615   
11 John Vorpagel   Hartland, WI 358873   TEAM MADCROSS
12 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260   Big Ring Flyers
13 Robert Moreland   Fitchburg, WI 234656   MadCity Velo Club
14 Brandon Cornejo   Madison, WI 217848   MadCity Velo Club
15 David Davis   Mcfarland, WI 301536   2 Rivers Racing
16 Karl Baumeister   Stoughton, WI 278676   Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518   Lakes Area Physical Therapy
DNF Brandon Cornejo   Madison, WI 217848   MadCity Velo Club
DNF Joel Patenaude      Silent Sports magazine
DNF Lew Mangin   Madison, WI 306473   
DNF Doug Rodenkirch      

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Swartz   Madison, WI 34769   Brazen Dropouts
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255   Velo Trocadero
3 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019   velo trocadero cycling
4 Dale Humphrey   Verona, WI 103842   Trek Midwest Team
5 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548   Titletown Flyers Cycling Team
6 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600   O2 Cycling
7 George Brophy   Madison, WI 262979   
8 David Jakobson   Madison, WI 108520   Magnus
9 Mark Badger   Stoughton, WI 253967   Brazen Dropouts
10 Bill Gilmore   Janesville, WI 361118   
11 Ron Hein   Hartalnd, WI 252067   
12 Michael McKinney   Hudson, WI 360010   
13 John Norman   Port Washington, WI 329462   Team Extreme
14 Troy Sable   West Bend, WI 361674   
15 Christopher Osborne   Mequon, WI 302639   
16 Timothy Blob   Menasha, WI 360009   
17 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin
18 Kurt Greenslit      
DNF Scott Rice   Hartland, WI 349616   
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434   Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718   Cyclocrossracing.com
3 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510   ISCorp Cycling Team
4 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   
5 Kristin Wentworth (1 - Cat2)   Madison, WI 207606   Brazen Dropouts Cycling Team
6 Meredith Peterson (2 - Cat2)   Madison, WI 248348   
7 Elicia Hildebrand (3 - Cat2)   Durango , CO 227122   TEAM GEARGRINDER
8 Monique Karlen (4 - Cat2)   Madison, WI 165538   Brazen Dropouts

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Phelps   De Pere, WI 278869   Big Ring Flyers
2 Emma Swartz   Madison Wi 286164   Junior Dropouts
3 Heidi Beck   Delafield, WI 306581   
4 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665   Planet Bike
5 Cassey Lynn   Madison, WI 294376   U of Wisconsin/Madison Cycling Team
6 Heather Curnutt   Madison, WI 246308   MadCity Velo Club
7 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437   ISCorp Cycling Team
8 Kari Myrland   Oregon, WI 324156   Brazen Dropouts Cycling Team
9 Kristin Gallagher   Madison, WI 279268   
10 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691   Great Dane Velo Club
11 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325   Team Wheel & Sprocket
12 Melissa Behr   Madison, WI 297752   MadCity Velo Club
13 Gail Goehrig   Stoughton, WI 300896   
14 Shannon Holmes   Cambridge, WI 207219   
15 Renee Callaway   Madison, WI 99104   TEAM MADCROSS
DNF Michele Ericsson   Verona, WI 209890   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Stelljes      
2 April Beard   Madison, WI 334352   Brazen Dropouts
3 Stevie Koepp   Madison Wi 361663   
4 Claire Pettersen   Madison, WI 360551   Magnus
5 Kathy Mock      
6 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970   
7 Diane Schlipper   Madison, WI 343160   Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599   Team Chiropractic Partners
9 Jane Lee   Madison, WI 360921   
10 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506   Lakes Area Physical Therapy
11 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037   Attitude Sports
12 Candace StohsKrause   Madison, WI 360724   Magnus
13 Margaret Withee   Fitchburg, WI 361501   Great Dane Velo Club
DNF Lori Lacey   Appleton, WI 360872   
DNF Kelsey Walsh      

Mixed - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JW Miller   Madison, WI 233978   
2 Tim Hacker   Madison, WI 301570   Planet Bike
3 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Trek Midwest Team
4 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238   
5 Christopher Berge (1 - Cat3)   Madison, WI 280201   Magnus
6 Dave Eckel (1 - Cat2)   Trevor, WI 122771   KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   Hampshire Cycle Club
8 Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI 321876   Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   Team Extreme
10 Timothy Theobald   Milwaukee, WI 35298   Cafe Hollander RDC
11 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325   Team Wheel & Sprocket
DNF John Ericsson   Verona, WI 148458   TEAM MADCROSS
DNF William Koehler   Cedarburg, WI 214442   BVC/Nomad Cycling

Mixed - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106   ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman   Madison, WI 278976   
3 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
4 Jerry Pearce   Milwaukee, WI 139093   Hampshire Cycle Club
5 David Erickson   Madison, WI 173040   MadCity Velo Club
DNF Diane Schlipper   Madison, WI 343160   Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628   

Mixed - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828   
2 Caleb Swartz   Madison, WI 286165   Junior Dropouts
3 Daxton Mock      
4 Unknown Rider      
5 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008   
6 Samuel Sieloff   Madison, WI 316964   Junior Dropouts
7 Japhy Miller      
8 Isabella Butcher   Madison, WI 302059   Magnus
9 Unknown Rider      
10 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320   Magnus
DNF Alejandra Butcher   Madison, WI 302057   Magnus
DNF Charlie Barkow      

Mixed - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
3 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939   ISCorp Cycling Team
4 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929   
5 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510   ISCorp Cycling Team
6 Unknown Rider      
7 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464   Team Extreme
8 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896   ISCorp Cycling Team
DNF Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUORESierra NevadaUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee