Race Results for
Criterium at DC Ranch
Scottsdale, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael DZIEDZIC (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
2 George W. CYRUS (2 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
3 Cody HALL (3 - Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   Carlos O'Briens
4 Steven MUHLE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
5 Drew MILLER (4 - Cat1)   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
6 Nicholaus SCHREIBER (5 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
7 Joe EBENROTH (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
8 Elliot DUMONT (3 - Cat2)   Tucson, AZ 220038   Team O2/Maynards
9 David REID (6 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
10 Matthew HOLECKO (4 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos O'Briens
11 Steve GEERLIGS (5 - Cat2)   Vail, AZ 189184   Landis/Trek
DNF Thomas JONDALL (Cat1)   Tucson Az 243091   Landis/Trek

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
2 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos OBriens Racing pb Tribe
3 Mark FESER   Scottsdale, AZ 349216   
4 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
5 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
6 Drew TYGER   Bozeman 274934   Team O2/Maynards
7 Matthew CONNORS   Scottsdale, AZ 196490   Bicycle Ranch
8 Josh PRATT-FERGUSON   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
9 David STRAUS   Phoenix, AZ 34380   Carlos O'Briens
10 Josh CHRISTENSEN   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
11 David GENOVESE   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
DNF Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
DNF David JULIEN   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling
DNF Philip WILSON   Phoenix, AZ 38573   FlemingWealthStrategies

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary EDWARDS   Flagstaff, AZ 219148   Team Pay 'N Take
2 Nardo RODRIGUEZ   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
3 Marc SHIFLER   Gilbert, AZ 332926   FASTER Performance Center
4 James WINEBRENNER   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus
5 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   Team O2/Maynards
6 Daniel PARKMAN   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
7 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
8 Braden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Two Wheel Jones
9 Walter LOPEZ   Somerton, AZ 287545   
10 Jeff HOMAN   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
11 Timothy MILLER   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing
DNP Nathaniel COGHLAN   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus
DNP James DELANEY   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNP Marc MCCOMBS   Gilbert, AZ 135602   Bicycle Haus
DNP Derek RICH   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
DNP Gary SORENSEN   Peoria, AZ 107444   Unattached
DNP Allen ANTONELLI   El Mirage, AZ 367117   Unattached
DNP Marcelino BELTRAN   N Las Vegas, NV 251291   Team Fluid
DNP Hans Joseph WHITEFIELD   Albuquerque, NM 249564   Web-Op
DNP Travis TUNG   Wheat Ridge, CO 252262   Les Rois Cycling
DNF Jaycen BROWN   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
DNF Jim BROWNING   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
DNF Aaron EINFRANK   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
DNF Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones
DNF Nicholas RISHER   Phoenix, AZ 328792   Swiss American
DNF Jake TAYLOR   Scottsdale, AZ 80446   White Mountain Road Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler ARNETT   Scottsdale, AZ 365089   
2 Aaron LORD   Phoenix, AZ 367492   
3 Connor BOWE   Scottsdale, AZ 330208   Strada Racing
4 Jason BRUMM   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing
5 Jeffrey ALLEN   Scottsdale, AZ 358627   Bicycle Haus
6 Matthew GRAUSTEIN   Litchfield Park, AZ 324424   DNA Cycles
7 Alex ARMANDO   El Dorado Hills, CA 367753   
8 Rob OSBORNE   Greensboro, NC 343518   Greensboro Velo Club
9 R.J. MCNULTY   Phoenix, AZ 125724   Swiss American
10 Aaron LAWSON   Cypress, CA 334766   Bicycle Haus
11 James FOLEY   Scottsdale, AZ 364720   Phoenix Consumers Cycling Club
12 David ROPPEL   Mesa, AZ 201133   ASU
DNP Robert LANGE   Scottsdale, AZ 367775   Procon Cycling
DNP Zach MARINELLA   Chandler, AZ 380065   
DNP Bill PARMENTIER   Gilbert, AZ 255578   Bicycle Haus
DNP Joshua PETERSON   Scottsdale 366147   McDowell cycling
DNP Kelly POARCH      
DNP Lonnie POARCH   Sahuarita, AZ 366347   
DNP Matt PORTER      
DNP Kayden SHERWOOD   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
DNP Shawn SMITH   Gilbert, AZ 379666   
DNP Benjamin TIRPAK   Scottsdalescottsdale, AZ 380140   

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy RISLEY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 52596   FlemingWealthStrategies
2 Brian FORBES (1 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Jetset Racing
3 Bryan ANTOL (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
4 Steven MUHLE (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
5 Jeff HOMAN (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
6 Christopher TRAYNOR (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   FASTER Performance Center
7 Matthew POBLOSKE (3 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
8 James SILVERMAN (4 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
9 Scott BIAGGI (5 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
10 James WOODBURNE (6 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   FlemingWealthStrategies
11 Philip WILSON (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 38573   FlemingWealthStrategies
DNF Jesus LAMB (Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
DNF James KRAMER (Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
DNF Scott BAKER (Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
DNF Andrew COPE (Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
DNF James DELANEY (Cat4)   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNF Klaus GAAR (Cat2)   Henderson, NV 215157   Allegiant Airlines
DNF David JULIEN (Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew POBLOSKE (1 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
2 Brian LEMKE (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
3 James SILVERMAN (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
4 Jesus LAMB (1 - Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
5 Keith BRODHAGEN (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
6 Scott BAKER (4 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
7 Jay SILVESTRI (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Multisport
8 David REID (2 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
9 Bob PONGRATZ   Scottsdale, AZ 28412   
10 Brett VAN DE SANDE (2 - Cat3)   Mesa, AZ 48436   
DNF Corky Kurtz (Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/RPM
DNF Dave RACKOSKI (Cat2)   Chandler, AZ 28988   Landis/Trek
DNF Kent REDMOND      SITE Design
DNF Joe STRUTTMANN (Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
DNF James FOLEY (Cat5)   Scottsdale, AZ 364720   Phoenix Consumers Cycling Club
DNF Steven GURLEY (Cat4)   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center
DNF Gary SORENSEN (Cat4)   Peoria, AZ 107444   

Men - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel SPACE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
2 Kenneth DOSS (1 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus
3 Joe PUCHI (2 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/RPM
4 David SWAIN (3 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Team Broadway Bicycles
5 Jim BROWNING (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
6 Robert TOMPKINS (2 - Cat3)   Anthem, AZ 305794   

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas PERRY (1 - Cat4)   Tucson, AZ 280420   Aggress
2 Richard ELLWANGER (2 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon MCNULTY   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing
2 Kyle KENT   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing
3 Kaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   
4 Levi KRAMER   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   
2 Kenny ANDERSON   Anthem 366990   Fly Racing

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh PRATT-FERGUSON   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
2 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
3 Stephen MARCUCCI   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
4 Brayden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Two-Wheel Jones Racing
5 Nick THORPE   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
6 Sammy LEVEY   Phoenix, AZ 349594   Strada Racing

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan FRENCH (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
2 Natalie KOCH (2 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
3 Michelle KING   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
4 Heidi MELENDEZ (1 - Cat3)   Clayton Ca 360643   Team Vitesse
5 Mary HALL   Scottsdale, AZ 176755   Landis/Trek
6 Kapri GONZALES (3 - Cat2)   Queen Creek, AZ 307416   Landis/Trek
DNF Judy JENKINS (Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly JOHNSON   Mesa, AZ 371014   
2 Monica SURIANO   Chandler, AZ 275696   Curbside Cyclery
3 Elizabeth DieterleSrejic   Phoenix, AZ 378539   
4 Michele BENE   Scottsdale, AZ 360561   Jobing.com Women's Racing
5 Alexis GANNIS   Phoenix, AZ 376681   Landis/Trek
6 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison COCUZZA   Cave Creek, AZ 294160   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee