Race Results for
Sagebrush Safari
San Diego , CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 02/27/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN HICKEY     939 
2 JOEL SERCEL     1016 
DNF Scott DeLaurentis   San Diego, CA 155439  1000 PIT BULL MTB RACING
DNF SEAN HICKEY     439 
DNF MICHAEL SOKEY     990 

Men - CAT 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Fersch   La Habra, CA 181198  935 
2 DENNIS CHANDLER     933 
3 GREG WARNICK     937 

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER SERCEL     1017 PASADENA ATHLETIC AS
2 Brent Burcham   Fallbrook, CA 339012  965 
3 CODY KNOLL     1021 
DNF KELLEN OMARA     936 

Men - CAT 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL HUNTER     940 CASINO BICYCLES
DNF JAKE WRIGHT     1019 

Men - CAT 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Roots   San Diego, CA 299323  983 MOMENT CYCLE SPORT
2 ANTHONY TINTELNOT     995 
3 JOSEPH MISHURDA     1024 
4 TOM DUGGAN     942 
5 LIAM LAWLOR     978 
6 TREY JARNO     999 BEAR VALLEY BIKES
7 KEVIN SUMMERS     946 
DNF JOHN SLOATMAN     970 

Men - CAT 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES ADAMS     969 
2 Robert Urband   Santa Monica, CA 309697  986 
3 Manuel Doblado   Anaheim Hills, CA 308841  1028 SHO-AIR/SONNANCE
4 HOBIE SMITH     929 GEAR CYCLEWEAR
5 ANDY GLATFELTER     949 LINKED CYCLING
6 MARVIN RILEY     959 
DNF COR RUITEN     1009 HAMMER NUTRITION
DNF Carlos Torres   Ventura, CA 330052  1001 
DNF JASON HARDY     958 

Men - CAT 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIEN VO     997 
2 JOHN OBRIEN     934 
3 Eric Hatfield   Long Beach, CA 315380  947 Sho-air/Rock 'n Road
4 GENO MEZA     931 
5 JOE RUSSELL     927 
6 MICHAL HASTINGS     996 
7 RICHARD STOKES     985 
8 MARK WILSON     957 
9 MIGUEL MEJIA     977 
DNF Craig Lassen   Palm Springs, CA 289862  962 

Men - CAT 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONATHAN NAPEL     1025 
2 GREG GRABER     1030 TEAM DUKE
3 JEFF PERRY     992 
4 ALEX HUERTA     1006 
5 Darius Khayat   San Marcos, CA 276824  1014 
6 STEVE MINNE     1020 HOPE RANCH RACING
7 ALEX PAPIKE     955 
8 DARREN CASDEN     950 
9 MICHAEL HO     945 LINKED CYCLING
10 CESAR RAMOS     972 
11 MICHAEL FITCH     967 
12 DENNIS QUIAMBAO     932 
13 JEFF KNOLL     1022 
DNF CHAZ MACLAUGHLIN     1004 

Men - CAT 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Rodriguez   Santa Barbara, CA 172650  943 
2 GARY BUEBEL     944 SHO-AIR
3 MIKE MORRIS     993 
4 CHARLES ROMANO     979 
5 EDWARD FLANIGAN     1011 
6 RICK DANCHUK     1015 
7 IAN JONES     960 
8 Tony Finch   Whittier, CA 231454  1029 MTBRIDER.COM
9 Mark Thome   Missoula, MT 173433  1116 BACKBONE/PMBC
10 JOHN ONEILL     951 
DNF WILL RASCHKE     1010 
DNF PATRICK CURRAN     1018 BAGHOUSE
DNF BLAIR PIKE     966 

Men - CAT 3 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRETT CAVE     953 AUTO-TEC
2 ROBERT DRAPER     928 
3 JOHN ROGO     961 
4 BERNARD ONEILL     952 
DNF GREG KEENE     984 

Men - CAT 2 - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Marsiguerra   Seaside, CA 144195  682 JOSELYNS
2 Michael Dulin   Rancho Santa Margarita, CA 189906  732 MADDOG RACING
3 JOSE RODRIGUEZ     664 
4 Andrew Hart   Riverside, CA 191056  629 BEAR VALLEY BIKES
5 JOE KARCAVICH     740 COATES CYCLERY
6 George Smith   Las Vegas, NV 290041  658 MANDALAY BAY/HIGH RO

Men - CAT 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Husband   Corona, CA 291064  606 Sho-air/Rock 'n Road
2 Cole Avery   Thousand Oaks, CA 281632  714 FAST FRIDAY
3 Evan Williams   Big Bear City, CA 255194  735 BEAR VALLEY BIKES
4 Bo Knickman   Newbury Park, CA 316296  662 AMGEN CYCLING CLUB
5 JACOB JORDAN     695 SIMPLE GREEN

Men - CAT 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID GRANT     649 
2 BRETT ELFORD     694 
3 JAMES RANSWEILER     622 
4 Charlie Stone   Upland, CA 220274  613 SC VELO
5 TONY BARGHINI     660 
6 CREED DE JAGER     631 
7 Jeff Stanners   Redlands, CA 33832  648 DONS BIKES
8 ADAM BECKETT     734 
9 JASON WOODRUFF     726 29er CREW
10 MAX LEONOV     632 
11 ALFREDO CABRERA     627 PASADENA ATHLETIC AS
12 JASON CHIODO     709 GRIPPED RACING
DNF MICHAEL CRUZ     594 SC VELO

Men - CAT 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENNY VALDEZ     743 
2 DEVIN ARENAS     639 PASADENA ATHLETIC AS
3 Aubrey Smentkowski   Westminster, CA 328030  674 
4 JOSH TURNER     693 TURNER BIKES
DNF GARRETT GAITHER     585 
DNF Brandon Kirkham   Hemet 314470  593 HEMET HIGH SCHOOL

Men - CAT 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICKOLOUS SCHULTZ     741 BEAUMONT BIKE SHOP
2 Edward Kronfli   Santa Clara, CA 304958  641 PASADENA ATHLETIC AS
3 ADDISON HINRICHS     628 
4 Dallin Davidson   Tustin, CA 278050  718 MTB PRO Team: Sho-Air/Specialized

Men - CAT 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRADLEY ONEAL     625 
2 Kyle Ireton   Portland, OR 296055  676 
3 MASON MILLER     702 PLATINUM PERFORMACE
4 Timothy Heinrich   Sanjuancapistrano, CA 283453  642 
5 Jonathan Medina   Los Angeles, CA 340234  599 VELO PASADENA
6 Jacob Danchuk   Ventura, CA 248966  643 Echelon Santa Barbara
7 PETER PHAM     687 
8 WILL RASCHKE     657 
DNF ANDREW JENSEN     576 WESTLAKE CYCLERY

Men - CAT 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Branson   Moreno Valley, CA 341246  708 Don's Bikes of Rialto
2 EVAN KRAUS     689 SHOAIR
3 KENNY ORMONDE     723 SC VELO
4 RAY SNOKE     646 AQUA AL 2/SDBC
5 DAVID BANKS     719 SHO-AIR
6 Christopher Woodruff   La Canada Flintridge, CA 300382  739 The TEAM
7 Quillan Trombley   Paso Robles, CA 359563  729 SO CAL ENDURANCE
8 DAVID ROSE     701 
9 Cheyne McKeever   Huntington Beach , CA 262304  685 BACKBONE RACING

Men - CAT 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES ONEAL     618 
2 KEVIN MEHRENS     591 SHO-AIR/SONNANCE
3 DAVID SCHWANBECK     736 
4 Jose LaureanoRamos   Chino Hills, CA 286824  636 SHO-AIR/SONNANCE
5 JOSH ROY     598 
6 Chris Erickson   Incline Village, NV 317028  584 
7 GREG BRANAM     624 
8 Michael Page   Escondido, CA 290599  601 AQUA AL 2/SDBC
9 Diego Mendonca   Irvine, CA 282868  715 SHO-AIR/SONNANCE
10 MATTHEW HUNT     633 MCGEES HIGH ROLLERS
11 ANTHONY PROBASCO     638 SHO-AIR
12 Robert Medina   Chino Hills, CA 336666  666 VELO PASADENA
13 SEAN ROBMAN     592 PASADENA ATHLETIC AS
14 DAVID SANDERSON     742 
15 Jason Kolb   Newport Beach, CA 333818  663 Team Velosport Club, Sho-air/Rock'n Road Race
16 Jay Kwan   Oceanside, CA 269231  634 THE TEAM / SOCALCROS
DNF CHAD HOLCOMB     661 SD CYCLO VELO

Men - CAT 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRY WATKINS     665 VELO PASADENA
2 BRYAN BRUSICK     721 BEAR VALLEY BIKES
3 RYAN LUCE     653 
4 CHRIS WELLBAUM     577 WESTLAKE CYCLERY
5 GREG LEDESMA     652 
6 Michael Mongiello   Jamul, CA 303792  777 TEAM MONGIELLO
7 ROB STYRON     589 
8 Michael Farkas   Sandiego, CA 302153  725 AQUA AL 2/SDBC
9 Chad Haynes   Las Vegas, NV 218565  711 MANDALAY BAY/MCGHIES
10 Ryan Damato   Trabuco Canyon, CA 180119  707 LINKED CYCLING
11 JOE HOCKENSMITH     578 
12 DEREK OLDFIELD     654 
13 DAN ACOSTA     684 
14 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA 138867  644 TROUPE RACING CO
15 Nick Gualtieri   Montrose, CA 182377  612 SC VELO
16 NICHOLAS SNIDER     706 
17 Richard LaChina   San Diego, CA 339772  680 
18 Christopher Williams   Mission Viejo, CA 252662  888 ROCK N ROAD CYCLERY

Men - CAT 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEN GEIGER     724 SKULD
2 Clinton Campbell   Yucaipa, CA 271865  698 VELOSPORT/SHO-AIR
3 ELMO KASSIN   Laquinta, CA 281155  669 BEAR VALLEY BIKES
4 JOHN VANDEVELDE     616 
5 ANTHONY GEIST     717 
6 ALEX TASCH     609 BEAR VALLEY BIKES
7 Michael Henderson   Valley Center, CA 42359  697 KHS BIKES
8 Ryan Campbell   Santa Clarita, CA 78437  621 
9 TODD LUMAN     620 AMGEN
10 Michael Dowdle   Claremont, CA 285957  583 COATES CYCLERY
11 Norberto Oropez   Alhambra, CA 272396  635 PASADENA ATHLETIC AS
12 David Jenkins   Cardiff, CA 177249  655 
DNF JOSE VIGIL II     675 ROCKMTB
DNF JERRY SANDERS     615 
DNF TROY ROSS     762 SHO-AIR/SONNANCE

Men - CAT 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Barense   Santa Barbara, CA 304121  587 PLATINUM PERFORMACE
2 Greg Turner   Thousand Oaks, CA 191067  659 PLATINUM PERFORMACE
3 DAN TURNER     733 FIRST ENDURANCE
4 David Turner   Glendale, CA 251308  673 PASADENA ATHLETIC AS
5 Mark Avery   Thousand Oaks, CA 130180  716 FAST FRIDAYS
6 DERON DODERO     670 
7 David Turner   Murrieta, CA 36096  692 TURNER BIKES
8 David Culbertson   Newbury Park, CA 250553  703 PLATINUM PERFORMACE
9 Paul Vujovich   Laguna Niguel, CA 308582  600 SHO-AIR/SONNANCE
10 Wade Arnold   Lakewood, CA 192502  614 SC VELO
11 Gregory Ackerman   Aliso Viejo, CA 269747  738 Team Velosport Club
12 COR RUITEN     656 HAMMER NUTRITION
13 Matthias Jezek   Irvine, CA 289895  651 SHO-AIR/SONNANCE
14 GAVIN BURKE     747 TEAM BIG BEAR
DNF ROY KNICKMAN     713 
DNF KENNETH HEALY     586 
DNF DEREK NYE     626 
DNF Rick Grebner   Mission Viejo, CA 190685  597 SHO-AIR/SONNANCE

Men - CAT 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD SMITH     720 
2 AL GARZA     623 
3 DAVID WILLIAMS     727 
4 Taylor Coffroth   San Diego, CA 306906  731 AQUA AL 2/SDBC
5 Jeff Kinney   San Diego, CA 115650  610 E CYCLING STORE
6 ROY COLLINS     686 
7 Peter Eaton   Ladera Ranch, CA 220310  678 SHO-AIR/SONNANCE

Men - CAT 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Uttke   Blue Jay, CA 284459  595 
2 TOMMY LATHROP     728 CRANK N STEINS
3 Steve Bertrand   Carpinteria, CA 196819  608 PLATINUM PERFORMACE
4 Kevin Ryan   Ventura, CA 177958  730 THE TEAM / SOCALCROS
5 Ross Thompson   Pomona, CA 284843  604 COATES CYCLERY
6 STEVE ELLIS     699 SHO-AIR/SONNANCE
7 Scott Sampson   Newhall, CA 213711  579 DA HUI RACE
DNF Douglas Benedon   Agoura, CA 52776  580 BEAR VALLEY BIKES
DNF Scott Skelton   Shadowhills, CA 291640  605 MONTROSE BIKE SHOP
DNF Tracy Hrach   Westlake Village, CA 183801  630 TEAM TECATE XX

Men - CAT 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC LINDHOLM     607 
2 ED MUNDY     691 
3 HORACIO RAMIREZ     671 
4 Steven Engelgau   Lake Arrowhead, CA 263284  690 BEAR VALLEY BIKES
5 Philippe Minniti   Canyon Country, CA 183822  681 TEAM APE

Men - CAT 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Stephenson   Aliso Viejo, CA 107621  236 SHO-AIR/SONNANCE
2 Timothy Sparks   Moorpark, CA 250370  222 METAL MTN
3 Allan Laframboise   Big Bear Lake, CA 259749  253 ELLSWORTH
4 Kurt Gensheimer   Escondido, CA 117553  264 BUY-CELL.COM/IBIS
5 PAUL LORUSSO     162 FAST FRIDAY
6 John Swanguen   San Diego, CA 34733  234 ZUMWALTS/CALIMAX
7 Mark Scheetz   Upland, CA 245804  172 COATES CYCLERY
8 Coley King   Venice, CA 19156  265 VELOWORX
9 Keith Newsome   Bakersfield, CA 79109  168 
10 RYAN HOLDORF     185 
11 DAVID HEKEL     226 
12 Eric Bradley   Placentia, CA 192032  177 BEAR VALLEY BIKES
13 Chris Guillamondegui   San Diego, CA 165222  243 
14 Alan Jacoby   Mammoth Lakes, CA 339886  169 
15 Jason Butler   San Diego, CA 240062  225 AQUA AL 2/SDBC
DNF JOSH OSKINS     313 REVO

Men - CAT 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Skelton   Shadowhills, CA 287620  178 MONTROSE BIKE SHOP
2 Jarred Jordan   Murrieta, CA 332992  232 SIMPLE GREEN

Men - CAT 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Swenson   Park City, UT 282247  214 WHOLE ATHLETE SPECIA
2 Cody Phillips   Altadena, CA 318790  179 SHO-AIR/SPECIALIZED
3 Ryan Odle   Cherryvalley, CA 301917  164 
4 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522  203 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Jackson   Burbank, CA 301878  242 CASTEX RENTALS
2 Vu Le   Temple City, CA 234645  207 TREK MTN CO-OP
3 MAREK MITCHELL     299 WESTLAKE CYCLERY
4 Charles Wild   San Jose, CA 285975  206 
5 Brian Crooks   Murrieta, CA 289664  251 

Men - CAT 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Colton   Mountain View, CA 284235  186 THE TEAM
2 SCOTT MOORE     211 INCYCLE
3 Barret Fishner   Lillington, NC 235136  166 MANDALAY BAY/MCGHIES
4 Seth Gillham   Colton, CA 330590  183 DONS BIKES OF RIALTO
DNF Ara Movsessian   Glendale, CA 210630  231 BACKBONE ADVENTURE R

Men - CAT 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marco Arocha   Thousand Oaks, CA 287924  217 SHO-AIR/ROCKnROAD
2 Paul Sheppard   Arcadia, CA 310684  176 OTBMBC
3 Alfredo Marquez   San Diego, CA 341596  255 CYCLE-WORLD
4 Allen Lin   South Pasadena, CA 220743  254 THE TEAM / SOCALCROS
5 Stephen Marshall   Big Bear Lake 122108  165 BEAR VALLEY BIKES
6 Alvin Chen   San Gabriel, CA 277649  213 PASADENA ATHLETIC AS
DNS Ty Kady   Placentia, CA 191004  358 SHO-AIR/SPECIALIZED
DNF JENS RAZ     249 MTBRACENEWS.COM

Men - CAT 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bostrom   Newbury Park, CA 326206  322 SHO-AIR/SPECIALIZED
2 Bryan Taylor   Poway, CA 282178  202 CHAINS REQUIRED
3 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA 106338  159 CELO PACIFIC / B & L
4 Ryan Cox   San Juan Capistrano, CA 287269  237 Linked Cycling
5 Robert Snyder   San Juan Capistrano, CA 129745  220 BACKBONE
6 Justin Mann   Lake Elsinore, CA 271958  160 VELOSPORT/ROCK N ROA
7 Chris Kasey   Corona, CA 142848  208 SDG/Felt
8 Daniel Perez   Corona, CA 238167  175 BEAR VALLEY BIKES
9 Stuart Gonzalez   Riverside, CA 181200  215 BEAR VALLEY BIKES
10 CHAD WALTON     252 
11 Fabrice Gallez   San Jose, CA 207258  233 Swami's Cycling Club
12 Adam Hart   Redlands, CA 218850  196 TREK 29er CREW
13 Rene Pulido   Pomona, CA 240860  193 INCYCLE/SC VELO
14 Javier Vega   Chula Vista, CA 266107  263 Z TEAM

Men - CAT 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Crouse   Monrovia, CA 254631  173 PAA / REMAX
2 M Alex Ter-Vrugt   San Marcos, CA 187258  248 CELO PACIFIC
3 Tom Andrews   Monrovia, CA 1757  262 PASADENA CYLERY RACI
4 Todd Booth   Santa Barbara, CA 4249  199 PLATINUM PERFORMACE
5 Tom Koerner   Santee, CA 115037  260 ZUMWALTS BICYCLE CEN
6 Brendan Shepherd   Los Angeles, CA 32415  167 
7 Brian Dickey   Simi Valley, CA 275961  247 WESTLAKE CYCLERY
8 JOHN UMALE     182 SANTA CLARITA VELO
9 Steve Boyd   San Diego, CA 219929  1026 AQUA AL 2/SDBC
10 Sean Smith   Laguna Niguel, CA 115418  184 LINKED CYCLING
DNF John Saliamonas   San Gabriel, CA 287464  204 INCYCLE

Men - CAT 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stephenson   Aliso Viejo, CA 164458  246 SHO-AIR/SONNANCE
2 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA 210789  258 SHO-AIR/SONNANCE
3 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171  158 Team Rhino
4 ALEX TENO     163 WESTLAKE CYCLERY
5 Richard Kim   Anaheim Hills, CA 246854  259 SHO-AIR/SONNANCE
6 William Mosher   Beverly Hills, CA 53858  241 SHO-AIR/SONNANCE
7 Greg Carlton   Walnut, CA 176596  261 INCYCLE
8 Erik Trogden   Vista, CA 229275  235 TURNER BICYCLES
DNF Bud Donatoni   Newbury Park, CA 9780  24 PLATINUM PERFORMACE

Men - CAT 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Biron   Newbury Park, CA 79727  201 PLATINUM PERFORMANCE
2 David Sullivan   Encinitas, CA 159062  153 SHO-AIR/SONNANCE
3 Francisco Vidal   Newhall, CA 289756  221 SANTA CLARITA VELO
4 Keith Koller   Yuma, AZ 19606  200 JOHNNY YUMA'S
5 Robert Rodgers   Ladera Ranch, CA 30298  181 SHO-AIR/SONNANCE
6 Thomas Gabehart   Poway, CA 40110  197 CAL COAST BI
7 Randy Liechty   San Diego, CA 89462  244 BIKE EMPIRE
8 Stuart Thomsen   Corona, CA 35500  238 

Men - CAT 1 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Miller   Newbury Park, CA 167489  174 PLATINUM PERFORMACE
2 Michael Hines   Escondido, CA 125061  240 TEAM RANCHOS
3 Gary Strabala   Las Vegas, NV 40828  180 MANDALAY BAY
4 Donald Jackson   Mission Viejo, CA 216645  257 SDG/Felt
5 Ben Eisley   Claremont, CA 78103  194 SC VELO
DNF Dean Swank   Crestline, CA 215598  212 BEAR VALLEY BIKES
DNF JORGE HERNANDEZ     156 TURBO

Men - CAT 1 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Manzella   Santa Monica, CA 245515  218 VELOWORX
2 Bob Blatner   Brentwood, CA 128181  192 BIKES 4 LIFE
3 Eric Storm   Apple Valley, CA 82406  170 

Men - CAT 1 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stan Ford   Temcula 12017  245 SOCAL ENDURANCE
2 Roger Sexton   Valencia, CA 142061  171 TEAM APE
3 Russ Fay   Orangevale, CA 11347  205 SHO-AIR/SONNANCE
4 Brian Kiniry   Santa Maria, CA 101576  683 TEAM APE

Men - CAT 1 - Master - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Riley   Aptos, CA 204167  189 BIKE STATION APTOS
2 Buz Brockway   Granada Hills, CA 86705  195 TEAM APE

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM MORKA     23 TREK CANADA
2 Dana Weber   Aliso Viejo, CA 126922  19 TREK/WORLD BICYCLE R
3 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA 292509  20 SHO-AIR/SONANCE
4 Zachary Valdez   Hemet, CA 280759  97 WHOLE ATHLETE-SPECIA
5 Benjamin Bostrom   Malibu, CA 290425  21 SHO-AIR/SPECIALIZED
6 Manuel Prado   Lake Forest, CA 217924  17 SHOAIR/SPECILAIZED
7 Doug Andrews   Mission Viejo, CA 173416  32 ROCK N ROAD
8 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303  25 CHAINS REQUIRED BIKE
9 MIGUEL VALADEZ     34 
10 John Nobil   La Jolla, CA 26168  29 BEAR VALLEY BIKES
11 Alex Boone   Pasadena, CA 224203  18 TREK 29er CREW
12 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA 186481  30 KHS/CYTOMAX
13 Daniel Munoz   Riverside, CA 293008  33 SHO-AIR/SONNANCE
14 Paul Freiwald   Lake Forest, CA 12367  31 PIVOT
15 Brad Wilhelm   Maricopa, AZ 213645  36 TREK BONTRAGER
16 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA 15935  27 BEAR VALLEY BIKES
17 Carson Worts   Banner Elk, NC 191016  22 RITCHEY/NOVA
18 Chris Heinrich   Placentia, CA 173178  37 THE PATH BIKE SHOP
19 Greg Alexander   Vista, CA 173168  16 CAL COAST
DNF Robert Herber   Murrieta, CA 153464  28 DIXON BIKES

Men - JUNIOR - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Sanchez   Winchester, CA 318040  971 ICCC-St. Louis
2 DANTE SILVA     954 
3 MILES PHILLIPPI     941 
4 DYLAN EATON     976 SHO-AIR/VELOSPORT
5 GARETH EATON     975 SHO-AIR/VELOSPORT

Men - JUNIOR - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Hickey   Monrovia, CA 319320  987 TEAM PABLOVE
2 Jonah Sanchez   Winchester, CA 306696  973 International Christian Cycling
3 NICK GOSSOTT     930 

Men - JUNIOR - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kristian kaekul   Monrovia, CA 346250  938 
2 Tristan Hickey   Monrovia, CA 334046  988 TEAM PABLOVE
3 DEREK FLANIGAN     1012 

Women - OPEN - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorothy Wong   Altadena, CA 104462  256 THE TEAM / SOCALCROS
2 Tonya Bray   Altadena, CA 121249  230 MTBCHICK.COM/CANNOND
3 Kathryn LaPointe   San Diego, CA 221349  333 3dyn
4 RACHELLE SUAREZ     688 

Women - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Finchamp   Altadena, CA 301606  968 THE TEAM / SOCALCROS
2 Pamela Bogust   Sunland 334050  948 The TEAM SoCalCross

Women - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Treadway   Los Angeles, CA 302255  982 PASADENA ATHLETIC AS
2 JODI VINAS     974 
DNF NATALIA IKEMIYA     1280 

Women - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BAUER     1031 PASADENA ATHLETIC AS
1 MICHELLE RUSSELL     1027 TEAM BIG BEAR
DNF CATHERINE HINTON     964 

Women - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Louise Boyer   Agoura, CA 303623  980 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILHELMINA ZUCKERMAN     668 TROUPE RACING
2 Liz Miller   Glendora, CA 350062  611 INCYCLE
DNF Rebecca Siegel   Pasadena, CA 285569  667 THE TEAM / SOCALCROS

Women - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Ridgeway   Las Vegas, NV 341558  710 MANDALAY BAY/MCGHIES
2 Denise Henderson   Valley Center, CA 286147  672 TREK SAN DIEGO
3 Michelle VanGilder   Mission Viejo, CA 261069  645 TROUPE RACING CO
4 CHRISTI PATRICK     722 STUD BAR/STUDBARPULL
5 VERONICA ELIASSON     603 

Women - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANNON VANDEVELDE     617 
2 Susan Thompson   Los Angeles, CA 187715  679 PASADENA ATHLETIC AS
3 Lana Newsome   Bakersfield, CA 197378  588 
4 Naoko Fujimaki   Tokyo 171877  700 The TEAM SoCalCross
5 SHELLY PEPPE-NANI     581 
6 Susan Warnick   Mammothlakes, CA 308931  712 
7 JEANNE SCHEETZ     596 COATES CYCLERY
8 CARRIE HAMMOND     650 
DNF Kim Finch   Whittier, CA 243696  677 MTNBIKERIDER.COM
DNF ANGELENE DIAZ     590 

Women - CAT 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTINE GRAY     705 TREK SAN DIEGO
2 GRETCHEN GARCIA     704 TREK SAN DIEGO

Women - CAT 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Ryan   Ventura, CA 205156  209 THE TEAM / SOCALCROS

Women - CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gregg   Santa Cruz, CA 315722  187 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Liebling   Tucson, AZ 331458  198 
2 Vanessa Humic   Long Beach, CA 250250  161 BACKBONE ADVENTURE C
3 CYNTHIA MIRANDA     188 

Women - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Probert   Murrieta, CA 71481  228 THE TEAM-TURNER
2 Laura Knight   Costa Mesa, CA 288033  210 TROUPE RACING

Women - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 janet rials   Miraloma, CA 307037  154 

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Tomaszewski   Encinitas, CA 227909  35 NINER/STANS/ERGON

Women - JUNIOR - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOFIA TRUJILLO     1005 
2 HAYLEIGH KIRKHAM     989 
3 Cheyenne Comer   San Marcos, CA 297265  1002 AQUA AL 2/SDBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoOSMOCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee