Race Results for
The Fort Classic Road Race
McDonald, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Juniors - Under 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Reese   Fairmont Wv1:12:31 382094   Fairmont Flyers
2 Cameron T. Schmidt   Wooster1:17:17 321344   Ride On Wooster
3 Samuel Glaser   Oakmont, PA 380444   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Fogle (1 - Cat2)   Duncansville, PA2:14:48 338298   Spokes-N-Skis / Altoona Bicycle Club
2 Aaron Cruikshank (2 - Cat2)   Akron, OHst 258844   Carbon Racing
3 Eddie Grystar (1 - Cat1)   Oakmont, PAst 244283   Freddie Fu Cycling Team
4 Dan Quinlan (2 - Cat1)   Salem, OH2:14:59 214530   Carbon Racing
5 Steven Kurpiewski (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA2:15:23 265551   Team GPOA
6 Robert Stumpf (3 - Cat1)   Beaver, PA2:19:48 259653   Panther Racing p/b Competitive Cyclist
7 Jared Babik (4 - Cat1)   Pittsburgh, PAst 165571   TEAM GPOA
8 John Heffner (4 - Cat2)   Pittsburgh, PA2:20:08 261703   Iron City Bikes
9 Jake Lifson (5 - Cat1)   Pittsburgh, PA2:21:03 43355   Team GPOA
10 Dan Greene (6 - Cat1)   Pittsburgh, PAst 172784   Iron City Bikes
11 Jeremy Kirchin (5 - Cat2)   Seven Fields, PAst 237434   Green Mountain Sports Velo
12 Erik Lesco (6 - Cat2)   Massillon, OHst 207847   Team Spin
13 David Steiner (7 - Cat2)   Chagrin Falls, OHst 209770   Team Spin
14 Cameron Jackson (8 - Cat2)   Akron2:21:15 243794   Carbon Racing
15 Joseph Holmes (9 - Cat2)   Barberton, OH2:22:35 194192   Team Spin
16 Benjamin Kuhlman (1 - Cat3)   Parkersburg, WV2:27:38 214706   Dynamic Physical Therapy Cycling Team Powered by Pathfinder
17 Vinnie Depalma (10 - Cat2)   Camp Hill, PA2:33:40 356094   CAT p/b Pgh Elite Velo
18 Danny Wilson (11 - Cat2)   Pittsburgh, PAst 349276   About Time Cycling
19 Ed Krall (2 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 193751   TEAM GPOA
20 Stephen Schott (12 - Cat2)   Coraopolis, PAst 247323   
21 Craig Merritts (13 - Cat2)   Pittsburgh, PAst 89628   CAT Racing/Pitt Elite Velo
22 Michael Runco (3 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 278321   
DNS James Doan (Cat3)   Reynoldsville, PA 9631   Hollyloft-Alfies
DNS Rob Thompson (Cat1)   Lakewood, OH 311256   Team Spin
DNF Brian Batke (Cat1)   Novelty, OH 99527   Carbon Racing
DNF Christian Schott (Cat3)   Imperial, PA 255619   Top Gear Bicycle Shop w/ Fit Squered
DNF Kyle Kukieza (Cat2)   Zelienople, PA 308951   About Time Cycling/ WVU cycling
DNF Ryan Nye (Cat1)   Westover, WV 236600   MVP Healthcare Cycling
DNF Steve Bedilion (Cat2)   Mcmurray, PA 212417   Cleveland Brothers CAT - Big Bang Bikes

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Clark   2:26:40   Dark Horse Flyers
2 Eric Lundgren   Pittsburgh, PAst 264778   JBV Coaching
3 Ian Forsyth   Lewiston, NY2:28:07 334138   Handlebars Cycle Company
4 Jacob Yundt   Pittsburgh, PAst 277281   Iron City Bikes
5 Brian Decann (1 - Cat3)   Arlington, VAst 306510   Dynamic Physical Therapy Cycling Team Powered by Pathfinder
6 Sebastian Byers (2 - Cat3)   Kings Mountain, NCst 263422   ABRT
7 William Slutz (3 - Cat3)   East Canton, OHst 288887   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
8 Christian Schott (4 - Cat3)   Imperial, PAst 255619   Trek of Pittsburgh
9 Tom Senkevich (5 - Cat3)   Moon Twp., PAst 272207   DPS Penn / Complete Title Solutions
10 Dennis Borden (6 - Cat3)   Tonawanda, NYst 344198   Queen City Cyclists
11 Christopher Smith (7 - Cat3)   Canton, OHst 263109   Stark Velo
12 Adam Young (1 - Cat4)   Carnegie, PAst 323178   ProBikes
13 Keith Hower (8 - Cat3)   Washington, PAst 274419   Freddie Fu Cycling Team
14 Michael Appel (9 - Cat3)   Pittsburgh, PA2:28:21 307479   Allegheny Cycling Association
15 Colin McKenna (10 - Cat3)   Mechanicsburg, PAst 278366   Lambs Gap Cycling Team
16 David Morris (2 - Cat4)   Canton, OH 339742   Orrville Cycling Club
17 Ben Hay (11 - Cat3)   Pittsburgh, PA 274129   Iron City Bikes
18 Jordan Snyder (3 - Cat4)   Rochester, PA 293469   Beaver Valley Velo
19 Edward King-Smith (12 - Cat3)   Pittsburgh, PA 228538   iron city bikes
20 Birk McGilvrey (13 - Cat3)   Pittsburgh, PA 23470   Beaver Valley Velo
21 Andrew Lopatka (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 357625   
22 Ej Hubstenberger Iii (14 - Cat3)   Pittsburgh, PA 73171   DPS Penn/Complete Title Solutions
23 John Kavouris (15 - Cat3)   Pittsburgh, PA 347508   
24 Tyler Mower (16 - Cat3)   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists / Team Rothrock
DNF Kyle Mihalik (Cat3)   Aliquippa, PA 335024   Beaver Valley Velo
DNF Drew Chidester (Cat3)   Wexford, PA 275999   Top Gear
DNF Evan Robinson (Cat4)   Pittsburgh, PA 261413   About Time Cycling
DNF Ryan Joyce (Cat3)   Hopewell Junction 342206   Buffalo Velo / D'Youville College Cycling Club

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Antonishen   Greensburg, PA1:23:15 178674   Allegheny Cycling Association
2 David Cornett   Wheeling, WVst 219444   
3 Jeff Grimm (1 - Cat4)   Aliquippa, PAst 213577   Beaver Valley Velo
4 Chas McFarland   Wheeling, WVst 286566   WVU Cycling
5 Caleb Smith (2 - Cat4)   Cheswick, PAst 312772   Steel City Endurance
6 Willem deBoer   Pittsburgh, PAst 343238   Team Citius
7 Jeff Gernert (3 - Cat4)   Pittsburgh, PAst 328690   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
8 John Yanen (1 - Cat5)   Glendale, WVst 309716   
9 Jeff Beyer (4 - Cat4)   Charleston, WVst 337870   SV/BikeSource Racing
10 Michael Adams (5 - Cat4)   Stow, OHst 115151   WAS Labs Cycling
11 David Short   Cheswick, PAst 352068   Sargent Electric/Koeles
12 Brian Patton (6 - Cat4)   Mont Alto, PAst 332234   Antietam Velo Club
13 Todd Hauber (7 - Cat4)   Austin, TXst 377080   
14 Mike Janeiro (8 - Cat4)   Greensburg, PAst 331910   Steel City Endurance
15 Ben Bower (2 - Cat5)   Cranberry Twp, PAst 376966   
16 Jonathan Geair (9 - Cat4)   Pittsburgh, PAst 183179   West Liberty Cycles
17 Kyle Chappel (3 - Cat5)   Mars, PAst 380707   East End Cycling Club
18 Shawn Geiger (10 - Cat4)   Burgettstown, PAst 301290   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
19 Peter Grewar (11 - Cat4)   Cranberry Twp, PAst 339650   Team Citius
20 Alan Lucas (12 - Cat4)   Munhall, PAst 296898   Steel City Endurance
21 Len Pagon (4 - Cat5)   Novelty, OHst 341968   Peaks Coaching Group
22 Joel Schmidt (13 - Cat4)   Wooster, OHst 31638   Ride On Wooster
23 Jonathan Suite (14 - Cat4)   Morgantown, WVst 335230   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
24 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PAst 304355   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
25 Gerald Audet (15 - Cat4)   Morgantown, WVst 341838   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
26 Christian Korey (16 - Cat4)   Pleasant Hills, PAst 378942   
27 Chris Jones (17 - Cat4)   Shinnston Wv1:23:42 311765   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
28 Chris Hays (18 - Cat4)   Youngwood, PA1:24:50 306241   Steel City Endurance
29 Michael Coumos (19 - Cat4)   Pittsburgh, PAst 379199   East End Cycling Club
30 Aaron Bovalino   Beaver, PAst 293110   Beaver Valley Velo
31 Edward Doughty (20 - Cat4)   Industry, PAst 69765   Beaver Valley Velo
32 Rick Neff (21 - Cat4)   Moon, PAst 271866   Allegheny Cycling Association
33 Rick Plowman (22 - Cat4)   West Mifflin, PAst 293442   Steel City Endurance
34 Fred Gohh (23 - Cat4)   Pittsburgh, PA1:38:21 210280   Team Citius
35 Grant Jackson (24 - Cat4)   Pittsburgh, PA1:38:30 289903   East End Cycling Club
DNF Matthew Morehead (Cat5)   Pittsburgh, PA 342782   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Rockey   Buckhannon1:02:57 371642   Promountainoutfitters
2 Eric Matteson   Corry, PAst 298861   
3 Glenn Ford   Sewickley, PA1:03:30 275155   
4 Marko Milojevic   Pittsburgh, PAst 375642   About Time Cycling
5 Curt Brown   Pittsburgh, PAst 129274   
6 Bob Nedley   Monessen, PAst 362364   Pittsburgh Triathlon Club/Team Aquaphor
7 Eric Diamond   Chambersburg, PA1:07:15 372341   Mountainside / City Islanders
8 William McElroy   Cranberry Twp, PA1:07:31 246573   Team Citius
9 Cody Pile   Pittsburgh, PA1:07:49 380871   
10 Nathan Hall   Pittsburgh, PA1:08:29 376733   
11 Chris Fusco   Altoona, PAst 378536   IUP
12 Dean Brandt   Pittsburgh, PA1:08:44 330334   Team Ant
13 Matthew Andring   Pittsburgh, PA1:09:12 350464   
14 Jason Samonds   Pittsburgh, PA1:11:39 342828   Fat Head's Brewery
15 Brandon Wood   Fitchburg, WI1:12:31 230061   Endeavour Cycling
16 John Matteson   Corry1:12:34 376836   
17 Scott McLean   1:12:41   Rapp's Bicycle Center
18 Marco Piccirilli   Morgantown, WVst 338678   WVUcycling
19 Matthew Morehead   Pittsburgh, PA1:12:45 342782   
20 Brandon Rialti   1:17:08   OTC Racing
21 Dennis Schlott   Pittsburgh, PA 258228   Unattached

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Lavengood (1 - Cat3)   Morgantown, WV1:43:47 366916   ChamRakh Cycling
2 Frankie Ross (2 - Cat3)   Murrysville, PAst 30633   Sette Nove
3 Tom Keller (3 - Cat3)   Solon, OH1:44:03 205603   
4 Chris Cioccio (1 - Cat2)   Erie, PA1:44:43 177939   Team Competitive Gear
5 John Crawford (4 - Cat3)   Bethel Park, PA1:44:53 194058   UPMC Cycling Performance/Pro Bikes
6 Gary Rodosta (5 - Cat3)   Morgantown, WVst 30303   Breakaway Velo
7 David Thornton (1 - Cat4)   Erie, PAst 239723   
8 Jeff Koontz (6 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 95107   UPMC Cycling Performance
9 Thomas Humphrey (7 - Cat3)   Cleveland, OH1:45:10 17120   Team Spin
10 Topher Delamarter (8 - Cat3)   Ligonier, PAst 62248   Ligonier Valley Velo/CMTA
11 Mark Briercheck (9 - Cat3)   Wexford, PA1:45:13 185084   Ag3r
12 Bryan Routledge (10 - Cat3)   Pittsburgh, PA1:45:18 174999   ACA-Sette Nove
13 Craig Weimer (1 - Cat5)   Morgantown, WV 378553   
14 daniel manges (2 - Cat4)   Friendsville, MD 277146   Breakaway Velo
15 Patrick Myers   Bethel Park, PA 212454   
16 Jeffrey Paul (11 - Cat3)   Washington, PA 114551   ACA
17 Marc Glass (12 - Cat3)   Morgantown, WV 112047   Breakaway Velo
18 Fritz Kessler (3 - Cat4)   Frostburg, MD 275735   Breakaway Velo
DNF Joel Schmidt (Cat4)   Wooster, OH 31638   Ride On Wooster
DNF Derek Wilford (Cat3)   Euclid, OH 134363   Team Spin

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Kompa (1 - Cat3)   Cleveland Ohio1:44:53 282965   
2 Jim Yankush (2 - Cat3)   Youngstown, OHst 72219   Stark Velo
3 Raymond Russell (3 - Cat3)   Beaver, PAst 169825   
4 Derek Wilford (4 - Cat3)   Euclid, OHst 134363   Spin
5 Frank Corbett (1 - Cat4)   Canonsburg, PA1:45:10 116276   ChamRakh Cycling
6 William Ehler (5 - Cat3)   Pittsburgh, PA1:45:29 168527   UPMC Cycling Performance
7 Donald Dickerson (1 - Cat5)   Morgantown, WV 9432   Pathfinder of WV
8 John Boggs      xXx Racing
9 James Sota (2 - Cat4)   Rockwood, PA 276756   
10 Mike Spinnler (6 - Cat3)   Hagerstown, MD 266514   AVC/Team Hagerstown-Washington County Tourism
11 James Feudale (3 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   
12 Frank Strang (4 - Cat4)   Mcdonald, OH 316942   MVC
13 Ray Middleman (5 - Cat4)   Mars, PA 285410   CTS
14 Randy Mansberger   Morgantown, WV 356854   

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Grystar (1 - Cat4)   Oakmont, PA 224526   Dirty Harrys

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Brode (1 - Cat2)   Akron, OH1:44:53 206620   Cleveland Clinic RGF p/b felt
2 Nicole Dorinzi (1 - Cat3)   Morgantown, WVst 346012   Dynamic Physical Therapy Cycling powered by Pathfinder
3 Erin Quinlan (2 - Cat2)   Salem, OHst 227179   Cleveland Clinic RGF p/b felt
4 Traci Rodosta   Morgantown, WV 6393   Breakaway Velo
5 Kellie Strang (2 - Cat3)   Mcdonald, OH 303754   Cleveland Clinic RGF p/b felt
6 Jane Geisse (3 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161   spin/RRDonnally

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332   University of Minnesota-Twin Cities
2 Sandra Leary   Dunkirk, NY 317402   Hollyloft/Alfies
3 Lauren Woodring      
4 Lauren Senkevich   Erie, PA1:38:40 296608   Hollyloft/Alfies
5 Justine Pagenhardt   Morgantown, WVst 345784   Dynamic Physical Therapy Cycling powered by Pathfinder
6 Greta Daniels   Pittsburgh, PAst 343098   DPS Penn/CTS
7 Sarah Lukens   South Bend, INst 357597   Velo Femme
8 Kennedy Adams   Stow, OHst 310691   WAS Labs Cycling
9 Anne Foreman   Morgantown, WVst 376906   Dynamic Physical Therapy Cycling powered by Pathfinder
10 Nicole Berrian   Pittsburgh, PAst 353218   ProBikes
11 Kathryn Wagner   Pittsburgh, PAst 378459   Velo Femme
DNF Karen Kohler      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyOSMOUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee