Race Results for
2011 Halloween Classic by Velo Trocadero
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929   
2 Matt Shriver   Durango, CO 110703   
3 David Reyes   Chicago, IL 211512   SRAM Factory
4 Kevin Klug (1 - Cat1)   Evanston, IL 220282   The Pony Shop
5 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   
6 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   TEAM GEARGRINDER
7 Michael Hemme   Chicago, IL 153182   
8 Ian Haupt (1 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 253603   Planet Bike
9 Scott McLaughlin   Chicago, IL 72722   SRAM Factory
10 David Staab (2 - Cat1)   Madison, WI 205836   Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Mark Norton (2 - Cat2)   Madison, WI 291138   KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Mike Phillips   Chicago, IL 84647   
13 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   Kenda/5 Hr Energy
14 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458   velo trocadero cycling
15 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824   My Wife, Inc
16 Ross Cerniglia (3 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197   My Wife Inc
17 William Street   Sheboygan, WI 219245   KUHL
18 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   
19 Travis Braun (4 - Cat2)   Madison, WI 285469   Magnus
20 Tony Wagner   West Bend, WI 204671   
21 Jeffrey Wat   Chicago, IL 244829   Burnham Racing
22 Scott Vogelmann   Madison, WI 143335   
DNF Casey Masterson (Cat2)   Milwaukee, WI 212244   velo trocadero cycling
DNF Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808   My Wife Inc
DNF Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Boundy (1 - Cat1)   Deer Park, IL 97379   Verdigris-Village CX Team
2 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Trek Midwest Team
3 JW Miller   Madison, WI 233978   
4 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076   Verdigris-Village CX Team
5 Mark McGeen (1 - Cat2)   Waukesha, WI 23462   Team Mack Racing Assoc. LTD
6 Michael Meteyer (1 - Cat3)   Madison, WI 321876   Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Christopher Berge (2 - Cat3)   Madison, WI 280201   Magnus
8 Dave Eckel (2 - Cat2)   Trevor, WI 122771   KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238   
10 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146   
11 Eric Knuth   Madison, WI 203995   Trek Midwest Team
12 John Ericsson   Verona, WI 148458   TEAM MADCROSS
13 Jon Suyko   Rockford, IL 129793   The Pony Shop
14 Tim LeRoy (3 - Cat2)   Waukesha, WI 81044   Team Mack Racing Assoc. LTD
15 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Trek Midwest Team
16 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   Hampshire Cycle Club
17 William Koehler   Cedarburg, WI 214442   BVC/Nomad Cycling
18 Andy Swartz   Madison, WI 34769   Brazen Dropouts
19 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337   V.C. Bikesport
20 Timothy Theobald   Milwaukee, WI 35298   Cafe Hollander RDC
21 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472   Team Extreme
22 Darren Sherkat   Carbondale, IL 164144   Team Mack Racing Assoc. LTD

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Drummer   Skokie, IL 10047   
2 David Lombardo   Crystal Lake, IL 285991   Verdigris-Village CX Team
3 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361   Team Wheel & Sprocket
5 Alexander Martin   Madison, WI 308924   Brazen Dropouts
6 Marshall Greene   Bend, OR 305467   Brazen Dropouts Cycling Team
7 Andrew Demey   Chicago, IL 326372   Team Pegasus
8 Travis Gruchow   Madison, WI 328924   Magnus
9 Ben Marchewka   Waterloo, WI 302088   Team Pedal Moraine
10 David Price   Madison, WI 314618   U of Wisconsin/Madison Cycling Team
11 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324   Magnus
12 Timothy Willcox   Madison, WI 326756   Magnus
13 Chris Goehrig   Stoughton, WI 277258   TEAM MADCROSS
14 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060   Trek Midwest Team
15 Brian Krueger   Merrill, WI 224056   Great Dane Velo Club
16 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
17 Finn Ryan   Madison, WI 180476   Brazen Dropouts Cycling Team
18 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Jereme Noffke   Madison, WI 185686   
20 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939   ISCorp Cycling Team
21 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
22 David Studner   Madison, WI 132116   Trek Midwest Team
23 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   Magnus
24 Nicholas Frye   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Dave Knauff   Wilmette, IL 299229   Half Acre Cycling
26 Patrick Brock   West Bend, WI 268180   My Wife Inc
27 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054   Trek Midwest Team
28 Michael Fitch   Madison, WI 181526   
29 Don Iwen   Milwaukee 208154   
30 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520   Team Extreme
31 William Knudson   Madison, WI 301350   Planet Bike
32 Dan Ellerkamp   Madison, WI 279709   Magnus
33 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036   Brazen Dropouts Cycling Team
35 David Bender   Kenosha, WI 260585   Michael's Cycles Team
36 David Neidhart   Verona, WI 273643   Brazen Dropouts
37 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493   River Valley Cycling Club- RVCC
38 Brandon Scheiner   Chicago, IL 266529   Team Pegasus
39 Brad Jenks   Antioch, IL 163973   RPM/Hayes Brake Cycling Team
40 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424   Attitude Sports
41 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
42 McGee Young   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
44 Geoff Streator   Madison, WI 228536   velo trocadero cycling
45 Peter Speers   Racine, WI 301734   
46 Benjamin Van Couvering   Chicago, IL 265533   Team Pegasus
47 John McNeill   Belleville, WI 253601   
DNF Seth Smekal   Mount Horeb, WI 191835   
DNF Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896   MadCity Velo Club
DNF Hayes Sanborn   Chicago, IL 323468   Spidermonkey Cycling
DNF Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979   
DNF John Ericsson   Verona, WI 148458   TEAM MADCROSS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Shoemaker   Depere, WI 291522   
2 Keith Tussey      Velo Trocadero
3 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239   
4 David Blodgett   Madison, WI 296428   Magnus
5 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687   Team Geargrinder
6 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
7 Sam Dries   West Bend Wi 332404   Brazen Dropouts Cycling Team
8 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019   velo trocadero cycling
9 Tristan Klein   Milwaukee, WI 258533   UW-Milwaukee
10 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045   Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690   
13 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680   
14 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing
15 Tristan Brown      
16 Peter Tampa   Racine, WI 170593   
17 Steven Schaefer   Port Washington, WI 361743   
18 David Blomme   Madison, WI 244805   Trek Midwest Team
19 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921   Big Ring Flyers
20 Andrew Ignasiak   Colorado Springs, CO 254646   
21 Mark Cole   Stevens Point, WI 104782   
22 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520   
23 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883   
24 Kyle Russ   Madison, WI 358927   
25 Matthew Plummer   Beloit, WI 361020   
26 Joshua North   Bayside, WI 262938   
27 Michael Eckert      
28 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
29 Patrick Dowd   Middleton, WI 309805   
30 Ian Prust   Middleton, WI 327042   Magnus
31 Wesley Hotchkiss   Verona, WI 359972   Magnus
32 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775   
33 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260   Big Ring Flyers
34 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200   
35 Nathan Vergin      
36 Erik Jensen   Waunakee, WI 305246   MadCity Velo Club
37 Daniel Dolney   Chicago, IL 310559   ISCorp Cycling Team
38 Ernesto Martinez-Ordaz      Attitude Sports
39 Andrew Conley      
40 Ben Abeyta      
41 Brennan Kreiman   Appleton, WI 352004   
42 Andrew Heikes   Saint Paul, MN 305978   Bloomington Cycle Racing Team
43 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872   
44 Christopher Kreidl   Milwaukee, WI 198979   ISCorp Cycling Team
45 Jonathan Nass      
46 Jon Bailey   Glendale, WI 323114   
47 Rob Richard      2CC
48 David Vogt   Fitchburg, WI 252770   
49 David Erickson   Madison, WI 173040   MadCity Velo Club
50 Boyd Coleman   Milwaukee, WI 359217   
51 Andrew Borell   Ripon, WI 269270   
52 Alex Baldwin   Cudahy, WI 360001   
53 Tim Nass      
54 Bodhi Wright-Miller   Madison, WI 265184   Team Magnus
55 Tim Bryan      
56 Timothy Strege   Racine, WI 226857   Team Geargrinder
57 Nicholas Perifanos   Wauwatosa 328846   My Wife, Inc
58 Scott Eisenhardt   Madison, WI 243348   
59 Preston Copeland   Milwaukee, WI 316606   Team Geargrinder
DNF Edwin Bagley   Chicago, IL 229687   Iron Cycles

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Fox   Oconomowoc, WI 214614   velo trocadero cycling
2 Mark Morgan   Madison, WI 239705   Brazen Dropouts Cycling Team
3 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300   Team Wisconsin
4 Roger Eckes      Alterra Coffee
5 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690   Team Wheel & Sprocket
6 Chris Harold   Lindenhurst, IL 331674   
7 Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537   113360 Crume
8 Mark Cole   Stevens Point, WI 104782   
9 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921   Big Ring Flyers
10 Steven Schaefer   Port Washington, WI 361743   
11 Channing Tassone   Pewaukee, WI 187998   velo trocadero cycling
12 Peter Tampa   Racine, WI 170593   
13 John Vorpagel   Hartland, WI 358873   TEAM MADCROSS
14 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200   
15 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260   Big Ring Flyers
16 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098   Big Ring Flyers
17 Eric Edwards      
18 Erik Jensen   Waunakee, WI 305246   MadCity Velo Club
19 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678   
20 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   Team Geargrinder
21 Donald Heckel   Racine, WI 115202   
22 Jeffrey Killberg   Fox Point, WI 282399   Hampshire Cycle Club
23 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078   
24 David Davis   Mcfarland, WI 301536   2 Rivers Racing
25 William O'Connell   Menomonee Falls, WI 235339   
26 Tim Bryan      
27 John Young      
28 Brian Thomas   Wauwatosa, WI 359293   
29 Nicholas Armstrong      
30 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930   
DNF Michael Cudahy   Glendale, WI 356981   Team VeloCause

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255   Velo Trocadero
2 Tom Winkel   Wauwatosa, WI 348922   KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548   Titletown Flyers Cycling Team
4 Kevin Dorn   Madison, WI 293671   TEAM GEARGRINDER
5 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459   
6 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538   Hampshire Cycle Club
7 Ron Hein   Hartalnd, WI 252067   
8 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510   Team Extreme
9 Tom Held      
10 Christopher Osborne   Mequon, WI 302639   
11 John Norman   Port Washington, WI 329462   Team Extreme
12 Brien Christopherson   Wauwatosa, WI 328512   KS Energy Services / Team Wisconsin
13 David Hanrahan   West Bend, WI 360655   Team Pedal Moraine
14 Mike Magnuson   Oshkosh, WI 205673   Magnus
15 Tom Anoszko      
16 Mike Glodowski      
17 Scott Rice   Hartland, WI 349616   
18 David Vogt   Fitchburg, WI 252770   
19 Tim Walters      
20 Barry Zellmer   Pewaukee 67730   
21 Gary Johnson   Shorewood, WI 342510   Hampshire Cycle Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   CyclocrossRacing.com
2 Abby Strigel   Madison, WI 202434   Cyclocrossracing.com
3 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510   ISCorp Cycling Team
4 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718   Cyclocrossracing.com
5 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   
6 Meredith Peterson (1 - Cat2)   Madison, WI 248348   
7 Jessica Hill   Evanston, IL 182688   
8 Elicia Hildebrand (2 - Cat2)   Durango , CO 227122   TEAM GEARGRINDER
9 Patricia Kaufmann (3 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621   My Wife, Inc
10 Monique Karlen (4 - Cat2)   Madison, WI 165538   Brazen Dropouts
11 Kristin Wentworth (5 - Cat2)   Madison, WI 207606   Brazen Dropouts Cycling Team

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI 307289   Team Colavita/ Parisi Coffee
2 Julie Phelps   De Pere, WI 278869   Big Ring Flyers
3 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665   Planet Bike
4 Eleanor Blick   Chicago, IL 309878   Johnny Sprockets
5 Cassey Lynn   Madison, WI 294376   U of Wisconsin/Madison Cycling Team
6 Heidi Beck   Delafield, WI 306581   
7 Heather Curnutt   Madison, WI 246308   MadCity Velo Club
8 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325   Team Wheel & Sprocket
9 Kristin Gallagher   Madison, WI 279268   Team Magnus
10 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691   Great Dane Velo Club
11 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462   MadCity Velo Club
12 Melissa Behr   Madison, WI 297752   MadCity Velo Club
13 Gail Goehrig   Stoughton, WI 300896   
14 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223   
DNF Arrietta Clauss   Madison, WI 266230   MadCity Velo Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188   
2 Erin Feldhausen      
3 April Beard   Madison, WI 334352   Brazen Dropouts
4 Jacqueline Spiller   Wheaton, IL 306916   xXx Racing
5 Stevie Koepp   Madison Wi 361663   
6 Claire Pettersen   Madison, WI 360551   Magnus
7 Diane Schlipper   Madison, WI 343160   Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Leslie Prevish      
9 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599   Team Chiropractic Partners
10 Kate Konkle   Madison, WI 359510   
11 Jessica Price      
12 Lauren Coogle   Madison, WI 361822   
13 Heather Schmitt   Madison, WI 309748   Kuhl
14 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506   Lakes Area Physical Therapy
15 Margaret Withee   Fitchburg, WI 361501   GDVC
16 Tanya Wolf   Pewaukee, WI 361210   
17 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037   Attitude Sports
18 Kara Baldwin      
19 Angela Catalano   Milwaukee, WI 334224   
20 Ariel Trader Knauff   Wilmette, IL 301351   Half Acre Cycling
21 Emily Abeyta      
22 Erin Wichtoski      
23 Carolyn Weber      

Mixed - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Kuhn   Evanston, IL 19966   The Pony Shop
2 David Peters   Melrose, MA 27843   Brazen Dropouts Cycling Team
3 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066   Team Pedal Moraine
4 Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177   
5 Michael Curtes   Mequon, WI 227470   
6 Ronald Knutowski (1 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988   
7 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534   Brazen Dropouts
8 Shawn Meinke (1 - Cat2)   Neenah, WI 244691   O2 Cycling
9 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI 2499   Team Type 1
10 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Trek Midwest Team
11 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529   Team Wheel & Sprocket
12 Marc Engelhardt   Milwaukee, WI 253569   
13 JW Miller   Madison, WI 233978   
14 Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI 321876   Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Travis Goodlund   Mc Farland, WI 78315   TEAM MADCROSS
16 Patrick Myers   Chicago, IL 228794   Team TATI
17 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776   velo trocadero cycling
18 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Team Wisconsin
19 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
20 Joel Roth (3 - Cat3)   Chicago, IL 234988   Team TATI
DNF Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376   My Wife Inc
DNF Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896   MadCity Velo Club
DNF Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792   
DNF Lee Unwin   Verona, WI 43739   
DNF Meredith Peterson (Cat2)   Madison, WI 248348   Bob's Red Mill

Mixed - Cat 1/2/3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866   Planet Bike
2 Joseph King (1 - Cat3)   Madison, WI 190745   Brazen Dropouts
3 Joel Roth (2 - Cat3)   Chicago, IL 234988   Team TATI
4 Jim Bruskewitz (3 - Cat3)   Madison, WI 195229   
5 Robert Schueler   Waukesha, WI 45910   Hampshire Cycle Club
6 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   ISCorp Cycling Team
7 Tom Palmer   Madison, WI 86802   Brazen Dropouts Cycling Team
8 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896   MadCity Velo Club
DNF Diane Ostenso (Cat2)   Cottage Grove, WI 177665   Planet Bike

Mixed - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106   ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman   Madison, WI 278976   
3 David Erickson   Madison, WI 173040   MadCity Velo Club
4 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
5 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735   Hampshire Cycle Club
6 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705   Team Extreme
7 David Meany   Milwaukee, WI 45674   NCVC/United Healthcare
8 Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628   
9 Dennis Klinkert      
DNF Claire Pettersen   Madison, WI 360551   Magnus
DNF Diane Schlipper   Madison, WI 343160   Great Dane Velo Club (GDVC)

Mixed - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828   
2 Caleb Swartz   Madison, WI 286165   Junior Dropouts
3 Harrison Winkel      
4 Simon Jones      
5 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008   
6 Isabella Butcher   Madison, WI 302059   Magnus
7 Japhy Miller      
8 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320   Magnus

Mixed - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
3 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
4 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939   ISCorp Cycling Team
5 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591   Vision Quest LLC
6 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510   ISCorp Cycling Team
7 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929   
8 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
9 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464   Team Extreme
DNF Emma Swartz   Madison Wi 286164   Junior Dropouts

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoSpySierra NevadaCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee