Race Results for
Artisan Prosthetics/AZCROSS.com Cactus Cross
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/20/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle REEDY   Mesa, AZ 195891   
2 Richard Cypress GORRY   Brevard, NC 219681   Whole Athlete-Specialized
3 Michael HOGAN   Louisville Co 191601   Justin's Cycling
4 Kamden REEDY   Mesa, AZ 155036   
5 Tyler COPLEA   Chandler 196300   AZ Devo
6 Colin DON   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
7 Wayne GORRY   Payson, AZ 13741   
8 Cameron LLOYD   Hailey, ID 296424   Sun Summit Cycling Club
9 Brian MEYER   Tucson, AZ 220650   
DNF Paul RAHN   Boulder, CO 236034   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny POLLEY   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Ian WILKEY   Casa Grande, AZ 353972   
3 Brandon MCNULTY   Phoenix, AZ 275694   Swiss American Bicycle Club
4 Ben HOGAN   Louisville, CO 270866   Justin's Cycling
5 Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
6 Hailey FORTIN   Albuquerque, NM 309033   Goathead Jr. Devo
7 David POLLEY   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
8 Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ 356742   

Men - Cat. 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt BONESS   Flagstaff, AZ 217868   
2 Ben HOGAN   Louisville, CO 270866   Justin's Cycling
3 Patrick LINGLEY   Flagstaff, AZ 187695   
4 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
5 Robert MCNULTY   Phoenix, AZ 125724   Swiss American Bicycle Club
6 Joseph FORTIN   Albuquerque, NM 283635   
7 Michael GOLDMAN   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
8 Ryan ZILKA   Phoenix, AZ 285894   
9 Phil PANIPINTO   Mesa, AZ 271861   
10 Ben HAMMER      
11 Michael SHAPIRO   Woodbine, MD 183747   
12 Kyle CLAFFEY   Phx, AZ 304985   
13 Wilson LEE   Scottsdale 140266   
14 Kiel MARLEY   Phoenix, AZ 305135   2CC/Second City Cyclists
15 Richard WOODROFFE   Cave Creek, AZ 361951   
16 Steve KIDD      
17 Wade WHISLER   Chandler, AZ 331430   
18 Thomas DAVIS   New River, AZ 8859   
DNF Ryan WELBORN      

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael HOGAN   Louisville Co 191601   Justin's Cycling
2 Chris RAMSEY (1 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   
3 Jeremy BOUNDS   Scottsdale, AZ 85352   Carlos OBriens Racing pb Tribe
4 Mark BIBBEY   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
5 Jeff BAYLOR   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
6 Michael O'DONNELL   Flagstaff, AZ 212160   Absolute Bikes Team
7 John RITTER   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
8 James CLAYTON      
9 Bryan STAUB   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey FROST (1 - Cat4)   Tucson, AZ 12483   Absolute Bikes Team
2 Thomas GOSNELL   Tucson, AZ 300449   Summit Velo
3 Kiral THOMPSON   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
4 Dale AGAR   Sun Lakes, AZ 254131   Team 53X11 Coffee

Men - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris RAMSEY (1 - Cat3)   Tucson, AZ 165364   
2 Matt SNIEGOWSKI   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
3 Dan MAHER   Tucson, AZ 229834   
4 Paul RAHN   Boulder, CO 236034   
5 Terry SCHMIDTKNECHT   Mesa, AZ 305434   Unity Racing
6 Josh ROBERTSON (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 30139   
7 Mark BIBBEY   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
8 Andrew SNIEGOWSKI (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 233197   Bicycle Ranch
9 Joshua CHRISTENSEN   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Tyler SCHETTLER (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 198627   Carlos OBriens Racing pb Tribe
11 Kenny POLLEY   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
12 Patrick LINGLEY (3 - Cat4)   Flagstaff, AZ 187695   
13 Caitlin LAROCHE      
14 Matt DeMicco   Mesa, AZ 299755   Focus Racing
15 Jeffrey ACKLEY   Phoenix, AZ 306128   Cycle-Smart, Inc.
16 Darik Russell (3 - Cat3)   Chandler, AZ 142123   Carlos OBriens Racing pb Tribe
17 Phil PANIPINTO   Mesa, AZ 271861   
18 Michael GOLDMAN (4 - Cat4)   Flagstaff, AZ 303237   Red Rock Racing
19 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles Racing
DNF Jeff BAYLOR   Scottsdale, AZ 282609   Bicycle Ranch
DNF John RITTER   Gilbert, AZ 275293   Bicycle Ranch
DNF Steven MOROZOWICH   Durango, CO 82579   Durango Wheel Club

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen HOGAN   Louisville, CO 248610   Justin's Cycling
2 Caitlin LAROCHE      
3 Debbie HUNTER   Scottsdale, AZ 305458   Bicycle Ranch
4 Jona DAVIS      
5 Pamela BAYLOR   Scottsdale, AZ 361710   
6 Katherine FARAGO   Mesa, AZ 141474   ThieleAuto/Industry Bikes
7 Marisa RUSSELL   Chandler, AZ 179145   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee