Race Results for
Team Swift NCNCA Jr. State Criterium Championship
Santa Rosa , CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - open - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Lamperti   Sebastopol, CA 355258   
2 Grover Rozek   Folsom 331894   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Gianni Lamperti   Sebastopol, CA 355260   
4 Isaish Chass   Sebastopol 320750   Team Swift
5 John Fortman   Santa Rosa, CA 337118   
6 Nathan Fiori   Folsom, CA 337854   
7 Henry Fortman   Santa Rosa, CA 353950   
8 Decker Krogh   Nevada City, CA 335748   SHO-AIR/ SERT
9 Brigg Wenstrand   Pleasanton, CA 360862   VSRT/DS Electric

Men - open - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Marking   Paradise, CA 345846   Chico Corsa Cycling Team
2 Rupert Cox   Emerald Hills, CA 309471   SJBC
3 Justin Leong   Los Altos, CA 280621   SJBC
4 Andrew Levitt   Oakland, CA 338976   Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Ben Cook   Greenbrae 378802   Team Swift
6 Curtis Trueblood   Davis, CA 331668   Davis Bike Club
7 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   Davis Bike Club
8 David Kleiman   Sunnyvale, CA 286747   SJBC
9 Ethan Frankel   Mill Valley, CA 313364   Team Swift
10 Matthew Dailey   Davis, CA 330968   Davis Bike Club Race Team
11 Miles Daly   Tiburon , CA 376121   Team Swift
12 Calvin Hersey   Novato, CA 303353   Team Swift
13 Aley AbdelGhaffar   Davis, CA 364871   Davis Bike Club Race Team
14 Julian Bonilla-rangel   Davis 366133   Davis Bike Club Race Team
15 Isaac VanAelstyn   San Francisco, CA 334996   Team Swift
16 Cooper Miller   Napa 374988   

Men - open - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Valencia   Los Altos, CA 255576   
2 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Team Swift
3 Jack maddux   Fresno 296879   Team Specialized Racing Juniors
4 Robbie Farrens   Stockton, CA 289433   Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Oliver Barajas   Hayward, CA 333248   Team Specialized Racing Juniors
7 Robert Terra   Lodi, CA 269793   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Gabe Multer   Santa Cruz, CA 331142   Ritte Elite U23 Development Team
9 Brandon Chen   Mountain View, CA 362268   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
10 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
11 Griffen Wigert   Petaluma, CA 272280   Team Swift
12 Stanley Goto   Petaluma, CA 254829   Team Swift
13 Troy Strickland   San Ramon 279824   SJBC
14 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Team Specialized Racing Juniors

Men - open - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Schaupp   Watsonville, CA 311816   Ritte Elite U23 Development Team
2 Chris LaBerge   Napa, CA 229950   Team Specialized Racing Juniors
3 Joseph Lupien   Santa Maria 366765   Team Winded
4 Kenneth Gonzales   Petaluma, CA 303655   Team Swift
5 Bryan Duke   Salinas, CA 287487   Ritte Elite U23 Development Team
6 Alexander Freund   Davis, CA 222322   
7 REMY CANTOADAMS   San Luis Obispo, CA 299528   Team Swift
8 REESE LEVINE   Orinda, CA 263998   Tieni Duro Junior Cycling Team
9 PETER KENTON   Oakland, CA 307426   Tieni Duro Junior Cycling Team
10 HENRY NELSON   Oakland, CA 289117   Tieni Duro Junior Cycling Team
11 ANTHONY FRYER   Oakland 341204   
12 TIM Aiken   Stanford, CA 327086   SJBC
13 SPENSE PETERSON   Mill Valley, CA 235691   Ritte Elite U23 Development Team
14 THOMAS JESSOP   Santa Cruz 349590   Major Motion Cycling Club
15 Adam OCamb   Orinda Ca 297136   Tieni Duro Junior Cycling Team
16 ALEXANDER HOWARD   Mill Valley, CA 273094   Ritte Elite U23 Development Team
17 MAXWELL FOGARTY   Berkeley, CA 339432   Tieni Duro Junior Cycling Team
18 TOBIN ORTENBLAD   Santacruz, CA 303586   Ritte Elite U23 Development Team
19 Ellis Anderson   Moraga, CA 274504   Tieni Duro Junior Cycling Team
20 MARK TINGWALD   Albany 379625   
21 JOSEF NYGAARD   San Francisco, CA 227889   Team Swift
22 Alec Seivert   Grass Valley 352752   
23 CHALIE KIMBALL   Lafayette, CA 293097   Tieni Duro Junior Cycling Team
24 RYAN SCHERER   Petaluma, CA 381972   

Men - Cat 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER KRAUS   San Jose, CA 271498   Team Pegasus
2 ALEXANDER PALMER   Sanfrancisco, CA 306488   SquadraSF
3 Bryan DUKE   Salinas, CA 287487   Ritte Elite U23 Development Team
4 REESE LEVINE   Orinda, CA 263998   Tieni Duro Junior Cycling Team
5 FRANCISCO PADILLA   Vallejo, CA 160213   Taleo Racing
6 ROBBIE FARRENS   Stockton, CA 289433   Tieni Duro Junior Cycling Team
7 NICK MCGOWAN   Rohnert Park, CA 303653   Red Peloton
8 AARON FELEAY   Visalia, CA 56822   Momentum Racing LLC - CA
9 DANIEL COBLEY   Hermosabeach, CA 303983   Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
10 Chad Cheadle   Petaluma, CA 209823   Colavita Racing, Inc.
11 SCOTT WATERS   Reno, NV 298411   Velo Reno P/B Tamarack Junction
12 SEAN PERRY   Altadena, CA 270704   Big Orange Cycling
13 JESSE BERKOWITZ   Sudbury, MA 347430   Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Jonathan ROTZIEN   Stanford, CA 155766   Stanford University
15 PETER KENTON   Oakland, CA 307426   Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Justin Leong   Los Altos, CA 280621   SJBC
17 AARON RINDY   Reno, NV 303731   
18 ELLIS Anderson   Moraga, CA 274504   Tieni Duro Junior Cycling Team
19 Timothy Mualchin   Vacaville, CA 197634   
20 GUY VAN NATTA   Clovis, CA 218823   Momentum Racing LLC - CA
21 SEAN WATKINS   Calistoga, CA 116176   
22 JASON TSO   San Marino, CA 290297   Big Orange Cycling
23 VITALY GASHPAR   San Francisco, CA 273905   SquadraSF
24 RYAN ODELL   Sacramento, CA 288200   Davis Bike Club Race Team
25 Kenneth Gonzales   Petaluma, CA 303655   Team Swift
26 FRANK PEAVEY   Windsor, CA 318758   Windsor Bicycle Center Cycling Team
27 ALEXANDER SORIA   Fountain Valley, CA 300258   
28 Griffen Wigert   Petaluma, CA 272280   Team Swift
29 Ryan Price   Santa Rosa, CA 267121   Red Peloton
30 Garrett marking   Paradise, CA 345846   Chico Corsa Cycling Team
31 Oliver Barajas   Hayward, CA 333248   Team Specialized Racing Juniors
32 Robb Wolf   Reno, NV 257141   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
33 JASON NEU   Los Gatos, CA 305688   SJBC
34 Peter Krogh   Nevada City, CA 177339   SHO-AIR/SERT
35 JOSHUA WEBB   Lemoore, CA 300157   Momentum Racing LLC - CA
36 ERIC CLAUSS   San Francisco, CA 198040   SquadraSF
37 DANIEL VIGIL   San Francisco, CA 310724   SquadraSF
38 Andrew Alonis   Flagstaff, AZ 292239   
39 Adam OCamb   Orinda Ca 297136   Tieni Duro Junior Cycling Team
40 HENRY NELSON   Oakland, CA 289117   Tieni Duro Junior Cycling Team
41 MAXWELL FOGARTY   Berkeley, CA 339432   Tieni Duro Junior Cycling Team
42 THOMAS HAMMOND   Santa Rosa, CA 290911   
44 Trevor gomes   Lodi, CA 321964   Michael David Winery Cycling Team
44 JAMES WHYTE   Santa Rosa, CA 38109   Fightin' Bobas
45 RICHARD PEACOCK   Healdsburg, CA 130111   Fightin' Bobas
46 DANIEL ADKINS   Oakland, CA 177509   Metromint Cycling
47 STEPHEN LANGONE   Redwood City, CA 152079   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
48 TYLER CORELITZ   San Francisco, CA 217307   SquadraSF
49 Brad Burdsal   Wikieup, AZ 218307   
50 KARL TINGWALD   Los Angeles, CA 331760   NRL Racing Development Team
51 Daniel Petersen   Santa Rosa, CA 280078   Fightin' Bobas
52 KYLE ASHTON   Sebastopol, CA 264499   IronDataThirstyBearCycling.com
53 David Baldwin   Santa Rosa, CA 155530   
54 Ben DODGE   San Jose, CA 178595   Third Pillar
55 GEORGE MEILAHN   Antioch, CA 166581   California Bicycle Racing
56 CAMILO VILASECA   Berkeley, CA 335990   Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Steve Shores   Oakland, CA 85253  960 Berkeley Bicycle Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom EDWARDS   Sebastopol, CA 366734   
2 keith TAYLOR   Kenwood, CA 379041   
3 Sergio Cruz   Los Angeles 369523   
4 LUCIANO LAMPERTI      
5 garcia matthew   Cupertino, CA 360641   
6 Mark Tingwald   Albany 379625   
7 GABRIEL GANDARA   Sacramento, CA 339042   California State University-Sacramento
8 DANIEL Robertson   Oakland, CA 30130   
9 MANNY MANAGBANAG   Milpitas, CA 343360   SJBC
10 JOHN SEIVERT   Grass Valley, CA 212792   SHO-AIR/ SERT
11 Cooper VAN NATTA   Clovis 375740   Momentum Racing LLC - CA
12 OWSALDO PADILLA   Benicia, CA 368409   
13 DYLAN MCCRUM   Sonoma, CA 366104   Colavita Racing
14 MICHAEL GOSSMAN      
15 DAN KELLY   San Francisco, CA 322592   
16 GIANNI LAMPERTI   Sebastopol, CA 355260   
17 ISSAH CRASS      
18 RYAN SCHERER   Petaluma, CA 381972   

Men - Cat2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN WEISSENBERGER   San Francisco, CA 186678   GNARLUBE/LANDSHARK racing
2 JAMES ENRIGHT   San Francisco, CA 227219   SquadraSF
3 PAUL MORRIS   Carson City, NV 294725   TEAM CLIF BAR Cycling
4 TOBIN ORTENBLAD   Santacruz, CA 303586   Ritte Elite U23 Development Team
5 NICK KERSMARKI   Santa Rosa, CA 226913   Red Peloton
6 Rainier Schaefer   Sanfrancisco, CA 304249   Team Mike's Bikes
7 TOMMY LUCAS   Santa Rosa, CA 285713   Team Swift
8 Matthew SCHAUPP   Watsonville, CA 311816   Ritte Elite U23 Development Team
9 PATRICK THOMAS   Aptos, CA 294849   
10 ALEXANDER VAUGHAN-RUIZ   Quartz Hill, CA 288274   
11 Jonathan ROTZIEN   Stanford, CA 155766   Stanford University
12 Mackenzie KELLY   Santa Cruz, CA 286297   Ritte Elite U23 Development Team
13 KEVIN SWANSON   Santa Rosa, CA 56660   Echelon Racing Development
14 LEE PETERS   Oakland, CA 252197   
15 JASON SALTZMAN   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
16 JIM FORNI   Santa Rosa, CA 129473   Fightin' Bobas
17 MICHAEL ROECKLEIN   Lake Forest, CA 259341   Stage 17 Racing
18 NOLE STUDLEY   Oakland, CA 251301   Davis Bike Club
19 Andrew ALONIS   Flagstaff, AZ 292239   Peninsula Velo Racing
20 RYAN RAMOS   Berkeley, CA 139348   Metromint Cycling
21 JESSE CHEBOT   Oakland, CA 209391   SquadraSF
22 BEN DODGE   San Jose, CA 178595   Third Pillar
23 JARED IVES   Santa Rosa, CA 207956   Echelon Racing Development
24 DANIEL DE MOS   Tiburon, CA 244512   SquadraSF
25 NICK MCGOWAN   Rohnert Park, CA 303653   Red Peloton
26 BRIAN JOHNSTON   San Francisco, CA 237599   SquadraSF
27 BRIANT SMITH   Santa Rosa, CA 65697   Fightin' Bobas
28 TREVOR gomes   Lodi, CA 321964   Michael David Winery Cycling Team
29 BRYAN DUKE   Salinas, CA 287487   Ritte Elite U23 Development Team
30 KALAINI HINES   Walnut Creek, CA 219316   Metromint Cycling
31 JOSHUA WEBB   Lemoore, CA 300157   Momentum Racing LLC - CA
32 JOHN SCHIEFER   Union City, CA 319966   Tri Valley Velo
33 JASON BUCKLEY   Sonoma, CA 274029   Colavita Racing, Inc.
34 AARON RINDY   Reno, NV 303731   
35 Peter Krogh   Nevada City, CA 177339   SHO-AIR/SERT
36 JOE FENG   Santa Rosa, CA 213018   Red Peloton
37 DAN ADKINS   Oakland, CA 177509   Metromint Cycling
38 DAN BOYLE   Santarosa, CA 307878   Red Peloton
39 JEFFREY PALILEO   American Canyon, CA 224717   SquadraSF
40 PETER SWEENEY   Santa Rosa, CA 51872   Fightin' Bobas
41 STEPHEN LANGONE   Redwood City, CA 152079   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
42 REMY CANTOADAMS   San Luis Obispo, CA 299528   Team Swift
43 JASON JAMES   Oakland, CA 119309   SquadraSF
44 KYLE ASHTON   Sebastopol, CA 264499   IronDataThirstyBearCycling.com
45 PHILLIPS ROBERTS   Oakland, CA 30110   Cycles FANATIC Factory Racing
46 DORAN MORI   Oakland, CA 196267   TEAM CLIF BAR Cycling
47 Matthew SMITH   Emeryville, CA 228089   East Bay Velo Club
48 DONALD LANGLEY   Morgan Hill, CA 20327   Team Specialized Racing Masters
49 ALEX HOWARD   Mill Valley, CA 273094   Ritte Elite U23 Development Team
50 Patrick Zahn   Penngrove, CA 142750   Red Peloton
51 Zhen Feng      
52 KASHY GHAZZAGH   Santa Rosa, CA 295719   Red Peloton
53 IRING ARGUELLO   Millbrae, CA 134895   IronDataThirstyBearCycling.com
54 CHRIS LaBerge   Napa, CA 229950   Team Specialized Racing Juniors

Men - 123 - Mst 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Vansickle   Chicago, IL 197238   xXx Racing
2 MAXWELL MACK   Sacramento, CA 45629   Health is Wealth
3 LAWRENCE NOLAN   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
4 DEAN LaBerge   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
5 Michael Charleton   Windsor, CA 49344   Red Peloton
6 AARON FELEAY   Visalia, CA 56822   Momentum Racing LLC - CA
7 keith DEFIEBRE   Prunedale, CA 9046   Cycles FANATIC Factory Racing
8 Mark Andersen   San Francisco, CA 290814   SquadraSF
9 CHRIS OTT   San Jose, CA 26920   HDR Racing p/b Lombardi Sports
10 IRVING ARGUELLO   Millbrae, CA 134895   IronDataThirstyBearCycling.com
11 DAVID AVILA   Emerald Hills, CA 55625   HDR Racing p/b Lombardi Sports
12 TODD PAOLETTI   Mill Valley, CA 188747   Fusion Sport USA
13 BILL KESSELRING   Grover Beach, CA 40565   
14 JASON BUCKLEY   Sonoma, CA 274029   Colavita Racing, Inc.
15 Anthony Eng   El Cerrito, CA 245065   
16 MATEO ORTEGA   Brisbane, CA 255427   Montano Velo Track Team
17 JASON SMITH   Kensington, CA 53119   Dolce Vita Cycling
18 DAVID DEL ROSSO   Dublin, CA 187432   HDR Racing p/b Lombardi Sports
19 ALEXANDER PALMER   Sanfrancisco, CA 306488   SquadraSF
20 BRANDON CORREIA   Alameda, CA 188308   Cycles FANATIC Factory Racing
21 Phillip ROBERTS   Oakland, CA 30110   Cycles FANATIC Factory Racing
22 GUY VAN NATTA   Clovis, CA 218823   Momentum Racing LLC - CA
23 KYLE ASHTON   Sebastopol, CA 264499   IronDataThirstyBearCycling.com
24 DANIEL DE MOS   Tiburon, CA 244512   SquadraSF
25 JASON HERRICK   San Francisco, CA 42306   SquadraSF

Men - 1/2 - PRO 123

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAM BASSETTI   Santa Rosa, CA 237712   California Giant Berry Farms/Specialized

Men - pro - 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 DANA WILLIAMS   Mill Valley, CA 295988   Team Mike's Bikes
3 CRAIG FELLERS   Santa Cruz, CA 275223   Red Peloton
4 DEAN LaBerge   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
5 NEIL BARTLEY   San Jose, CA 209268   SquadraSF
6 JAN WEISSENBERGER   San Francisco, CA 186678   GNARLUBE/LANDSHARK racing
7 JOEL ROBERTSON   San Leandro, CA 220316   Webcor/Alto Velo
8 PETER KNUDSEN   Sacramento, CA 97881   Team Clover
9 TYLER BRANDT   Vallejo, CA 210604   Team Mike's Bikes
10 Je LUPIEN      
11 Diego Garavito   Charlotte, NC 172738   
12 Mackenzie KELLY   Santa Cruz, CA 286297   Ritte Elite U23 Development Team
13 ALEXANDER VAUGHAN-RUIZ   Quartz Hill, CA 288274   
14 KASHY GHAZZAGH   Santa Rosa, CA 295719   Red Peloton
15 ZACK SIMKOVER   San Francisco, CA 206495   TEAM CLIF BAR Cycling
16 TODD WEITZENBERG   Santa Rosa, CA 37636   
17 PETER BROWN   Santa Barbara, CA 118988   Team Clover
18 Scot Ferguson   Reno, NV 195008   TEAM CLIF BAR Cycling
19 NOLE STUDLEY   Oakland, CA 251301   Davis Bike Club
20 STEPHEN PELAEZ   San Francisco, CA 64481   Team Mike's Bikes
21 GREGORY WHITE   Lafayette, CA 246669   Davis Bike Club Race Team
22 Sean Smith   Oakland, CA 204018   Scott Valley Velo
23 DAN BOYLE   Santarosa, CA 307878   Red Peloton
24 ERIC WALLE   Berkeley, CA 186029   TEAM CLIF BAR Cycling
25 BENJAMIN SWEDBERG   Kent, WA 200484   California Giant Cycling
26 RAINIER SCHAEFER   Sanfrancisco, CA 304249   Team Mike's Bikes
27 RYAN RAMOS   Berkeley, CA 139348   Metromint Cycling
28 Zhen FENG   Santa Rosa, CA 213018   Red Peloton
29 TROY NEWTON   Santa Rosa, CA 190533   R4R-Make A Wish
30 PAUL MORRIS   Carson City, NV 294725   TEAM CLIF BAR Cycling
31 RICHARD PEPPER   Sebastopol, CA 99150   Team Clover
32 JOHN PIASTA   Santa Rosa, CA 271963   Team Mike's Bikes
33 GLEN SEITZ-VARHAGEN      
34 JESSE CHEBOT   Oakland, CA 209391   SquadraSF
35 Doran Mori   Oakland, CA 196267   
36 RAND MILLER   San Francisco, CA 182990   California Giant Berry Farms/Specialized
37 Patrick Briggs   Oakland, CA 4838   
38 JOE FENG   Santa Rosa, CA 213018   Red Peloton
39 LEE PETERS   Oakland, CA 252197   
40 BRIAN JOHNSTON   San Francisco, CA 237599   SquadraSF
41 TOSH CLEMENTS   Santa Barbara, CA 304402   Stage 17 Racing

Women - open - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club
2 Lauren Wolfe   San Jose, CA 317172   SJBC
3 Anil Tuli   Davis Ca 365348   Davis Bike Club
4 Isabella Brunner   Healdsburg, CA 353954   Team Swift

Women - open - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Wolfe   Sanjose, CA 289378   SJBC

Women - open - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieren Devere   Madera, CA 320236   Pinnacle Women's Racing
2 Aliya Traficante   Chico, CA 310825   
3 Emily Abraham   Santa Rosa, CA 366354   

Women - open - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fiona Winder   Lafayette, CA 308071   
2 Josie Nordrum   Corte Madera, CA 320882   
3 Page Robertson   Oakland, CA 291028   Team TIBCO II
4 Elizabeth Caldwell   Fairfax, CA 320744   Team Swift
5 Mackenzie Stanley   Fairfax 298013   
6 Lindsey Kageyama   Fremont, CA 335702   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
7 Annie Darst   Davis, CA 366599   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee