Race Results for
Quad Cities Criterium
Rock Island, IL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385  274 Jimmy John's Racing Team
2 Nicholas Petrov   Mason, OH 325072  265 Lionhearts
3 Garrett Zueger   Marquette, MI 349858  267 Kitchi - Mi - Kana
4 Gabriel Dobrozsi   Loveland, OH 324656  276 
5 Alex Ditchen   Muscatine, IA 381028  281 
6 Gavin Moore   Cincinnati, OH 381026  278 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Zueger   Marquette, MI 312890  268 West Michigan Coast Riders
2 Spencer Petrov   Mason, OH 301051  266 Lionhearts
3 Alexandor Dorschner   Cedarburg, WI 379325  282 ISCorp Cycling Team
4 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  275 ISCorp Cycling Team
5 Sean McCarthy   Lockport, IL 286941  264 South Chicago Wheelmen
6 Trey Hedgecock   Ankeny, IA 312130  273 Des Moines Cycle Club
7 Jackson McNear   Louisville, KY 301315  272 Red Zone Cycling
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  261 Baraboo Sharks
9 Spencer Rolette   Tinley Park, IL 288669  263 South Chicago Wheelmen

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rainville   Livonia, MI 305239  205 Prochain Cycling
2 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  204 St Paul Bicycle Racing Club
3 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313  230 Bianchi/Grand Performance
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  210 ISCorp Cycling Team
5 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  217 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6 Weston Flickinger   Akron, OH 298929  251 Prochain Cycling
7 Logan Zueger   Marquette, MI 312890  257 West Michigan Coast Riders
8 Joshua Holley   Marion, IA 358416  227 Hawkeye Bicycle Assoc
9 Spencer Petrov   Mason, OH 301051  256 Lionhearts
10 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  209 County Cycles
11 Thomas Elliott   Carrboro, NC 359486  241 Higher Gear / CJDT
12 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI 298137  242 West Michigan Coast Riders
13 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  201 County Cycles
14 Ian McShane   Louisville, KY 257336  208 Red Zone Cycling
15 Ian Henriksen   Muscatine, IA 335064  254 Melon City Bike Club Inc.
16 Joshua Kropf    380208  235 
DNS Willem Boersma    380212  237 
DNS Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  255 ISCorp Cycling Team
DNF Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  211 RACC pb GG
DNF Alexandor Dorschner   Cedarburg, WI 379325  260 ISCorp Cycling Team
DNF Unknown Rider     262 
DNF Sam Escherich   Ankeny, IA 353412  247 Des Moines Cycle Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  218 ISCorp Cycling Team
2 Stephen Bassett   Knoxville, TN 257316  223 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
3 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876  222 Prochain Cycling
4 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  214 ISCorp Cycling Team
5 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  243 Racers Against Childhood Cancer
6 Theoren Loo   Madison, WI 283731  233 ISCorp Cycling Team
7 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  231 Borah
8 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739  215 South Chicago Wheelmen
9 Jack McCann   Cincinnati, OH 298338  258 Prochain Cycling
10 John Francisco   Louisville, KY 269259  252 
11 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848  226 Bianchi/Grand Performance
12 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  216 ISCorp Cycling Team
13 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  234 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
15 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048  224 Bianchi/Grand Performance
16 Cameron Rex   Shawnee, KS 243878  248 Gateway Harley-Davidson
17 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  219 ISCorp Cycling Team
18 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  250 Borah
19 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  202 ABD Cycling Team
20 John Mosby   Barrington, RI 247768  240 Higher Gear Chicago Cycling Club
21 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  212 Racers Against Childhood Cancer
22 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783  203 Bianchi/Grand Performance
23 Michael Keller   Orland Hills Il 283391  244 South Chicago Wheelmen
24 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  245 Prochain Cycling
25 Leif Lujan   West Union, IA 293704  259 Twisted Spokes Racing Team
26 Jay Major   Miami, FL 220750  249 FloridaVelo
27 Nolan McQueen   Louisville, KY 298828  207 Red Zone Cycling
28 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227  229 St Paul Bicycle Racing Club
29 Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262  261 RDMB Junior Racing Team
30 Luke Harvitt   Grand Haven, MI 354198  246 West Michigan Coast Riders
31 Peter Behm   Northfield, MN 342680  220 Bianchi/Grand Performance
32 Kellen Mulford   Grayslake, IL 329934  253 Higher Gear Chicago Cycling Club
33 Jalen Kropf    380207  236 
34 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  228 RACC pb GG
DNF Perry Leysens   Durango, CO 271227  225 RACC pb GG
DNF William Rekemeyer   Ames, IA 297983  206 Racers Against Childhood Cancer
DNF Chase Howard   Salem, OH 321202  221 Carbon Racing
DNF Noah Rahn   Saint Paul, MN 380258  239 
DNF Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  213 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Ari Robinson    380213  238 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368  71 Iowa City Cycling Club
2 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  64 Bianchi/Grand Performance
3 Gregory Harper   Muscatine 15134  65 Melon City Bike Club Inc.
4 Kevin Wohlford   Davenport, IA 211874  61 Velosport Iowa /American Equity
5 Jackie Brian   Texarkana, TX 54260  73 Boston Mountain Cyclists
6 Thomas Lambert   Burlington, IA 53571  72 Bike Burlington
7 James Rolette   Tinley Park, IL 30450  62 South Chicago Wheelmen
8 Randy Catron   Urbandale, IA 88590  63 DMOS Racing Team
12 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326  74 Team Bicycle Heaven
13 David Haussler   Coal Valley, IL 247076  70 Double I Cycling Experience (DICE)
14 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841  67 Gopher Wheelmen
15 Christopher Martin   Iowa City, IA 50430  69 Iowa City Cycling Club
DNS Michael Shumway   West Des Moines, IA 278228  66 Rasmussen Bike Shop
DNF Douglas Krone     68 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hunter     96 
2 John Adamson   Cedar Falls, IA 87722  95 Twisted Spokes Racing Team
3 Richard Gilmore   Washington, IA 65541  91 Twisted Spokes Racing Team
4 Steven Berger   Peoria 366377  92 Team Mack Racing
5 Chris Martin   Pekin, IL 341144  93 Team Mack Racing Assoc. LTD
6 Kathleen Porter   Cedar Falls, IA 236465  94 Twisted Spokes Racing Team
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  97 Cyclocrossracing.com

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Burdzilauskas (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 122674  43 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Luca Damiani (1 - Pro)   Macedonia, OH 256765  115 
3 Ryan Aitcheson   Milwaukee, WI 354334  11 
4 Daniel Holt (2 - Cat1)   Alpharetta , GA 63559  57 Team Type 1- Development
5 Oscar Clark (3 - Cat1)   Athens, GA 221975  85 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
6 Ryan Sullivan (4 - Cat1)   Nashville, TN 305979  86 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
7 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263  87 Panther p/b Competitive Cyclist
8 Andre Vandenberg (5 - Cat1)   Palm Beach Gardens, FL 233774  32 Astella Oncology p/b ABD Cycling
9 Erik Meier (6 - Cat1)   Baraboo, WI 185547  37 Team Wheel & Sprocket
10 Bryan Fosler (7 - Cat1)   Madison, WI 197058  123 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 James Baldesare (8 - Cat1)   Kent, OH 63797  102 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
12 Jacob Rytlewski (9 - Cat1)   Brownsburg, IN 133501  30 Astella Oncology p/b ABD Cycling
13 Matthew Brandt (10 - Cat1)   St Charles, MO 197984  13 Gateway Harley-Davidson
14 Brandon Feehery (11 - Cat1)   Homewood, IL 193035  26 Astella Oncology p/b ABD Cycling
15 Robert White (12 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  122 RACC pb GG
16 Jeff Bradley (13 - Cat1)   Davenport, IA 76979  117 Velosport Iowa /American Equity
17 Dan Ajer (14 - Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  146 Great Dane Velo Club (GDVC)
18 Michael Woell (15 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850  70 Freewheel Bike
19 Zach Bergh (16 - Cat1)   Dripping Springs, TX 254872  25 Astella Oncology p/b ABD Cycling
20 Marco Aledia (17 - Cat1)   Worthington, OH 58428  79 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
21 Andrew Otte (18 - Cat1)   West Lafayette, IN 281578  Bissell-ABG-NUVO
22 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078  78 
23 Jonathan Atwell (19 - Cat1)   Bloomington, IN 212166  84 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
24 Doug Fagan (20 - Cat1)   Indianapolis, IN 205802  61 Racing For Riley
25 Erik Loberg (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434  145 Great Dane Velo Club
26 David Reyes (21 - Cat1)   Chicago, IL 211512  54 Bloomington Cycle Racing Team
27 Christopher Curran (2 - Cat2)   Springfield, IL 282543  140 Sammy's Bike
28 Chad Hartley (2 - Pro)   Fox Point, WI 126996  99 RACC pb GG
29 William Zellmer   Missoula, MT 225407  18 Gateway Harley-Davidson
30 Anthony Olson (22 - Cat1)   Kasota, MN 245537  49 Bianchi/Grand Performance
31 Alex Wieseler (23 - Cat1)   Indianapolis, IN 207324  Bissell-ABG-NUVO
32 Christopher Chartier (3 - Cat2)   Hamilton, OH 207349  82 KCV Cycling Club
33 Robert Stumpf (24 - Cat1)   Beaver, PA 259653  95 Panther p/b Competitive Cyclist
34 Nicholas Vetter (4 - Cat2)   St. Paul, MN 263471  50 Mitsubishi Laser/Grand Performance
35 Sam Stone (25 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  23 Lakes Area Physical Therapy
36 Nicholas Ramirez (26 - Cat1)   Normal, IL 296749  150 Enzo's-PSIMET
37 Steven Robinson (5 - Cat2)   Des Moines, IA 213399  65 Zealous Racing
38 Michael Wilcox (27 - Cat1)   Salt Lake City, UT 78544  74 FFKR Architects Racing
39 Chad Weisgram (6 - Cat2)   Fargo, ND 289827  53 Mitsubishi Laser/Grand Performance
40 Adam Gorski (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 246159  67 Freewheel Bike
41 Adam York (28 - Cat1)   Okemos Mi 210584  34 Cleveland Clinic Sports Health Cycling
42 Nicolas Frey (29 - Cat1)   Des Moines Ia 180819  45 BOO Bicycles
43 Jeffrey Pendlebury (30 - Cat1)   Fredericksburg, OH 307012  101 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
44 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  109 ISCorp Cycling Team
45 Joseph maloney   Milwaukee 313232  121 KS Energy Services / Team Wisconsin
46 Peter Strittmatter (8 - Cat2)   Chicago, IL 196601  90 xXx Racing
47 Clayton Chase (9 - Cat2)   Mequon, WI 246297  22 RACC pb GG
48 Andrew Ulvestad (31 - Cat1)   Solana Beach, CA 306183  66 Rhythm Racing
49 Chris Moore (10 - Cat2)   Woodridge, IL 277388  19 Burnham Racing
50 Richard Stuart (32 - Cat1)   Indianapolis, IN 297948  83 Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
51 Ben Damhoff (33 - Cat1)   Morrison, IL 133889  107 Panther p/b Competitive Cyclist
52 Paul Martin (34 - Cat1)   North Royalton, OH 207549  100 Panther p/b Competitive Cyclist
53 david carpenter (35 - Cat1)   Nashville, TN 292419  118 Rasmussen Bike Shop
54 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  131 Lakes Area Physical Therapy
55 Ruud Cremers   Golden Co 378871  56 
56 Alan Antonuk (36 - Cat1)   Santa Monica, CA 200093  97 Team Priority Health
57 Craig Streit (37 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252  33 Carlos OBriens Racing pb Tribe
58 Daniel Solomon (11 - Cat2)   Romeoville, IL 192220  98 South Chicago Wheelmen
59 Bryce Mead (38 - Cat1)   Sterling, IL 165869  108 
60 Brad Schaeffer (39 - Cat1)   Indianapolis, IN 206320  41 Bissell-ABG-NUVO
61 Branden Russell (40 - Cat1)   Enumclaw Wa 320408  59 Team Type 1- Development
62 Mac Brennan (41 - Cat1)   East Jordan, MI 243416  Bissell-ABG-NUVO
63 Gabriel Moss Masaquiza (42 - Cat1)   Ketchum, ID 293891  159 Panther p/b Competitive Cyclist
64 Alexander Meyer (43 - Cat1)   Madison, WI 193722  51 Bianchi/Grand Performance
65 Trevor Rolette (12 - Cat2)   Tinley Park, IL 226739  39 South Chicago Wheelmen
66 Austin Turner (13 - Cat2)   Ogden, UT 290106  103 Bikes To You / World of Bikes
67 Jason Swiatlowski (44 - Cat1)   Grand Rapids, MI 34815  Bissell-ABG-NUVO
68 Daniel Lam (45 - Cat1)   Kalamazoo, MI 239504  134 Bissell-ABG-NUVO
69 Alex Grman (14 - Cat2)   Saint Louis, MO 261865  16 
70 Thomas Cox (15 - Cat2)   Bloomington, IN 8003  42 KCV Cycling Club
71 Michael Heagney (46 - Cat1)   Libertyville, IL 15584  113 Vision Quest
72 Chris Doig (47 - Cat1)   Minneapolis, MN 73386  77 Freewheel Bike
73 Kip Spaude (48 - Cat1)   Watertown, WI 199775  125 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
74 Matt Gorter     31 
75 Alex Vanias (49 - Cat1)   Leroy, MI 291766  Bissell-ABG-NUVO
76 Brian Rach (50 - Cat1)   Chilton, WI 257820  127 ISCorp Cycling Team
77 Bryan McVey (51 - Cat1)   Arlington Heights, IL 264045  29 Astella Oncology p/b ABD Cycling
78 Ross White (52 - Cat1)   Holmen, WI 200545  149 RACC pb GG
79 Patrick Lemieux (3 - Pro)   Saint Paul, MN 210769  114 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
80 Shane Feehery (16 - Cat2)   Homewood, IL 174544  80 South Chicago Wheelmen
81 Andrew Crater (53 - Cat1)   Greenville , SC 70612  133 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
82 Kelby Shaw (17 - Cat2)   Milwaukee, WI 232522  143 RACC pb GG
83 William Greenwood (18 - Cat2)   Minneapolis, MN 247257  73 Bikes To You / World of Bikes
84 lucas guyton (19 - Cat2)   Davenport, IA 308798  119 American Equity Racng Team
85 Kaleb Koch (20 - Cat2)   Glenview, IL 265924  40 ISCorp Cycling Team
86 Adam Kaye (21 - Cat2)   Ann Arbor, MI 290612  28 Astella Oncology p/b ABD Cycling
87 Matthew Zimmer (22 - Cat2)   De Witt, IA 320582  110 American Equity Racng Team
88 Brent Emery (54 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 45303  148 LifeCyclists
89 Derek Cassaday (23 - Cat2)   Des Moines, IA 220786  20 Bikes To You / World of Bikes
90 William Pankonin (24 - Cat2)   Boulder, CO 273937  92 xXx Racing
91 Brody Pasciullo   Thunder Bay,  381041  128 
92 Lee Bumgarner (25 - Cat2)   Lincoln, NE 317994  132 Team Mack Racing Assoc. LTD
93 Cameron Rex (26 - Cat2)   Shawnee, KS 243878  17 Gateway Harley-Davidson
94 Kevin Severs (27 - Cat2)   Milwaukee, WI 305047  136 American Equity Racng Team
95 Daniel Lang (28 - Cat2)   Washington, IL 158406  88 Peoria Bicycle Club
96 Joey Iuliano (29 - Cat2)   Muleshoe Tx 237283  27 Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNS Jonathan Jacob (Cat1)   Indianapolis, IN 226733  Bissell-ABG-NUVO
DNS Nicholas Chevalley (Cat1)   Saint Charles, MO 283503  15 Gateway Harley-Davidson
DNS Derek Graham (Cat1)   Cedar, MI 102695  Bissell-ABG-NUVO
DNS Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL 271372  14 ZMOTION Racing Team
DNS Michael Sherer (Pro)   Boulder, CO 232977  46 The Pony Shop
DNS Kevin Berger (Cat1)   Madison, WI 246306  104 Team Wheel & Sprocket
DNS Alyosha Boldt    380209  64 
DNS Craig Magee (Cat1)   Castle Rock, CO 309830  69 Natural Grocers Cycling Team
DNS Andy Prickett (Cat2)   Pleasant Hill, OH 266105  71 MERRILL LYNCH CYCLING
DNS Derek Witte (Cat1)   Grand Rapids, MI 41402  24 Bissell-ABG-NUVO
DNP John Grant (Cat1)   Louisville, KY 193579  68 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNP Jerome Rewerts (Cat2)   Nevada, IA 271387  72 Zealous Racing
DNP Maurice Hessel (Cat2)   Kirksville, MO 73039  75 Metro East Cycling
DNP Marc Walter (Cat2)   Lincoln, NE 59833  89 
DNP Artiom Kraitor   Cumming, GA 380037  58 
DNP Andrew Clarke (Cat1)   Medina, OH 212538  60 Panther p/b Competitive Cyclist
DNP Zach Reed (Cat1)   Edwardsville, IL 29400  137 Dogfish Racing Team
DNP Brian Jensen (Cat1)   Lawrence 185340  120 TradeWind Energy Cycling Team
DNP Steve Scholzen (Cat1)   Shorewood, WI 201190  124 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNP John Tomlinson   Chicago, IL 239266  126 ISCorp Cycling Team
DNP David Zimmermann (Cat1)   Saint Paul, MN 135976  111 Freewheel Bike
DNP James VanDeven (Cat1)   De Soto, MO 128064  138 Dogfish Racing Team
DNP Josh Gillingham    381036  130 
DNP Christopher Chase (Cat2)   Marquette, MI 241064  47 RACC pb GG
DNP Dale Sedgwick (Cat1)   Minneapolis, MN 32038  48 Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNP Richard Breininger (Cat2)   Oak Park, IL 215726  106 
DNP Peter Davis (Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770  38 ISCorp Cycling Team
DNP Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  10 Slipstream-Craddock Junior Development
DNP Antonio Valenti (Cat2)   Delavan, WI 292580  144 RACC pb GG
DNP Dan Teaters (Cat1)   Green Bay , WI 214818  96 RACC pb GG
DNP dylan knutson (Cat1)   Salisbury, NC 281816  52 St Paul Bicycle Racing Club
DNP Jeremy Grimm (Cat1)   Orrville, OH 187082  105 Cleveland Clinic Sports Health Cycling
DNP Christopher Lynch (Cat2)   Milwaukee, WI 278183  21 RACC pb GG
DNP Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  55 Borah
DNP John Puffer (Cat1)   Indianapolis, IN 116272  44 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNP Matt Bole (Cat2)   Loveland, OH 669  63 MERRILL LYNCH CYCLING
DNP Timothy Campbell (Cat2)   Lake Mills, WI 240400  91 ISCorp Cycling Team
DNF Weston Luzadder (Cat1)   Carmel, IN 240464  Bissell-ABG-NUVO
DNF Alan Ziolkowski (Cat2)   Milwaukee, WI 203666  142 Colavita Racing, Inc.
DNF Joshua Carter (Cat1)   Fairview Heights, IL 110443  62 Dogfish Racing Team
DNF Brian Janssen (Cat2)   Milwaukee, WI 192576  76 Colavita Racing
DNF Gregory Strock (Cat1)   Martinsville, IN 34438  81 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Liam Donoghue (Cat1)   Glen Ellyn Il 206188  94 xXx Racing
DNF Christopher Uberti (Cat1)   Greenville, SC 238311  93 Panther p/b Competitive Cyclist
DNF Andrew Lister (Cat1)   Springfield, IL 148168  141 Wheelfast Cycling Team
DNF Scott Rosenfield (Cat2)   Lake Forest, IL 246114  112 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Harry Clark (Cat1)   Carmel, IN 65323  35 Racing For Riley
DNF Andrew Buntz (Cat1)   West Des Moines 291573  135 Bikes To You / World of Bikes

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Clarke (1 - Cat1)   Medina, OH 212538  52 Panther p/b Competitive Cyclist
2 Brian Jensen (2 - Cat1)   Lawrence 185340  44 TradeWind Energy Cycling Team
3 Andrew Crater (3 - Cat1)   Greenville , SC 70612  51 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
4 Paul Martin (4 - Cat1)   North Royalton, OH 207549  53 Panther p/b Competitive Cyclist
5 Jeff Barnes (5 - Cat1)   Iowa City, IA 219647  46 Iowa City Cycling Club
6 Michael Heagney (6 - Cat1)   Libertyville, IL 15584  16 Vision Quest
7 Jacob Rytlewski (7 - Cat1)   Brownsburg, IN 133501  45 Astella Oncology p/b ABD Cycling
8 Paul Deninger (8 - Cat1)   Iowa City, IA 52064  36 Velosport Iowa /American Equity
9 Lee Bumgarner (1 - Cat2)   Lincoln, NE 317994  50 Team Mack Racing Assoc. LTD
10 David Stone (2 - Cat2)   St Joseph, IL 53468  32 Scarlet Fire
11 Jerome Rewerts (3 - Cat2)   Nevada, IA 271387  14 Zealous Racing
12 Michael Bruzina (4 - Cat2)   Hartsburg, MO 282794  49 Dogfish Racing Team
13 Harry Clark (9 - Cat1)   Carmel, IN 65323  28 Racing For Riley
14 Andrew Ohlsson (1 - Cat3)   Hartland 48064  13 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Brian Koeneman (10 - Cat1)   Apple Valley, MN 46700  47 Team Wheel & Sprocket
16 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310  11 DRT Racing
17 Andrew Feuersthaler (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  10 Team Velocause
18 Lee Venteicher (11 - Cat1)   Decorah, IA 74475  20 Bikes To You / World of Bikes
19 Kurt Hantelmann (6 - Cat2)   Altoona, IA 200710  Thrive Cycling Team
20 Jeffrey Whiteman (7 - Cat2)   Chicago, IL 181146  Flatlandia Cycling Team
21 Richard Breininger (8 - Cat2)   Oak Park, IL 215726  30 
22 Benny Smith (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  31 Team Velocause
23 Chris Doig (12 - Cat1)   Minneapolis, MN 73386  17 Freewheel Bike
24 Chad Weisgram (9 - Cat2)   Fargo, ND 289827  Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Jason Wulff (10 - Cat2)   Jefferson City, MO 260281  37 Quantum Mesa Cycles
26 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  48 Cyclocrossracing.com
27 Marc Walter (11 - Cat2)   Lincoln, NE 59833  24 
28 Joseph Bosemer (12 - Cat2)   Louisville, KY 237064  40 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
29 Christopher Eastburn (13 - Cat2)   Cedar Rapids, IA 10368  39 Iowa City Cycling Club
30 Thomas Cox (14 - Cat2)   Bloomington, IN 8003  KCV Cycling Club
31 Brendon Hale (15 - Cat2)   Minneapolis, MN 56245  38 Atlas Cycling Team
32 Steven Robinson (16 - Cat2)   Des Moines, IA 213399  12 Zealous Racing
33 Lance Ohlsson   South Burlington, VT 26606  54 
34 Daniel Lang (17 - Cat2)   Washington, IL 158406  23 Peoria Bicycle Club
35 Jason Meshberg (3 - Cat3)   Lyons, IL 166565  34 Flatlandia Cycling Team
36 Nick Hand (4 - Cat3)   Clayton, MO 287561  35 Quantum Mesa Cycles
37 Lowell Kellogg (5 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  43 ISCorp Cycling Team
38 Michael Weber (6 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214  42 ISCorp Cycling Team
DNS Michael McShane (Cat2)   Louisville, KY 23836  Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNS Steve Fine (Cat3)   Fort Mitchell, KY 239980  18 Team Dayton Bicycling
DNS Joseph Webster (Cat3)   Indianapolis, IN 199652  27 Bissell-ABG-NUVO
DNS Abraham McNutt (Cat1)   Germantown, OH 194766  25 Team Dayton Bicycling
DNS Corey Green (Cat3)   Mason, OH 150266  21 Zephyr Wheel Sports
DNS Charles Townsend (Cat2)   Mendota Heights, MN 46011  Bianchi/Grand Performance
DNF Bruce Grell (Cat3)   Bettendorf, IA 160139  29 DICE
DNF Brian Janssen (Cat2)   Milwaukee, WI 192576  15 Colavita Racing
DNF Jacob Koczman (Cat3)   Fayetteville, NC 338742  Heroes Foundation Cycling Club
DNF Scott Robinson (Cat3)   Des Moines, IA 214721  33 Team Emu
DNF Tracy Smith (Cat1)   Columbia, MO 74105  19 Korte Hammer Down Racing
DNF Greg Aronson (Cat3)   Bettendorf, IA 192337  22 Double I Cycling Experience (DICE)
DNF Dale Sedgwick (Cat1)   Minneapolis, MN 32038  Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Eric Finks (Cat3)   Clinton, MO 289511  41 Quantum Mesa Cycles

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  23 Racers Against Childhood Cancer
2 Vance Fletcher   Chariton 278921  49 ISCorp Cycling Team
3 Brian Ellison   Chicago Heights, IL 310844  Chicago Cuttin Crew
4 Alexander Martin   Madison, WI 308924  19 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Perry Leysens   Durango, CO 271227  15 RACC pb GG
6 Jason Wulff   Jefferson City, MO 260281  Quantum Mesa Cycles
7 Ben Beger   Ofallon, MO 103984  46 Momentum Racing
8 Julio Jacobo   Libertyville 218778  51 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Joshua Kush   Martinsville, IN 281852  22 Team Nebo Ridge
10 Blaine Benson   Ann Arbor, MI 268471  47 
11 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  48 Colavita Racing
12 Scott Robinson   Des Moines, IA 214721  14 Team Emu
13 Tony Damhoff   Lake Mills, WI 163551  56 
14 Josh Johnson   Cape Girardeau, MO 298124  40 Gateway Harley-Davidson
15 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  30 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Eric Finks   Clinton, MO 289511  Quantum Mesa Cycles
17 Jay Major   Miami, FL 220750  32 FloridaVelo
18 Ryan Fay   Chicago, IL 288405  27 xXx Racing
19 Derek Virta   Hinesburg, VT 281673  36 Speedfix Racing p/b Zubaz
20 Bruce Grell   Bettendorf, IA 160139  44 DICE
21 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  21 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
23 Steve Reynolds   Pella, IA 244044  35 Jimmy John's Racing Team
24 Theoren Loo   Madison, WI 283731  20 ISCorp Cycling Team
25 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  33 Borah
26 Gavin Huseboe   Marshalltown, IA 258898  12 Colorbiotics
27 Nick Hand   Clayton, MO 287561  Quantum Mesa Cycles
28 Michael Keller   Orland Hills Il 283391  24 South Chicago Wheelmen
29 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  ABD Cycling Team
30 Robert Gutzwiller   Fort Collins, CO 233859  29 e2 Cycling Team
31 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  16 RACC pb GG
32 Michael Thomsen   Davenport, IA 97215  53 American Equity Racng Team
33 William Rekemeyer   Ames, IA 297983  10 Racers Against Childhood Cancer
34 Eric Helm   Freeport, IL 15745  41 
35 Nathan Hicks   Des Moines, IA 281712  28 Zealous Racing
36 Douglas Klahsen   Pella, IA 191357  38 Zealous Racing
37 Brad Bach   Ankeny, IA 287231  54 Rasmussen Bike Shop
38 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  42 ISCorp Cycling Team
39 Kale Halder   West Des Moines, IA 281057  18 Rasmussen Bike Shop
40 Matthew Kelley   Homewood, IL 340630  52 South Chicago Wheelmen
41 Michael Wilkie   Lisle, IL 268873  37 ABD Cycling Team
42 Michael Dutczak   Crete, IL 200766  50 South Chicago Wheelmen
DNS Louis DeWild   Des Moines, IA 264102  13 American Equity Racng Team
DNS Mark Wiltse   Urbandale, IA 51427  17 Rasmussen Bike Shop
DNS Logan Evans   Hillsboro, OR 290719  39 University of North Dakota
DNS Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  St Paul Bicycle Racing Club
DNS Todd Heminger   Rockford , MI 251654  26 DMOS Racing Team
DNF Ryan Gorman   Eagan, MN 294486  34 Bianchi/Grand Performance
DNF Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  11 Racers Against Childhood Cancer
DNF Hunter Davis   La Jolla, CA 309108  31 Team TATI
DNF Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493  25 Bianchi/Grand Performance
DNF Lincoln Eppard   Johnston, IA 312472  58 Rasmussen Bike Shop
DNF Kevin Wohlford   Davenport, IA 211874  57 Velosport Iowa /American Equity
DNF Jeremiah Gantzer   Bettendorf, IA 213287  55 Double I Cycling Experience (DICE)
DNF Jesse Leonard   Bettendorf, IA 261951  43 DICE

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Krosbakken   St Paul, MN 329126  103 Great Plains Cycling Club
2 Bryce Nuiver   Jenison, MI 378085  98 
3 Audrius Dauderis   Woodridge, IL 375577  117 
4 David Pratt   Macomb, IL 312886  112 Team Bicycle Heaven
5 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313  94 Bianchi/Grand Performance
6 Jared Sheppard   Freeport, IL 237961  81 
7 Alex Corrion   East Lansing , MI 314360  113 CFT Cycling Team
8 Lincoln Eppard   Johnston, IA 312472  95 Rasmussen Bike Shop
9 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  83 RACC pb GG
10 Steve Driscoll   East Peoria, IL 49941  106 Team Mack Racing
11 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  116 Team Extreme
12 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048  90 Bianchi/Grand Performance
13 Brenden Hardy   Iowa City, IA 307328  119 
14 Brian McCarthy   Lockport, IL 211084  89 South Chicago Wheelmen
15 Peter Behm   Northfield, MN 342680  88 Bianchi/Grand Performance
16 Luke Harvitt   Grand Haven, MI 354198  105 West Michigan Coast Riders
17 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  87 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
18 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426  104 Minnesota Junior Cycling, Inc.
19 Joe Petersen   Des Moines, IA 354844  102 Scheels Grey Dog
20 Kevin Murray   Lincoln, NE 263629  92 Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
21 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783  118 Bianchi/Grand Performance
22 bradley nichols   Eldridge, IA 347348  122 American Equity Racng Team
23 Joshua Shough   Chicago , IL 300665  115 Chicago Cuttin Crew
24 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  123 Colavita Racing
25 Andrew Reynolds   Greenville, SC 321802  107 Central Iowa Cycling Club
26 Kevin Patterson   Clive, IA 305864  84 DMOS Racing Team
27 Ben Grabow   Madison, WI 254084  111 Brazen Dropouts Cycling Team
28 Paul Gregory   Greensboro, NC 311269  126 CFT Cycling Team
29 Artur Golebiewski   Clive, IA 176533  97 Des Moines Cycle Club
30 Shannon Moore   Cincinnati, OH 269594  101 MERRILL LYNCH CYCLING
31 Joshua Corcoran   Sun Prairie, WI 340606  114 
32 Alex McWhorter   Durango, CO 363224  82 Twin Peaks Cycling,Inc
33 Zack Stone   Urbana, IL 308699  128 
34 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  93 County Cycles
35 Nicholas Pacchioli   Davenport, IA 290483  127 DICE
36 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227  91 St Paul Bicycle Racing Club
37 Scott Baumann   Grand Rapids, MI 322512  100 Rapid Wheelmen
38 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI 298137  99 West Michigan Coast Riders
39 Ian Henriksen   Muscatine, IA 335064  125 Melon City Bike Club Inc.
DNS Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262  121 RDMB Junior Racing Team
DNS Henry Diggelmann   Mason City, IA 276873  86 
DNS Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  85 RACC pb GG
DNS Robert Huesgen III   New Port Richey, FL 312802  120 
DNS Matthew Boggs   Metamora, IL 339138  96 Proctor Cycling Team
DNS Mackenzie Dupuy   Naperville, IL 353512  109 ABD Cycling Team
DNF Adam Keck   Leawood, KS 291843  124 Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Nick Callison   West Des Moines, IA 358402  108 DMOS Racing Team

Men - Cat 4/5 - U23 - 1-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenden Hardy   Iowa City, IA 307328  161 
2 Alex Beutel (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 340664  153 RACC pb GG
3 Kyle Shatzer (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 333234  154 Carnegie Mellon University
4 michael weis (1 - Cat5)   Pekin, IL 371869  157 Proctor Cycling Team
5 Christopher Osborne (3 - Cat4)   Mequon, WI 299939  160 Team Extreme
6 Spencer Graves (4 - Cat4)   Kenosha Wi 364973  158 Peoria Bicycle Club
DNS Mackenzie Dupuy   Naperville, IL 353512  159 ABD Cycling Team
DNS Samuel Bramel (Cat4)   Little Canada, MN 291951  156 County Cycles
DNS Spencer Petrov (Cat4)   Mason, OH 301051  155 Lionhearts
DNS David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783  152 Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JP Brocket   Raytown, MO 275550  116 Ethos Racing
2 VAIDAS BARCYS (1 - Cat5)   Lemont, IL 375582  106 
3 Audrius Dauderis   Woodridge, IL 375577  103 
4 Matthew Boggs (1 - Cat4)   Metamora, IL 339138  112 Proctor Cycling Team
5 Kevin Murray   Lincoln, NE 263629  109 Elkhorn Valley Cycling powrd by Monster
6 Brian McCarthy   Lockport, IL 211084  108 South Chicago Wheelmen
7 Lee Current (2 - Cat4)   Pella, IA 228200  120 Jimmy John's Racing Team
8 James Rolette (3 - Cat4)   Tinley Park, IL 30450  105 South Chicago Wheelmen
9 Stephen Feehery (4 - Cat4)   Homewood, IL 11378  115 South Chicago Wheelmen
10 bradley nichols (5 - Cat4)   Eldridge, IA 347348  102 American Equity Racng Team
11 Henry Diggelmann (6 - Cat4)   Mason City, IA 276873  104 
12 Steve Driscoll (7 - Cat4)   East Peoria, IL 49941  117 Team Mack Racing
13 Anthony Branch (8 - Cat4)   North Liberty, IA 338894  111 Goosetown Racing Club
14 Michael Wakeley (9 - Cat4)   Ottawa, IL 211313  123 Team Kenda presented by Geargrinder
15 Karl Jahns (2 - Cat5)   Bettendorf, IA 366773  110 American Equity Racng Team
16 Kevin Quijas (10 - Cat4)   Davenport, IA 349694  113 Velosport Iowa /American Equity
17 Todd Toom (11 - Cat4)   Pella, IA 255983  118 Jimmy John's Racing Team
18 Steven Berger (12 - Cat4)   Peoria 366377  119 Team Mack Racing
19 John Weiler (13 - Cat4)   Des Moines, IA 356777  124 Des Moines Cycle Club
20 Kevin Kuhns (14 - Cat4)   Hannibal, MO 375308  114 Peoria Bicycle Club
21 Chris Martin (15 - Cat4)   Pekin, IL 341144  125 Team Mack Racing Assoc. LTD
22 Brian Alatalo (3 - Cat5)   Cedar Rapids Iowa 350484  127 Iowa City Cycling Club
23 Matthew Kidman (4 - Cat5)   Dallas Center, IA 336080  122 DMOS Racing Team
24 Christopher Johnson     128 
25 JASON LYNCH (16 - Cat4)   Saint Charles 377966  121 Bicycle Heaven
DNS Donald Miller Jr (Cat4)   Moline, IL 93161  101 Quad Cities Bicycle Club
DNF Kevin Patterson   Clive, IA 305864  126 DMOS Racing Team
DNF Travis McGuire (Cat5)   Rochelle, IL 309182  107 Flatlandia Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Mears   Burlington, IA 353228  182 
2 Christopher Johnson     187 
3 John Mosby   Barrington, RI 247768  171 Higher Gear Chicago Cycling Club
4 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848  175 Bianchi/Grand Performance
5 michael weis   Pekin, IL 371869  161 Proctor Cycling Team
6 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  174 County Cycles
7 Alexander Hershey   Johnston, IA 378722  185 
8 Kevin Quijas   Davenport, IA 349694  177 Velosport Iowa /American Equity
9 Jacob Nolte   Wilton 366996  156 Iowa State University
10 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  179 Team Wheel & Sprocket
11 Kevin Kuhns   Hannibal, MO 375308  157 Peoria Bicycle Club
12 Thomas Elliott   Carrboro, NC 359486  172 Higher Gear / CJDT
13 Bryan Froehlicher   Arlington Heights, IL 284495  159 Village-Verdigris Cycling
14 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801  153 Bianchi/Grand Performance
15 Karl Jahns   Bettendorf, IA 366773  155 American Equity Racng Team
16 Daniel Adams     176 
17 JASON LYNCH   Saint Charles 377966  168 Bicycle Heaven
18 Travis McGuire   Rochelle, IL 309182  151 Flatlandia Cycling Team
19 Nathan Johnson   West Des Moines, IA 351968  164 Scheels Grey Dog
20 Trey Hedgecock   Ankeny, IA 312130  165 Des Moines Cycle Club
21 Nelson Bates     183 
22 John Weiler   Des Moines, IA 356777  178 Des Moines Cycle Club
23 Spencer Graves   Kenosha Wi 364973  166 Peoria Bicycle Club
24 Brian Alatalo   Cedar Rapids Iowa 350484  180 Iowa City Cycling Club
25 Joey Scott   Chicago, IL 380881  167 
26 James Bargren     186 
27 Kellen Mulford   Grayslake, IL 329934  170 Higher Gear Chicago Cycling Club
28 Brian Cox     181 
29 Noah Rahn   Saint Paul, MN 380258  200 
30 Joshua Awe   Columbus Junction, IA 294899  188 DICE
31 Sean McCarthy   Lockport, IL 286941  152 South Chicago Wheelmen
32 Jeremiah Johnson   Moline, IL 377837  169 
33 Douglas Krone     190 
34 Matt Pacha     192 
35 David Gatheright     154 
DNS bradley nichols   Eldridge, IA 347348  163 American Equity Racng Team
DNS David Gatheright     173 
DNS Jackson McNear   Louisville, KY 301315  160 Red Zone Cycling
DNF Christopher Ridder   Odgen, UT 333806  158 Velo Syndikat Racing Club
DNF John Wildharber   Davenport, IA 338302  191 
DNF Ryan Wisnousky   Pleasant Hill, IA 376036  162 
DNF Kevin Benes   Davenport, IA 381037  184 

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342  23 ABD Cycling Club
2 Debbie Milne   Greenville, SC 84776  27 Absolute Racing Team
3 Hayley Giddens   Wanganui  380901  21 
4 Kristen Meshberg (1 - Cat1)   Lyons, IL 167518  Spidermonkey Cycling
5 Katie Spittlehouse    381047  24 
6 Briana Clark (2 - Cat1)   Carmel, IN 200504  Racing For Riley
7 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803  18 Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
8 Emma Bast (3 - Cat1)   Hinesburg, VT 261361  19 Speedfix Racing p/b Zubaz
9 Zoe Reker (2 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558  ISCorp Cycling Team
10 Jeannie Kuhajek (3 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598  PSIMET Racing
11 Elizabeth Lauer (4 - Cat2)   Madison, WI 290993  Team Kenda presented by Geargrinder
12 Zoe Reeves (5 - Cat2)   Grand Rapids, MI 295290  20 Einstein Racing
13 Anne Meyer (6 - Cat2)   La Crosse, WI 55494  Mercy-Specialized
14 Jennifer Rife (7 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626  16 Birchwood/GIS
15 Sarah Huang (8 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  Exergy TWENTY12
16 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  22 Team Extreme
17 Nicole Mertz (9 - Cat2)   Minneapolis 367685  10 
18 Sarah Rice (10 - Cat2)   Chicago, IL 93856  17 Spidermonkey Cycling
19 Kelli Richter (11 - Cat2)   Libertyville, IL 281465  12 PSIMET Racing
20 Lindsey Durst (12 - Cat2)   Saint Charles, MO 270694  13 ISCorp Cycling Team
21 Marne Smiley (1 - Cat3)   Chicago, IL 250729  15 
22 Melissa Moeller (2 - Cat3)   Valparaiso, IN 351602  26 
23 Kimberly Gialdini (13 - Cat2)   Downers Grove, IL 289833  PSIMET Racing
24 Katie Isermann (3 - Cat3)   Chicago, IL 300135  14 Enzo's-PSIMET
DNS Leah Sanda (Cat2)   Western Springs, IL 268129  11 PSIMET Racing
DNF Nicolette Reker (Cat3)   Little Canada, MN 308210  25 Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kacie Rewerts (1 - Cat4)   Nevada, IA 379856  270 Team Emu
2 Kelby Rewerts (2 - Cat4)   Nevada, IA 379835  271 Team Emu
3 Kathleen Rolette (3 - Cat4)   Tinley Park, IL 334756  262 South Chicago Wheelmen
4 Karina Zimmer     277 
5 Hayley Jensen   Washington, IL 381456  280 Proctor Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski (1 - Cat4)   Duluth Mn 302412  269 County Cycles
2 Emilia Field (2 - Cat4)   Lake Forest, IL 321530  279 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Loo (1 - Cat4)   Madison, WI 283736  232 ISCorp Cycling Team

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker (1 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558  154 ISCorp Cycling Team
2 Terra James (2 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803  173 Angie's Kettle Corn/Angry Catfish Bicycl
3 Katie Spittlehouse    381047  183 
4 Emilie Flanigan (3 - Cat2)   Eureka, MO 214541  160 Midwest Cycling Community STL
5 Sarah Rice (4 - Cat2)   Chicago, IL 93856  168 Spidermonkey Cycling
6 cathy frampton (5 - Cat2)   La Grange, IL 275322  152 Project 5 Racing
7 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  178 Team Extreme
8 Zoe Reeves (6 - Cat2)   Grand Rapids, MI 295290  177 Einstein Racing
9 Marne Smiley (1 - Cat3)   Chicago, IL 250729  166 
10 Jennifer Rife (7 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626  167 Birchwood/GIS
11 Lindsey Durst (8 - Cat2)   Saint Charles, MO 270694  182 ISCorp Cycling Team
12 ASHLEY JENSEN (9 - Cat2)   Kenosha, WI 304607  172 ISCorp Cycling Team
13 Leah Sanda (10 - Cat2)   Western Springs, IL 268129  159 PSIMET Racing
14 Jeannie Kuhajek (11 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598  156 PSIMET Racing
15 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361  174 Speedfix Racing p/b Zubaz
16 Karen Brocket   Raytown, MO 287354  165 Ethos Racing
17 Nicolette Reker (2 - Cat3)   Little Canada, MN 308210  153 Bianchi/Grand Performance
18 Katie Isermann (3 - Cat3)   Chicago, IL 300135  164 Enzo's-PSIMET
19 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947  169 
20 Kelli Richter (12 - Cat2)   Libertyville, IL 281465  162 PSIMET Racing
21 Melissa Moeller (4 - Cat3)   Valparaiso, IN 351602  175 
22 Heather Porter (5 - Cat3)   Saint Paul, MN 335062  161 St Paul Bicycle Racing Club
23 Jamie Valencheck (13 - Cat2)   Webster Groves, MO 268406  158 Midwest Cycling Community STL
24 Karen Stierler (6 - Cat3)   Coralville, IA 224864  181 Iowa City Cycling Club
25 Sherry Berde Townsend (7 - Cat3)   Mendota Heights, MN 158605  179 County Cycles
26 Hayley Giddens     180 
27 Andrea Pether (14 - Cat2)   Lake Geneva, WI 343188  176 ISCorp Cycling Team
28 Sandy David (8 - Cat3)   Shorewood, WI 313648  170 
29 Elise Kikis (9 - Cat3)   Chicago, IL 309062  163 Alberto's Sport
DNS Anne Meyer (Cat2)   La Crosse, WI 55494  155 Mercy-Specialized
DNF Aubree Dock (Cat2)   Overland Park, KS 282159  184 Midwest Cycling Community KC
DNF Sarah Huang (Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  157 Exergy TWENTY12
DNF Kimberly Gialdini (Cat2)   Downers Grove, IL 289833  151 PSIMET Racing
DNF Krystal McNutt (Cat2)   Germantown, OH 200960  171 Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780  73 Baraboo Sharks
2 Sue Wellinghoff   Chicago, IL 311622  81 xXx Racing
3 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  71 Baraboo Sharks
4 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  79 County Cycles
5 Nicole Fiala   Davenport, IA 310791  84 American Equity Racng Team
6 Emily Bramel   Little Canada, MN 346420  76 St Paul Bicycle Racing Club
7 Mackenzie Green   Mason, OH 300251  72 Queen City Wheels
8 Sheri Robinson   Des Moines, IA 327342  83 Zealous Racing
9 Niki Nation   Washington, IL 328606  82 Proctor Cycling Team
10 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  88 RACC pb GG
11 Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450  85 Lionhearts
12 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530  86 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
13 Dana Loo   Madison, WI 283736  74 ISCorp Cycling Team
14 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  78 Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNS Jennifer Filipiak   Bloomington, IL 273362  75 Smart Honda Women's Team
DNF Deb Wood   Davenport, IA 212713  89 American Equity Racng Team
DNF Becky Johnson   Des Moines, IA 355164  87 
DNF Jamie Isherwood   Iowa City, IA 369538  77 Bikes To You / World of Bikes
DNF Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  80 Alberto's Sport

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerSpyUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee