Race Results for
NMX CX #8 SY Jackson Elementary School
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Cook   Edgewood, NM 7636  301 Bicycle Company
2 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  421 
3 david bernstein   Losranchos, NM 286363  503 Cumberland Cycles
4 Jim Bordegaray   Santa Fe, NM 4258  201 Bike n Sport Racing
5 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  High Desert Bicycles
DNF Mike Gilb     514 
DNF Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT

Men - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake McGee   Albuquerque, NM 328722  30 38 
2 Miles Caskey     23 

Men - Jnr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  4 12 High Desert bicycles
2 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  10 
3 Carter McGee   Albuquerque, NM 328718  37 
4 Ethan Showers     50 

Men - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Olivarez   Albuquerque 353886  88 Get Out!

Men - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Templeton   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross

Men - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983  206 NMSU

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
2 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  107 Cafe Guiseppe
3 John Verheul   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
4 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita
5 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581  104 NMSU
6 Alex Leonard   Flagstaff, AZ 253218  313 Bikeworks
7 Jason Curnow (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 55958  300 Bicycle Company
8 Andrew Templeton (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
9 Kyle Shour (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 234308  108 Nob Hill Velo
10 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562  319 Unattached
11 Chris Smithwick (2 - Cat2)   Erie, CO 166167  130 Nob Hill Velo
12 Gordon Wells (3 - Cat3)   Las Cruces, NM 286413  322 
13 Chris Dineen   Albuquerque, NM 278010  131 Cyclocrossworld
14 Dorian Blanco (3 - Cat2)   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
15 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Olev Rapido
DNF Thomas Jones (Cat3)   Albuquerque, NM 101818  105 Nob Hill Velo
DNF Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044  113 Team Cross
DNF Jason Quenzler   Durango, CO 82358  128 Sports Systems
DNF Parmendes Orpinel   Los Lunas, NM 264696  321 Get Out!
DNF Steve Mathias   Albuquerque, NM 219183  129 Duke City Wheelman

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM
2 Daniel Swinton   Albuquerque, NM 86276  86276 Bikeworks
3 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921  259921 Bikeworks
4 John Heine   Albuquerque, NM 285366  311 UNM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983  206 New Mexico State University
2 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338  410 CK Valhall
3 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
4 Lukas Giesen   Albuquerque, NM 303640  400 Get Out!
5 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
6 Johnathon Schreiner   Albuquerque, NM 360430  407 Cafe Giuseppe
7 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726  208 UNM
8 Jonathon Petrillo   Albuquerque, NM 272291  471 High Desert Bicycles Team
9 Emile Sfakianos   Los Ranchos, NM 308676  408 CCPS
10 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  415 Olev Rapid
11 Nick Heine   Albuquerque, NM 299247  310 UNM
12 Byron McGee   La Plata 287784  473 
13 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
14 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817  474 
15 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
16 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
17 Jeff Fleming     475 
18 Klaus Giesen     595 
19 Seamus Alessio   Albuquerque, NM 348728  18 Goatheads
20 Doug Young     512 
21 James Carney     472 
22 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534  468 
23 Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg McGee (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 116118  209 
2 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 
3 Diego Garcia (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 271826  417 Nob Hill Velo

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO 59786  801 Colavita NM
2 Travis Oliger   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
3 Johnny Bargeron   Rio Rancho, NM 2578  805 High Desert Bicycles
4 Sean Barry     439 
5 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
2 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
3 Kirk Rhinehart (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
4 Randy Silva   Albuquerque, NM 32666  505 Nob HIll Velo
5 Brent Bonwell (1 - Cat4)   Santa Fe, NM 307144  596 
6 Brian Templeton (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 360837  435 Team Cross (TCNM)
8 Brad Carvey (3 - Cat4)   Albuquerque, NM 235878  506 Team Name
9 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855  507 TNP.com

Women - Jnr - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  

Women - Jnr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  

Women - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Schoeny   Albuquerque, NM 359272  716 UNM

Women - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Chinn   Albuquerque, NM 258226  713 UNM

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn   Durango, CO 333302  717 No Tubes
2 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426  711 Olev Rapido / The Kickstand
3 Sarah Black (1 - Cat4)   Albuquerquen, NM 351266  702 Women Riding Well
4 Anita Roe   Albuquerque, NM 306888  729 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out NM
2 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO 333302  717 No Tubes
3 Tove Shere (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM

Women - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Fair (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 273218  703 Nob Hill Velo

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Keener   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee