Race Results for
Hayes Apple Farm, NM Cyclocross Series Final
Bosque Farms , NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
2 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
3 Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911  125 Goatheads
4 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
5 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
6 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 
7 Jim Bordegaray   Santa Fe, NM 4258  201 
8 Joe Fortin   Albuquerque, NM 283635  437 
9 James Martin   Albuquerque, NM 296236  494 Olev Rapido
10 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  High Desert Bicycles

Men - Collegiate B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Polka   Las Cruces 339720  493 
2 Ben Travelstead   Las Cruces, NM 338646  203 Zia Velo

Men - Collegiate A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983  206 NMSU
2 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581  104 NMSU

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Travelstead (1 - Cat1)   Albuquerque, NM 301754  103 ZiaVelo Racing Club
2 John Verheul (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 36612  100 Nob Hill Velo
3 Andrew Templeton (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 277364  111 Team Cross
4 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  107 Cafe Guiseppe
5 Tim Wetherill (1 - Cat3)   Santa Fe, NM 37847  101 
6 Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044  113 Team Cross
7 Michael Smith   Albuquerque, NM 97743  114 
8 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581  104 NMSU
9 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562  319 Unattached
10 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701  303 Olev Rapido
DNF Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Olev Rapido
DNF Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911  125 Goatheads

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorian Blanco   Albuquerque, NM 296750  306 Cafe Giuseppe
2 Joshua Keener   Albuquerque, NM 285403  314 Get Out NM
3 Parmendes Orpinel   Los Lunas, NM 264696  321 Get Out NM
4 Johnathon Schreiner   Albuquerque, NM 360430  407 Cafe Giuseppe
5 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413  322 Guiles Syndicate
6 Callum Read   Albuquerque, NM 269500  127 13 Get Out NM
7 Ted Stearns   Albuquerque, NM 33901  317 
DNF Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701  303 Olev Rapido

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Johnson   Las Cruces, NM 275554  492 
2 Lukas Giesen   Albuquerque, NM 303640  400 Get Out!
3 Logan Ross   Las Cruces, NM 292983  206 ZiaVelo Cycling
4 John Algermissen   Albuquerque, NM 346300  17 Goatheads
5 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 303845  409 Get Out!
6 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 
7 Michael Polka   Las Cruces 339720  493 
8 David Jordan   Albuquerque, NM 18272  415 Olev Rapid
9 Michael Paul Lopez     489 
10 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420  401 Team Cross
11 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216  433 Goatheads
12 Mark Ehrhart   Albuquerque, NM 308726  208 UNM
13 Edward-James Anderson   Edgewood, NM 208398  483 
14 Joe Fortin   Albuquerque, NM 283635  437 
15 Reed Colfax   Santa Fe, NM 361976  421 
16 Michael Pederson   St Paul, MN 27579  425 Olev Rapido
17 John Squillaci   Albuquerque, NM 83031  412 Get Out!
18 David Sammett     488 
19 Klaus Giesen     484 59 
20 Seamus Alessio   Albuquerque, NM 348728  18 Goatheads
21 Johnathon Rhinehart     491 
22 Brandon Quam   Albuquerque, NM 325006  487 
23 James Martin   Albuquerque, NM 296236  494 Olev Rapido
24 Martin Ward   Santa Fe, NM 332186  332186 
25 Benjamin Travelstead   Las Cruces, NM 338646  203 Zia Velo
26 Jacob Brown   Apex, NC 268910  419 
27 Gary Vincent     468 
DNF Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT

Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338  410 60 Cafe Guiseppe
2 Greg McGee (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 116118  209 
3 Chris Rice-McClure   Albuquerque, NM 283360  307 
4 Evan M.C Ikias     604 
5 James Martin   Albuquerque, NM 296236  494 Olev Rapido

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Oliger (1 - Cat3)   Durango, CO 208678  804 Durango Wheel Club
2 Tim Wetherill (2 - Cat3)   Santa Fe, NM 37847  101 
3 Johnny Bargeron   Rio Rancho, NM 2578  805 High Desert Bicycles
4 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764  411 RGRT
5 Sean Barry     439 
6 John Caskey   Santa Fe, NM 362190  434 Los Lunaticos
7 Gary Ruddell   Albuquerque, NM 122275  413 Kickstand
8 Michael Gaillour   Albuquerque, NM 274644  800 81 RGRT
9 Bryan Templeton (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 360837  435 Team Cross

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894  501 Bike N Sport Racing
2 Roy Sturm (1 - Cat3)   Albuquerque, NM 34522  522 
3 Jeff Huser (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 17240  202 RGRT
4 Kirk Rhinehart (3 - Cat3)   Santa Fe, NM 190563  504 
5 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881  508 Kickstand
6 Cal Ridgeway   Albuquerque, NM 260547  502 RGRT/CSI
7 David Sammett     488 
8 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855  507 TNP.com

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake McGee   Albuquerque, NM 328722  30 38 High Desert Bicycles Team
2 Miles Caskey     23 
3 Wetherson Jackson     12 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769  4 12 High Desert bicycles
2 Logan Colfax   Santa Fe, NM 361973  10 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Olivarez   Albuquerque 353886  88 Get Out!

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Black (1 - Cat4)   Albuquerquen, NM 351266  702 Spin Doc
2 Rachel Chavez   Rio Rancho, NM 361963  706 
3 Chandler Rhinehart     738 
4 Anita Roe   Albuquerque, NM 306888  729 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney   Albuquerque, NM 269499  734 Get Out NM
2 Tamya Bettis   Albuquerque, NM 279739  708 Sports Systems
3 Sarah Burnett (1 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522  727 Zia Velo
4 Tove Shere (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 73854  709 TNP.COM

Women - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Fair (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 273218  703 Nob Hill Velo

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Keener (1 - Cat4)   Albuqueruque, NM 303590  701 Goatheads

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Fortin   Albuquerque, NM 332772  27 Goathead Jr. Devo
2 Vianne Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 316090  55 22 Goatheads
3 Hayden Colfax   Santa Fe, NM 361975  
4 Maya Caskey     24 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Fortin   Albuquerque, NM 309033  19 Goatheads

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Colfax   Santa Fe, NM 361974  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee