Race Results for
Sunnyslope Cyclocross
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/06/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albert Senft   Albuquerque, NM 32168  207 Colavita
2 Leonard Goodell   Albuquerque, NM 221660  126 Big Wheel Racing
3 Jim Bordegaray   Santa Fe, NM 4258  201 Bike n Sport Racing
4 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
5 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 
6 david bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Cumberland Cycles
7 Michael Gilb   Albuquerque, NM 49410  514 
8 Eric Manske   Santa Fe, NM 362042  458 Los Lunaticos
9 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  High Desert Bicycles
10 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT

Men - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581  104 NMSU

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Verheul   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
2 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  107 Cafe Guiseppe
3 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
4 Thomas Jones (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 101818  105 Nob Hill Velo
5 Alex Leonard   Flagstaff, AZ 253218  313 Bikeworks
6 Andrew Templeton (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
7 Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044  113 Team Cross
8 Kyle Shour (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 234308  108 Nob Hill Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
2 Adam Delu   Albuquerque, NM 280604  308 Nob Hill Velo
3 Jason Curnow   Albuquerque, NM 55958  300 The Bicycle Company Team
4 Casey Cook   Edgewood, NM 7636  301 Bicycle Company
5 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562  319 
6 Adam Cadez-Schmidt   Albuquerque, NM 223008  326 Sports Systems
7 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413  322 Guiles Syndicate
8 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM
9 Silvio Menezes   Albuquerque, NM 148850  324 SSMTC
10 Leonard Goodell   Albuquerque, NM 221660  126 
11 Ted Stearns   Albuquerque, NM 33901  317 
12 Steve Alschuler   Albuquerque, NM 47922  325 NMVS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338  410 CK Valhall
2 Diego-Alonso Garcia   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo
3 Johnathon Schreiner   Albuquerque, NM 360430  407 Giuseppe
4 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
5 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
6 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420  401 Team Cross
7 Michael Lopez   Las Cruces, NM 130484  457 
8 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
9 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
10 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
11 Cody Eilar     456 
12 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  459 Cafe Giuseppe
13 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
14 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  415 Olev Rapid
15 Michael Erhart     208 UNM
16 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
17 Michael Pederson   St Paul, MN 27579  425 Olev Rapido
18 Hector Tovar   Albuquerque, NM 314236  461 
19 David Bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
20 Eric Manske   Santa Fe, NM 362042  458 Los Lunaticos
21 Gary Ruddell   Albuquerque, NM 122275  413 Olev Rapid
22 Seamus Alessio   Albuquerque, NM 348728  18 Goatheads
23 Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 
24 Marco Quintann     460 High Desert Bicycles
25 Bryan Templeton   Albuquerque, NM 360837  435 
26 Joe Beman   Albuquerque, NM 285395  414 
27 Matt Nixon   Albuquerque, NM 287593  455 Nob Hill Velo
28 Emile Sfakianos   Los Ranchos, NM 308676  408 CCPS
DNF Joe Ehasz   Albuquerque, NM 271547  438 Sports Systems
DNF Benjamin Welch   Albuquerque, NM 301214  403 Team Cross (TCNM)

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 
2 Ben Welch   Albuquerque, NM 301214  403 Team Cross (TCNM)
3 Charles Pluto     462 
4 Diego-Alonso Garcia (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo
5 Todd Pilger (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 246420  401 Team Cross (TCNM)

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita NM
2 Al Senft (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 32168  207 Colavita NM
3 Travis Oliger   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
4 Patrick Morrissey   Boulder, CO 25167  809 Team Cross (TCNM)
5 Johnny Bargeron   Rio Rancho, NM 2578  805 High Desert Bicycles
6 Joe Ehasz (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 271547  438 Sport Systems Mountaintop Cycling
7 David Newell   Broomfield, CO 25978  807 
8 Michael Gaillour   Albuquerque, NM 274644  800 81 RGRT
9 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
10 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
2 Philip Simpson   Las Cruces, NM 32773  509 No Tubes Race Team
3 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
4 Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911  125 Goatheads
5 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
6 Cal Ridgeway   Albuquerque, NM 260547  502 RGRT/CSI
7 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666  505 Nob HIll Velo
8 Roy Sturm (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 34522  522 
9 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Kickstand
10 David Bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Bikeworks
11 Steve Gonzales (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 81286  511 NMSU
12 Michaels Gilb (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 49410  514 High Desert Bicycles
13 Brad Carvey (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 235878  506 Team Name
14 Cobb (4 - Cat3)   Los Ranchos, NM 129825  521 High Desert Bicycles Team

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Ruddell   Albuquerque, NM 331202  Olev rapido

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  12 High Desert bicycles
2 Ryan Tenorio   Corrales, NM 303843  CCPS
3 Wade Gannon     CCPS
4 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  10 
5 Noah Lujan-Stone   Albuquerque, NM 307632  21 Active Knowledge

Women - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Burnett   Las Cruces, NM 326522  727 Zia Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986  720 NoTubes
2 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  717 No Tubes
3 Sarah Burnett (1 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522  727 Zia Velo

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 Olev Rapido / The Kickstand
2 Sarah Black (1 - Cat4)   Albuquerquen, NM 351266  702 Women Riding Well
3 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661  710 Colavita NM
4 Sue Alschuler   Albuquerque, NM 297981  728 NMUS

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Schmidtke Senft   Albuquerque, NM 31661  710 Colavita NM
2 Anne Keener   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vianne Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 316090  22 Goatheads
2 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  
3 Maya Caskey     24 

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee