Race Results for
Jesuit Ranger Roundup
Celina / Collin County, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/13/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Huffman   Collyeville, TX 310280   
2 John Wilmeth   Newwaverly, TX 298416   Woodlands Cycling Club Race Team
3 Travis Kropf   Mineral Springs, AR 335654   
4 Richard Reitman   Frisco, TX 190359   
5 Cody Howell   Benbrook, TX 305187   ThinkFinance Racing
6 Derek Carder   Ft. Leavenworth, KS 6084   Williams Cycling
7 ROBERT WATSON   The Colony, TX 308282   
8 Anthony Marlar   Fort Worth, TX 268358   
9 Jim Ballew   Dallas, TX 300689   Williamscycling.com
10 Thomas Westberry   Keller, TX 340552   
11 Matthew Looney   Denison, TX 321926   
12 Matt Brady      
13 Richie Conry   Garland, TX 293203   
14 Rob Newsom   Spring, TX 203304   The Woodlands Cycling Club
15 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   
16 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   TBi - Dedicated Race Team
17 Andrew Scott Millwee   Prosper, TX 278815   
18 Danny Finlan   Prosper, TX 247241   FCC Racing
19 Joshua Kalina   Dallas, TX 292583   
20 Barry Brummund   Southlake, TX 335200   
21 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   
22 Jeff Corkran   Addison, TX 291293   Rockwall Cycling
23 james motlagh   Whitehouse, TX 301981   
24 tim kolb   Mckinney, TX 302041   McKinney Velo Club
25 David Rhodes   Dallas, TX 223899   McKinney Velo Club
27 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   Joe's Pro Bikes
28 Mark Culp   Fort Worth, TX 296611   
29 John McKelvy   Dallas, TX 321730   
30 Roland San Miguel   Corinth, TX 296246   
31 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   Woodlands Cycling Club Race Team
32 Mark Mannin      
33 Joshua Storm   Prosper, TX 200929   FCC Racing
34 James Jones   Grand Prairie, TX 233976   Mirage
35 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   TBi - Dedicated Race Team
36 Steve Conry   Flower Mound, TX 295129   Infinity Cycling Club
37 Luke Slavens   Corinth, TX 107196   
38 Cody Hale (1 - Cat5)   Collinsville, TX 308479   Texas Tech University
39 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   Team Bicycles Inc.
40 Ian Scott   Allen, TX 290418   McKinney Velo Club
41 Jeffrey Gates   Watauga, TX 288043   North Texas Cycling
42 harrison bell   San Antonio, TX 334760   
43 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   Mirage
44 Hunter Lucas   Norman, OK 343512   
45 Glenn Tolle   Denton, TX 302038   
46 Scott Franklin   Denton, TX 263613   
47 Harmon Hardy   Carrollton, TX 333962   
48 Andrew Quick   Coppell, TX 341828   
49 John Trotter   Mckinney, TX 300239   
50 Nathan Doelling   Allen, TX 194680   
51 Todd Warner   Plano, TX 268640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
52 Ben Crutchfield      
54 Don Allen   Richardson, TX 342534   

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Hobson   Richardson, TX 199977   McKinney Velo Club
2 Alexander Gibson   Estes Park, CO 300219   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Thomas Luton   Fort Worth, TX 251741   Lone Star Racing Club
4 Don Campbell   Dallas, TX 240491   Rockwall Cycling
5 jeremy morris   Arlington, TX 272491   B & B Bicycles
6 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   GreatBrewers.com Cycling
8 Marco Corsi   Allen, TX 261317   McKinney Velo Club
9 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   Williams Cycling
10 Fernando Delvalle   Fort Worth, TX 251661   TBi - Dedicated Race Team
11 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   Rockwall Cycling
12 Todd Thomas   Dallas, TX 35386   
13 Kelly Feilke   Fort Worth, TX 11399   
14 Bryan Carlson   Fort Worth, TX 68042   TBi - Dedicated Race Team
15 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   
16 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   Lone Star Racing Club
17 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Lone Star Racing Club
18 Gilberto Velazquez   Dallas, TX 109510   
19 James Walker   Saginaw, TX 300019   Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Carlos Salas   Fort Worth, TX 213698   
21 Jose Aguilar   Haltom City, TX 294201   Tuneros Racing
22 Brian Bordovsky (1 - Cat4)   Arlington, TX 167678   TBi - Dedicated Race Team
23 John Brown   Fort Worth, TX 114178   SSPI, Inc.
24 Mark Ashton   Dallas, TX 157294   Mirage
26 Michael Mitcham   North Richland Hills, TX 301184   TBi - Dedicated Race Team
27 James Dykes   Keller, TX 236891   TBi - Dedicated Race Team
28 Jeff Garner   Fort Worth, TX 271490   TBi - Dedicated Race Team
29 Matt Pearson (2 - Cat4)   Haslet, TX 287713   FCS Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   
2 Tyler Jewell (1 - Cat1)   Austin, TX 168914   
3 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   FCS/ Metro Volkswagen
4 Jason Short (2 - Cat1)   Lakewood, CO 168216   Matrix/RBM
5 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Matrix/RBM
6 Warney Crosby   Dallas 69378   
7 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
8 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing, Inc.
9 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   Velossimo Racing
10 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing
11 Robert Snedden   Dallas, TX 272911   Rockwall Cycling
12 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
13 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Elbowz Racing
14 Robert Biard   Austin, TX 260814   787 Racing
15 Joshua Barton   Eagle, ID 59059   Colavita Racing, Inc.
16 Robb Bush   Austin, TX 245682   GreatBrewers.com Cycling
17 James Exum   Benbrook, TX 11120   ThinkFinance Racing
18 Steven Williams   Dallas, TX 140978   GS Tenzing

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   McKinney Velo Club
2 John "Russ" Emerson   Dallas, TX 251354   Colavita Racing, Inc.
3 Richard Welch (1 - Cat3)   Southlake, TX 163133   Colavita Racing
4 Gregory Phillips (2 - Cat3)   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing, Inc.
5 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
6 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Jeffry Fene   Corinth, TX 188237   McKinney Velo Club
8 Glen Love   Allen, TX 243668   PACC
9 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   PACC
11 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   McKinney Velo Club
12 Scott Bennett (1 - Cat2)   Southlake, TX 214742   Geri Atrix
13 Joshua Ballard   Anna Il 177319   Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   PARK PLACE DEALERSHIPS
15 Joel Hawks   Plano, TX 284976   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Paul Brent Fletcher   Richardson, TX 58258   
17 Gerardo Chaparro   Allen, TX 89918   McKinney Velo Club
18 Michael Gacki   Frisco, TX 58983   Southern Elite/Sun & Ski Sports
19 Todd Mann   Plano, TX 69536   
20 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
21 Trevor Rigby   Mckinney, TX 58819   McKinney Velo Club
22 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   McKinney Velo Club
23 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
24 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
25 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   GS Tenzing
26 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   Dallas Racing
27 Tom Brandish   Mckinney, TX 233679   
28 Robert Christopher (1 - Cat4)   Mckinney, TX 54189   McKinney Velo Club
29 Louis Holtz (2 - Cat4)   Dallas, TX 266634   Matrix/RBM
30 scott mabry   Magnolia, TX 299872   TBi - Dedicated Race Team

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams (1 - Cat3)   Allen, TX 88807   McKinney Velo Club
2 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   Joes Pro Bikes
3 Curtis Palmer   Palmer, TX 175479   Colavita Racing
4 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycling Club
5 Larry Price   Mckinney, TX 28693   McKinney Velo Club
6 Duane Neu (2 - Cat3)   Denton, TX 155372   North Texas Road Team
7 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   Colavita Racing
8 Clif Cassidy   Dallas, TX 310674   
9 Jeffery Scherer   Burleson, TX 248673   
10 Daniel Tinklepaugh   Lewisville, TX 49901   Matrix Cycling Club
11 Nicholas (Nick) Chenowth   Dallas, TX 45181   Cycling Spoken Here
12 Tom Bick   Bedford, TX 220664   Team Bicycles Inc.
13 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
14 Steve Thompson (1 - Cat4)   Colleyville, TX 220073   Team Bicycles, Inc
15 Mike Dahlheim (2 - Cat4)   Richardson, TX 188544   Matrix/RBM

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
2 Monty Maughan (1 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX 217750   
2 Christine Phillips (1 - Cat2)   Trophy Club, TX 286264   Colavita Racing
3 Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   Hotter 'N Hell Hundred / MSU Cycling Tea
4 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   Rouse Bicycles
5 Megan Baab (2 - Cat2)   Euless Texas  240318   FCS/ Metro Volkswagen
6 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   Colavita Racing, Inc.
7 Monica Hyslop   Dallas, TX 308370   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Linda Margraf   Southlake, TX 22496   Colavita Racing, Inc.
9 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC
10 Shelley Hagan   Mill Valley, CA 329978   
11 Lisa Bick (1 - Cat4)   Bedford, TX 228369   Team Bicycles Inc.
12 Jennifer Zambrano (2 - Cat4)   Thewoodlands, TX 304744   The Woodlands Cycling Club
13 Sheila Fruhling   Richardson, TX 202264   FCS/ Metro Volkswagen
14 Michelle Beckley      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee