Race Results for
NW Cup #4 at Skibowl
Govt Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Faubert   3.52.14  96 Intense/ Easton / TLD/ SPY/ dunbar Cycles
2 Kirk McDowall   3.53.16  20 Cyclepath
3 Kyle Thomas   Bellevue, WA3.55.29 262613  Diamondback
4 Lars Sternberg   Ferndale, WA4.01.44 185351  33 Transition Fox Shox Shimano
5 Eric Loney   Longview, WA4.02.49 230743  Project 529
6 Trevor Parson   Everson, WA4.02.56 306082  16 Transition Dnz Renthal
7 Jared Hobbs   Portland, OR4.03.79 104216  Unique Sports Co.
8 Brandan Bohl   Livermore, CA4.06.29 318538  121 Turner Darkhorse Racing Hyper X Racewear
9 Mikey Haderer   Concord, CA4.09.08 190065  89 Unique Sports Co.
10 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA4.09.51 247503  39 Downhill Zone Pivot Cycles
11 Willie Hobbs   Whitefish, MT4.16.06 280487  98 Great Northern Cycles
12 Phillip Wiering   Beaverton, OR4.16.08 228668  107 
13 Alan Thompson   Salem, OR4.16.42 320584  35 Santiam Bicycle/ Renthal
14 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA4.17.46 228041  40 Downhill Zone Pivot Cycles
15 Christian Wright   Auburn, CA4.17.67 234304  111 Specialized Sram
16 Keith Thompson   Issaquah, WA4.18.39 35447  24 Wheelsport East
17 Spencer Burback   Boring, OR4.19.54 323606  361 Bike Gallery Mtn. Corps
18 Brian Happ   Portland, OR4.20.01 268174  132 Jens Voigt's Army
19 Bob Stenson   Bellevue, WA4.27.27 279077  Hauth Built
20 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.36.75 230753  Diamondback
21 Max Miller   Portland, OR4.39.76 281440  River City Viso
DNS Joel Armstrong   Vancouver, WADNS 1916  139 
DNS Joshua Kahn   Porltand, ORDNS 261583  42 Trek/Arrons Autowerks/Ashland Mountain Adventures
DNS Matt Patterson   Snoqualmie, WADNS 231152  23 Dirt Corps Trek Gregg;s Deity Fox
DNF Robert Rhall   Blue Lake CaDNF 218117  13 Azonic USA
DNF Matt Orlando   Gig HarborDNF 295526  10 Cove Dnz Shuttle Nutz NW Riders
DNF Ross Roseingrave   DNF  95 Dunbar Cycles
DNF Alexander McGuinnis   Portland, ORDNF 245733  Jim Karn Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mckay Vezina   Newburypark, CA3.54.66 287445  514 Newbury Park Bike Shop
2 Bas Van Steenbergen   4.01.87  277 Transition Bikes
3 Tom Van Steenbergen   4.02.68  276 Transition Bikes
4 Kole Wetherell   Clatskanie, OR4.07.05 310603  339 Project 529 Santa Cruz SRAM
5 Jonathan Allyn   Kent, WA4.11.30 310191  306 Big Tree Bikes Evil Bikes
6 Nikolas Clarke   Redmond, WA4.11.99 334728  411 Dirtcorps Trek Fox Deity
7 Conrad Culleney   Livermore, CA4.14.53 318536  257 Turner Darkhorse Racing Hyper X Racewear
8 Matt Moore   Benicia, CA4.16.29 316938  119 Wheels in Motion
9 Cody Johnson   Clatskanie4.33.09 382180  94 
10 Jason Bohl   Livermore4.38.45 365766  230 Turner Darkhorse Racing
11 Corey Craig   Sherwood, OR4.40.40 358070  236 Lumberyard Racing/ Camas Bikes
12 Michael Bohl   Livermore4.41.85 378259  229 
13 Tanner Hart   Sandy, UT5.04.62 355586  122 661 Hayes Maxxisl
14 Kye Refvem   Fall Cityfall City, WA5.11.97 365017  480 Dirtcorps TREK Gregss's cycle
15 Wade Jarmel   Benicia, CA5.48.46 355660  115 Wheels in Motion
DNS Galen Carter   Salt Lake City, UTDNS 231784  302 Transition Bikes Fox Shox Smith
DNS Joseph Rager   Amboy, WADNS 292284  262 Rager Racing
DNF Bret Gilkey   Woodinville, WA4.58.09 294889  267 One Ghost Industries
DNF Kendall Smith   Summerville, ORDNF 345228  126 2 Uncles Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Hennessey   Leavenworth, WA4.04.29 247032  196 Alki Bike and Board
2 Victor Smith   Anacortes, WA4.12.05 344722  210 Treelines Hidden wave board shop
3 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA4.13.09 368537  402 GHT Bikes Marzocchi
4 Tyler Horton   Hood River, OR4.14.77 357763  616 Team Finger/ Transition Bikes Giro
5 Curtis Hoffman   Kirkland, WA4.19.11 378429  274 Bike Sale.com
6 Alex Pfiffner   Bend, OR4.20.14 303088  637 
7 Blake Bryant   Sequim, WA4.21.35 295176  432 Broken Spoke Racing
8 Caleb Doane   Grants Pass, OR4.25.79 295235  617 Spin Cycles
9 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA4.29.96 303673  270 Deity GHY Bikes Marzo??? Transition
10 Steven Bafus   Moscow, ID4.32.89 212136  443 Merican Radness
11 Conner Mishalanie   Kirkland, WA4.39.35 264407  376 Fanatik Bike Co
12 Ryan Van Noy   Portland, OR4.39.84 338612  348 Troy Lee Designs
13 Kris Christensen   Kirkland, WA4.40.06 259558  314 Meso Wheels
14 Christoper Sanchez   Camas, WA4.43.89 375624  599 Wrench Bicycle Workshop
15 Kent Billingsley   Missoula, MT4.49.91 327768  124 
16 Andrew Martin   Tacoma, WA4.51.49 278048  474 Downhill Zone
17 Brian O'Leary   Ashland, OR4.51.58 303341  137 Bear Creek Bikes Monster Energy
18 Mac Laws   Mountlake Terrace, WA4.51.85 291167  324 Shuttle Nuts Racks
19 Lloyd Smith   Portland, OR4.53.58 249176  242 Project 529
20 Tim Winter   Enumclaw, WA4.54.75 376427  291 Team Dirt Boner
21 Steven Tauscheck   Anacortes, WA5.09.12 236508  354 
22 Barry Lunden   Spokane, WA5.12.46 268173  431 Merican Radness
23 Bryan Kieffer   Puyallup, WA5.31.47 100849  493 Team Psycho/ Foes/ Azonic/ Aero/ EVS
24 Brandon Olson   Libertyville, IL5.38.04 191385  53 Higher Gear
25 Patrick Funk   Lake Oswego, OR6.46.27 230741  333 Hank Built
DNS Clinton Overman   Bellingham, WADNS 292852  379 
DNS Weylin Rose   Seattle, WADNS 309935  409 MOD - Ministry of Descent
DNS Casey Hoffman   Portland, ORDNS 262706  586 West Coast Racing Bicycle Butler
DNS Steven Ceto   Seattle, WADNS 214392  425 Big Tree Bikes
DNS Alex Cocco   Gorizia ItDNS 322850  285 U of O
DNF Doug Hill   DNF  202 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Spencer   Maple Valley, WA4.24.54 348496  287 Sick Day Racing
2 Taylor Bloy   4.42.60  643 Hayes Answer Sun Ringle Manitou
3 Adam Wright   4.43.17  235 Tree Lines
4 Scott Kemp   Shoreline, WA4.46.52 191554  481 Gravity County Law
5 Daniel Falconi   Bellevue, WA5.02.95 376787  388 
6 Brittan Ellingson   Whitefish, MT5.19.88 305112  110 Great Northern Cycles
DNS Joseph Rager   Amboy, WADNS 277946  263 Roger Racing
DNS Gordon Leckie   Vancouver, WADNS 214400  266 Bad Monkey Bikes
DNS Killian Funk   Portland, ORDNS 265538  332 
DNF Jason Blanchard   Portland, ORDNF 116443  128 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Castillo   Seattle, WA4.32.25 374784  255 Das Rad Huas Stevenspass Team Dirt boner
2 Shawn Foley   Snoqualmie, WA4.36.94 326008  271 MOD
3 Aaron Lee   Vancouver, WA4.41.80 180827  133 
4 Bryan Connolly   Kent, WA4.48.24 85868  286 Sick Day Racing TLD Specialized
5 Todd Olson   Welches, OR4.53.61 163220  258 Krunkshock/Jim karn Racing
6 Brad Watt   Cornelius, OR4.53.82 199561  647 
7 Mike Estes   Beaverton, OR4.55.97 263896  420 Cove/5Ten/Gravity/Nema/Smith
8 Scott Dole   5.41.30  147 Fat Tire Farm
DNS Brad Delzer   Gresham, ORDNS 137087  282 Shiloh Bike Repair / Hurricane Racing
DNS Ed Reilly   Gresham, ORDNS - injury 150153  260 Bike Gallery

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Smith   Longview, WA5.39.22 258930  241 Project 529 Rockshox SPY

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Harvey   Englewood, CO5.07.95 190914  564 Dirt corp
2 James DeBahy   5.11.72  123 Fat Tire Farm Hayes Oakley ODI
3 Ben Johansen   Welches, OR5.25.24 382103  563 Shiloh Bike
4 Ben Gore   Mercer Island5.32.22 347242  212 Dirt corp
5 Shane Cook   5.33.81  237 Lumberyard
6 Josh Gibb   Redmond, WA6.10.23 375690  207 GHY/ Gibb Nation

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Gold   Glen Rock, NJ4.58.02 305133  365 Day1 Energy Odi Gold Racing Gamut
2 Josh Randall   5.00.45  268 Day1 EnergyGo Pro Thunder Creek
3 Daniel Harmon   Bainbridge Island, WA5.02.57 346168  323 Classic Cycle
4 Takoda Crawford   5.11.22  334 Raceface GR Smith Optics
5 Trevor Altizer   Kirkland, WA5.16.33 371953  631 
6 Ryan Miller   Auburn, WA5.17.94 310272  460 O'Neal/ Team Epic Racing
7 Zachary Jones   5.19.95  226 
8 Emmet Williams   Fall City, WA5.34.01 338770  577 Dirt Corps
9 Alex Wynakos   5.34.75  305 
10 Chase Smith   Tacoma, WA5.39.17 350774  252 Big Tree Bikes
11 Andrew Galloway   Government Camp, OR5.45.91 357370  149 Charlie's
12 Jaren Perry   Benicia6.36.83 358842  116 Wheels in Motion
DNS Jake Horgen   DNS  138 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Davison   Bellingham, WA4.50.52 379122  394 
2 Ray Peacock   Whitefish, MT4.50.82 382441  114 Great Northern Cycles
3 Kyle Vasseur   Colorado4.54.83 316910  407 Alki Bike & Board
4 Brian Sahlin   4.58.79  200 
5 Dillon Thigpen   Ashland, OR5.01.11 376911  279 Bear Creek Bicyles
6 Justin Fernandes   Richland, WA5.04.01 261699  433 Northeastern University
7 Brett Esser   5.07.34  148 
8 Dan Zeller   Snohomish, WA5.15.20 375106  232 MOD
9 Jeremy Soltow   Ft. Collins, CO5.16.84 137961  404 Alki Bike & Board
10 Gideon Francisco   5.19.30  113 
11 Jay Sarver   5.23.67  246 
12 Cory Yalwicki   5.28.80  201 
13 RJ Wattles   Seattle, WA5.29.61 377602  424 
14 Michael Lawless   Clovis, CA5.35.90 65609  535 Gravity
15 Brian Flynn   Seattle, WA5.37.00 375030  315 
16 Matthew Leonard   5.40.32  146 
17 Colin McKay   5.45.06  125 
18 Brett Porter   Camano Island, WA5.47.02 366895  245 
19 Blake Lytle   Sammamish, WA5.53.69 367535  335 One Ghost Industries and Downhill
DNS George Hatfield   DNS  191 Fall line Marocchi
DNF Travis Rex   DNF  197 
DNF Sean Kendall   Bend, ORDNF 294021  182 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Whiting   East Wenatchee, WA5.09.48 38057  539 
2 Raul Atencio   5.12.62  360 Bike Gallery Mountain Corps
3 Jason Queen   Port Townsend , WA5.14.87 180096  479 Broken Spoke Racing
4 Tristyn Duerr   Snohomish, WA5.29.52 265439  142 MOD
5 Brandon Baker   5.36.67  485 
6 Rod Hasty   5.42.43  179 Phoenix Pro Cycles Tribe503.com
7 Brett Cooper   Eliot, ME5.48.17 69438  247 MOD
8 David Richmond   Mckinleyville, CA6.51.13 94986  169 Arrow/ Psycho/ Hurricane
9 Mitch McDougall   Port Angeles, WA7.26.85 98168  626 
10 David Carr   15.35.92  624 Dirty Finger Bike Shop
DNS John Henry   Spokane, WADNS 291161  293 The Bike Hub Racing
DNF Mitch Falkner   Camano Island, WADNF 371031  558 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Clarke   5.09.40  412 My Wife's Visa
2 Jim McCracken   5.10.73  215 Dirt Corp/ Trek/ Greggs
3 Todd McCarthy   Portland, OR5.22.89 295169  209 Lumber Yard
4 Jay Gore   Mercer Island, WA6.34.21 13725  213 Dirt Corp
DNS Jason McFarland   DNS  143 
DNS Ralph Havens   SeattleDNS 15456  308 
DNS Lee Bauck   Troutdale OrDNS 376375  135 
DNS Jeff Lane   DNS  251 Big Tree Bikes

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Kieffer   Puyallup, WA5.29.74 19075  555 
2 Dan Overman   Bellingham, WA6.23.80 118584  378 
3 Rick Gale   6.33.00  206 
4 Daniel Allyn   Kent, WA6.49.28 310190  307 

Men - Cat 3 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conrad Gold   7.05.61  353 Day 1 Energy Gerks Ski and Cycle
2 Joey Rodriguez   8.45.55  507 Bike Gallery
3 max Suffin   9.53.55  168 Team Lil Shredder/Lumber yard
4 Braden Delzer   14.28.94  118 Shiloh Bike Repair
5 Gavin Stanton   14.52.14  105 Lil Shredder Bike

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Mukerice   6.29.00  127 Day 1 Energy
2 Brandon Wampler   6.47.67  140 MOD
3 Matt Sanchez   7.16.85  166 
4 Casey de Hass   7.24.54  238 
5 Ian Robinson   Cedar Rapids, IA7.41.49 196360  145 
DNS Jacob Hancock   VancouverDNS 368924  594 

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Gira   6.17.55  101 Higher Gear
2 Nick Felure   Maple Valley, WA6.30.53 376388  301 
3 Aaron Richter   Seattle, WA6.37.53 356783  478 DWB
4 Eric Van Steen   6.43.51  239 
5 Chad Harvery   6.56.48  120 

Men - Cat 3 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Randall   7.10.13  269 Thunder Creek Racing
2 Mike Wynakos   7.15.51  189 Wynakos Machine

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Benson   Bellingham, WA5.22.05 320612  156 Fanatik Deity Shuttle Nuts
2 Karen O'Connell   Seattle, WA5.27.65 312430  155 Dirt Corps Trek Gregg's
DNS Chelsey Stevens   Spokane, WA 268172  154 The Bike Hub Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reilly   Gresham, OR5.42.41 263084  259 Bike Gallery/ Trek
2 Adrian Hopkins   Snoqualmie, WA5.46.60 362102  272 MOD

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aja Philp   5.34.78  644 
2 Katie Jackson   6.03.95  299 Sturdy Bitch Racing
3 Cherry Thomas   Sandy, OR6.06.98 293811  134 Brashers
4 Kirsten Fors   6.11.09  130 Treelines
5 Adrienne Bee Lane   6.24.73  250 Sturdy Bitch Racing
6 Christy Ott   6.26.87  192 
7 Kenzie Wade   6.29.47  385 
8 Ruth Thomas   6.46.63  428 
9 Rachel Delateur   Tumwater, WA7.12.65 9108  343 Friend of Capitol Fuest

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcie Gray   8.10.15  240 
2 Nicole Kupfer   8.38.13  144 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoUSACDFOSMOSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee