Race Results for
Downtown Walterboro Criterium
Walterboro, SC
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damien Dunn   Athens, GA 227817   Athens Velo Club
2 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic
3 John Hayes   Hanahan, SC 219752   Low Country Cycling Team
4 Charles Ridlehuber   Beaufort, SC 52416   SUBARU-AFAS p/b OSP
5 Willie Payton   Brooklyn, NY 137827   
6 Rob Ruff   Mt Pleasant, SC 59922   Low Country Cycling Team
7 Chip Larkby   Bluffton, SC 355446   Hilton Head Cycling Inc
8 Matthew Tibbets      
9 Robert Bennett   Mount Pleasant, SC 76831   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
10 Thomas Dowdney.   Fletcher, NC 298023   Savannah Wheelmen
11 Gary Smythe   Hilton Head Island, SC 314888   
12 David Flesher   Summerville, SC 132369   Low Country Cycling Team
13 Neal Arnett   Clayton, GA 177094   Four 2 One Sports

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darin Marhanka   Pickens, SC 51475   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic
2 Scott Miner   James Island, SC 232840   
3 Gene Samuel    379895   
4 Kurt Phillips   Lakeland, FL 49190   Boston Mountain Cyclists
5 Greg McDevitt   Savannah, GA 273051   Hilton Head Cycling Inc
6 Glenn Sandefur   Pooler, GA 62179   Hilton Head Cycling Inc
7 Scott Forbis   Hilton Head Island, SC 364634   Hilton Head Cycling Inc
8 Jim Palmer   North Augusta, SC 232169   
9 Steve Sperry   Spartanburg, SC 46890   POA Cycling p/b Eastside Chiropractic

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Alzate Escobar (1 - Cat1)   Boise, ID 334672   Team Exergy
2 Frank Travieso (2 - Cat1)   Athens, GA 160295   Team Coco's
3 Isaac Howe   Winooski, VT 201456   
4 Luke Keough   Sandwich, MA 229135   Mock Orange Racing
5 Brendan Cornett (3 - Cat1)   Athens, GA 201118   TBB Sports
6 Emile Abraham (4 - Cat1)   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
7 Bobby Lea (5 - Cat1)   Mertztown, PA 65819   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
9 Ivan Dominguez (6 - Cat1)   Westlake Village, CA 153619   
10 Adam Leibovitz (1 - Pro)   Indianapolis, IN 221190   Kentucky Flyers Cycling Inc
11 Rafael A. Meran      
12 Thomas Brown   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
13 Euris R. Vidal      
14 Tommy Nankervis (2 - Pro)   Melbourne Australia 341438   
15 Gavriel Epstein (7 - Cat1)   Englewood, NJ 179451   Champion System p/b Stan's NoTubes
16 Kyle Knott (8 - Cat1)   Rock Hill, SC 274033   Team Athletix Benefitting Globalbike
17 Luis Zayas (9 - Cat1)   Miami, FL 193019   EBP Racing Team
18 Pat Lemieux (3 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
19 Ben Chaddock (1 - Cat2)   Walla Walla, WA 261002   
20 Jean Michel Lechance      
21 Shane Kline   Bally, PA 192584   Kelly Benefit Strategies/LSV
22 Ed Veal      
23 Neil Bezdek (4 - Pro)   New York, NY 276693   Team Mountain Khakis
24 Alexander Bremer (10 - Cat1)   Menlo Park, CA 232069   Foundation
25 Colin Jaskiewicz (11 - Cat1)   Montclair, NJ 218049   Champion System p/b Stan's NoTubes
26 Chad Hartley (5 - Pro)   Fox Point, WI 126996   RACC pb GG
27 Jose Frank Rodriguez      
28 Tony Hall (12 - Cat1)   Brooklyn, NY 257024   Champion System p/b Stan's NoTubes
29 Leonardo Martinez (13 - Cat1)   Los Angeles, CA 185065   Team Coco's
30 Ben Renkema (14 - Cat1)   Greenville, SC 193086   Team Athletix Benefitting Globalbike
31 David Guttenplan (15 - Cat1)   Washington, DC 177906   The 706 Project
32 David Cueli   Miami, FL 288788   Team Cocos
34 Oneil Samuels (16 - Cat1)   North Miami Beach, FL 347228   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
35 Quinn Keogh (6 - Pro)   Tucson, AZ 254092   Team Rubicon-ORBEA
36 Brian Arne (17 - Cat1)   Atlanta 306012   Low Country Racing Elite Team
37 Eric Stubbs (18 - Cat1)   Gainesville, FL 255870   GearLink Racing INC.
38 Thomas Gibbons      
39 Brian Hill   Greenville, SC 264211   Stan's NoTubes/AXA Equitable
40 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Foundation
41 David Williams   Grand Rapids, MI 225765   Team Priority Health
42 Alejandro Guzman   New York, NY 238008   Foundation
43 Cole House (7 - Pro)   Oneida Wi 183112   
44 Jesse Keough   Sandwich, MA 229606   Champion System p/b Keough Cyclocross
45 Diego Garavito (19 - Cat1)   Charlotte, NC 172738   
46 Daniel Asconeguy      
47 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764   Champion System p/b Stan's NoTubes
48 Christian Parrot      
49 Benjamin Zawacki (8 - Pro)   Greenville, SC 144633   Team Mountain Khakis
50 Jim Baldesare (20 - Cat1)   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
51 Andres Faustino Alzate   New York, NY 428401   
52 Gabe Lloyd (21 - Cat1)   Kutztown, PA 202639   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
53 Claudio Arone   Miami Beach, FL 312706   
54 Blake Anton (22 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
55 Nathan Smith (23 - Cat1)   Charleston, SC 195442   Low Country Racing Elite Team
56 Kenneth Ng    356622   
57 Nate King (9 - Pro)   Salt Lake City, UT 317564   
58 Adam Myerson   Dorchester, MA 52534   Team Mountain Khakis
59 Jackie Simes (10 - Pro)   Alburtis, PA 150549   
60 Nick Keough   Sandwich, MA 203439   Champion System p/b Keough Cyclocross
61 Andy Scarano (24 - Cat1)   Athens, GA 178109   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
62 Sterling Magnell (11 - Pro)   Santa Rosa, CA 120588   McGuire Cycling Team
63 Jacob Hill (25 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 235209   Firefighters Racing p/b Advocare
64 Paul (PJ) Price (2 - Cat2)   Columbia, SC 296500   Forest Acres Cycling Team
65 Barry Miller (26 - Cat1)   Kutztown, PA 197897   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
66 Synjen Marrocco (3 - Cat2)   Hanson, MA 276237   CCB Racing
67 Frank Cundiff (4 - Cat2)   Richmond, VA 296101   Celerity Cycling p/b Brooks Systems
68 David Wenger (27 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
69 Conor Mullervy (12 - Pro)   Boulder, CO 237726   
70 Paolo Cravanzola   Cumming, GA 380036   
71 John Bergmann (28 - Cat1)   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
72 Maikel Matos (29 - Cat1)   Hialeah, FL 290940   Team Coco's
73 Kevin Mullervy (13 - Pro)   Boulder, CO 237586   
74 Yusuke Higuma (14 - Pro)   Pasadena, CA 376738   
75 Marc Williams (30 - Cat1)   Greenville, SC 258491   Team Athletix Benefitting Globalbike
76 Eric Bennett (15 - Pro)   Littleton, CO 242825   Get Crackin'-MS Society
77 Justin Reddell (5 - Cat2)   Dallas Tx 165316   Team Party Time
78 Andrew Crater (31 - Cat1)   Greenville , SC 70612   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
79 Victor Riquelme (16 - Pro)   Tucson, AZ 282338   
80 Luke Correale (6 - Cat2)   Charleston, SC 215865   Low Country Racing Elite Team
81 Jonathan Atwell (32 - Cat1)   Bloomington, IN 212166   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DQ Yosmani Pol Rodriguez (Cat1)   Miami, FL 305907   Team Coco's

Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ariel Mendez-Penate   Brooklyn, NY 301743   Champion System p/b Stan's NoTubes
2 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Flying Ace Cycling Club
3 Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   Flying Ace Cycling Club
4 Chad Cheadle (1 - Cat3)   Petaluma, CA 209823   Colavita Racing, Inc.
5 Mitchell Jacaruso (1 - Cat2)   New York, NY 282121   Champion System p/b Stan's NoTubes
6 John Hayes (2 - Cat3)   Hanahan, SC 219752   Low Country Cycling Team
7 Matthew Tebbetts (2 - Cat2)   Greenville, SC 290271   
8 Willie Payton (3 - Cat2)   Brooklyn, NY 137827   
9 Rob Ruff (3 - Cat3)   Mt Pleasant, SC 59922   Low Country Cycling Team
10 Michael Gearren Ii (4 - Cat3)   Concord, NC 312154   Full Spectrum Racing
11 Myles Lietzke (5 - Cat3)   Charleston, SC 306858   CBC Racing Team
12 Loyd Maland (6 - Cat3)   Mt Pleasant, SC 122471   San Diego Bicycle Club
13 Jeff Dunn (4 - Cat2)   Olympia, WA 220003   Stranamanti Cycling
14 Jeffrey May (7 - Cat3)   Blackville, SC 23014   Colavita Racing, Inc.
15 Andrew Steele (8 - Cat3)   Reston, VA 172820   The Bike Lane
16 Ranjodh Gill (5 - Cat2)   Bethesda , MD 255003   US Military Cycling Team Fueled by FRS
17 Mike Nelson (9 - Cat3)   Savannah, GA 120058   Hilton Head Cycling Inc
18 Kellen Goodell (10 - Cat3)   Charleston, SC 317364   CBC Racing Team
19 Charles Ridlehuber (6 - Cat2)   Beaufort, SC 52416   SUBARU-AFAS p/b OSP
20 Joseph Middleton (7 - Cat2)   Lexington , SC 272535   
21 Bill Sellers (11 - Cat3)   Savannah, GA 84396   SUBARU-AFAS p/b OSP
22 Sergio Atocha (8 - Cat2)   East Elmhurst, NY 251001   Champion System p/b Stan's NoTubes

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Kratche   Charleston 336238   
2 Jose Fuentes   Bluffton, SC 352788   Hilton Head Cycling Inc
3 Joshua Bennett (1 - Cat4)   Grovetown, GA 233046   Augusta Cross Coalition
4 Brad Phillips   Charleston, SC 193903   Mt. Pleasant Velo
5 Weston Coker   Columbia, SC 294466   FACT
6 Oliver Sendall (2 - Cat4)   Johns Island, SC 290553   Mt. Pleasant Velo
7 Connor Ardrey   Augusta, GA 360406   
8 Kelcie Keith (3 - Cat4)   Charleston, SC 331644   CBC Racing Team
9 Brett Turner (4 - Cat4)   Savannah, GA 350708   Savannah Wheelmen
10 August Lehnert   Beaufort, SC 313262   Savannah Wheelmen
11 Gregory Jones (5 - Cat4)   Charleston, SC 160241   Low Country Racing Elite Team
12 Greg McDevitt (6 - Cat4)   Savannah, GA 273051   Hilton Head Cycling Inc
13 Jonathan White (1 - Cat5)   Charleston 366212   
14 John Duckworth   Johns Island, SC 338482   
15 Ryan Williams   Miami, FL 312528   
16 Nick D'Allesandro (7 - Cat4)   Charleston, SC 331460   Low Country Cycling Team
17 Geoff Duncan (8 - Cat4)   Mt. Pleasant, SC 243467   Mt. Pleasant Velo
18 Robert Bennett (9 - Cat4)   Mount Pleasant, SC 76831   Trek Bicycle Store of Mount Pleasant
19 Scott Forbis (10 - Cat4)   Hilton Head Island, SC 364634   Hilton Head Cycling Inc
20 Chip Larkby (2 - Cat5)   Bluffton, SC 355446   Hilton Head Cycling Inc
21 Glenn Sandefur   Pooler, GA 62179   Hilton Head Cycling Inc
22 Andrew Udinsky (11 - Cat4)   Black Creek, GA 350558   Hilton Head Cycling Inc
23 Brian Stockmaster (12 - Cat4)   Charleston, SC 256361   Low Country Cycling Team
24 Stephen Seabrook (3 - Cat5)   Walterboro, SC 315152   
25 Matthew Burt (13 - Cat4)   Grand Forks, ND 301731   US Military Cycling Team Fueled by FRS
26 Dan Boland   Dallas, TX 4123   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Bayer   Reston, VA 267768   XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Erin Burton (1 - Cat2)   Mount Pleasant, SC 320066   Cleveland Clinic Sports Health Women's
3 Erica Allar   Tucson, AZ 174914   RideClean/PatentIt.com
4 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345   Mellow Mushroom Pizza Bakers
5 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
6 Sarah Fader (1 - Cat1)   Boulder, CO 199998   Tradewinds Racing
7 Morgan Patton (2 - Cat1)   Athens, GA 257696   Team Type 1
8 Lenore Pipes   Ithaca, NY 273047   River CIty Women's Racing
9 Carrie Cash Wootten (3 - Cat1)   Saint Louis, MO 163561   Pedal The Cause
10 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   TIBCO to The Top
11 Joanne Kiesanowski (4 - Cat1)   Colorado Springs, CO 406658   TIBCO to The Top
12 Christy Keely (2 - Cat2)   Holland Mi 267467   Team Kenda presented by Geargrinder
13 Vanessa Drigo (5 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
14 Elizabeth Morse Hill (6 - Cat1)   Saint Petersburg, FL 126302   ZMOTION Racing Team
15 Addyson 'Addy' Albershardt   Matthews, NC 287411   NOW and Novartis for MS
16 Sara Clafferty (7 - Cat1)   Sunnyvale, CA 278365   ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
17 Arley Kemmerer   Palmerton, PA 240239   MVP Health Care Cycling
18 Cheryl Fuller Muller (8 - Cat1)   Cumming, GA 235133   Louis Garneau Factory Team
19 Kat Carr (9 - Cat1)   Salt Lake City , UT 219262   Paceline Projects pb Veloforma
20 Alexis Ryan (10 - Cat1)   Ventura, CA 205156   Team TIBCO II
21 Jocelyn Setter (11 - Cat1)   Bothell, WA 278305   Stranamanti Cycling
22 Kristen Meshberg (12 - Cat1)   Lyons, IL 167518   Spidermonkey Cycling
23 Christine Roettger (3 - Cat2)   Saint Louis, MO 245651   Pedal The Cause
24 Rebecca Schepps      
25 Shannon Parrish (4 - Cat2)   Atlanta, GA 298925   Team Kenda presented by Geargrinder
26 Valeria Galeano (13 - Cat1)   Miami Beach, FL 218526   Rose Bandits
27 Melissa Ross   Phoenix, AZ 212478   Team Kenda
28 Colleen Paine (14 - Cat1)   Dahlonega, GA 259938   Team Kenda
29 Mandy Marquardt (5 - Cat2)   Allentown, PA 200340   Team Type 1
30 Kathryn Clark (15 - Cat1)   Savannah, GA 201335   Team Kenda
31 Jennie May (6 - Cat2)   Cumming, GA 258525   Louis Garneau Factory Team
32 Kristin Lotito   West Hempstead, NY 271858   Houlihan Lokey
33 Kate Ross   Bristol, TN 160047   Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
34 Skylar Schneider (7 - Cat2)   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
35 Kendall Ryan   Ventura, CA 186919   Get Crackin'-MS Society
36 Kristen Lasasso (16 - Cat1)   Miami, FL 151408   
37 Anne Moore (1 - Cat3)   Mountpleasant, SC 289201   Modry/Evergreen Partners
38 Alice Wallet      
39 Liz Gerrity (8 - Cat2)   Tallahassee, FL 307001   Team Kenda
40 Caitlin Rolfs (9 - Cat2)   Topeka, KS 269339   Team Type 1
41 Laura Parsons (17 - Cat1)   Miami, FL 298947   Rose Bandits

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee