Race Results for
Gravity East Round #7 at Launch, PA
Spring Mount, PA
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 2-3 - Open - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony CARAFA   Redding, CT2:15.24 6065  940 Antdog DH Cycle Expr
2 David GRAY   Aberdeen, MD2:20.16 296132  920 
3 Stephen COLEMAN   2:22.24  922 Flying Dog/Gravity S
4 Alan DAUM   State College, PA2:22.31 42663  844 NittanyMBA.org
5 Joe OLIVAS   Columbus, OH2:24.41 334276  903 Morpheus Cycles
6 Todo BOUCHER   Statenisland, NY3:02.45 302667  911 TREK/ALPINESTARS

Men - Pro - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leland O'CONNOR   Ithaca, NY1:25.00 224089  87 KGB/SLO/E13
2 Jason SCHEIDING   Beacon, NY1:27.09 265153  25 Fast Line Racing/Ind
3 Harrison REYNOLDS   Mentor, OH1:27.42 234915  15 Horns Hill
4 Logan MULALLY   Reading, PA1:28.19 247832  85 Specialized/GROM
5 Brian YANNUZZI   Coatesville, PA1:29.29 212921  18 Generation Gap Racing
6 Jason BECKLEY   Clifton Heights, PA1:29.57 3122  14 Kenda USA
7 Lars TRIBUS   Milford, NJ1:30.14 35924  89 GT Bicycle
8 David FLYNN   Shrewsbury, MA1:32.02 174665  88 Paul Mitchell/FTW/At
9 B.J. TREGLIA   York, PA1:34.54 111141  86 Gung Ho Bike/ODI/Spy
10 Chris HIGGERSON   Deansboro, NY1:35.75 208966  36 xprezo/TLD
11 Alex MOSCHITTI   Fairless Hills, PA1:40.35 297556  71 Dr Evan Chiropratic
DNF Justin GREGORY   Ligonier, PADNF 229600  45 7Springs/Trek

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas DUDUKOVICH   Port Matilda, PA1:27.73 305595  109 One Ghost Industries/ HT/ Nova
2 Ray SYRON   Rockport, MA1:28.48 282084  120 Sinister - United Fr
3 Sam SKIDMORE   Dayton, VA1:31.30 319994  124 Shenandoah Bicycle C
4 Michael BARRON   Lebanon, PA1:33.10 298159  155 Generation Gap Racing
5 Noah FAIRBURN   Huntsville, AL1:33.40 320970  107 High Gear Racing
6 Jimmy LESLIE   Pittsburgh, PA1:44.39 337692  105 Specialized/GROM
7 Robert LEWIS   Pittsburgh, PA2:12.96 296992  157 7Springs/Trek

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick D'EMIDIO   Langhorne, PA1:33.29 269942  249 
2 Vance NONNO   Massillon, OH1:33.46 297504  212 xFusion/Oakley/Kenda
3 Erik RUTHERFORD   San Luis Obispo, CA1:34.86 180175  257 
4 Chad MCCURDY   Richboro, PA1:35.53 214449  253 Guys Racing
5 Burke Saunders   Great Falls, VA1:37.99 200536  248 
6 Andrew SLOWEY   Martinsville, NJ1:41.65 277539  226 Oliver Racing/Banshee Bikes
7 Richard PATTY   East Lyme, CT1:42.18 170407  225 Oliver Racing/Banshee Bikes
8 Stephen SOLT   Emmaus, PA1:43.89 234296  254 South Mountain Cycles/Cycle 4
9 Eric ALLOCCO   Hamden, CT1:44.10 262124  219 MRP/Spy/O'Neal/Azoni
10 Kevin Cockerham   Burlington, NJ1:44.30 213780  256 Sinical Racing
11 Scott BUREAU   Old Lyme, CT2:03.29 298961  255 Oliver Racing/Banshee Bikes

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin LIEBIG   Havre De Grace, MD1:33.60 117593  402 Fox shox racing/ Racers Edge
2 Thomas SCHUELER   Baldwin, MD1:33.87 276992  413 Factory Trashbag Racing
3 Lane BOERTMANN   Toms River, NJ1:40.26 299762  666 Gravity East
4 Mike HUMMEL   West Newton, PA1:42.24 297610  323 Racer's Edge
5 Jeremy FAHEY   Owego, NY1:44.59 351194  322 Brooklyn Machine Wor
6 Fred HEINLY   Boyertown, PA1:48.53 174028  426 Reading Racing

Men - Cat 1 - Open - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ1:38.64 154787  528 Sinical Racing
2 Dane CLAY   Reading, PA1:40.74 200205  435 Reading Racing
3 Ted BRIGGS   Lebanon, PA1:44.89 121011  506 Generation Gap Racing/Lupine
4 Tony PAJAKINAS   Douglassville, PA1:48.08 118437  434 Reading Racing
5 Frank Endreson   Haledon, NJ1:54.07 290497  531 Fast Line Racing/HBG
6 George BODYCOAT   Burlington, CT2:05.30 307110  433 
DNF Stefan CIHYLIK   Allentown, PADNS 181461  432 

Men - Cat 2 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John DUFFY   Sloatsburg, NY1:44.04 337754  605 Goon Monster Racing
2 Adam DELONAIS   Salem, MA1:44.61 312764  635 
4 Connor GORMAN   Blue Ridge Summit, PA1:49.83 295976  608 Generation Gap Racing/Lupine
5 Sam STOKOE   Northborough, MA1:50.19 320542  647 Dave Flynn
6 Sawyer ALIX   Southington, CT1:51.49 352184  637 Cutting Edge Cycles
7 Mitch KACHELE   1:56.55  645 
9 Kohl AUMER   Acme, PA1:59.03 349252  650 Pro-Bikes
10 Ben BODYCOAT   Burlington, CT2:02.68 293349  601 Cutting Edge Cycles
11 Nick GRAY   Aberdeen, MD2:11.11 302320  326 Factory Trashbag Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel ERTEL   Bethel, VT1:37.69 349174  708 East Bound & Down Racing
2 Corey ZELL   Apollo, PA1:37.88 353592  705 Racer's Edge
3 Dan BECKER   Plymouth, MN1:39.15 84488  772 Guys Bicycles
4 Matt RUSH   Collegeville, PA1:39.87 294984  773 Launch Racing/Royal/XFusion/Ha
5 Brandon SBORDONE   Port Wentworth, GA1:40.48 277194  730 Oliver Racing/Banshee Bikes
6 Ryan WOLSTENHOLME   Hatfield, PA1:44.39 328676  776 
7 Michael OLIVER   Old Lyme, CT1:47.45 222289  702 Oliver Racing/Banshee Bikes
8 Sam SLIVINSKI   Wallingford, CT1:49.71 308025  775 One Ghost Industries / Big T r
9 Joseph BURKELL   Frederick, MD1:51.86 194359  759 XFusion/GOPRO/FOX
10 Jason HARTMAN   1:55.69  774 Mulally Brother's
DNF Daniel WASKIEWICZ   Reisterstown, MDDNS 295733  631 TRACTIONMAG

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ben WEAVER   1:49.27  855 Bunny Hop Bikes
4 Tom NIERI   Harrison City, PA1:49.61 216807  812 Knolly Bikes
5 Jamie JONES   Baltimore, MD1:51.52 353652  1206 
6 Chad HAWICAK   1:55.47  856 
7 Michael CHENEY   Lambertville, NJ3:59.54 302991  854 

Men - Cat 3 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Lucas BAYUS   Alfred Station, NY1:51.76 329362  1003 
4 Brian ANTHONY   Breinigsville, PA1:54.15 320804  1001 
5 Brian MERRITT   1:54.36  1039 Centry Road Club

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas ZINZER   Brewster, NY1:45.80 337626  1109 Generation Gap Racing
2 RJ HARRIS   Louisville, KY1:47.65 225965  707 Red House Racing
3 Matthew SCHAAR   Linden, NC1:58.00 359808  1132 
4 Tim WEAVER   2:15.49  1133 Gung Ho Bike/ODI/Spy
5 Andrew SCHMIDT   Kennett Square, PA2:29.51 229457  1134 Guys Racing Club

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua REINHART   Pennsburg, PA1:45.98 360040  1225 
2 Fred MUDD   La Grange, KY1:49.32 330826  1207 Red House Bikes/Nema
3 Ron WESNER   Wappingers Falls, NY1:53.07 358335  1208 
4 Gregory GAUDREAU   Pennsburg, PA2:25.11 360074  1226 
5 Matthew SHIRK   Mohnton, PA2:42.34 341502  1224 Skyline Bikes/ Spy Optics

Women - Cat 2-3 - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth JONES   Baltimore, MD2:39.39 320780  1403 Monster Energy/Raw R
2 Heather COWELL   Pittsburgh, PA2:45.84 333640  1402 Team Moggie
3 Elixandria PORRU   New Rochelle, NY2:51.17 317126  1419 Mobilebici
4 Jennel SANTOS   Little Falls, NJ2:56.32 278924  1214 Team Marty's Racing

Women - Pro - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Galyean   Frederick, MD1:58.00 314146  54 East Coast Gravity/Trek
2 Hillary ELGERT   Frederick, MD2:19.71 118325  131 Racer's Edge

Women - Cat 1 - Open - 01-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Sowles   Colchester, VT2:05.57 351806  1305 KSL/IXS Sports Divis
2 Elinor Wesner   Cresskill, NJ2:15.24 334774  1401 Fast Line Racing/Wheel
3 Christy ALLEBACH   Harleysville, PA2:15.27 317482  1301 Generation Gap Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee